homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-33


#609 2017-04-29 23:20:43

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Am fost azi la Dr.pt colposcopie si echo transvaginala.

Am dat de cea mai rece dr ever (alina dascalu -sanador ) adica m-am urcat pe masa jap jap colposcopia +echo cred ca ambele in 20 minute ,m-a intrebat istoric etc si colposcopia e urmatoarea:

FP: col uterin de aspectr macroscopic normal, cu cateva mici chiste naboth,ce prezinta vascularizatie specifica supraadaugata.

AA: JSC vizibila tip I, endocol vizualizabil intr-o profunzime de 1,5cm, la nivel BA corespunzatori orei 12 zona de EEA cu TAG minor,ce tinde sa asciada exocervical,dar limita superioara este vizualizabila.
TL: iod negativ contur net .

De echo nu are rost sa va zic ca aia e ok. Dr.mi-a zis la sfarsit ca nu e de operatie si de erad si ca de ce nimeni pana acum nu mi-a dat tratament ( sa va reamintesc ca Dr, virigina tarlea a zis sa ma operez, Elena Badea de la micomi a zis ca nu e de operat,dar nici tratament nu mi-a dat.) si mi-a zis sa iau 3 luni cervugid ,pastile coriolus MRL * e prima oara cand aud de ele) si vaccinare silgard (am 30 ani, cu asta nu sunt neaparat de acord sa il fac, nu stiu daca are vreun sens ,dr, a zis sa il fac).

Si a zis peste 3 luni sa refac PAP.Sincer nu mi-a placut de ea ca a fost total de gheata, dar iau doar partea profesionala in calcul.

Si ea ,ca si elena badea de la micomi a zis ca rana nu  grava si nu e de operat. Apropo,mie acum 1 an jumate mi-a iesit CINTEC plus negativ si a zis ca , cu atat mai mult NU.

Voi ce parere aveti ?

PS:dottoressa,cand poti, as aprecia un sfat si de la tine . rodnar

Ultima oara a fost editat de puffy2 (2017-04-30 22:55:55)

Offline

 



#610 2017-05-01 13:00:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

puffy,fa tratamentul dat de dr.daca zice ca rana e mica.si repeta PAP ul.dar la 3 luni e prea curand.si la colposcopie se vede evolutia ranii cel mai bine.sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#611 2017-05-04 21:54:27

puffy2
New member
Inregistrat: 2013-09-22
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

dap,o sa il incep dupa urmatoarea menstra (nu e devreme, ultimul l-am facut in februaruie,deci vor fi 6 luni ).
credeti ca daca ma las de fumat o sa ajute mai mult? la tine a avut vreun impact?

Apropo,vad ca nimeni nu a postat despre aceste suplimente alimentare .Le-a mai luat cineva in romania ? pentru hpv lsil?

Six months of treatment with Coriolus-MRL, a food supplement that contains biomass of the fungus Coriolus versicolor, is associated with a reduction in viral load in low-grade squamous intra-epithelial lesion (LSIL) patients infected with human papillomavirus (HPV).[1] The findings - presented at the 3rd Congress of Gynecologists and Obstetricians of Macedonia by Prof. Todor Chernev of the University Hospital of Obstetrics and Gynaecology in Sofia, Bulgaria - strengthen the position of Coriolus-MRL as an important addition to the available means for treatment of HPV infection.

In the conservative treatment, 64 out of 73 patients (88% of total) reverted to HPV-negative status;
In the combined treatment, 25 out of 27 patients (93% of total)reverted to HPV-negative status;
All Pap group IIIa and IIIb patients reverted to Pap group I and/or II (Table II);
At the end of the study only 11 patients were still positive for one or more HPV subtypes (Table II);
HPV subtype 16 was found to be most treatment resistant.[3]

Offline

 

#612 2017-05-05 00:01:24

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

puffy,ma refeream ca la 3 luni e devreme PAP ul,ca asta i zis,ca ti s-a recomandat repetare la 3 luni.

eu n-am luat suplimente,pt ca rana a trebuit scoasa prin ERAD.am preferat asa.si asa mi-a zis si dr mea in care am incredere de peste 12 ani.

eu atunci nu fumam,ma lasasem de f multi ani.m-am reapucat ulterior...da,fumatul scade sistemul imunitar si astfel rana se poate mari.adica HPV ul e mai puternic sub sistem imunitar scazut.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#613 2019-10-24 09:57:05

Redelle
Membru
Inregistrat: 2019-10-24
Mesaje: 0

Re: rana pe col 2

Buna ziua !

