homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Herpes..?


#1 2020-01-24 00:28:54

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Herpes..?

Buna Fetelor!

In decembrie 2018 am avut un contact sexual neprotejat si cam la o saptamana dupa, mi-au aparut niste vezicule pe labii si zona perianala. Doctorul a spus din prima ca este herpes. La maxim 2 sapt dupa eruptie am facut testele HSV1+HSV2 IgG si IgM care au iesit negative. Medicul mi-a zis sa nu imi mai fac griji pt ca a fost probabil “altceva” viral..Desi din ce m-am documentat ar fi fost insa prea devreme sa iasa anticorpii la analize, intrucat poate dura mai mult de cateva saptamani ca acest virus sa apara in sange si implicit sa iasa pozitiv la test.
In aceeasi luna au aparut din nou veziculele insa au disparut. Am tratat cu Aciclovir in ambele dati insa nu simteam ca ar face mare lucru.. am simtit ca au trecut de la sine. Deci doua episoade/eruptii la distanta cam de 2 sapt intre ele.
In decembrie 2019, luna trecuta, aceeasi problema insa doar in zona perianala, cateva vezicule, cu dureri si usturimi. De la primul simptom am inceput sa aplic Aciclovir si m-a vazut un al treilea medic (mentionez ca la primul episod m-au vazut doi medici dintre care doar primul s-a pronuntat ca ar fi herpes, al doilea neputand diagnostica deoarece veziculele erau 80%vindecate la momentul controlului). Acest al treilea medic a concluzionat tot cu herpes, si am repetat analizele saptamana asta, care iar au iesit negative pt ambele tipuri de herpes.
Sunt foarte confuza si nu stiu daca e prea devreme sa ma bucur sau nu ca nu am virusul.. urmeaza un nou control peste abia 2 sapt pt ca abia atunci am gasit liber la consultatie si simt ca nu mai am rabdare pana atunci....
Cum e posibil sa am episoade de “herpes” in aceeasi luna in ani diferiti dar analizele sa iasa negative? Am doua seturi de analize care au rezultat identic, facute la un an distanta.
Credeti ca ar fi vreo reactie HPV? Urmeaza sa fac si testul HPV...am facut analize inclusiv pt sifilis si Chlamidia care au iesit negative..

Va multumesc si va pup!

Offline

 



#2 2020-01-24 07:06:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Herpes..?

si IGG iese in continuare negativ ? in cazul asta s-ar zice ca nu ai avut niciodata herpes... hai ca IGM negativ ar insemna doar ca nu l-ai prins in faza acuta
pare a fi tot ceva viral, intr-adevar cand zici vezicule toata lumea se gandeste la herpes, poti incerca sa testezi si pt hpv
sau ceva alergic ? gen alergie la latex daca ai folosit prezervativ ?

Offline

 

#3 2020-01-24 11:11:08

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Re: Herpes..?

heimdall a scris:

si IGG iese in continuare negativ ? in cazul asta s-ar zice ca nu ai avut niciodata herpes... hai ca IGM negativ ar insemna doar ca nu l-ai prins in faza acuta
pare a fi tot ceva viral, intr-adevar cand zici vezicule toata lumea se gandeste la herpes, poti incerca sa testezi si pt hpv
sau ceva alergic ? gen alergie la latex daca ai folosit prezervativ ?

Urmatorul control este pentru interpretarea analizelor, sa imi confirme ca sunt negative again, cum ar veni. Am sa fac atunci si recoltarea pt hpv pentru ca nu l-am facut de cativa ani.
Prezervative folosesc de cand ma stiu, acelasi tip, si oarecum simt ca nu prea a fost alergie pentru ca in timpul anului cat am folosit, nu a aparut nimic.
Oarecum sunt dezamagita de medici pentru ca desi am analizele curate, nu pot identifica... ma gandesc ca poate la hpv va fi concludent ce e. Orice ar fi, vreau sa identific, sa stiu ce e ca sa pot aplica tratamentul corect...

