homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Factorii teratogeni!-3


#39 2008-03-06 13:42:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Factorii teratogeni!

ET a scris:

Inca ceva: bebe nu are de suferit daca mama e intr-un continuu stres (sa nu mananc aia, sa am grija de cealalta etc.)?

da nu e chiar continuu rotfl doar pana intelegi de ce sa te feresti

hiv-ul se face pe sarcina. nu prea se face inainte. si chiar daca il dinainte facut tot il faci si pe sarcina


mami de minuni hjarta

Offline

 



#40 2008-03-06 13:43:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Factorii teratogeni!

deci trebuie sa faci in timpul sarcinii testul hiv? eu asa stiu nu inainte.zic,bine?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#41 2008-03-06 13:50:28

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Factorii teratogeni!

Dar daca esti infectata, nu trebuie sa stii inainte de a procrea? smile Am scris inainte pentru ca stiu ca virusul se transmite de la mama la fat, prin urmare trebuie avut in vedere daca bebele va fi expus sau nu.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-03-06 14:01:19)

Offline

 

#42 2008-03-06 13:52:04

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Factorii teratogeni!

oricum il faci si inainte sa te mariti big_smile..... eu stiam ca trebuie facut in timpul sarcinii,deci fetelor cum este?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#43 2008-03-06 13:54:27

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Factorii teratogeni!

deci este asa:
nu e obligatoriu nici inainte de casatorie nici inainte de sarcina...
teoretic trebuie, practic nu te obliga nimeni
dupa ce ramai insarcinata insa.... trebuie sa-l faci.
inainte de sarcina nu au cum sa te oblige, decat sa te obligi tu moral.... pentru ca nu se stie cand ramai.... sau daca ramai insarcinata.
in sarcina trebuie sa-l faci obligatoriu pentru ca atunci cand mergi sa nasti..iti cere rezultatul analizei.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-03-06 13:56:12

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Factorii teratogeni!

eu_vreau a scris:

da nu e chiar continuu rotfl doar pana intelegi de ce sa te feresti

In spital, pana si proaspetele mamici mi se pareau extrem de stresa(n)te. big_smile
Devenisera brusc overprotective.

Offline

 

#45 2008-03-06 13:56:13

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Factorii teratogeni!

acum am priceput si eu sarumana ralu big_smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#46 2008-03-06 13:56:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Factorii teratogeni!

cu mare drag... am experienta...proasta ce e drept...dar na rotfl

Offline

 

#47 2008-03-06 13:58:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Factorii teratogeni!

ET a scris:

eu_vreau a scris:

da nu e chiar continuu rotfl doar pana intelegi de ce sa te feresti

In spital, pana si proaspetele mamici mi se pareau extrem de stresa(n)te. big_smile
Devenisera brusc overprotective.

pai si mie mi se spune ca m-am schimbat...da' n-am facut nimic special pt asta smile stresata nu sunt...am nitel mai multa grija de orificii - ce intra si ce iese rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2008-03-06 14:13:45

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Offline

 

#49 2008-03-17 11:09:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Factorii teratogeni!

medicamentele in sarcina





Atentie, aproape orice medicament luat in timpul sarcinii trece prin placenta putand influenta copilul. Daca femeia este insarcinata sau intentioneaza sa ramana gravida se recomanda sa nu ia nici un medicament decat daca este aprobat special de medic pentru sarcina.

Efecte inca necunoscute

Uneori efectele medicamentelor asupra fatului sunt cunoscute doar dupa multi ani.

Talidomida de exemplu, folosita in Europa prin 1960, s-a soldat cu malformatii congenitale grave, ca lipsa sau scurtarea extremitatilor.

Perioada de sarcina cea mai importanta: primele 3 luni

Perioada cea mai periculoasa de a lua medicamenet este in primele 3 luni de sarcina cand fatul este cel mai vulnerabil la leziuni.

