homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Loette vs alte coc


#1 2008-02-29 18:32:54

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

loette vs alte coc

Scriu acest mesaj din 2 motive unul e personal si al doilea pentru ca nu am gasit pe acest forum nici o remarca legat de aceasta marca de coc(daca gresesc va rog sa ma corectati).Motivul personal este ca iau pt acnee moderata acest tip de coc din noiembrie iar in ianuarie cu 2 pilule inainte de sfarsitul foliei a inceput menstruatia,am mai luat o pastilutza dar la ultima am renuntat iar perioada a tinut cam 10 zile.Acum in luna februarie acelasi lucru mi s-a intamplat dar cu 5 pilule inainte mai am 2 dar cred ca am sa renunt este serioasa(:)ca in prima zi) iar luna urmatoare am sa cumpar alt coc dar cu 0,03 estrogen de sinteza cum ar fi yasmine.Daca aveti alt sfat pentru mine .....va rog....este neplacuta prelungirea menstruatiei si sunt si nedumerita de situatie.Cred ca e important sa mentionez ca nu le folosesc cu scop contraceptiv iar acneea fara zirtec tot nu reusesc sa o tin sub control

Offline

 



#2 2008-02-29 18:35:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: loette vs alte coc

le-ai luat la recomandarea unui medic? tot un medic trebuie sa ti le schimbe cu un altul pt ca intr-adevar sunt de schimbat


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-02-29 18:35:59

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: loette vs alte coc

eu zic sa mergi la un medic pt schimbarea pastilutelor si sa-i explici si lui de toate sangerarile astea; nu le lua dupa capul tau smile

Offline

 

#4 2008-02-29 20:50:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: loette vs alte coc

cum bine zic fetele trebuie sa vb.cu un medic de planning bun sa iti schimbe ac.nu poti sa tot sangerezi asa...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2008-03-01 00:55:14

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

Re: loette vs alte coc

da le-am luat la recomandarea unui medic pt ca primea un oarece bonus pt asta sau poate si pentru faptul ca sunt mai ieftine (si daca merge de ce nu?)dar dupa consult mi-a spus sa-mi aleg practic pilula si mi-a dat prospectul chiar daca asteptam ca explicatiile sa vina de la ea.tind sa cred ca a mers pe ideea de tatonare ...insa increderea in ea ca medic a scazut considerabil din mom in care am iesit din cabinet(in aceeasi zi mi-a luat o lama pt o scurgere dar eu era in trat cu antibiotic de cateva sapt. <care l-am luat la indicatia medicului dermatolog>lucru pe care i l-am specificat dar pe trimiterea catre laborator nu era scris absolut nimic ...evident,cred eu,rezultatul: secretie vaginala FCB:rare PMN,frecvente cel epiteliale,moderata flora bacilara si smile cultura vaginala negativ;ceea ce e ok dar ar fi putut creste ceva pe un mediu normal?)
offtopic mi sa parut foarte dragutza indicatia de a merge la un medic bun,cred ca nimeni nu vrea sa mearga la unul rau si cu totii cautam in stg si in dr,dar pana la urma nici un dr.nu poate fi bun pt toata lumea.stiu ca mi-ai recomandat cu toata bunatatea dar m-a amuzat un pic.
ontopic:cine poate sa-mi spuna despre diferenta asta de concentratie si alte lucruri care nu se gasesc in prospecte.Imi doresc sa aflu cateva motive pt care nu pot schimba pastilutzele fara vizita la dr.(si ma refer doar in situatia mea particulara!!!nu generalizez!!!si eu cred ca trebuie intai diagnostic si apoi tratament)
Va multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-01 07:56:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: loette vs alte coc

dignostic nu putem sa iti punem pe forum ca nu suntem ghicitori in stele.... de ce nu poti sa iti schimbi sg.pastilele pt.ca doctorul ala are si el o diploma o experienta si se pricepe mai bine la toate aceste lucruri....si te sfatuiesc din nou sa mergi la alt medic de planning se pare ca asta chiar nu era potrivit pt.tine wink


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#7 2008-03-01 10:43:56

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

Re: loette vs alte coc

ok poate am scris mesaje prea lungi sau poate ca m-am exprimat gresit.nu asteptam un diagnostic asa ceva nu se face....vreau doar(daca puteti si sunteti in cunostinta de cauza) sa-mi spuneti care ar fi motivele pentru care menstruatia poate incepe inainte de finalizarea unei folii de coc si in special daca "tratamentul" este inceput de o perioada scurta.daca nu stiti e ok eu doar caut informatii suplimentare inainte sa ajung la un alt medic ...cel putin stiu ce as putea sa intreb.

Offline

 

#8 2008-03-01 10:51:47

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: loette vs alte coc

util, intoarce-te la medicul tau (sau schimba-l daca asa simti) si cere alte pastilute. fa asta repede, ca atunci cand va trebui sa incepi o noua folie de loette sa incepi noul ac (si astfel sa nu mai ai nevoie de protectie suplimentara). e simplu, nu? smile


Nobody home

Offline

 

#9 2008-03-02 00:33:44

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

Re: loette vs alte coc

n-am nici o sansa deci sa aflu ceva concret!
reina nu mi se par ieftine ci doar comparativ stiu ca yasmine spre ex sunt cu aprox 5-8 lei mai scumpe.

