homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-32


#590 2016-08-23 15:01:33

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Eu zic analizele sa le faci înainte de cura cu branca ursului.și mai bine vb cu un fitoterapeut sa îți de ceva pt reglare sa nu te dereglări tu și mai rău,se poate si asta chiar dacă e planta

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2016-08-23 15:18:48)

Offline

 



#591 2016-08-23 15:14:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

eu as zice nu branca ursului, care e estrogenica si in astfel de probleme numai niste estrogen in plus nu-ti trebuie

Offline

 

#592 2016-08-31 07:57:49

ceska
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 51

Re: rana pe col 2

Buna dimineata...
Am fost la endocrinolog mi a dat analize sa fac.urmeaza...Am luat 5 zile cate 2 tablete de orgametril, ultima era vineri.Si inca de atunci nici urma de sangerare sad Ce se intampla oare.Azi e deja miercuri a 5 a zi dupa ce nu mai iau.Nu trebuia sa mi vina deja?

Eu nu mai inteleg sad

Offline

 

#593 2016-10-27 18:10:48

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: rana pe col 2

AliceGg a scris:

Dupa ce in septembrie la Pap mi-a iesit ASC-H, am fost trimisa la HPV. 
Testul HPV a iesit pozitiv pentru grupul de 12 tipuri cu risc inalt (fara 16 si 18).

Doamna doctor mi-a facut o colposcopie cu urmatorul rezultat:

JSC: complet vizibila
tipuri de zona de transformare: 1
epiteliu scuamos originar: matur
aspecte colposcopice anormale: grad 1 (minor): epiteliu acetoalb subtire, margini neregulate
nepecific: test shiller +/-
localizare leziuni: in afara ZT, ora 12, 6
marime leziune: 25% suprafata col/ nr cadrane acoperite 2.

Mi-a propus pe loc cauterizarea, fara alte explicatii. Am decis sa mai cer parerea unui alt medic, care m-a trimis la Bucuresti, la Sanador, la doctorul Tarlea Virginia, pentru o alta colposcopie si un tratament corect. Ce stiti despre aceasta doamna? Si cat de scumpe sunt interventiile la dansa?

Acum 3 saptamani am facut ERAD si vaporizare laser la Sanador Bucuresti.

Astazi au venit rezultatele la biopsie:

EXAMEN MACROSCOPIC: fragment col circumferential cu dimensiuni de 0,6/1,2/1 cm.

EXAMEN MICROSCOPIC: cervicita cronica glandulochistica polipoida; infiltrat limfocitar marcat nodular si difuz; pe versantul scuamos CIN3  cu modificari morfologice de tip koilocitar in stratul intermediar .
proliferarea de tip CIN3 vizeaza  si lumenul unor glande endocervicale si NU prezinta limita de siguranta oncologica.


Nota. Se recomanda teste de imunohistochimie: p167, Ki67, citokeratine, etc.

Imi poate da cineva o parere? CIN 3 a reusit sa ma panicheze maxim. Maine voi suna la medic pentru programare.

Offline

 

#594 2016-10-27 18:18:12

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Cin 3 nube f grav.depinde de medic,sunt sanse sa considere necesar sa iti faca conizatie adica sa indeparteze o bucata din col nu doar sa vaporizeze zona.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2017-01-31 22:19:46

Eutttt
New member
Inregistrat: 2017-01-31
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Buna fetelor. Revin pe acest forum deși cu un alt nume, mi-am pierdut parola inițială.
Problema mea este următoarea :
Pap : celule scuamoase atipice de natura nedeterminata: ASCUS
Genotipare HPV :16 pozitiv

Va rog o părere despre colposcopie căci nu mai înțeleg nimic :

Col normal, cu orificiul extern circular
Exocol cu zona de transformare tip II, de aspect imatur fin acidofil pe întreaga joncțiune cu o arie un poc mai densa între orele 5-7
Joncțiunea scuame-cilindrica la limita cu endocolul
Endocol proximal mucosecretor, fără anomalii
Mucoasa vaginală trofica, fără semne inflamatorii
Concluzie : modificări minore cu aspect de metaplazie imatura ambigua.

Când s-a efectuat colposcopie m-am uitat și eu pe ecran și fata de cum știam eu ca arată colul , am văzut in plus ca doua orificii roșii care doctora le-a denumit orificii glandulare . E normal sa fie acolo ? Mersi fetele !
Mi-a fost dor de voi !

Offline

 

#596 2017-02-01 09:16:35

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

apar modificari la coloposcopie.ce ti-a zis medicul sa faci de aici?

