homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-7


#115 2008-04-18 12:57:50

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pink_brain a scris:

mika a scris:

pink_brain a scris:

ce parere ai despre periuta electrica ? e mai eficienta decat cea normala?

nu e mai eficienta pt ca si cu ea, ca si cu cea normala, trebuiesc facute miscarile de periaj

Am primit cadou de curand o periuta cu cap rotitor de la braun care pe mine m-a incantat pentru ca mi se pare ca imi curata foarte bine dintii in special la baza, pentru ca incape in toate colturile si nu trebuie sa incerc eu sa curat eu zona din miscari si face ea treaba pentru ca se roteste smile
Singurul meu semn de intrebare este daca chiar intra printre dinti cum intra cea normala avand in vedere ca se roteste....

intra si intre dinti...dar trebuie sa faci si tu miscarile alea, nu sa o lasi pe ea singura...

Offline

 



#116 2008-04-18 15:41:14

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asa am sa fac...multam...

Offline

 

#117 2008-04-18 19:57:01

andrutza
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu mi-am facut incizia...o sa ma duc sapt viitoare sa o fac, pai daca mi-a zis ca are loc sa iasa si nu ma doare deloc dc s-o scot inutil? ca tb sa astept sa se vindece e bataie mare de cap

 

#118 2008-04-18 20:20:07

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

andrutza a scris:

nu mi-am facut incizia...o sa ma duc sapt viitoare sa o fac, pai daca mi-a zis ca are loc sa iasa si nu ma doare deloc dc s-o scot inutil? ca tb sa astept sa se vindece e bataie mare de cap

pai daca are loc sa iasa si nu impinge ceilalti dinti sa ii inghesuie, nu are rost sa o scoti. dar eu intelesesem ca i-a inghesuit...

Offline

 

#119 2008-04-18 20:21:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Nu stiu daca o sa mai pot intra foarte curand...pentru ca am niste probleme care imi mananca zilele si noptile... sad Asa ca, imi cer scuze daca cineva o sa intrebe ceva si eu nu o sa pot sa raspund foarte repede.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-04-21 20:49:26

zniri
New member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 48

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna mika! imi place cum raspunzi smile

periuta cu ultrasunete este mai buna decat una obisnuita?

stie cineva sa-mi recomande un cabinet in iasi pt detartraj, periaj profesional si fluorizare?la preturi mai accesibile. am sunat la un cabinet recomandat de cineva si era 120ron periajul si mi se pare multisor.

Offline

 

#121 2008-04-21 20:57:13

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

zniri a scris:

buna mika! imi place cum raspunzi smile

periuta cu ultrasunete este mai buna decat una obisnuita?

stie cineva sa-mi recomande un cabinet in iasi pt detartraj, periaj profesional si fluorizare?la preturi mai accesibile. am sunat la un cabinet recomandat de cineva si era 120ron periajul si mi se pare multisor.

buna, zniri...
nu stiu sa iti spun foarte multe despre periuta cu ultrasunete pt ca este mai noua si sincer nu stiu nici daca exista pe piata romaneasca. am citit despre ea pe net...conform statisticilor, este mai eficienta.

Offline

 

#122 2008-04-21 23:44:24

zniri
New member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 48

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

tin minte k am vazut acum ceva timp pe la noi periute sonice, in supermarket pe  undeva. cele de la colgate au avut si reclama la tv.

Offline

 

#123 2008-04-23 00:10:21

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am o problema, de fapt mama are...
a durut-o maseaua de minte si s-a dus la stomatolog si i-a scos-o...aveai infectie in jurul maselei...
ea a fost diagnosticata si cu paradontoza si i se misca o lucrare intreaga(cativa dinti) si a cam intrat in panica. acum o doare urmatoarea masea si deja nu cred ca vrea sa o scoata si pe asta
ce e de facut??


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#124 2008-04-23 03:27:59

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

draga mea vreau sa imi albesc dintii , dar alaptez ar trebui sa astept pana inchei alaptatul .. sau substantele folosite nu afecteaza laptele matern ?
eu am incisivii centrali si laterari ai maxilarului inferior usor incalecati (nu mi-am scos un dinte la timp si s-au inpins unul pe altul sa isi faca loc) se poate corecta acest defect ?

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-04-23 03:34:18)

Offline

 

#125 2008-04-23 08:13:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! a scris:

draga mea vreau sa imi albesc dintii , dar alaptez ar trebui sa astept pana inchei alaptatul .. sau substantele folosite nu afecteaza laptele matern ?
eu am incisivii centrali si laterari ai maxilarului inferior usor incalecati (nu mi-am scos un dinte la timp si s-au inpins unul pe altul sa isi faca loc) se poate corecta acest defect ?

cred ca ar fi mai bine sa astepti pana termini alaptatul...
da, se poate corecta cu aparat ortodontic wink

Offline

 

#126 2008-04-23 08:16:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mihaela2289 a scris:

am o problema, de fapt mama are...
a durut-o maseaua de minte si s-a dus la stomatolog si i-a scos-o...aveai infectie in jurul maselei...
ea a fost diagnosticata si cu paradontoza si i se misca o lucrare intreaga(cativa dinti) si a cam intrat in panica. acum o doare urmatoarea masea si deja nu cred ca vrea sa o scoata si pe asta
ce e de facut??

daca are parodontoza, e cel mai probabil sa se miste dintii stalpi ai lucrarii...ceea ce inseamna ca trebuie scoasa lucrarea si dintele / dintii care se misca si facuta o alta lucrare.
daca o doare maseaua urmatoare, nu inseamna neaparat ca trebuie scoasa. poate e doar o carie si se pune plombita sau poate are o infectie si se scoate nervul. oricum, trebuie mers la medic daca are dureri. si banuiesc ca nici nu se poate alimenta foarte bine din cauza lucrarii care se misca...

