homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-4


#58 2008-04-09 07:05:27

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Paws a scris:

mika, energizantele chiar ingalbenesc dintii mai tare decat sucurile carbogazoase/cafeaua ?

cred ca toate ingalbenesc la fel, dar se rezolva cu periaj profesional wink

Offline

 



#59 2008-04-09 14:28:13

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

draga mika, de cand sunt insarcinata la spalare imi sangereaza mai mult gingiile...nu de speriat dar e sesizabil. e normal? multumesc pentru raspuns  wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#60 2008-04-09 14:34:53

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da. e normal
e lipsa de vit C dar nu e de speriat. cere si tu parerea medicului ginecolog..poate iti da upsavit... dar vorbeste cu el/ea

Offline

 

#61 2008-04-09 17:57:44

Paws
Sr. member
De la: everywhere and nowhere
Inregistrat: 2008-02-28
Mesaje: 1075

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Paws a scris:

mika, energizantele chiar ingalbenesc dintii mai tare decat sucurile carbogazoase/cafeaua ?

cred ca toate ingalbenesc la fel, dar se rezolva cu periaj profesional wink

ms mika puss


Go confidently in the direction of your dreams ! Live the life you've imagined !

Offline

 

#62 2008-04-09 21:48:39

elena26
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-01
Mesaje: 1175

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o intrebare pt mika...mama a fost la stomatolog si i-a plombat vreo 4 dinti in fata...da acum o doare toata dantura si asta numai seara...ziua o doare doar un dinte pe care musca....daca ia algocalmin ii trece durerea,da sa ia asa zilnic...si de ce apare durerea numai seara?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-04-10 15:08:08

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, crezi ca e vreo diferenta calitativa intre Corsodyl si Oral-B/apa de gura Colgate etc.?
Am parodontita si medicul mi-a recomandat Corsodyl + Lacalut Aktiv. Din cate spui, Cantastin-ul nu e ft. eficient, asa ca imi poti recomanda metode suplimentare de incetinire a bolii?

Ultima oara a fost editat de ET (2008-04-10 15:12:16)

Offline

 

#64 2008-04-10 15:52:42

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

elena26 a scris:

am si eu o intrebare pt mika...mama a fost la stomatolog si i-a plombat vreo 4 dinti in fata...da acum o doare toata dantura si asta numai seara...ziua o doare doar un dinte pe care musca....daca ia algocalmin ii trece durerea,da sa ia asa zilnic...si de ce apare durerea numai seara?

daca o doare dintele cand musca, probabil este vorba de o infectie sau poate plomba e prea inalta. dar daca zici ca o doare noaptea, mai degraba infectie. sa mearga inapoi la medic. curand

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-10 15:53:16)

Offline

 

#65 2008-04-10 15:55:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ET a scris:

Mika, crezi ca e vreo diferenta calitativa intre Corsodyl si Oral-B/apa de gura Colgate etc.?
Am parodontita si medicul mi-a recomandat Corsodyl + Lacalut Aktiv. Din cate spui, Cantastin-ul nu e ft. eficient, asa ca imi poti recomanda metode suplimentare de incetinire a bolii?

eu recomand pacientilor mei lacalut si chiar zilele trecute o pacienta mi-a zis ca a gasit la farmacie oferta pasta de dinti + apa de gura. poate gasesti si tu asa. wink
recomandari...detartraj periodic +  periaj profesional, igiena riguroasa, alimentatie corecta...cam asa

Offline

 

#66 2008-04-10 15:56:10

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Paws a scris:

mika a scris:

Paws a scris:

mika, energizantele chiar ingalbenesc dintii mai tare decat sucurile carbogazoase/cafeaua ?

cred ca toate ingalbenesc la fel, dar se rezolva cu periaj profesional wink

ms mika puss

cu placere puss smile

Offline

 

#67 2008-04-10 16:00:09

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Thx, Mika! puss
Ce inseamna  alimentatie corecta in parodontita?

