homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-5


#77 2008-04-08 23:23:45

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: examenul papanicolau

editeaza mesajele smile


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 



#78 2008-04-08 23:24:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

mergi si fa o colposcopie.
si citeste te rog si regulile si invata sa editezi.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#79 2008-04-09 12:27:11

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: examenul papanicolau

am rezultatele la papanicolau, si nu mai am rabdare pana maine cand ma vad cu medicul meu. daca pun rezultatele aici, ma poate ajuta cineva cu o parere?
OK big_smile
am facut la medlife, si sunt patratele colorate in negru, si necolorate smile asa ca voi reda cat pot de real smile
SISTEM BETHESDA 2001 / FRONTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pt evaluare (patratel negru); celule endocervicale prezente (patratel negru); absente (patratel alb)
1. Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna (patratel negru)
organistem: Trichomonas vaginalis (patrat alb), candida (alb), cocobacili (alb) gardnerella (alb), Actinomicete (alb) Virus herpes simplex (alb), altele: Flora microbiana: SAPROFITA
[U/]alte modificari nonneoplazicE[/u]: modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia (alb); DIU (alb); iradiere/chimioterapie (alb); Celule glandulare post histerectomie (alb), Atrofie (alb)

2. Altele: celulele endometriale la femeile de peste 40 ani (alb)

3. Anomalii ale celulelor epiteliale (alb)
Cel. scamoase:
-Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata - ASC-US: patrat alb
-Celule scuamoase atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt - ASC-H: patrat alb
-Leziune intraepiteliala Scuamoasa de grad scazut: LGSIL: patrat alb; - cu atipii HPV: patrat alb
-Leziune intraepiteliala Scuamoasa de grad inalt: HGSIL: patrat alb; - cu suspiciune de invazie : patrat alb

- Carcinom cu celule scuamoase: patrat alb

Cel. Glandulare:
-Cel. Glandulare atipice (AGC) endocervicale (alb), endometriale (alb), glandulare fara alte specificatie (alb)

4. Alte Neoplasme: alb
5. Recomandari: -
6. O noua prelevare (alb). De urmarit evolutia: citologic (alb), colposcopic (alb), biopsie urgenta (alb), examen bacteriologic (alb)
Descriere Citologica: Moderat fond inflamator acut. Celularitate cu aspect normal. Flora microbiana: saprofita:
Concluzie: Frontiu cu aspect normal
si am incheiat citatul lol
sa inteleg ca-i de bine, da? mai trebuie sa mai fac si hpv-ul?
patrat alb: e patrat nebifat
si negru: bifat... cred big_smile

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2008-04-09 12:59:15)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#80 2008-04-09 12:28:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

da.pune aici rezultatele smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#81 2008-04-09 13:16:12

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: examenul papanicolau

le-am pus mai sus in edit big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-04-09 13:20:31

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

eu zic ca esti ok.... patratele alea ma cam zapacesc si pe mine lol. daca gresesc cu ceva ma corecteaza fetele... nu vad de ce sa faci testul hpv daca nu ai rana pe col...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#83 2008-04-09 13:22:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

e ok rezultatul
atita doar ca ai o inflamatie...
nu stim de ce cauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#84 2008-04-09 14:09:21

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: examenul papanicolau

evilpink a scris:

eu zic ca esti ok.... patratele alea ma cam zapacesc si pe mine lol. daca gresesc cu ceva ma corecteaza fetele... nu vad de ce sa faci testul hpv daca nu ai rana pe col...

pe mine d-aia m-a trimis medicul sa fac Papanicolau, pentru ca la colposcopie mi-a descoperit o rana pe col, si mi-a pus diagnostic cervicita cronica, pentru care mi-a dat si un tratament cu ovule (cerviron <cred>)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#85 2008-04-09 14:23:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

hmmm da si la mine la colposcopie a iesit ca am rana la papanicolau nimic insa.... fa tratamentul ala si daca vrei refa colposcopia smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#86 2008-04-09 18:04:34

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: examenul papanicolau

asa o sa fac big_smile oricum ultimele saptamani au fost un calvar pentru mine big_smile plus ca ma duc sa-mi omor medicul, ca a bagat sperietii in mine, si practic se chinuia sa ma convinga ca eu am HPV lol si ca mai am putin pana fac cancer lol


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#87 2008-04-11 15:40:48

vulpiTZA
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 16

Re: examenul papanicolau

buna....pt doctoressa....am si eu o problema:( mi-am facut examenul citologic si a iesit asa PAP II  f. satisfacator limitat de inflamatie( astea sunt bifate) ...la HPV nu este bifat ...am avut niste negi genitali acum 2 luni si mi-au trecut ...poate fi vorba de Molluscum contagiosum daca hpv este negativ la acest examen citologic? smile

Offline

 

#88 2008-04-11 16:19:21

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

pana iti raspunde Doctoressa...voi incerca eu rodnar examenul citologic nu detecteaza neaparat existenta virusului HPV, pentru acesta exista examen special...dar pe de alta parte ar putea fi molluscum contagiosum....daca insa vrei sa fii sigura...atunci fa testu HPV cu tipare adn si vei stii sigur.