Pentru a evita medicamentele este bine ca femeia insarcinata sa previna aparitia unor boli, scazand expunerea la boli infectioase si poluanti, printr-o alimentatie sanatoasa.

Ce traverseaza placenta si cand?

Majoritatea problemelor apar la medicamentele care traverseaza placenta si ajung la bebelus. Acele substante care traverseaza placenta si determina anomalii fetale se numesc teratogene.

Trebuie sa stii ca exista o susceptibilitate la actiunea agentilor teratogeni (anumite medicamente, droguri, radiatii ionizante, unele infectii etc.). In primele doua saptamani de sarcina (faza de pre-organogeneza) se pare ca embrionul este rezistent la actiunea factorilor teratogeni, insa expunerea semnificativa poate fi letala. Intre saptamanile trei si opt de sarcina se situeaza perioada de maxima susceptibilitate la actiunea agentilor teratogeni, intrucat acum se formeaza organele vitale (organo-geneza).
Acum se produc majoritatea malformatiilor fetale (desi mai putin de 1% dintre malformatiile congenitale se datoreaza medicamentelor cu efect teratogen).

Intre noua si 38 de saptamani, fatul este mult mai putin vulnerabil la factorii teratogeni, in aceasta perioada aparand in general defecte minore.

Unele medicamente reprezinta un risc pentru sarcina numai daca sunt luate intr-un anumit stadiu al sarcinii, mai ales in primul trimestru, cand se formeaza embrionul. Alte medicamente fac rau atunci cand sunt administrate spre sfarsitul sarcinii, fie pentru ca interfereaza cu travaliul, fie ca afecteaza sanatatea bebelusului dupa ce se naste (de exemplu, prin aparitia unor probleme de respiratie).

Tipuri pericoloase de medicamente

Exitsa 3 tipuri de medicamente pentru perioada sarcinii:cele sigure,cele sigure dar cu rezerve si cele periculoase.

Medicamentele considerate ca fiind lipsite de risc pentru mama si fat in dozele prescrise de medic sunt:

Paracetamolul (Acetaminofen,Panadol,Tylenol)
Antiacide (Maalox,Tagamet,Zantac,Pepcid)
Antibiotice (Penicilina,Eritromicina,Cefalosporine,Cindamicin,Nitrofurantoin)
Sulfamide (doar in primele 6 luni )
Aspartam (Nutrasweet)
Insulina
Plante medicinale: florile de tei, musetel, sunatoare, nalba, albastrele, ciubotica cucului, coada soricelului, lumanarica, porumb, salcam, sovarf, urzica marta alba, frunzele de: menta, nalba, dud, afin, patlagina si mesteacan.
Medicamente folosite cu precautie:doar cu prescriptia medicului,in doze si durata precise,cand medicul hotaraste ca beneficiile pentru mama si copil sunt mai mari decat riscul potential:

Acyclovir (antiherpetic)
Albuterol (antiastmatic)
Tranchilizantele pot produce tremuraturi , care continua luni de zile dupa nastere
Vaccinurile vii: impotriva rujeolei, rubeolei, protiditei epidemice.
Plante medicinale ce pot produce malformatii congenitale:marul lupului,limba mielului(toata planta), arariel, cruciulita, patrunjelul cret, deditel,ruta,tataneasa,roiba,busuiocul(uleiul extras din planta),feriga(rizomul), potbalul (florile si radacina) si catpalanul(rizomul).
Uneori medicamentele nu pot fi totusi evitate in timpul sarcinii, de exemplu pentru diabet, hipertensiune, antibiotice pentru infectii urinare si boli transmise sexual sau acetaminofen (panadol) pentru infectii virale cu febra mare.

