homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum se aleg anticonceptionalele?


#1 2008-03-07 02:49:31

Thalia
Membru
Inregistrat: 2008-03-07
Mesaje: 1

Cum se aleg anticonceptionalele?

Luna asta iau pentru prima data yasmin, defapt astazi este prima pastila. Medicul mi-a recomandat yasmin dupa exact trei intrebari:

Cati ani am? (22)
Daca am mai luat pastile pana acuma? (da desorelle acum doi ani si m-am ingrasat putin de la ele)
Daca acuma am ciclu regulat? (da)

este de ajuns atat?
nu tb facute si ceva analiza de sange/hormoni?

Offline

 



#2 2008-03-07 02:50:57

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

nu trebuie facute analize delok... dar fii foarte atenta la ele sa nu te mai ingrasi...


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#3 2008-03-07 06:56:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

anamneza ar fi trebuit sa contina mai multe intrebari...nu doar cele 3...si cum a spus si ank...nu trebuie facute analize acum...dar trebuiesc facute la 6 luni de administrare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-03-09 21:25:46

anna_tm
New member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 19

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

ce analize mai exact? am vazut ca sunt foarte multe analize care pot sa ti se faca din sange

Offline

 

#5 2008-03-09 21:35:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

pai tgp + tgo + colesterol care tin de evaluarea starii de sanatate a ficatului ca sa zic asa
timp quick
si de preferat ar fi sa iti faci si o lama plus chlamydia (amandoi) plus hpv ca sa vedeti daca aveti si vreo bts


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-09 22:14:35

anna_tm
New member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 19

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

ms mult big_smile abia ast sa vad rezultatele

Offline

 

#7 2008-04-02 21:04:01

bubble
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 11

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

pe mine medicul m-a intrebat ce varsta am si de knd am menstruatie.si mi-a recomandat logest.nu stiu sigur dak mi se potrivesc..aqm sunt la prima folie dar sangerarile au tinut aprox 1 sapt dupa menstruatie..la un mom dat nu mai stiam sigur ce e grater sper k pana mi se obisnuieste organismul o sa mai am parte d somnolenta,dureri,sangerari...

Offline

 

#8 2008-04-02 22:05:22

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

era spotting, un efect secundar de administrare AC; dupa cele 3 luni de acomodare a organismului tau cu pastilutele, vei vedea daca ti se potrivesc sau nu smile

Offline

 

#9 2008-04-16 14:14:19

pescarus21
New member
Inregistrat: 2008-04-05
Mesaje: 18

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

salut! eu am fost azi la un cabinet de planning si doctorita mi-a zis sa fac intai o ecografie genitala si in functie de rezultat imi recomanda pilule. maine ma duc sa o fac si dupa paste a spus ca tre sa fac si alte analize..ceva cu lame si secretii precum si testu papanicolau. credeti ca a exagerat? am auzit de alti medici care au dat pacientelor pe loc anticonceptionale fara alte consultatii.. oricum o sa fac tot ce a zis ca oricum nu mi-am mai facut pana acum un control ginecologic si oricum aveam de gand sa-l fac cat mai curand..va pup!

Offline

 

#10 2008-04-16 14:16:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

eu zic ca e f bine. probabil din cauza asta te-a si trimis...paza buna...

Offline

 

#11 2008-04-17 11:00:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

pescarus21 a scris:

salut! eu am fost azi la un cabinet de planning si doctorita mi-a zis sa fac intai o ecografie genitala si in functie de rezultat imi recomanda pilule. maine ma duc sa o fac si dupa paste a spus ca tre sa fac si alte analize..ceva cu lame si secretii precum si testu papanicolau. credeti ca a exagerat? am auzit de alti medici care au dat pacientelor pe loc anticonceptionale fara alte consultatii.. oricum o sa fac tot ce a zis ca oricum nu mi-am mai facut pana acum un control ginecologic si oricum aveam de gand sa-l fac cat mai curand..va pup!

eu zic ca a exagerat... nu e rau sa faci investigatiile cu pricina, e rau ca ti-a ingradit accesul la o metoda moderna de contraceptie...si nu era cazul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2008-04-29 21:00:42

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

Anul trecut, o t?nără de 21 de ani a ajuns la secţia de reanimare din cauza ?abuzului? de contra ceptive orale, ?n ciuda faptului ca i-au fost recomandate de către medicul ginecolog. T?năra a fost internată cu tromboză venoasă profundă, nemai?nt?lnit de gravă pentru această categorie de v?rstă. Boala a afectat aproape toate venele membrului inferior, p?nă ?n cavitatea abdominală, bloc?nd circulaţia de s?nge a ?ntregului membru inferior. Tromboza era at?t de severă datorită faptului că şapte trombi, din cei care blocau venele, erau flotanţi, adică ?n liberă mişcare ?n sistemul circulator, astfel cresc?nd drastic şansa unei embolii. După efectuarea tuturor analizelor posibile, medicii au ajuns la concluzia că singurul declanşator al bolii a fost folosirea anticoncepţionalelor. Efectuarea unor analize a factorilor de coagulare, la Bucureşti, a c- onfirmat teoria medicilor. Uti lizarea contraceptivelor orale a determinat mutaţia tuturor fac torilor de coagulare. Mutaţia factorilor de coagulare este doar parţial tratabilă, tratamentul fiind urmat pe parcursul ?ntregii vieţi.
Ce parere aveti?am gasit articolul asta pe net eu una m-am cam speriat putin


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

#13 2008-04-29 23:46:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

mda...l am mai citit...ce nu inteleg eu e ce inseamna "abuz de contraceptive" (le a luat cu pumnul sau ce?) si ce om inconstient sta pana ajunge cu tromboza severa la spital...de fapt un om care nu s a interesat cat de putin ce sunt anticonceptionalele si cand sunt contraindicate (aici poate f bine fi si vina medicului)...dar sa fim seriosi...chiar credeti ca pana la tromboza severa n a avut niciun simptom? eu ma indoiesc sincer...dar incostienta si/sau nepasarea (nici eu nu stiu) se pare ca sunt mai puternice decat instinctul de supravietuire...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2008-04-30 09:04:04

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

Am si eu o intrebare.Cum as putea sti care ac sunt mai potrivite pt mine fara sa merg la medic ? Eventual sa vb cu un medic online. Chiar nu pot trece pe la medic si parca as vrea sa incep si eu de luna viitoare cu toate ca nu stiu mare lucru despre ele ...

Offline

 

#15 2008-04-30 09:10:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

niciun medic nu ti va recomanda anticonceptionale online...deci ce ti ar ramane e sa iei tu unele la intamplare...lucru pe care nu ti l recomand...tocmai pt ca nu sti prea multe lucruri despre ele ar trebui sa ti faci timp si sa mergi la medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-04-30 09:22:18

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

ok...Dar pt inceput care ar fi recomandate pt varsta de 16 ani ?

Offline

 

#17 2008-04-30 09:26:14

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

te referi la ce anticonceptional ar fi recomandat la inceput?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2008-04-30 09:56:59

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

exact.

Offline

 

#19 2008-04-30 10:08:44

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Cum se aleg anticonceptionalele?

ai pus aceeasi intrebare, formulata altfel smile cum ti s-a spus deja, n-avem cum sa-ti recomandam un ac. de ce nu mergi la doctor?


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.