Ultima oara a fost editat de ET (2008-04-10 16:00:51)

Offline

 

#68 2008-04-10 18:48:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ET a scris:

Thx, Mika! puss
Ce inseamna  alimentatie corecta in parodontita?

cam ce inseamna in mod normal: fructe si legume proaspete cat mai mult, mai putine bauturi carbogazoase, fara sa spargi intre dinti nuci de exemplu, fara sa scoti dopul la sticle cu dintii etc... adica sa eviti tot ceea ce ar putea sa fie traumatizant pt dinti, si de asemenea sa eviti mancaruri prea reci sau prea fierbinti...si combinatii de genul inghetata si apoi imediat..cafea fierbinte sa zicem.

Offline

 

#69 2008-04-10 19:13:37

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multam inca o data! smile

Offline

 

#70 2008-04-11 09:39:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ET a scris:

Multam inca o data! smile

puss

Offline

 

#71 2008-04-11 15:48:19

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika,am fost ieri la medic si mi-a obturat canalele...m-a durut dupa vreo ora si apoi gata. in schimb azi dim m-am trezit de durere,si acum ma doar,nu insuportabil dar doare mai ales cand musc...inteapa ceva in varful canalului,daca intelegi ce vreau sa zic. am luat un aulin dimineata si un ketonal...mi-a trecut si acum iar doare...e normal asa ceva? o sa ma mai doara mult?

Offline

 

#72 2008-04-11 18:38:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ionela a scris:

mika,am fost ieri la medic si mi-a obturat canalele...m-a durut dupa vreo ora si apoi gata. in schimb azi dim m-am trezit de durere,si acum ma doar,nu insuportabil dar doare mai ales cand musc...inteapa ceva in varful canalului,daca intelegi ce vreau sa zic. am luat un aulin dimineata si un ketonal...mi-a trecut si acum iar doare...e normal asa ceva? o sa ma mai doara mult?

da, de obicei doare putin dupa obturatia de canal. mai asteapta si daca te mai doare si in zilele urmatoare nu mai e normal

Offline

 

#73 2008-04-11 20:26:18

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pentru raspuns...eu sper sa nu mai doara...de acum nu mai umbla pe canale,nu? ca doar le-a inchis...si conurile alea raman acolo?

Offline

 

#74 2008-04-11 20:52:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ionela a scris:

multumesc pentru raspuns...eu sper sa nu mai doara...de acum nu mai umbla pe canale,nu? ca doar le-a inchis...si conurile alea raman acolo?

da, conurile raman acolo. nu mai umbla pe canale decat in cazul in care persista durerea, dar sper sa nu fie cazul smile

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-11 20:52:32)

Offline

 

#75 2008-04-12 22:16:48

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

draga mika,desi sunt f tanra, se pare ca am probleme destul de urate cu incisivii de sus!:(mergand la medicul stomatolog pentru a-mi realiza o plomba , in urma unor radiografii s-a descoperit ca am infectie la 3 dintre dinti si un inceput de infectie la al patrulea (la unul dintre incisivii centrali)! si pentru ca infectia este destul de mare, singura solutie de a rezolva problema, se pare ca este rezectia! sunt foare ingrozita de aceasta operatie si nu atat de operatia in sine, ci de faptul ca stiu ca scurteaza durata de viata a dintilor si parca ma si vad peste cativa ani (nu multi)fara dintisorii mei! p internet, am citit ca daca ai obturatie de canal iti poti lua adio in 5 ani de la dintele respectiv,iar eu acum am obturatie la toti cei 4 dinti si urmeaza in curand si rezectia!sad si am doar 19 ani!sad sunt tare amarata! si am si lipsa de calciu,desi nu inteleg de ce pentru ca mananc echilibrat si destul de sanatos! mika, vroiam sa te intreb daca tabletele de calciu efervescent cu vitamina D3 sunt bune sau sunt de preferat pastilele de calciu?
in leg cu rezectia mika tu cat crezi ca ar putea sa reziste dintisorii mei daca o sa-i ingrijesc binee de tot si o sa merg in mod regulat la dentist? si cum as putea sa-i ingrijesc cat mai bine?ce apa de gura nu ingalbeneste plombele sau coronitele?
dupa rezectie, medicul meu stomatolog mi-a zis ca la unul dintre dinti ar trebui facuta o coronita cu pivot pt ca dintele este destul de spart!dar am inteles ca daca dintele nu este f bun sunt sanse ca respectiva coronita sa cada peste cateva luni chiar! care ar fi durata de viata a unei coronite cu pivot de ceramica(am inteles ca ceramica ar fi materialul cel mai bun) pt un dinte rezecat si obturat? sunt tare amarata! off! sad

