homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-5


#77 2008-04-13 18:23:55

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pt rasp mika! esti super dragutza, imi place mult modul in care dai rasp celor interesati!wink) puss
as mai avea intreb! daca se va face o coronita la totti cei 4 incisivi, se va face legatura si cu caninii nu? si daca da, se omoara nervul si la acestia? iar daca intervine o problema la un sg dinte si va trebui sa se dea jos toata coronita, atunci va trebui sa se apleze la punte/implant?
coronita cu pivot este mai putin rezistenta decat coronita la care se face legatura?
si daca am grija maxima de dintisorii rezecati poti sa-i pastrez 10 ani,sa zicem? sunt sanse? o mostenesc pe mama in privinta danturii, care saraca a avut paradantoza si acum are deja proteze! mi-e groaza sa nu ajung precum ea! pt moment sper ca medicul chirurg sa opereze bine,sa scap de infectie si sa nu se mai faca alta! astept zilele urmatoare sa fac operatia la facultatea de stomatologie! off!
multumesc mika inca o data puss

Offline

 



#78 2008-04-13 18:48:55

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

multumesc pt rasp mika! esti super dragutza, imi place mult modul in care dai rasp celor interesati!wink) puss
as mai avea intreb! daca se va face o coronita la totti cei 4 incisivi, se va face legatura si cu caninii nu? si daca da, se omoara nervul si la acestia? iar daca intervine o problema la un sg dinte si va trebui sa se dea jos toata coronita, atunci va trebui sa se apleze la punte/implant?
coronita cu pivot este mai putin rezistenta decat coronita la care se face legatura?
si daca am grija maxima de dintisorii rezecati poti sa-i pastrez 10 ani,sa zicem? sunt sanse? o mostenesc pe mama in privinta danturii, care saraca a avut paradantoza si acum are deja proteze! mi-e groaza sa nu ajung precum ea! pt moment sper ca medicul chirurg sa opereze bine,sa scap de infectie si sa nu se mai faca alta! astept zilele urmatoare sa fac operatia la facultatea de stomatologie! off!
multumesc mika inca o data puss

da, se iau si caninii in lucrare si in mod normal li se scoate nervul.
daca apare o problema la un dinte, se poate da jos lucrarea, se trateaza dintele si apoi lucrarea se pune la locul ei. daca sintele nu se poate trata si se extrage, se face o alta lucrare. bineinteles, la varsta ta se poate si implant.
da, coronita cu pivot poate sa fie mai putin rezistenta, acum depinde si cat de mult poate sa inainteze pe radacina =  cat de lung poate sa faca pivotul
chiar 10 ani, nu stiu, mai ales daca o ai pe mama cu parodontoza...bine, dar asta nu inseamna neaparat ca o sa faci si tu wink
puss

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-13 18:49:45)

Offline

 

#79 2008-04-14 13:22:55

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

offf...nu vroiam sa scriu asa rpd la topicu asta roll
pb mea e urmatoarea...dupa cum bine sti mi`am facut operatia aia la maseaua de minte...operatia a fost fix acu o luna...de ceva vreme a fost ok, ma mai durea asa din cand in cand da putzin...desi maxilaru ink il simt tare, nush cum sa`ti explic...umflat ... de cateva zile a inceput sa ma doara la rece, cald si dulce si din nou pana la tampla ajunge durerea !
ce mai poate fi acum ? roll

 

#80 2008-04-14 18:57:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

offf...nu vroiam sa scriu asa rpd la topicu asta roll
pb mea e urmatoarea...dupa cum bine sti mi`am facut operatia aia la maseaua de minte...operatia a fost fix acu o luna...de ceva vreme a fost ok, ma mai durea asa din cand in cand da putzin...desi maxilaru ink il simt tare, nush cum sa`ti explic...umflat ... de cateva zile a inceput sa ma doara la rece, cald si dulce si din nou pana la tampla ajunge durerea !
ce mai poate fi acum ? roll

cred ca durerea asta nu e de la extractie. dupa cum ai descris-o, e o infectie la un dinte.

