homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infertilitatea masculina


#1 2015-07-06 12:12:11

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

infertilitatea masculina

Buna ,am si eu o nelamurire in legatura cu infertilitatea  la barbati.Sunt cu logodnicul meu de doi ani ,eu am trei copii majori din prima casatorie ,el a fost casatorit timp de cinci ani dar din aceasta casatorie nu a rezultat nici un copil,dupa ce el a divortat fosta lui sotie s-a casatorit si are un copil .El a mai avut relatii pana m-a cunoscut pe mine dar nici un copilDin dorinta de a avea un copil si vazand ca nu raman gravida pe o perioada de un an jumate ,el a facut spermograma care zic doctorii ca e ok,iar eu am facut diferite analize in urma carora mi sa spus  ca rezerva ovariana (Am 40 de ani)e scazuta dar nu este imposibil sa avem un copil.Intrebarea mea este tinand cont ca in istoricul familiei lui ,mama lui intodeauna a avut probleme de a concepe ,el venind pe lume dupa 4sarcini pierdute de mama lui ,e posibil ca in afara de spermograma(care e ok) sa fie si altceva care ar putea impiedica conceperea ?
Va multumesc mult daca  cineva ar putea raspunde .

Offline

 



#2 2015-07-06 13:43:56

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: infertilitatea masculina

scrie,te rog,rezultatul la spermograma.si spune-mi daca a fost facuta la o clinica specializata,adica sa fie lucrata de un embriolog,nu de un laborant.daca este facuta la un laborator genera,de analize,spermograma nu este relevanta.

pe langa spermograma,se poate face si Halosperm,un test care arata daca sperma este fragmentata si in ce proportii.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#3 2015-07-06 13:45:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: infertilitatea masculina

depinde si unde a fost facuta spermograma, ca daca la un cabinet normal, nu e ok, trebuie facuta de un embriolog? esti din bucuresti? daca da, incearca la wellborn(nu grsesec fetelor, da) sau la Mioara Matei-nu mai tin minte clinica, dar la ea am facut noi acum 6-7 ani....in functie de rezultatul asta , mai discutati.El ce varsta are?caci daca spermograma va iesi buna asa, atunci singura problema ar fi varsta.

lol sonia am scris cam in aceelasi timp.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-07-06 13:46:06)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#4 2015-07-06 13:56:43

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

Re: infertilitatea masculina

Noi acum suntem in Iraq in interes de servici iar tot ce tine de domeniul sanatatii lasa de dorit,spermograma a facuto aici la un laborator care mie imi lasa multe semne de intrebare iar eu am facut toate analizele in a cincea zi de ciclu ,ceea ce ma mira este faptul ca rasfoind pe aici pe net am vazut ca analizele se fac in diferite zile ale ciclului mestrual or aici vad ca nu conteaza .Va multumesc pt raspuns si abea astept in august sa ajung in tara sa o luam de la zero cu toate analizele smile

Offline

 

#5 2015-07-06 13:58:50

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: infertilitatea masculina

adina chicot

Mona,atunci mai scrii aici in august si vorbim atunci.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-07-06 15:16:17

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

Re: infertilitatea masculina

Sigur ca da smile ,sunt foarte curioasa daca sunt diferente intre analizele de aici si cele care am sa le fac in Ro.

Offline

 

#7 2016-02-11 18:19:47

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

Re: infertilitatea masculina

Buna fetele ,nu am mai scris pt ca am fost in Ro dar nu am avut timp de analize,timpul fiind prea scurt sad.Am revenit in Iraq la servici si am inceput iar cu doctorii ,sotul nu a mai facut spermograma dar eu am facut tratament pt stimulare lunq aceasta tot imi spun ca poate eu sunt problema smile .in urma stimularii am avut doi foliculi de 20mm ovarul stang si 16 mm ovarul drept ,dupa care am facut Pregnyl .La aproape doua zile au inceput sa ma doara ovarele mai ales cel stang,iar la 7zile dupa pregnil am luat supozitoare cu progesteron si pastilute estrogen.Vazand ca nu vine ciclul am facut eco unde doctora a vazut endometru ingrosat si a zis ca ori e sarcina ori iti vine ciclul,am facut test bhCG ....negativ ,,,,dar ciclu nu apare.Am deja 6zile intarziere ,dureri de sani ,stari de rau si somnolenta ...deci s -ar putea sa vina Cm..sad

Offline

 

#8 2016-02-11 19:55:09

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: infertilitatea masculina

Poate beta a fost prea devreme... Un test nu ?ncerci..poate o fi bine... succes!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#9 2016-05-12 23:47:21

Toma gabriel
New member
Inregistrat: 2016-04-27
Mesaje: 65

Re: infertilitatea masculina

Am si eu o ?ntrebare? Fata in general e infertila si fertilă! Dar si bărbatul este fertil si infertil? Cum calculez perioada fertila la o fata daca menstra a venit pe data de 5 la un ciclu de 28 de zile?

Offline

 

#10 2017-01-05 13:26:17

Mona T
New member
Inregistrat: 2015-07-06
Mesaje: 13

Re: infertilitatea masculina

Buna fetelor.
Revin după atâta timp fara nici un rezultat în legătură cu infertilitatea mea , cel putin asa cred ..pana la proba contrarie????.
Sotul nu a mai făcut nici o analiză in afara de o spermograma de acum doi ani cred… eu nu am rămas gravidă încă ????..am sperat si inca sper in momentul de fata motivul fiind că ultima menstruatie a fost în 28 Noiembrie 2016… trebuia să vina CM în decembrie cam pe 22.   Dar nu a apărut. ÎN DATA DE 20 DECEMBRIE 2016 am avut ovulatia , deci înainte de CM cu două zile , am avut acel mucus gelatinos transparent… la ora actuala nu am ciclu , simptomele CM le am ..dupa logica mea , în momentul cand a fst ovulatia trec doua saptamani pana la CM , în caz că ovulul nu a fost fecundat ar trebui să apara CM . Am două teste de sarcina făcute zilele trecute ..Negativ..
Se poate ca aceasta perioada sa fie mai lunga de două sapt pana la venirea CM?
Mulțumesc frumos.

Offline

 

#11 2017-01-05 14:40:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infertilitatea masculina

se poate, dar mai rar sa fie perioada luteala mai lunga de 14 zile
sau poate totusi nu ai ovulat atunci, poti avea secretie egg si fara sa ovulezi neaparat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.