Offline

 

#10 2008-03-02 07:08:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: loette vs alte coc

util_ac a scris:

ok poate am scris mesaje prea lungi sau poate ca m-am exprimat gresit.nu asteptam un diagnostic asa ceva nu se face....vreau doar(daca puteti si sunteti in cunostinta de cauza) sa-mi spuneti care ar fi motivele pentru care menstruatia poate incepe inainte de finalizarea unei folii de coc si in special daca "tratamentul" este inceput de o perioada scurta.daca nu stiti e ok eu doar caut informatii suplimentare inainte sa ajung la un alt medic ...cel putin stiu ce as putea sa intreb.

sangerezi pt,ac.alea nu ti se mai potrivesc au si un continut mic de hormoni..... sangerarea aia este de de progesteron


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#11 2008-03-03 00:11:21

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

Re: loette vs alte coc

cum adica "e de progesteron"?nu inteleg.esti dragutza si imi explici cu mai multe detalii te rog?!

Offline

 

#12 2008-03-03 00:13:57

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: loette vs alte coc

cantitate de progesteron continuta de pastilutele tale e ori prea mare ori prea mica...fata de cea "acceptata" de organismul tau...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-03-03 13:20:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: loette vs alte coc

util_ac a scris:

Scriu acest mesaj din 2 motive unul e personal si al doilea pentru ca nu am gasit pe acest forum nici o remarca legat de aceasta marca de coc(daca gresesc va rog sa ma corectati).Motivul personal este ca iau pt acnee moderata acest tip de coc din noiembrie iar in ianuarie cu 2 pilule inainte de sfarsitul foliei a inceput menstruatia,am mai luat o pastilutza dar la ultima am renuntat iar perioada a tinut cam 10 zile.Acum in luna februarie acelasi lucru mi s-a intamplat dar cu 5 pilule inainte mai am 2 dar cred ca am sa renunt este serioasa(:)ca in prima zi) iar luna urmatoare am sa cumpar alt coc dar cu 0,03 estrogen de sinteza cum ar fi yasmine.Daca aveti alt sfat pentru mine .....va rog....este neplacuta prelungirea menstruatiei si sunt si nedumerita de situatie.Cred ca e important sa mentionez ca nu le folosesc cu scop contraceptiv iar acneea fara zirtec tot nu reusesc sa o tin sub control

nu la doza de estrogeni trebuie umblat ci la progestativ


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2008-03-04 00:23:42

util_ac
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 31

Re: loette vs alte coc

am inteles.multumesc frumos pentru raspunsuri!imi puteti spune daca exista ceva publicat pe aceasta tema?as dori sa stiu care sunt mecanismele de actiune..si informatii un pic mai aprofundate decat ce gasesc intr-un prospect

Offline

 

#15 2008-03-04 06:58:02

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: loette vs alte coc

iti va raspunde doctoressa in cursul zilei ...

Offline

 

#16 2008-03-04 14:30:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: loette vs alte coc

sunt materiale de specialitate...exista carti si articole pe tema contraceptiei, si romanesti dar si straine...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2008-04-04 13:29:52

meghy
New member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 5

Re: loette vs alte coc

eu am progesteronul foarte scazut si dr mi-a recomandat loette ca zice el contine foarte putini hormoni ceea ce cred ca se insala.cauza intradevar e progesteronul pre mare din contraceptionale.cica daca ai progesteronul scazut nu prea ai menstruatie.eu am menstruatie in fiecare luna si il am f scazut.cand le iau in timpul menstruatiei aceasta e foarte abundenta si ma tine cam mult.eu am de gand sa le schimb dupa ce termin folia.dupa ce am facut o pauza parul incepuse sa mi se ingrasa rau si sa imi apara mai multe cosuri dupa cate aveam.

Offline

 

#18 2008-04-04 14:20:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: loette vs alte coc

eu ma indoiesc de faptul ca ti se ingrasa parul de la anticonceptionale...
nu stiu exact cum stau lucrurile la tine insa discutia e mai ampla decit o faci tu aici
inteleg ca ai facut dozari de hormoni(altfel cum sa stii ca ai progesteronul scazut?)...ai dozat si testosteronul cu aceeasi ocazie?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2008-04-07 12:26:44

meghy
New member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 5

Re: loette vs alte coc

desigur ca mi-am facut analize de stiu ca il am scazut mai ales ca am facut si un tratament cu progesteron si am avut dureri de burta de aceea cred ca loette contine prea mult progesteron.si apropo de testosteron e bun.eu m-am referit ca mi s-a ingrasat parul de la anticonceptionalul loette pentru ca au si rolul de a regla glandele sebacee de aici si cauza acneei nu de la anticonceptionale. si mai citesti si tu prospectul inainte de a ............

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.