homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si candidoza recurenta - recomandare probiotice


#1 2018-11-13 12:39:26

florideliliac
New member
Inregistrat: 2016-06-30
Mesaje: 6

Anticonceptionalele si candidoza recurenta - recomandare probiotice

Buna ziua smile ,


Am 24 ani si iau de 5 ani anticonceptionale. Am luat Diane35, iar de curand medicul mi le-a schimbat cu Belara. In toti acesti ani m-am confruntat cu candidoza recurenta, medicul concluzionand ca aceasta este cauzata de dezechilibrul dat de anticonceptionale. De curand, am patit-o din nou, cu mancarimi, usturimi, si toate cele. A urmat alt tratament, iar acum mi-a trecut. Cu toate astea, stau cu teama ca problema sa nu revina curand. Am inceput sa iau si Candida Cleanse de la Secom. A mai luat cineva? Ajuta pe termen lung? De asemenea, mi-ar putea recomanda cineva niste probiotice bune? Aici am alte dubii: ar fi bine sa iau probiotice pe cale orala sau sa administrez ovule cu probiotice?

Inca ceva: pot lua ocazional doua folii de Belara la rand, fara pauza? Afecteaza cu ceva sau trebuie NEAPARAT acea pauza dupa fiecare folie?

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea ajuta cu cateva recomandari, dar si sfaturi de cum sa tinem mai bine in frau candidoza pe parcursul administrarii anticonceptionalelor.

Offline

 



#2 2018-11-13 12:52:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionalele si candidoza recurenta - recomandare probiotice

cele mai bune probiotice care se gasesc la noi sunt Bio-Kult, le poti comanda online
eu zic ca e bine sa iei si pe cale orala, fiindca dezechilibrul florei vaginale nu e ceva strict local, e in legatura si cu flora din intestin, deci e mai bine sa lucrezi din interior, ca sa zic asa
poti lua doua folii fara pauza, dar din cand in cand... adica nu care cumva sa le iei asa incontinuu la nesfarsit
e important sa ai grija si la alimentatie cand e vorba de candida, sa eviti pe cat posibil dulciurile, alcoolul, fainoasele si tot ce produce un mediu acid in organism (poti cauta dieta alcalina ca sa vezi cam ce alimente trebuie sa cauti, in general legumele, in special cele verzi, sunt recomandate)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.