Offline

 

#597 2017-02-01 10:22:43

Eutttt
New member
Inregistrat: 2017-01-31
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Pap peste 6 luni . Nimic altceva, niciun tratament.
De aici și nelamurirea mea .
Exocol cu transformări tip 2 - sa înțeleg ca e Cin 2 ? Sau nu are nicio legătura ?

Offline

 

#598 2017-02-01 10:45:13

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

nu au legatura.

Offline

 

#599 2017-02-01 12:23:38

Eutttt
New member
Inregistrat: 2017-01-31
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Mersi frumos.
Despre existența orificiilor glandulare poți sa îmi zici ceva ? E normala ?

Offline

 

#600 2017-02-01 12:52:09

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Chiar nu stiu.intreaba doctorul

Offline

 

#601 2017-02-17 21:17:38

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: rana pe col 2

Eutttt a scris:

Pap : celule scuamoase atipice de natura nedeterminata: ASCUS

in principiu, se refera la faptul ca nu s-a determinat in mod cert prezenta unei leziuni in cadrul examenului citologic (Papanicolau). insa, la tine, e cel mai probabil ca este vorba de o leziune (de grad minor) ceea ce s-a vazut la examenul de colposcopie.

Eutttt a scris:

Exocol [...] cu o arie un poc mai densa între orele 5-7

la colposcopie se vede in cea mai mare parte exocolul (partea exterioara a colului). endocolul se afla in profunzime.
medicul s-a referit, in ceea ce priveste exocolul, ca la cercul unui ceas - leziunea fiind pozitionata in partea de jos, adica unde se afla "orele 5-7" pe ceas.
in unele cazuri, ascus mai poate insemna surprinderea unei faze trecatoare (sau a unei inflamatii mai puternice) in cadrul procesului natural de exfoliere a colului (colul aflandu-se in zona de mijloc dintre vagin si uter si fiind intr-o permanenta schimbare/exfoliere a celulelor). ascus ar fi astfel undeva intre clasele II si III de Papanicolau, unde II reprezinta un proces inflamator regasit la cele mai multe femei active sexual, iar III se refera la leziune de grad redus.

Eutttt a scris:

Genotipare HPV :16 pozitiv

aici este vorba de infectie virala cu o tulpina HPV ce are risc inalt de a provoca leziuni de col. se recomanda sa iti mentii un bun sistem imunitar prin alimentatie sanatoasa, o digestie buna (eliberarea pe cat posibil a toxinelor), sport, somn suficient, evitarea stresului, prescriptia unor imunostimulatoare.
se impune efectuarea examenelor la ginecolog (Papanicolau si colposcopie) o data pe an sau la 6 luni. o leziune depistata la timp e mult mai usor de tratat (mijloacele contemporane de tratament oferind in general vindecare completa). am citit ca, la 60% dintre femeile tinere, o problema minora dispare de la sine; dar e mai bine sa fie prevenita.

Offline

 

#602 2017-03-12 21:11:49

Eutttt
New member
Inregistrat: 2017-01-31
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Mulțumesc mult .

Offline

 

#603 2017-04-28 00:23:31

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Fetelor, am nevoie de ajutorul vostru..nu stiu ce sa fac ! Istoricul meu, mai pe scurt. Cred ca din 2013-2014 am o rana pe col pe care nu prea cred ca am constientizat-o. 2015-ASCUS. Noiembrie 2015-facut PAP sanador la Dr. Tarlea -mi-a iesit LSIL +hpv 16,62 high risk si 62 low risk +colposcopie . Bun, Dr. Tarlea a zis ca trebuie sa fac ERAD si conizatie si eu m-am panicat f tare, am fost si la micomi, s-a uitat pe colposcopie si a zis ca nu e nevoie de operatie pentru ca nu imi garanteaza ca rana nu o sa reapara. Din 2016-2017 am facut PAP la micomi (elena badea) ,mi-a iesit tot LSIL (ultimul PAP februarie 2017) si faza e ca dr. nu imi da  nici un tratament pentru imunitate, rana nimic ,dar nici sa ma operez.

Aici intervine panica yikesk, nu e ceva ff grav dar nici nu vreau sa degenereze in HSIL sau ceva mai grav, nici sa ma operez nu sunt sigura ca daca se extinde rana dupa? Funny e ca anul asta am refacut si HPV si nu mai am aceleasi tulpini ca acum 2 ani : am 56 high risk si 42,62 low risk,deci organismul meu se pare ca a eliminat 16 (sau poate e dif de laboratoare intre micomi si sanador ,dar e diferenta de un an jumate intre ele, sunt paranoia?) .Vreau un bebe la anul si mi-e foarte frica de conizatie. Faza e ca sapt trecuta,la cateva zile dupa menstruatie am avut spotting vreo 4 zile si nu stiu de ce . Am fost la sanador de data aceasta la o doctorita random care nu m-a consultat, ea a zis ca ar merge pe mana Dr. Tarlea cu operatia si sunt confuza : sa las lsil in pace si rana sau sa ma operez?  Mai pot face copiii dupa?Daca da, dupa cat timp? Cine a mai trecut prin asa ceva cu success?Adica sa scape de rana definitiv dupa conizatie? Eu as mai consulta 3 doctori si dupa m-as decide 100% .Pe cine ati recomanda ? Vad ca Dr Tarlea si Elena Badea sunt la poli opusi: una vrea sa ma opereze, alta zice ca nu e cazul ,ca operatia nu garanteaza ca nu reapare rana . Help sad  Va atasez si rezultatele de la ultimul PAP