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#89 2008-04-11 16:29:00

vulpiTZA
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 16

Re: examenul papanicolau

oricum astia sunt nesimiti:)) trec pe examenul citologic si optiunea hpv..si dak nu este bifata poate te bucuri degeaba k tre sa faci testul hpv:(

Offline

 

#90 2008-04-11 16:36:42

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

Mai, nu e grav atata timp cat il 'supraveghezi', asta insemnand examen citologic o data pe an....daca iese bine...daca ies modificari o data la 6 luni. E vorba doar de putina disciplina...si pana la urma grija fata de tine. Nu cred insa ca ar trebui sa iti faci deocamdata probleme...pentru ca in cazul tau se poate sa nu fie vorba de HPV.
Iar in ceea ce priveste examenul citologic....el nu pote decat sa te 'anunte' ca exista o suspiciune de acest virus, nicidecum daca este sau nu sigur vorba de asta. Eu zic sa stai linistita, examenul tau citologic este foarte bun, normal pentru o femeie activa sexual.

offtopic ca sa nu iti iei mustrari ... editeaza-ti mesajele tongue

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-04-11 16:38:39)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#91 2008-04-11 16:39:56

vulpiTZA
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 16

Re: examenul papanicolau

m-am linishtit ms mult:*

Offline

 

#92 2008-04-11 17:19:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

vulpitza ti s-a atras atentia. citeste te rog regulile si invata sa editetzi. ai warn.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#93 2008-04-11 19:40:42

kindzaza19
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

salut, sunt noua pe forum si bineinteles am nelamuriri referitor la un papa.
sunt o persoana care prefera sa faca uneori un control de rutina, decit sa ajunga la rau direct. acum, trebuie sa recunosc ca e primul papa facut, am 25ani, pina acum n am facut decit secretie si control.
va rog sa mi explicati asa "omeneste" ce inseamna toate astea:
diagnostic- vaginita mixta, am deja de luat un tratament din ovule partial acum, dupa asta la perioada 4-5zile un antibiotic, dupa care iar ovule pina le termin.
va rog, nu e facuta pe calculator, e scrisa de mina reteta si ma sperii de scris.
F1F2-frotiu bogat celular cu glacarde? CTPS, izolate si grupate CTPI ...ele cu ........ nu mai inteleg nimic ceva spumoasa, frecvente PM? lezate, spori si filamente candida, .....trichomonas present, ....cocobaciliana?
frotiu tip 2 PAP: C+ 1sau i sau o bara ceva acolo, TV+F3idemF2+ sau parabasale cu nr eu... abundente PH sau PM Nui integre, celule cu cololita sau colorita pe alocuri sau detritus celular.
Frotiu  tip 2 PAP: C+1 sau i TVrar+ sau ceva de genu asta.
atit.
va rog, exista cineva care sa mi explice si mie ce e, ca medicul mi a zis ca e bine, da mi a prescris tratament, nu am nimic, dar am candida, si nu stiu ce e cu toate chestiile alea, mai ales trihomonas aia pe care n am avut o niciodata.
ma ajuta si pe mine cineva?

Offline

 

#94 2008-04-11 20:42:27

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

ai papanicolau de tip 2 este perfect normal pt.o femeie activa sexual.ai si trichomonas care se transmite pe cale sexuala


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#95 2008-04-12 17:51:44

kindzaza19
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

sper sa fie normal, ideea e ca niciodata la analize nu mi a iesit acea trichomonas, acu e prima data, si pe cale sexuala nu am luat o, ca nu am de la cine, sotul e ok.
am inteles ca ea rezista destul de mult si in afara organismului, pe diverse obiecte, asa e?
intrebarea care ma macina este daca se trateaza cu ovule si antibiotice?
si nu mai ramine in organism sa apara cind are ea chef! credeti ma nu e luata pe cale sexuala!
se trateaza usor?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.