homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test papanicolau


#1 2019-04-03 10:33:59

MonicaPavel
New member
Inregistrat: 2019-04-03
Mesaje: 6

Test papanicolau

Buna ziua ! Am facut si eu testul papanicolau si mi a venit rezultatul dar abia vineri am programare la medic . Va rog din suflet sa mi raspundeti sa mi spuneti daca este grav ..            *Cultura-secretie col/vaginala    ABSENT CANDIDA SPP., ABSENT ENTEROCOCCUS SPP, ABSENT PSEUDOMONAS SPP., ABSENT STAPHYLOCOCCUS AUREUS , ABSENT STREPTOCOC BETA HEMOLITIC GRUP B,PREZENTA ESCHERICHIA COLI.                     *examen microscopic secretie col/vaginala    Rari bacili mici si cocobacili polimorfi, gram variabili

Celule epiteliale plate    relativ frecvente    
Leucocite(polimorfonucleare)    rare    
Trichomonas vaginalis    nu se observa    
Levuri    absente    
Flora lactobacilara(bacili Doderlein)    absenta    
Bacili gram negativi    rari                              *Examen BABES-PAPANICOLAU in mediu lichid -Secretie Vaginala

*va scriu doar ce am bifat *
* Aspectul colului : cu leziuni vizibile             *clasificare Bethesda                                    *satisfacator pentru evaluare                        *celule endocervicale prezente                     *Anomalii ale celulelor epiteliale                        *cel scuam-celule scuamoase atipice de -semnificatie nedeterminata -Asc-Us                   * Observatii :
Moderat fond inflamator acut . Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie cu metaplazie pavimentoasa imatura si in curs de maturare. Celule epiteliale pavimentoase cu atipii nucleo-citoplasmatice ce le incadreaza in celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata. Prezente celule cu usoare atipii nucleocitoplasmatice ce ridica suspiciunea unei infectii HPV . Flora microbiana mixta (se recomanda secretie vaginala). Concluzie: Frotiu cu celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (ASCUS). Nu inteleg dc cei de la clinica unde recolteaza analize, mi au facut si analiza scor Roma markeri tumorali ... ma sperie extrem de tare si sunt ffff panicata. Va multumesc !

Offline

 



#2 2019-04-03 11:42:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Test papanicolau

ai o infectie cu e-coli care trebuie tratata, in mod normal ar fi trebuit sa se faca si antibiograma
iar asc-us ar putea insemna o suspiciune de hpv, probabil ti se va recomanda tipaj hpv si colposcopie, nu trebuie sa te sperii, dar sa investighezi... e posibil sa se si rezolve dupa ce tratezi infectia si sa nu fie hpv de fapt
cat despre scor roma- ai facut si analize de sange si nu ai cerut tu sau medicul tau asta ? poate e o eroare, in orice caz nu are legatura cu pap-ul, se recomanda in caz de chisturi ovariene

Offline

 

#3 2019-04-03 14:03:30

MonicaPavel
New member
Inregistrat: 2019-04-03
Mesaje: 6

Re: Test papanicolau

De cateva luni am avut la cateva zile dupa menstruatie sangerari nu abundente care ma tinea 2-3 zile am sunat Doamna de la clinica sante unde mi a recoltat analize si pe lana analizele astea mi a spus sa fac si scor Roma . Multumesc , m ati mai linistit un pic . Nu inteleg ce poate sa insemne hpv si la ce poate sa duca si bineinteles celelalte rezultate ... multumesc inca o data ! Sanatate !

Offline

 

#4 2019-04-03 14:09:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Test papanicolau

mergi la un ginecolog si acolo poti face si o ecografie si iti va spune ce sa faci medicul, nu doamna de la analize
hpv e un virus care are si niste tulpini cu risc mai mare, care pot cauza rani pe col, ele lasate netratate f mult timp pot duce pana la cancer de col
dar tu nu trebuie sa te sperii, nici sa neglijezi, mergi la ginecolog si iti va da tratament

Offline

 

#5 2019-04-03 16:35:12

MonicaPavel
New member
Inregistrat: 2019-04-03
Mesaje: 6

Re: Test papanicolau

Am sa merg la ginecolog vineri cand am programarea si duoa sa fac si un eco .. oricum dupa toate astea merg neaparat la un RMN pt linistea mea pana arunci va multumesc din suflet pt ca m ati linistit ... va doresc sanatate si numai bine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2019-04-03 16:43:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Test papanicolau

nu ai de ce sa faci RMN, nu e relevant in situatia asta
vezi ce zice ginecologul
sanatate multa !

Offline

 

#7 2019-04-05 17:19:25

MonicaPavel
New member
Inregistrat: 2019-04-03
Mesaje: 6

Re: Test papanicolau

Buna ziua ! Am fost azi la control si mi a spus ca pe langa E-coli si infectie , am si un chistulet micut de aproximativ 2mm . Putin mai devreme mi au iesit si analizele scor roma dar nu inteleg nimic si nu stiu exact cum se calculeaza .. stiu decat ca se aduna CA125 cu HE4 in cazul meu ( CA125 este 3,81 si HE4 este 34,44 , adunat da 38,25 ...) interval biologic de referinta/um la CA125 (3,81) imi arata <35U/ml si la HE4 (34.44) <150pM . Scor roma (premenopauza)  3%      Scor roma < 12,5 % risc scazut de cancer ovarian epitelial.                                            Scor roma >=12,5% risc crescut de cancer ovarian epitelial .

Offline

 

#8 2019-04-06 12:40:45

MonicaPavel
New member
Inregistrat: 2019-04-03
Mesaje: 6

Re: Test papanicolau

Ma puteti ajuta cu un raspuns , va rog ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.