homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament cu zanocin-reactii adverse-2


#20 2009-04-24 22:20:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

eu n-am avut reactii adverse

Offline

 



#21 2010-03-23 13:37:08

gabi77
Membru
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 1

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

Buna, eu de la o pastila de zanocin 400 am stat spitalizata o noapte si de atunci au trecut 4 luni si tot am ramas cu urmari. In sensul ca am facut o reactie alergica f urata cu ameteala, tremurat, depresie, anxietate, lipsa aerului , impresia de moarte iminenta, palpitatii, de nu stiau medicii ce am. Am fost trimisa la psihiatrie , au crezut ca am luat-o 'pe campii' ca toate analizele ieseau normale numai ca eu aproape ma urcam pe pereti. Va spun sincer ca nu e de glumit, am tras o spieretura groaznica si dupa cum va spuneam au trecut 4 luni si eu tot mai am unele atacuri din astea ce-i drept rar si de intensitate mai mica dar inca nu mi-am revenit pe deplin.
Asadar mare grija.
Sanatate multa va doresc

Offline

 

#22 2012-01-09 19:43:26

luiza25
New member
Inregistrat: 2012-01-05
Mesaje: 13

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

buna! am luat si eu zanocin 200 mg si dupa ce am luat a 4 a pastila am inceput sa tremur ,sa transpir si sa am ameteli, pur si simplu nu ma mai puteam controla dar dupa o jumatate de ora mi-am revenit si am continuat sa iau din nou. Aseara  am luat a 11 a pastila (precizez ca aveam de luat 20 de pastile cate 1 la 12 ore) pe la 19:30 nevand nicio reactie. Pe la 3:30 am tresarit din somn ,mi s-a facut ameteala foarte tare(nu puteam sa stau in picoare) si am vomitat, apoi am adormit si cand m-am trezit tot aveam ameteli. L-am sunat pe medicul ginecolog care mi-a dat reteta si i-am povestit ce mi s-a intamplat si mi-a schimbat zanocinul cu ciprinol 500 mg.eu mai iau si flamexin si carpicon s. Va rog sa mi spuna cineva daca a patit ce am patit eu si cum a procedat. acum o ora am luat prima pastila de ciprinol . Ma simt un pic mai bine dar tot ametita sunt...daca nu-mi trec ametelile?va rog astept parerile voastre...multumesc!!!


Zorii ma-ntreaba, de ce nu ma culc
Soarele imi spune, ca am stat prea mult
Visele mele, incerc sa strig asa:
“E viata mea”, da vina pe ea!

Offline

 

#23 2012-01-10 12:13:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

eu n-am avut recatii adverse de la zanocin, deci nu te pot ajuta, imi pare rau. poate citeste cineva care a patit-o.

Offline

 

#24 2012-01-10 20:41:28

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

luiza25 a scris:

buna! am luat si eu zanocin 200 mg si dupa ce am luat a 4 a pastila am inceput sa tremur ,sa transpir si sa am ameteli, pur si simplu nu ma mai puteam controla dar dupa o jumatate de ora mi-am revenit si am continuat sa iau din nou. Aseara  am luat a 11 a pastila (precizez ca aveam de luat 20 de pastile cate 1 la 12 ore) pe la 19:30 nevand nicio reactie. Pe la 3:30 am tresarit din somn ,mi s-a facut ameteala foarte tare(nu puteam sa stau in picoare) si am vomitat, apoi am adormit si cand m-am trezit tot aveam ameteli. L-am sunat pe medicul ginecolog care mi-a dat reteta si i-am povestit ce mi s-a intamplat si mi-a schimbat zanocinul cu ciprinol 500 mg.eu mai iau si flamexin si carpicon s. Va rog sa mi spuna cineva daca a patit ce am patit eu si cum a procedat. acum o ora am luat prima pastila de ciprinol . Ma simt un pic mai bine dar tot ametita sunt...daca nu-mi trec ametelile?va rog astept parerile voastre...multumesc!!!

in principiu ametelile o sa iti treaca odata cu eliminarea medicamentului din organism. antibioticele sunt medicamente destul de toxice, astfel ca nu e panica, pentru ca pot avea reactii adeverse extrem de frecvent.

succes si sanatate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-01-10 20:55:00

luiza25
New member
Inregistrat: 2012-01-05
Mesaje: 13

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

ok multumesc! acum ma simt mai bine , dar de fiecare data cand iau antibioticul parca mi-e frica sa nu mi se faca din nou ameteala...abia astept sa-l termin!!! MULTA SANATATE!!!


Zorii ma-ntreaba, de ce nu ma culc
Soarele imi spune, ca am stat prea mult
Visele mele, incerc sa strig asa:
“E viata mea”, da vina pe ea!

Offline

 

#26 2018-12-12 20:53:35

ElaI
Membru
Inregistrat: 2018-12-12
Mesaje: 1

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

Am luat Zanocin 200 mg si dupa 2 pastile, luate cate una la 12 ore am avut insomnie severa, stari de nervozitate, indigestie, greata si varsaturi. I-am zis ginecologului si-a zis sa-ncerc sa iau cu jumatate cp de metoclopramid cu 30 min inainte de zanocin sau 1 cp de emetiral. Iar daca se repeta episodul cu indigestia si varsaturile sa nu mai iau. Pai nu tb un inlocuitor? Si cu ce curaj sa mai iau ceva ce mi-a facut f rau?! Si-am avut doar 3 zile de luat, 6 pastile, dar mi-a fost ff rau de la primele doua. Eu am intrerupt instant administrarea antibioticului, dupa ce am dat tot afara din mine de rau ce mi-a fost. N-am mai varsat de ani buni  de zile, dar Zanocinul mi-a facut felul, se pare. Ma gandesc cu groaza ca va trebui sa reincep administrarea dupa ce termin tratamentul cu ovule ...

Ultima oara a fost editat de ElaI (2018-12-12 20:57:09)

Offline

 

#27 2018-12-13 12:26:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: tratament cu zanocin-reactii adverse

pai ar trebui sa-ti poata da altul, pentru ce ti-a fost prescris ? ai o antibiograma ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.