homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-6


#96 2008-04-14 21:28:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

o sa ramai placut surprinsa. bafta puss


mami de minuni hjarta

Offline

 



#97 2008-04-14 21:29:03

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

skumpi a scris:

uofff..numai la ultimele 2 masele poate fi ca ultima ..imi picase o bucatica mica-mica din ea ...s`a spart pur si simplu si eu vedeam ceva asa mai colorat si am fost la stoma` fix inainte de ope k am zis k de la aia ma doare asa tare...iar tampita de doctoritza, ca nu am cum sa o numesc altfel, nici macar nu mi-`a facut cu aliblutza aia sau ceva...direct mi`a plombat`o...si 2 zile dupa chiar am fost ok desi eram fff mirata de  ce nu a curatat delok...k nu cred k s`a spart maseaua de buna ce era ! :f?rv?nad: iar cea de langa ea e plombata de mai multa vreme !
offf Doamne...ma gandeam eu k nu e de la ope` desi cum am zis maxilaru nu cred ca si`a revenit k inca e umflat si tare !
nu mai vreau la dopctor neutral
acum de exemplu nu doare...e mai rau dupa ce mananc ...maxim juma d ora si pe urma e ok nustiu
mesc puss

maxilarul o sa isi revina. acum, nu stiu ce sa zic..cu ce mi-ai zis despre doctorita ta...incearca eventual sa mergi la altcineva...chiar sa iti puna plomba fara sa curete deloc e cam...adica..nu mai zic nimic, dar intelegi tu wink visslar

mda...cred ca vroia sa scape de mine...asa a facut tot tp, nu mi`a facut nik bine...mai mult rau sincer...e prietena cu mami si de aia mergeam la ea`neutral dar nu mai merg never ...pur si simplu a bagat chestia aia ca un ac acolo 2 secunde, a dat cu apa apoi cu aer d ala si mi`a pus plomba !
offf trb sa`mi gasesc un doctor bun..mai degraba o doctorita`asa ca tine big_smile da mai rar in ziua d azi...toti sa faca rpd si sa`si ia banii :f?rbannad:
o sa vad cat suport...roll chiar nu imi vine sa merg la stoma...nu mai vreau...sper sa rezist pana dupa Paste roll k durerea nu e ff mare...e deranjanta...da e clar carie din moment ce doare la rece, cald, dulce , NU ? roll
mesc puss

Ultima oara a fost editat de skumpi (2008-04-14 21:30:22)

 

#98 2008-04-14 21:31:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi, eu te inteleg dar pana dupa Paste se poate agrava. si daca doctorita aia e prietena cu mami a ta, asta nu inseamna ca trebuie sa mergi la ea forever daca nu iti convine.

Offline

 

#99 2008-04-14 21:40:00

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika si totusi ce recomanzi mai degraba: o plomba sau coronita ceramica pivot? care ar avea durabilitate mai mare? dintele este destul de spart si dupa cum am mentionat anterior este si obturat si urmeaza in curand rezectia!grater
un dinte vital imbracat intr-o coronita cu pivot de ceramica este rezistenta precum un dinte vital?
dar 4dinti fara nerv
si rezecati imbracati cu portelan au o durabilitate mai mare decat 4 dinti fara nerv si rezecati lasati pur si simplu asa,plombati acolo unde este nevoie?
ce plombe sunt mai bune:amalgam sau compozit?
ce este de preferat:implant la 4 dinti sau punte cu riscul de a mai strica alti 2 dinti(ramanand in asa fel fara dintii mei)
scuza-ma ca te stresez cu atatea intrebari, dar nu stiu ce hotarare sa iau...iti muultumesc muult de tot!!puss

Offline

 

#100 2008-04-14 22:25:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

mika si totusi ce recomanzi mai degraba: o plomba sau coronita ceramica pivot? care ar avea durabilitate mai mare? dintele este destul de spart si dupa cum am mentionat anterior este si obturat si urmeaza in curand rezectia!grater
un dinte vital imbracat intr-o coronita cu pivot de ceramica este rezistenta precum un dinte vital?
dar 4dinti fara nerv
si rezecati imbracati cu portelan au o durabilitate mai mare decat 4 dinti fara nerv si rezecati lasati pur si simplu asa,plombati acolo unde este nevoie?
ce plombe sunt mai bune:amalgam sau compozit?
ce este de preferat:implant la 4 dinti sau punte cu riscul de a mai strica alti 2 dinti(ramanand in asa fel fara dintii mei)
scuza-ma ca te stresez cu atatea intrebari, dar nu stiu ce hotarare sa iau...iti muultumesc muult de tot!!puss

daca dintele este distrus in proportie mare, plomba nu o sa aiba stabilitate, deci e de preferat coroana.

daca e pivot, atunci dintele e devital si nu, nu este la fel de rezistent ca un dinte vital pt ca nervul este acela care "hraneste" dintele. fara nerv, dintele e ca si mort.