Offline

 

#4 2020-01-24 11:56:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Herpes..?

daca vrei pune-le aici
IGG pozitiv inseamna ca ai avut deja virusul in trecut, IGM pozitiv ca e infectia acuta in momentul in care ai facut analiza

Offline

 

#5 2020-01-28 11:23:15

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Re: Herpes..?

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/143981_9d5adefa-2212-4b0c-89c0-27a9aca024bf.png



http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/143981_4bd8410d-b482-44b8-8626-711d8fc18df7.png


Sper ca sunt urcate ok pozele. Se vad si datele cand am facut recoltarea.
Intre timp am fost si la dermato, asa cum mi s-a recomandat insa (cum ma asteptam) nu a putut sa puna un diagnostic pt ca leziunile sunt complet vindecate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2020-01-28 12:09:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Herpes..?

de aici reiese ca nu ai si nu ai vut vreodata herpes
ideal ar fi sa mergi la dermatolog cand ai eruptia, ca poate isi da seama ce e

Offline

 

#7 2020-01-28 14:52:07

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Re: Herpes..?

heimdall a scris:

de aici reiese ca nu ai si nu ai vut vreodata herpes
ideal ar fi sa mergi la dermatolog cand ai eruptia, ca poate isi da seama ce e

Da, eu sincer sper sa nu mai apara vreodata  supa am sa revin cu detalii dupa ce fac si hpv.
Multumesc!

Offline

 

#8 2020-08-27 21:07:51

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Re: Herpes..?

Buna fetelor,

Revin dupa atata timp sa va spun ca nu am HPV in organism si ca acum 5 zile mi-au reaparut bubitele, oarecum tot in aceeasi zona. Nu stiu ce sa mai cred, la Dermato gasesc programare mereu cand e aproape vindecata treaba si simt ca evolueaza si trece atat de rapid incat nici nu apuc sa ma vada un doctor.
Peste cateva zile voi merge iar la ginecolog, am si o poza cu bubitele, sa ii arat cum se prezenta cand cred eu ca era apogeul de usturime si mancarime.
Vreau sa repet pentru a treia oara analizele de sange si sincer sunt cu nervii la pamant pentru ca simt ca niciun doctor nu ma trateaza cu seriozitate. Am fost la doua clinici private si acum merg la a treia...
Am dat de la primele “semne” cu Aciclovir si sincer nu a facut nimic. A evoluat in continuare desi ma dadeam cam de 5 ori pe zi. Astazi am luat Canesten si am inceput sa ma dau, in ideea sa vad daca amelioreaza simptomele si ar fi ceva fungic. Simt ca hidrateaza mai bine, dar nu da semne de regresie.
Impactul psihic este enorm, si imi doresc sa aflu odata ce e, ca sa stiu cum pot trata. Am mai citit ceva despre Candidoza severa care poate avea episoade recurente, insa cand am adus in discutie asta la medic, din start mi-a spus ca sunt rare situatiile cand apar bubitele de genul si ca sigur e herpes. Insa cand se uitau pe analize, deveneau optimisti si ma trimiteau acasa.
As putea urca aici un crop micut din poza, strict cu bubitele, poate s-a mai confruntat cineva cu asta?

Offline

 

#9 2020-09-25 12:33:45

Petra90
New member
Inregistrat: 2020-01-24
Mesaje: 7

Re: Herpes..?

Buna fetelor,

Revin cu analize facute saptamana trecuta la Medlife:

http://dforum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/143981_f13502a7-5ef3-435a-b07c-054586183c77.png

Din ce inteleg, Hsv 2 nu a fost niciodata in organism iar ce este activ aparent, l-am avut si il am in organism este Hsv 1?
Nu mai inteleg nimic... sad

Ultima oara a fost editat de Petra90 (2020-09-25 12:35:49)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.