homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-58


#1084 2016-11-23 09:47:40

Seneda122
New member
Inregistrat: 2016-11-22
Mesaje: 7

Re: Inflamatiile vaginale

si asta am pus , pana acum ce am aplicat Bioclin.

Va multumesc

Offline

 



#1085 2017-03-06 21:14:54

Seneda122
New member
Inregistrat: 2016-11-22
Mesaje: 7

Re: Inflamatiile vaginale

Buna din nou!
De data asta am nevoie de un sfat, din experientele voastre, pentru ca nu mai stiu ce problema as putea avea si se pare ca nici medicii ( sunt la al 3-lea )


diagnosticele au fost cam asa :1. OGI fara patologie acuta, colpita nespecifica : tratament : - zifex ovule, tantum rosa si un tratament cu gyniphillus, ce trebuia facut 3 luni la rand, dupa menstruatie (6 zile)
In urma acestui tratament am inrautatit situatia, mi se inflama vulva in asa fel incat nu puteam sa stau decat jos si nu mai suportam mancarimile .

Urmatorul medic mi-a prescris un antibiotic atrican ,pt mine si partener , plus ovule macmiror si  iarasi , un tratament cu lactobacili. Doar inflamaria a disparut, iar mancarimile au devenit mai rare , dar insuportabile.
La urmatorul consult mi-a spus ca sunt bine smile

Medicul actual mi-a facut o gramada de teste : PAP, Chlamidia( nu stiu exact daca se numeste asa, nu mai retin exact iar scrisul dansului nu il pot descifra 100% ) , examen complet bacteriologic , antibiograma, cultura micoplasma.
Rezultatele au fost bune , nici un BTS, doar o inflamatie locala si streptococul de tip B .
Mi s-a prescris  antibioticul, pt mine si partener si un tratament cu ovule , dupa care viviflor.

Am respectat intocmai, dar in timpul tratamentului cu viviflor  am inceput sa am din nou mancarimi ( care nu au disparut complet niciodata si din cauza carora nu mai pot avea un contact sexual ) si usturimi de nesuportat, inflamatii ale vulvei, labiilor .. cum nu am reusit sa ma programez la medic in timp util , am luat cervugid ovule , dupa care am inceput sa ma simt mai bine. Cand am ajuns la medic mi-a spus ca sunt bine si ca sunt prea sensibila , de aia am simptomele astea... sa continui cu cervugid si sa ma intorc la consult....


Sunt 9 luni de cand ma confrunt cu problemele astea si efectiv nu stiu ce sa mai fac.
Vreo sugestie ? Va multumesc anticipat

Offline

 

#1086 2017-03-06 21:21:57

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Inflamatiile vaginale

Eu cred ca atatea tratamente cunovule ti-au dereglat mai rau flora si ovulele cu lactobacili nu au fost folosie suficient.eu as pune 3 luni,10 zile pe luna, ovule cu lactobacili,nu cu viviflor ca are si estrogen,de preferat cand inceteaza sangerarea menstruala.refaci papanicolaul cand trec astea 3 luni

Offline

 

#1087 2017-03-06 21:30:36

Seneda122
New member
Inregistrat: 2016-11-22
Mesaje: 7

Re: Inflamatiile vaginale

Multumesc pentru sfat !


nu stiam ca viviflor contine estrogen, nu am citit cu atentie prospectul. Ar fi o explicatie buna pentru scaderea libidoului smile ?

Offline

 

#1088 2017-03-06 21:31:56

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Inflamatiile vaginale

Nu ar influenta libidoul,problemele pe care le ai acum cu siguranta il influenteaza.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-03-06 21:34:41)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2017-04-11 18:34:10

Renata04
New member
Inregistrat: 2013-03-14
Mesaje: 41

Re: Inflamatiile vaginale

Salut ! vreau sa va intreb si eu ceva , poate ati patit careva dintre voi si imi puteti da un sfat . Frecvent fac "infectii urinare " am pus in ghilimele deoarece am simptomele infectiei urinare dar cand imi fac un examen de urina totul este ok . Simptomele mi se manifesta cu frisoane , urinez des si am usturimi la urinare in plus tot simt ca trebuie sa ma duc la baie dar nimic . Am fost la urolog mi-a prescris antibiotic cand cum (ciprofloxacima sau tavanic sau zinnat  ) mi-a trecut dupa 1-2 luni imi apare iarasi ( cu sau fara relatii sexuale ) . mai demult am fost si la gine unde mi-a gasit flora bacteriana absenta . acum m-am gandit sa fac examenul papa nicolau . mai trebuie sa fac ceva inafara de acest examen ? sau aflu si eu problema . multumesc

Offline

 

#1090 2017-04-13 23:23:13

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Inflamatiile vaginale

Buna Renata . Ai reusit sa faci examenul pap ?