Frotiu citologic recoltat ?n ziua 11 a ciclului menstrual.
Reţinem din antecedentele semnificative disponibile: repetate modificări citologice de grad
minor ?n perioada 2014 ? iunie 2016 (ultima interpretată LSIL), colposcopie fără anormalităţi
semnificative, testare HPV pozitivă pentru HPV16,52 cu risc ?nalt şi pentru HPV62 cu risc scăzut şi
test CINtec Plus negativ ?n anul 2015
Calitatea frotiului este satisfăcătoare pentru interpretare.
Notăm absenţa pe frotiu a celulelor cilindrice endocervicale şi metaplazice.
Frotiul comportă koilocite, celule superficiale şi intermediare cu nucleu discariotic, unele celule
binucleate, cu citoplasmă oranjofilă sau bazofilă.
CONCLUZIE
Leziune scuamoasă intraepitelială de grad scăzut (LSIL) persistentă.
Test genotipare HPV efectuat simultan: pozitiv pentru tipu HPV56 cu risc ?nalt şi pentru tipurile
HPV42,62 cu risc scăzut; HPV cu risc mediu nedetectabil.
Interpretarea rezultatelor şi recomandarea Clinicii Micomi privind atitudinea medicală*
Ţin?nd cont de persistenţa modificărilor citologice şi persistenţa HPV56, pentru stabilirea conduitei
medicale adecvate recomandăm reevaluare colposcopică

Ultima oara a fost editat de puffy2 (2017-04-28 00:24:15)

Offline

 

#604 2017-04-28 11:58:42

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

puffy mie mi-a iesit HPV multe tulpini cu risc crescut,dar nu 16 si 18.si LSIL.am facut colposcopie,rana,deci ERAD.dupa 6 luni,am refacut PAP ul,rana n-a mai existat.deci fugi la ERAD!trebuia de atunci de cand ti-a iesit rana.copii vei putea face daca nu ai alte probleme care sa te impiedice.multa sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#605 2017-04-28 23:27:53

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Buna Sonia,

Mersi pt mesaj.Maine ma duc sa fac si colposcopia +echo transvaginala ca sa vad ce e si cu spottingul asta ca e prima oara cand mi se intampla sa ma tina de atatea zile (practic e f putin, ca la sfarsitul menstruatiei gen ultima zi ). mi-am facut si analize de sange complete, inclusiv de tiroida etc, analizele mele sunt toate ok . O fi de la rana ?sau dereglare hormonala?

Am prins loc maine la o dr. ,nu o cunosc,dar daca iau decizia de a ma opera, cred ca m-as duce la dr. tarlea ,desi e f repezita, am auzit ca profesional e f .ok pe pb de col, operatii(am fost o sg data atunci cand mi-a zis ca sa ma operez si m-am speriat atat de tare, incat nu am mai venit la ea, m-am dus la micomi).

Si inca ceva, rana asta are sanse sa se mai vindece cu ovule,ceaiuri etc ? sau erad e unica solutie ?

Offline

 

#606 2017-04-28 23:31:12

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

puffy,poate fi dereglare hormonala.dar daca ti-ai facut hormonii si sunt ok...eu nu sunt din bucuresti,deci nu-ti pot recomanda medici.acum multi ani am avut mici rani pe col,mi-au trecut cu cervugid.daca rana este mai mare,mai bine ERAD.a 2 a am fost ca noua.trebuie repetat PAP ul la 6 luni.tinut totul sub control.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#607 2017-04-28 23:41:51

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

ce-i drept am avut si o perioada f stresanta, posibil si hormonal, dar o sa vad maine la colposcopie cum e rana si dupa o sa incerc sa iau o decizie ca ma macina psihic.(sunt f ipohondra si destul de panicoasa, de multe ori pun raul inainte )

va tin la curent !


PS:  daca a facut cineva ERAD cu virginia tarlea, sa imi ziceti si mie !pareri, experienta, tot

Offline

 

#608 2017-04-28 23:50:27

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

sa fie totul bine!nu te speria de ERAD!sa scrii aici.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.