da, eu consider ca e mai durabil cu lucrare de portelan

sunt f bune si plombele din amalgam, numai ca la un moment dat s-a spus ca e toxic si nu prea se mai foloseste. oricum, pe dintii din fata e exclus din motive estetice

eu zic ca e de preferat punte, pt ca la implant exista mereu riscul ca organismul sa nu il accepte. este la fel ca la un transplant de organ.

nu ma stresezi stai linistita wink puss

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-14 22:25:35)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-04-14 22:29:51

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

skumpi, eu te inteleg dar pana dupa Paste se poate agrava. si daca doctorita aia e prietena cu mami a ta, asta nu inseamna ca trebuie sa mergi la ea forever daca nu iti convine.

da stiu...nici nu se pune pb sa mai merg...trb sa`mi caut o doctoritza buna, tanara si sa aiba rabdare big_smile
acuma daca o sa ma doara groaznic normal k o sa merg da dak nu...imi incerc norocu tongue
rezist si fara medicamente deci nu`i asa grav..o sa incerc sa am grija cu cu pap si beau smile
multumesc mika...esti tare draguta puss pacat k nu esti din orasu meu neutral

 

#102 2008-04-15 06:33:44

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

puss

Offline

 

#103 2008-04-17 00:10:20

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cam cat timp dureaza o lucrare -coronita la cei 4 incisivi? si ce se face din punct de vedere estetic in timpul lucrarii respective? vine in curand rezectia...grater mika draga care este termenul pe care il estimezi cu apoximatie pt dintii rezecati?sad

Offline

 

#104 2008-04-17 22:03:43

andrutza
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika am si eu o nelamurire...acum am observat cand am dat cu limba pe la dintele de jos, de langa canin nu stiu cum se numeste smile este mai in spate putin fata de celalalt. mie de vreo 2 ani a inceput sa-mi dea maseaua de minte de jos din stanga si acum nu-mi dau seama care dintre dinte s-a deplasat ori asta de pe partea cu maseaua s-a mutat in fata ori celalalt din dreapta in spate smile e posibil asa ceva?

 

#105 2008-04-17 22:32:16

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ce parere ai despre periuta electrica ? e mai eficienta decat cea normala?

Offline

 

#106 2008-04-18 07:11:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

cam cat timp dureaza o lucrare -coronita la cei 4 incisivi? si ce se face din punct de vedere estetic in timpul lucrarii respective? vine in curand rezectia...grater mika draga care este termenul pe care il estimezi cu apoximatie pt dintii rezecati?sad

cat timp dureaza si ce se face adica..te referi la procedeul de lucru? daca da, dureaza cam 10 zile, depinde de medic si de tehnician. dintii se slefuiesc, apoi se ia amprenta...se face apoi peste cateva zile proba si apoi peste alte cateva zile lucrarea e gata si se cimenteaza provizoriu, pt cateva zile, pt ca daca sunt probleme se observa si se pot remedia. apoi se cimenteaza definitiv.

Offline

 

#107 2008-04-18 07:13:39

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

andrutza a scris:

mika am si eu o nelamurire...acum am observat cand am dat cu limba pe la dintele de jos, de langa canin nu stiu cum se numeste smile este mai in spate putin fata de celalalt. mie de vreo 2 ani a inceput sa-mi dea maseaua de minte de jos din stanga si acum nu-mi dau seama care dintre dinte s-a deplasat ori asta de pe partea cu maseaua s-a mutat in fata ori celalalt din dreapta in spate smile e posibil asa ceva?

se numeste premolar wink
cel mai probabil, s-a mutat cel de pe partea in care apare molarul de minte pt ca probabil nu a avut suficient loc si a inceput sa impinga dintii si ii inghesuie.

Offline

 

#108 2008-04-18 07:14:08

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pink_brain a scris:

ce parere ai despre periuta electrica ? e mai eficienta decat cea normala?

nu e mai eficienta pt ca si cu ea, ca si cu cea normala, trebuiesc facute miscarile de periaj

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-18 07:17:19)

Offline

 

#109 2008-04-18 07:18:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

PERIAJUL CORECT

Cum se execută un periaj corect?
Un periaj corect durează cel puţin două minute ? exact, 120 de secunde! Majoritatea adulţilor nu respectă acest timp. Pentru a vă da seama c?t durează periajul, folosiţi un cronometru. Pentru un periaj corect, folosiţi mişcări scurte, uşoare, cu mare atenţie la joncţiunea dentogingivală, la dinţii din spate şi la zonele din jurul obturaţiilor, coroanelor şi altor lucrări dentare. Concentraţi-vă pe fiecare zonă de periaj, după cum urmează:

    * Periaţi suprafeţele exterioare ale dinţilor de sus, apoi ale dinţilor de jos.
    * Periaţi suprafeţele interioare ale dinţilor de sus, apoi ale dinţilor de jos.
    * Periaţi suprafeţele ocluzale.
    * Pentru ?mprospătarea respiraţiei, periaţi şi limba.

http://i41.servimg.com/u/f41/11/41/92/95/110.jpg

Periuţa de dinţi trebuie schimbată c?nd ?ncepe să se uzeze , cel puţin o dată la trei luni. De reţinut că este indicat să vă schimbaţi periuţa de dinţi după ce aţi suferit de o răceală, pentru că periuţa acumulează bacteriile şi se poate produce o reinfectare.