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1091 2017-04-15 16:23:58

Renata04
New member
Inregistrat: 2013-03-14
Mesaje: 41

Re: Inflamatiile vaginale

Buna Alexandra , inca nu am zis sa las dupa sarbatori

Offline

 

#1092 2017-04-19 15:43:32

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Inflamatiile vaginale

Postez si aici, poate ma ajuta @Seneda 122
In urma cu 3 luni am facut un tratament pentru candidoza cu cervugid ovule  si nistatina pastilute dupa care am pus gynophillus SR 3 cutii. In urma tratamentului cu cervugid  am ramas cu dureri,  iritatii si inflamatii vulvare, care se intensifica inaintea menstruatiei. Am refacut analiza secretiei(culturi) si nu iese nimic patogen. Am facut si urocultura si  nu este vorba de  infectie urinara.  Va rog sa ma sfatuiti cum as putea scapa de   acest disconfort. Am incercat cu nidoflor, bioclin  si ceai de galbenele si  se amelioreaza numai pe moment... Mentionez ca am 42 de ani si nu am semne clare de menopauza. Multumesc!

Ultima oara a fost editat de codrutza (2017-04-19 15:43:54)

Offline

 

#1093 2017-07-16 12:24:53

Danaba
Membru
Inregistrat: 2017-07-14
Mesaje: 0

Re: Inflamatiile vaginale

Buna dragelor,

De 5 luni ma lupt cu o vaginita recurenta care se incapataneaza sa ramana lipita de mine.
La prima vizita la ginecolog am fost diagnosticata cu o vaginita bacteriana, mi s-a prescris Klion 10 zile, Tinizol 500mg doza unica ambii parteneri cu repetare dupa o saptamana si Viviflor.  Dupa tratament, in prima saptamana de ovule Viviflor, vaginita a reaparut.. Am mers iara la ginecolog si mi s-a prescris Atrican 7 zile ambii parteneri, Klion 10 zile si Gynophillus. Acceasi situatie dupa terminarea tratamentului cu Klion, inca era acolo nesuferita. Frustrarea mea e ca și eu și partenerul am urmat cu strictețe tratamentul, dar după primul contact sexual de la tratament, flora mea o ia razna..
Revenind, a 3 a vizita la ginecolog, aceeasi problema, vesnica vaginita. De data aceasta tratament cu cervugid 12 zile, partner Tinizol, si eu Gynophilus dupa ovulele cervugid.
Toate bune si frumoase pana aseara, asta fiind a 2 a saptamana de Gynophilus. Mirosul disparuse, inflamatia si durerile la fel. Aseara dupa contact a inceput sa imi curga o secretie branzoasa alba fara miros, am usturimi si vulva inflamata. In secretie am observat si putin sange, chiar daca menstra am avut o acum 2 saptamani.
Nu stiu ce sa mai fac si unde sa mai merg sa scap o data de problema asta. Ma puteti ajuta cu un sfat, um ginecolog bun in bucuresti ? Ati avut vreuna o experienta asemanatoare, ce anume mai e de facut ?
Cum pot sa amelioreze usturimea pana ajung iar la ginecolog?
Multumesc fetelor!
D.

Offline

 

#1094 2017-07-27 13:04:14

Norisor
Membru
Inregistrat: 2017-07-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua si bine v-am gasit!
Ma framanta de mai bine de o luna mai multe ganduri, care mai de care mai sumbre, drept pentru care m-am hotarat sa va scriu. Poate este cineva in aceeasi situatie ca mine, sau daca nu, are macar o incurajare.
Sa incep cu inceputul. Am primit in luna iunie rezultatul testului Papanicolau... care m-a cam dat peste cap, si anume:
-marcat proces inflamator citolitic,
-gardnerella
-granulocite
-coci banali
-macrofage
-celule parabazale de metaplazie scuamoasa matura si imatura
-aspecte ale infectiei cu Papiloma Virus Uman
-celule condilomatoase
-oranjofile
-parakeratozice
-displazie epiteliala simpla posibil reactiva
-bacili Doderlein absenti

Clasificarea Papanicolau CIII

Doctorul mi-a spus ca acest diagnostic poate fi dat si de catre prezenta gardnerellei si ca trebuie sa repet Papanicolaul. Si sa nu ma ingrijorez ca nu e grav. Oricum, eu dupa ce am cautat pe net m-am cam speriat. Mi-a dat tratament cu Nistatin doza unica, si eu si partenerul si Cervugid ovule, 2 cutii, cu o saptamana pauza intre cutii. Din pacate, dupa vreo 4 zile de tratament am inceput sa am mancarimi vaginale si infamatie, insa am continuat cu ovulele nestiind ca e anormal sa fie asa. Dupa ce au trecut primele 12 zile am sunat doctorul. Acesta mi-a zis ca am facut o reactie alergica la cervugid insa sa fac pauza o saptamana si sa incerc sa mai pun ovule, cate pot din a dooua cutie.
Asa am si facut insa nu am putut mai mult de 5. Au trecut deja doua saptamani de cand am oprit administrarea de ovule Cervugid si inflamatia e tot prezenta. Oare ce poate fi? De ce nu trece?
Urmeaza sa imi vina menstruatia si apoi merg din nou la doctor. Dar pana atunci, stau asa? Simt ca innebunesc si cand ma gandesc la diagnosticul de la Papanicolau + aceasta inflamatie cum nu am mai avut in viata mea

Ce parere aveti despre ceea ce v-am scris? Eu sunt foarte ingrijorata si abia astept sa merg la doctor. Sper sa primesc intre timp sfaturi de la voi.