In data de 11 Martie a acestui an am fost la controlul ginecologic anual . Am facut testul Pap, o ecografie transvaginala si un RMN pentru 2 chisturi. Totul bine si frumos, chisturile urmarite periodic iar PAPul cu rezultat NILM, curat ca lacrima. In data de 11 Iunie am decis sa fac si un control senologic , de rutina si am ajuns la clinica Donna, dr. ginecolog dupa consultul senologic pentru care venisem, mi-a propus inca un consult rapid pe masa ginecologica , unde, surpriza, a descoperit ca aveam o "roseata" pe col. Eu am ramas perplex, pentru ca sunt exagerat de grijulie si ma duc la doctor mai mult decat o fac pensionarii  rotfl . Mi-a reclmandat o colposcopie si in functie de rezultat si o genotipare HPV. Am tot sunat pentru colposcopie la doctorul cu care am nascut anul trecut,  si defiecare data acesta era fully booked. Intr-un final am reusit sa-mi fac o programare pentru colposcopie si acestea sunt rezultatele:

Col FP: leucoree albicioasa, col cu zona rosie perioroficiala

AA: ZT tip 1 cu insule de remaniere la nivelul buzei anterioare si zona EAA fin cu contur neregulat cu punctatie fina si mozaic fin la nivelul buzei posterioare in dreptul orelor 5-7

TL: ZIN perioroficial

Am primit urmatoarele recomandari: genotipare HPV, refacere PAP si tratament cu ovule Cervugid si Cerviron.

Astept sa imi treaca menstruatia si ma duc la analize.

Alte detalii care ar putea ajuta..

1 naștere prin cezariana in februarie 2018
1 boala autoimuna, tiroida Hashimoto ( imunitatea mea este extrem de scazuta)
Nu retin exact dar cred ca 3 candidoze la activ pe anul acesta

Multumesc anticipat, o zi frumoasa !

Imi cer scuze daca am postat aiurea, nu cred ca potbface o postare separata si nu stiu cum functioneaza treaba,  abia m-am inscris pe forum.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2019-11-11 11:27:55

Alexioana20
New member
Inregistrat: 2019-03-26
Mesaje: 22

Re: rana pe col 2

Buna fetelor,

Am facut si eu o colposcopie luna trecuta cu urmatorul rezultat:

Paraclinice: CITOLOGIE -ASC-US SEPTEMBRIE 2019
HPV POZITIV -16 RISC CRESCUT-SEPTEMBRIE 2019

COL IN POZITIE INTERMEDIARA,DE NULIPARA
6- VAS SCURT GROS FARA ARBORIZATIE
JSC PE EXOCOL ASCENSIONAT BUZA SUPERIOARA ;
ORA 3-4 AA FIN CU PUNCTATIE FINA;
ORA 1 LA 0.5 CM DE OIC ARIE AA FINA CU PUNCTATIE FINA DE 02/0.2 ;
11-12 AA FIN CU MOZAIC GROSIER
LUGOL: 11-12 SLAB IOD NEGATIV ;
ORA 1-INSULA IOD NEGATIV CE CORESPUNDE ZONEI ACETO ALBE ;
ORA 3 -ARIE IOD NEGATIV CE CORESPUNDE ZONEI ACETO ALBE

Diagnostic necodificat:DISPLAZIE DE COL INFECTIE HPV

Mentionez ca doamna respectiva trebuia sa ia si biopsie din zonele suspecte insa nu le-a luat pe motiv ca in 5 zile imi vine menstruatia si nu e ok, apoi am fost la alt medic si a zis ca va repeta colposcopia si va lua si biopsie si apoi vedem, dar nici unul nu a zis, e grav, nu e grav?
Eu sunt foarte speriata , abia dorm noaptea. Mi-e frica de rezultat, mi-e frica de biopsie...doare?
Este prima mea modificare la nivelul colului...
Poate cineva va rog frumos sa imi dea o parere?
Va multumesc din suflet!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.