Offline

 

#81 2008-04-14 19:08:10

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

uofff..numai la ultimele 2 masele poate fi ca ultima ..imi picase o bucatica mica-mica din ea ...s`a spart pur si simplu si eu vedeam ceva asa mai colorat si am fost la stoma` fix inainte de ope k am zis k de la aia ma doare asa tare...iar tampita de doctoritza, ca nu am cum sa o numesc altfel, nici macar nu mi-`a facut cu aliblutza aia sau ceva...direct mi`a plombat`o...si 2 zile dupa chiar am fost ok desi eram fff mirata de  ce nu a curatat delok...k nu cred k s`a spart maseaua de buna ce era ! :f?rv?nad: iar cea de langa ea e plombata de mai multa vreme !
offf Doamne...ma gandeam eu k nu e de la ope` desi cum am zis maxilaru nu cred ca si`a revenit k inca e umflat si tare !
nu mai vreau la dopctor neutral
acum de exemplu nu doare...e mai rau dupa ce mananc ...maxim juma d ora si pe urma e ok nustiu
mesc puss

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-04-14 19:46:01

roxyi
Hero member
Inregistrat: 2007-07-14
Mesaje: 3009

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika am o intrebare...mi-am pus astazi aparat dentar fix...dar am uitat sa o intreb ceva pe doctorita ,asa de curiozitate...si te intreb pe tine daca poti sa-mi zici...eu am un dinte crescut spre cerul gurii dar dintele acela nu e prins in aparat...si nu inteleg cum o sa revina la forma normala??..mentionez ,caninul e crescut in spate si nu are suficient loc sa vina in fata....oare aparatul va face spatiu si el sa vina de la sine?

Offline

 

#83 2008-04-14 19:57:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asa am avut eu jos...dinte crescut sub limba. mi-a cracanat dintii din jur destul de mult, apoi mi s-a pus buburuza de aia si pe el si l-au adus in fata.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#84 2008-04-14 20:15:07

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o problema, mika, din cauza faptululi ca aveam o carie cat casa la unul din dintii din fata , doc mi-a tot pilit din el, si am ramas cu o mica strunga, nu ar fi nici o problema dintele e acum ok, dar mie nu prea imi place cum arata, distanta nu e ff mare, dar nu imi place , nici in poze nu mai rad sa nu se vada crapatura, i-am zis treava asta si a zis ca nu are ce sa imi faca pt ca nu imi poate unii dintii, chiar voi ramane asa... ? grater


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#85 2008-04-14 20:24:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

roxyi a scris:

Mika am o intrebare...mi-am pus astazi aparat dentar fix...dar am uitat sa o intreb ceva pe doctorita ,asa de curiozitate...si te intreb pe tine daca poti sa-mi zici...eu am un dinte crescut spre cerul gurii dar dintele acela nu e prins in aparat...si nu inteleg cum o sa revina la forma normala??..mentionez ,caninul e crescut in spate si nu are suficient loc sa vina in fata....oare aparatul va face spatiu si el sa vina de la sine?

ti-a zis bine ana wink

Offline

 

#86 2008-04-14 20:25:23

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

alinuutza_81_23_11 a scris:

am si eu o problema, mika, din cauza faptululi ca aveam o carie cat casa la unul din dintii din fata , doc mi-a tot pilit din el, si am ramas cu o mica strunga, nu ar fi nici o problema dintele e acum ok, dar mie nu prea imi place cum arata, distanta nu e ff mare, dar nu imi place , nici in poze nu mai rad sa nu se vada crapatura, i-am zis treava asta si a zis ca nu are ce sa imi faca pt ca nu imi poate unii dintii, chiar voi ramane asa... ? grater

poti doar sa ii imbraci in portelan

Offline

 

#87 2008-04-14 20:26:50

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

uofff..numai la ultimele 2 masele poate fi ca ultima ..imi picase o bucatica mica-mica din ea ...s`a spart pur si simplu si eu vedeam ceva asa mai colorat si am fost la stoma` fix inainte de ope k am zis k de la aia ma doare asa tare...iar tampita de doctoritza, ca nu am cum sa o numesc altfel, nici macar nu mi-`a facut cu aliblutza aia sau ceva...direct mi`a plombat`o...si 2 zile dupa chiar am fost ok desi eram fff mirata de  ce nu a curatat delok...k nu cred k s`a spart maseaua de buna ce era ! :f?rv?nad: iar cea de langa ea e plombata de mai multa vreme !
offf Doamne...ma gandeam eu k nu e de la ope` desi cum am zis maxilaru nu cred ca si`a revenit k inca e umflat si tare !
nu mai vreau la dopctor neutral
acum de exemplu nu doare...e mai rau dupa ce mananc ...maxim juma d ora si pe urma e ok nustiu
mesc puss

maxilarul o sa isi revina. acum, nu stiu ce sa zic..cu ce mi-ai zis despre doctorita ta...incearca eventual sa mergi la altcineva...chiar sa iti puna plomba fara sa curete deloc e cam...adica..nu mai zic nimic, dar intelegi tu wink visslar

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-14 20:27:45)

Offline

 