P.S. Am avut doua nasteri, cea de-a doua fiind in urma cu un an, si inca alaptez. Daca are vreo relevanta pt cineva.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Ultima oara a fost editat de Norisor (2017-07-27 13:08:58)

Offline

 

#1095 2017-07-27 13:10:02

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Inflamatiile vaginale

Incerca sa folosesti pana una alta crema cu galbenele daca ai mancarimi,roseata,jena si eventual ceva ovule cu lactobacili sunt puni si pt gardnerella.si evita de acum ovulele astea smile
Eventual si bai in sezut poti face.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-07-27 13:12:30)

Offline

 

#1096 2017-07-27 13:14:15

Norisor
Membru
Inregistrat: 2017-07-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Daenarys14 - Mancarimile au incetat, la fel si roseata, doar in interior e inflamat rau. Inainte sa incep tratamentul nu era asa. Crema de galbenele banuiesc ca doar in exterior o pot folosi, nu? Ce fel de ovule sa cumpar? Si baile, cu ceai de galbenele? sau de care? cu bicarbonat?
Multumesc pt sfat

Ultima oara a fost editat de Norisor (2017-07-27 13:15:51)

Offline

 

#1097 2017-07-28 08:40:37

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Inflamatiile vaginale

Bai in sezut poti face cu galbenele,echinacea,pelin,coada soricelului,coada calului.repet bai in sezut nu spalaturi vaginale.faci o infuzie din plantele astea,strecori si cand ajunge la o temperatura ok pt tine folosesti infuzia.
Poti aplica crema de galbenele si putin in interior.
Ovule cu lactobacili incerca sa cumperi ghynophilus sr.
Sa repeti papanicolaul si sa faci si o colposcopie daca apar iar modificari.

Offline

 

#1098 2017-07-28 14:25:08

Norisor
Membru
Inregistrat: 2017-07-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Daenarys14 iti multumesc mult de tot pt raspuns, in primul rand, si pt sfaturi. Chiar azi voi incepe cu spalaturile cu ceaiuri, doar in exterior. Nu le am inca pe toate pe care le-ai mentionat, insa fac cu ce am. Galbenele, coada calului, pelin... Voi lua si gynophilus sr. Referitor la aceste ovule, as putea sa fac baie in piscina in timpul tratamentului?
Astept sa treaca menstruatia si apoi repet papanicolaul. Sper din suflet ca situatia sa fie mai ok fata de data trecuta.
O zi buna!

Offline

 

#1099 2017-07-28 15:05:43

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Inflamatiile vaginale

Sunt 2 ovule ce se administreaza la distanta de 4 zile.eu zic ca poti merge si la piscina.

Offline

 

#1100 2017-12-25 09:30:37

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: Inflamatiile vaginale

Buna!
De vreo 3-4 luni nu reusesc sa scap de o infectie a vaginei!din cand in cand ma ustura ma doare, trebuie sa ma duc mai des la toaleta si si atunci ma doare si urina este putina!am fost la ginecolog am primit Klion, dar tot nu a disparut problema in totalitate a fost doar ameliorat pentru cateva saptamani dupa care a reaparut, dar nu asa de grav!Pe langa aceasta de cand an aceasta problema cateodata ma ustura is ma doare cand am contact sexual cu sotul meu!Acum 2 saptamani problema a reaparut si am luat medicamentul UTIPRO, care m-a ajutat, deoarece problema inca nua reaparut, dar am olta problema acum!De 9 zile imi intarzie ciclul menstrual!Am fost foarte stresata in ultima vreme, sunt non stop incordata din cauza infectiei care vine-trece dar nu dispare se poate ca combinatia acestora sa fie de vina?Acu doua zile am avut simptomele menstruatiei m-a durut burta, spatele si toata ziua n-am avut putere tipic inceputul menstruatiei, dar nimic!M-ati putea ajuta care ar putea fi problema?

Offline

 

#1101 2017-12-25 09:55:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

in primul rand fa un test de sarcina
in al doilea rand fa un sumar de urina si o urocultura daca mai ai probleme, din ce zici mi se pare mai degraba o infectie urinara, nu vaginala

Offline

 

#1102 2017-12-26 00:13:04

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: Inflamatiile vaginale

Am facut examen al urinei si chiar si al sangelui si totul a fost ok, nici o infectie doar o anemie minora!daca e infectie urinara nu inteleg de ce tot revine dupa anumite perioade...maine am sa ma duc sa fac un test de sarcina, dar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este ca ma doare burta de parca ar trebui sa fiu bolnava!oricum va multumesc...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.