Offline

 

#76 2008-04-12 23:20:55

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

draga mika,desi sunt f tanra, se pare ca am probleme destul de urate cu incisivii de sus!:(mergand la medicul stomatolog pentru a-mi realiza o plomba , in urma unor radiografii s-a descoperit ca am infectie la 3 dintre dinti si un inceput de infectie la al patrulea (la unul dintre incisivii centrali)! si pentru ca infectia este destul de mare, singura solutie de a rezolva problema, se pare ca este rezectia! sunt foare ingrozita de aceasta operatie si nu atat de operatia in sine, ci de faptul ca stiu ca scurteaza durata de viata a dintilor si parca ma si vad peste cativa ani (nu multi)fara dintisorii mei! p internet, am citit ca daca ai obturatie de canal iti poti lua adio in 5 ani de la dintele respectiv,iar eu acum am obturatie la toti cei 4 dinti si urmeaza in curand si rezectia!sad si am doar 19 ani!sad sunt tare amarata! si am si lipsa de calciu,desi nu inteleg de ce pentru ca mananc echilibrat si destul de sanatos! mika, vroiam sa te intreb daca tabletele de calciu efervescent cu vitamina D3 sunt bune sau sunt de preferat pastilele de calciu?
in leg cu rezectia mika tu cat crezi ca ar putea sa reziste dintisorii mei daca o sa-i ingrijesc binee de tot si o sa merg in mod regulat la dentist? si cum as putea sa-i ingrijesc cat mai bine?ce apa de gura nu ingalbeneste plombele sau coronitele?
dupa rezectie, medicul meu stomatolog mi-a zis ca la unul dintre dinti ar trebui facuta o coronita cu pivot pt ca dintele este destul de spart!dar am inteles ca daca dintele nu este f bun sunt sanse ca respectiva coronita sa cada peste cateva luni chiar! care ar fi durata de viata a unei coronite cu pivot de ceramica(am inteles ca ceramica ar fi materialul cel mai bun) pt un dinte rezecat si obturat? sunt tare amarata! off! sad

sa o luam pe rand smile

1. vitamina D ajuta la fixarea calciului, deci e ok sa iei asa, decat sa iei calciu simplu

2. dintisorii cu rezectie apicala rezista cativa ani, depinde si de "materialul genetic". dupa rezectie ei sunt mai putin rezistenti, dar cealalta varianta in majoritatea cazurilor in care se face rezectia, ar fi extractia. deci, e de preferat o rezectie apicala, care iti mai permite sa pastrezi dintele cativa ani. cat despre dintii cu obturatie de canal, nu e obligatoriu sa fie necesara extractia dupa 5 ani. uite, eu am un dinte la care mi s-a scos nervul si mi s-a facut obturatie de canal acum vreo 7 ani, daca nu si mai mult, si nu am avut nici o problema cu el wink

3. plombele si coronitele depinde din ce material sunt facute: daca sunt din portelan nu se ingalbenesc deloc, iar daca sunt din alte materiale se ingalbenesc indiferent ce ai face si trebuie schimbate

4. in mod normal, o coroana de portelan ( ceramica ) are o durata de viata mare, atata timp cat este dintele bun. deci nu depinde de coroana, depinde de dinte. si de tine...sa ai grija de ea, sa nu musti nimic tare pe dintele ala, sa nu mananci seminte, etc...

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-12 23:22:45)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.