#88 2008-04-14 20:29:11

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mikutza spune-mi te rog ce durata de viata au dintii de semiportelan smile
eu ii am de 4 ani si nu am probleme cu ei, dar am inteles ca la 5-6 ani trebuie schimbati si nu as vrea altii pt ca is foarte multumita de doctorita care mi i-a pus. inainte de astia am avut altii traumatizanti rotfl si nu mai vreau sa patesc la fel in cazul in care ar trebui sa-i schimb


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#89 2008-04-14 20:31:31

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Chocolate22 a scris:

mikutza spune-mi te rog ce durata de viata au dintii de semiportelan smile
eu ii am de 4 ani si nu am probleme cu ei, dar am inteles ca la 5-6 ani trebuie schimbati si nu as vrea altii pt ca is foarte multumita de doctorita care mi i-a pus. inainte de astia am avut altii traumatizanti rotfl si nu mai vreau sa patesc la fel in cazul in care ar trebui sa-i schimb

pai daca nu ai probleme cu ei, nu trebuie sa ii schimbi nici la 10 ani. daca nu si-au modificat culoarea, nu s-au crapat, lasa-i in pace wink teoretic, asa e..cam 5-6 ani, dar acum mai depinde si de pacient. tu vad ca esti un pacient super bun angel

Offline

 

#90 2008-04-14 20:33:52

roxyi
Hero member
Inregistrat: 2007-07-14
Mesaje: 3009

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am inteles...deci cand o sa aiba locu sa vina in fata o sa-mi puna si pe el"buburuza aia"??sa revina la locul lui??Va multumesc pentru raspunsuri....am tras azi o portie buna de plans cand am vazut cum arat...dar deja am inceput sa ma obisnuiesc cu el:reta:...abia astept sa am un zambet frumos:sal:

Ultima oara a fost editat de roxyi (2008-04-14 20:37:37)

Offline

 

#91 2008-04-14 20:37:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

roxyi a scris:

am inteles...deci cand o sa aiba locu sa vina in fata o sa-mi puna si pe el"buburuza aia"??sa revina la locul lui??

da wink
succes !

Offline

 

#92 2008-04-14 20:39:00

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Chocolate22 a scris:

mikutza spune-mi te rog ce durata de viata au dintii de semiportelan smile
eu ii am de 4 ani si nu am probleme cu ei, dar am inteles ca la 5-6 ani trebuie schimbati si nu as vrea altii pt ca is foarte multumita de doctorita care mi i-a pus. inainte de astia am avut altii traumatizanti rotfl si nu mai vreau sa patesc la fel in cazul in care ar trebui sa-i schimb

pai daca nu ai probleme cu ei, nu trebuie sa ii schimbi nici la 10 ani. daca nu si-au modificat culoarea, nu s-au crapat, lasa-i in pace wink teoretic, asa e..cam 5-6 ani, dar acum mai depinde si de pacient. tu vad ca esti un pacient super bun angel

culoarea nu-i modificata, nu-s crapati, nu ma dor la frig cum ma dureau ceilalti, arata perfect si au o forma naturala. nici nu se observa ca nu-s ai mei. culoarea o fi modificata comparativ cu cea initiala pt ca is fumatoare, dar macar ii in ton cu culoarea dintilor naturali. sper sa ramana asa si 20 de ani ca multumita as mai fi.

mersi mult de raspuns puss


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#93 2008-04-14 20:45:20

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

atunci lasa-i in pace...cat mai merge wink
cu placere puss

Offline

 

#94 2008-04-14 21:14:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

roxyi a scris:

am inteles...deci cand o sa aiba locu sa vina in fata o sa-mi puna si pe el"buburuza aia"??sa revina la locul lui??Va multumesc pentru raspunsuri....am tras azi o portie buna de plans cand am vazut cum arat...dar deja am inceput sa ma obisnuiesc cu el:reta:...abia astept sa am un zambet frumos:sal:

eu am exersat cateva zile in oglinda zambetul angel in asa fel incat sa nu imi prind buza in sarme big_smile in afara de momentele cand ti-l activeaza si doare 1-2 zile nu m-a deranjat prezenta lui. grija mare la spalat ca poti face afte daca nu e bine curatata zona. hai ca trece repede timpu' smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#95 2008-04-14 21:22:37

roxyi
Hero member
Inregistrat: 2007-07-14
Mesaje: 3009

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Iti multumesc pentru incurajari eu_vreau...puss da asa e si mie mi se mai prinde buza in sarmele alea:D...dar o sa ma obisnuiesc..oricum nu-mi pare rau ca am facut pasul asta (chiar si acum in penultimul an de facultate:D)...abia astept sa vad rezultaele.Pupici:*

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.