Offline

 

#127 2008-04-23 10:28:02

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai daca se va scoate lucrarea, nu mai vor avea de ce dinte/masea sa se lege pentru ca a scos maseaua de minte, aceea fiind cea care nu era inclusa in lucrare...
daca se vor pune dinti de portelan?e ok?se poate??


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#128 2008-04-23 12:54:51

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

din cate stiu se pune un fel de surb ion osul maxialrului, mama asa are corona dentara superioara prinsa in suruburi

Offline

 

#129 2008-04-23 16:52:35

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika am facut rezectia la incisivi!
off,operatia a fost groaznica! la dintii 2.1, 2.2 m-a durut foooarte tare cu toata anestezia lor si a curs o gramada de sange!erau murdare si halatele lor de sangele meu! groaznic!!!stiu ca tremuram destul de tare si chirurgul care m-a operat ma tot incuraja! m-am operat vinerea trecuta,dar inca mai sunt umflata...ce pot face sa scap mai repede de acesta mica problema?aa..diagnosticul pus a fost "parodontita cronica"! chiar asa de rau este? tot ce imi doresc este sa ma refac repede si nu se faca alta infectie pt ca am inteles ca este posibil! stii cum pot preveni formarea unei alte infectii?
si inca o intrebare ( se pare ca de la o vreme sunt plina de intrebari!!!) ...poti sa-mi dai preventiv cateva detalii in legatura cu implantul?cum se procedeaza ca sa-l pui pe arcada si cat timp tine procedeul si daca raman locurile goale sau tot timpul va exista un dinte provizoriu in locul cu pricina? puss puss

Offline

 

#130 2008-04-23 17:20:59

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut,

Daca imi ranesc gingiile cu periuta , poate afecta si structura dintelui ? Si daca rod unghiutze :f?rv?nad:  ?


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#131 2008-04-23 19:50:50

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mihaela2289 a scris:

pai daca se va scoate lucrarea, nu mai vor avea de ce dinte/masea sa se lege pentru ca a scos maseaua de minte, aceea fiind cea care nu era inclusa in lucrare...
daca se vor pune dinti de portelan?e ok?se poate??

si pt dintii din portelan e nevoie de dinti stalpi. daca te referi la implante, ele nu sunt recomandate la pacientii cu boala parodontala, p ca aceasta afecteaza osul in acre sunt implantati dintii, deci si implantul ------> implantul nu ar avea suport osos

Offline

 

#132 2008-04-23 19:54:19

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

mika am facut rezectia la incisivi!
off,operatia a fost groaznica! la dintii 2.1, 2.2 m-a durut foooarte tare cu toata anestezia lor si a curs o gramada de sange!erau murdare si halatele lor de sangele meu! groaznic!!!stiu ca tremuram destul de tare si chirurgul care m-a operat ma tot incuraja! m-am operat vinerea trecuta,dar inca mai sunt umflata...ce pot face sa scap mai repede de acesta mica problema?aa..diagnosticul pus a fost "parodontita cronica"! chiar asa de rau este? tot ce imi doresc este sa ma refac repede si nu se faca alta infectie pt ca am inteles ca este posibil! stii cum pot preveni formarea unei alte infectii?
si inca o intrebare ( se pare ca de la o vreme sunt plina de intrebari!!!) ...poti sa-mi dai preventiv cateva detalii in legatura cu implantul?cum se procedeaza ca sa-l pui pe arcada si cat timp tine procedeul si daca raman locurile goale sau tot timpul va exista un dinte provizoriu in locul cu pricina? puss puss

nu ai ce sa faci, umflatura o sa treaca, dar mai ai putina rabdare wink
despre implant, din pacate nu pot sa iti dau detalii pentru ca nu e specialitatea mea si nu stiu mare lucru in afara de indicatii si contraindicatii.

Offline

 

#133 2008-04-23 19:56:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Gugulik a scris:

Salut,

Daca imi ranesc gingiile cu periuta , poate afecta si structura dintelui ? Si daca rod unghiutze :f?rv?nad:  ?

schimba periuta macar o perioada cu una mai moale. in mod normal, ar trebui sa folosesti o periuta pe care scrie "medium" ( pe cutie ). daca e asa, ia-ti una "soft". daca folosesti o periuta "hard", atunci ia-ti una "medium". si renunta la rosul unghiilor; pe langa ca e inestetic, are si efecte negative, atat asupra dintilor, cat si asupra osului si a gingiei

Ultima oara a fost editat de mika (2008-04-23 19:56:44)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.