homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize-anexita?


#1 2019-12-13 13:31:52

dana_25
New member
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 29

Analize-anexita?

Buna fetelor

Mi-am facut analizele uzuale gineco si a iesit ce urmeaza mai jos. Mai astept Pap-ul care inca nu e gata. Ce inseamna acele PMN frecvente desi nu a iesit nici candida nici vreo bacterie, nici chlamydia sau micoplasma/ureaplasma? Memtionez ca de 5 ani imi fac toate aceste teste anual si mere au iesit negative dar totusi nu aveam frecvente pmn ci rare. Ar mai fi vreo infectie ce as putea sa o am necuprinsa in analizele facute? Am avut o data acum vreo 5 ani tot asa frecvente pmn dar nu mi s-a dat vreun tratament. Ar putea fi o anexita? Eu cam am dureri abdominale si e greu de zis daca sunt de la ovare sau digestiv, caci in ultimul timp am avut un dezechilibru digestiv (colon iritabil, bila lenesa etc). Mai am dureri in dreapta jos la ovar dar nu mereu. Imi fac si eco transvaginala anual si mereu a iesit bine, exceptie anul asta cand mi-a zis ca ovarul drept e retrouterin aderent la uter si ca o inflamatie ar putea cauza asta. Pana acum la toate eco mi se spunea ca este retrouterin dar nu aderent.. m-am gandit ca totusi poate fi o eroare de vizualizare pe eco, stiu ca depinde si de pozitia in care te pune si mai multe. Pap imi iese de cand ma stiu NILM dar cu inflamatie, ma astept ca si acum sa iasa la fel. Am fost la vreo 4 ginecologi de-a lungul timpului si niciunul nu mi-a zis ca acea inflamatie ar fi o problema, ci ca s oarecum normala fiind activa sexual. Pana recent foloseam si ob uri dar am renuntat de juma de an. Alte simptome gen scurgeri nu am. Acum un an am avut si un chist hemoragic pe ovarul drept, de 4 cm, care m a facut sa ma simt f rau si mi a intarziat menstra 2 sapt (total neobisnuit pt mine). S a resorbit singur la urmatorul cm... Sa fi ramas o inflamatie acolo de la lichidul din el? Pe eco se vedea spart si cu lichid periovarian.. mi s a zis ca in timp se absoarbe si am folosit supozitoare naturiste colonsan. Initial aveam lichid in douglas si apoi la vreo 3 luni a disparut. Nu am nasteri si nici avorturi. Merci

Microbiologie
Test
Rezultat
Interval de referinta
Ex. microscopic citobacteriologic secretie vaginala
Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Frecvente PMN. Frecventi bacili Doderlein.
Nu se observa levuri. Nu se observa Trichomonas vaginalis.
Ag Chlamydia Trachomatis
Negativ (0.011/ 0.121)
Negativ
Schimbare de metoda: 10.06.2015
Mycoplasma / Ureaplasma- identificare/antibiograma
Mycoplasma hominis: negativ*
Ureaplasma spp: negativ*
*Schimbare de metoda: 08.03.2014
Mycoplasma hominis:
limita de detectie PCR: <10 copii/ reactie
Ureaplasma spp: limita de detectie
PCR: <10 copii/ reactie
Ex.bact.secretie vaginala/col
Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand urmatoarelor genuri bacteriene:
Staphylococcus, Streptococcus, genurile familiei Enterobacteriaceae, bacili gram negativi nonfermentativi, cocobacili gram negativi nonfermentativi si specii din genul Candida.

Ultima oara a fost editat de dana_25 (2019-12-13 13:32:34)

Offline

 



#2 2019-12-13 14:29:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize-anexita?

eu nu cred ca e nicio problema, cum stii si tu un grad oarecare de inflamatie e normal sa existe la o femeie activa sexual, cat timp nu a iesit nimic la culturi, bacili doderlein ai e totul ok

Offline

 

#3 2019-12-13 17:26:01

dana_25
New member
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 29

Re: Analize-anexita?

merci smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.