Aspirina; luata ocazional in timpul sarcinii, nu va face rau copilului, in special in primele 2 trimestre. Aspirina este riscanta in ultimul trimestru, cand chiar si o singura doza poate influenta cresterea fatului. Aspirina este anti-prostaglandina care intervine in mecanismul travaliului si poate prelungi atat sarcina cat si travaliul si poate provoca sangerare excesiva inainte si dupa expulzare. Pe de alta parte, doze mici(162 mg)-sub supraveghere medicala pentru a trata boli imunologice ,ca lupusul,a opri travaliul prematur sau a preveni preeclampsia sau intarzierea cresterii fetale,nu par sa creeze probleme.
Ibuprofenul (Paduden, Artofen, Advil, Brufen etc), asemanator cu aspirina in unele privinte, folosit in ultimul trimestru poate produce tulburari la fat, sarcina sau travaliu prelungit.
Acetaminofenul (Paracetamol,Adol,Panadol,Tylenol etc) luat in doze moderate in timpul sarcinii, nu pare a fi toxic; trebuie luat insa numai cand este necesar si numai cu aprobarea medicului.
Plantele medicinale sunt medicamente, uneori foarte puternice.Unele au fost folosite de mii de ani pentru a provoca avortul. Chiar sub forma de ceai, unele pot provoca diaree, varsaturi sau palpitatii. Deoarece nu sunt preparate in conditii de control pot fi periculoase.
Aspirina si sarcina

In 1990, the Food and Drug Administration - organizatie guvernamentala americana fara al carui acord nu se poate lansa nici un medicament sau aliment pe piata SUA, a emis urmatorul avertisment legat de utilizarea aspirinei in timpul sarcinii: "Este extrem de important sa nu se foloseasca aspirina in ultimele trei luni de sarcina, cu exceptia indicatiei specifice de la medic, intrucat poate produce probleme la copil sau complicatii in timpul nasterii".

Mai concret, dozele mari de aspirina pot determina hemoragii la mama si la copil dupa nastere, pot produce un retard al cresterii intrauterine a fatului si chiar moartea bebelusului. Dozele mici de aspirina s-ar parea ca sunt totusi sigure in sarcina, dar si mai sigur este sa stai departe de acest medicament daca medicul tau nu ti-a spus ca ai neaparata nevoie de el.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#50 2008-03-17 15:07:53

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Factorii teratogeni!

dar de branza proaspata de oaie, nesarata, ce stiti fetelor?
mai am o nelamurire. eu_vreau cand te referi la branza de vaci, o incluzi si pe asta proaspata, gen cas ?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#51 2008-03-17 15:19:07

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Factorii teratogeni!

mie mi-a zis de branza de vaci. cred ca s-a referit la tot ce inseamna branza facuta din laptele de vaca, deci si casu'. nu stiu ce sa zic...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#52 2008-03-24 14:06:14

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Factorii teratogeni!

chefirul si sana luate din comert sunt ok in sarcina?

Offline

 

#53 2008-03-24 14:08:53

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Factorii teratogeni!

da...eu stiu ca da...
vrei sa ne zici ceva rh? smile

Offline

 

#54 2008-03-24 14:13:07

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Factorii teratogeni!

ralluka a scris:

da...eu stiu ca da...
vrei sa ne zici ceva rh? smile

as vrea io big_smile da inca n-am ce...deocamadata ma documentez ce-i teratogen si ce nu rotfl
intrebam de astea 2, ca pe unele dintre ele nu scrie ca ar fi din lapte pasteurizat, doar ca-s naturale si fara conservanti :f?rv?nad:

Offline

 

#55 2008-03-24 14:15:37

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Factorii teratogeni!

aaa.
lasa rh ca si cand se intampla suntem enciclopedii rotfl

Offline

 

#56 2008-03-24 14:17:27

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Factorii teratogeni!

da, enciclopedii ambulante rotfl
sper c-o sa ne foloseasca la ceva vreodata rotfl

Offline

 

#57 2008-03-24 14:26:41

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Factorii teratogeni!

sper....ca de nu ma apuc sa invat ceva despre flori...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.