FOLOSIREA ATEI DENTARE

Cum se foloseşte corect aţa dentară?
Folosirea corectă a aţei dentare ajută la ?ndepărtarea plăcii bacteriene şi a resturilor alimentare din spaţiile unde periuţa de dinţi nu prea ajunge ? sub joncţiunea dentogingivală şi ?n spaţiile interdentare. Placa bacteriană este principala cauză a cariilor dentare şi parodontopatiilor, de aceea se recomandă utilizarea zilnică a aţei dentare.

Pentru ca folosirea aţei dentare să fie eficientă, respectaţi următoarele recomandări:

    * Folosiţi cam 45 cm de aţă şi ?nfăşuraţi capetele aţei ?n jurul degetului din mijloc de la fiecare m?nă, lăs?nd 3-5 cm pentru lucru.
    * Mişcaţi aţa uşor ?n sus şi ?n jos ?ntre dinţi, ţin?nd-o drept ?ntre degetul mare şi degetul arătător.
    * Curbaţi aţa uşor la baza fiecărui dinte, pentru a curăţa sub baza gingiei. Nu rupeţi şi nu forţaţi aţa, pentru că puteţi tăia sau răni ţesutul gingival, foarte sensibil.
    * Curăţaţi fiecare dinte cu o altă porţiune curată a aţei.
    * Pentru a scoate aţa, folosiţi aceeaşi mişcare ?n sus şi ?n jos pentru a o scoate uşor dintre dinţi.

Ce fel de aţă dentară să aleg?
Există două tipuri de aţă dentară:

    * Aţă dentară din nailon (multifilament)
    * Aţă dentară din PTFE (monofilament)

Aţa din nailon poate fi cerată sau nu, şi poate avea diverse arome. Fiind compusă din mai multe fire de nailon, se poate rupe sa desface uşor, ?n special ?n spaţiile interdentare ?nguste. Deşi mai scumpă, aţa monofilament (PTFE) alunecă mai uşor ?ntre dinţi, chiar şi ?n spaţiile ?nguste, şi este practic imposibil de desfăcut. Ambele tipuri de aţă dentară, folosite corect, sunt eficace ?n ?ndepărtarea plăcii bacteriene şi a resturilor alimentare.

http://i41.servimg.com/u/f41/11/41/92/95/210.jpg

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-18 07:25:26)

Offline

 

#110 2008-04-18 07:31:45

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

suuper. good 2 know

Offline

 

#111 2008-04-18 07:43:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

suuper. good 2 know

smile

Offline

 

#112 2008-04-18 11:20:16

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

pink_brain a scris:

ce parere ai despre periuta electrica ? e mai eficienta decat cea normala?

nu e mai eficienta pt ca si cu ea, ca si cu cea normala, trebuiesc facute miscarile de periaj

Am primit cadou de curand o periuta cu cap rotitor de la braun care pe mine m-a incantat pentru ca mi se pare ca imi curata foarte bine dintii in special la baza, pentru ca incape in toate colturile si nu trebuie sa incerc eu sa curat eu zona din miscari si face ea treaba pentru ca se roteste smile
Singurul meu semn de intrebare este daca chiar intra printre dinti cum intra cea normala avand in vedere ca se roteste....

Offline

 

#113 2008-04-18 12:29:40

andrutza
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

si ce trebuie sa fac mika? ca sa iasa maseaua asta? eu mi-am facut readiografie acum un an si doctorita mi-a spus ca are loc sa iasa, doar ca tb sa fac o incizie daca nu sparge gingia, ca a dat doar un coltisr de vreo 2 ani e asa.

 

#114 2008-04-18 12:56:07

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

andrutza a scris:

si ce trebuie sa fac mika? ca sa iasa maseaua asta? eu mi-am facut readiografie acum un an si doctorita mi-a spus ca are loc sa iasa, doar ca tb sa fac o incizie daca nu sparge gingia, ca a dat doar un coltisr de vreo 2 ani e asa.

si ai mers sa iti faca incizia?
din ce mi-ai zis tu, eu tind sa cred ca nu are suficient loc, dar doctorita ta a vazut si radiografia, a vazut si in gura cum e...nu stiu ce sa zic. daca tot impinge dintii si ti se inghesuie si mai rau, eu as zice sa o scoti. pt asta nu e musai sa astepti sa iasa toata. se poate face extractia si asa, neffind erupta in totalitate

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-18 12:56:50)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.