homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-4


#58 2008-05-11 16:56:23

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: HPV

biopsia s-a facut dupa cauterizare sau in timpul sau s-a trimis proba la laborator?


mami de minuni hjarta

Offline

 



#59 2008-05-11 23:51:30

schufy
New member
Inregistrat: 2008-03-31
Mesaje: 14

Re: HPV

biopsia s-a facut in timpul cauterizarii. atunci mi-a taiat putin din rana respectiva si dupa 3 saptamani am avut rezultatul. are vreo importanta asta? sorry da chiar nu ma pricep.

Merci.

evelpink: testul de hpv o sa-l fac sa ma linistesc eu.

Offline

 

#60 2008-05-14 14:43:23

Fedo
New member
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 8

Re: HPV

In urma examenului Papanicolau mi-a iesit PAP C II
Frotiu satisfacator. Polymorph (++); Hystios rare;
Celule endocervicale aspect limite fiziologice, rar usor si moderat hiperplazic.
Nuclei mariti de volum pe CI, rar limita ASCUS.
Celule metaplaziate aspect +/- imatur, metabolic activ, rar cu ASCUS

Am mers azi la un medic ginecolog care mi-a recoltat analize pentru determinare genotipuri HPV dar nu mi-a explicat la ce sa ma astept.....mi-a spus doar ca vorbim peste 21 zile lucratoare cand ies rezultatele. Ce fac pana atunci.....la ce ma pot astepta.....ce inseamna acest PAP C II?!?!?! help....sunt foarte speriata!

Offline

 

#61 2008-05-14 14:44:59

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: HPV

c2 este ok ce ma ingrijoreaza pe mine este ASCUS-ul ala ma duce cu gandul ori la o rana ori la hpv.asteapta sa vezi ce zice si eu_vrea


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#62 2008-05-14 15:02:07

ieemeliy
Membru
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 3

Re: HPV

buna ziua!
Mi-am facut testul B-Papanicolau si mi-au iesit urmatoarele:
Frotiu conventional: adecvat
Modificari celulare benigne:
-infectii:bacterii
-modificari celulare asociate cu: inflamatie, metaplazie

Anomalii celulare:
celule scuamoase: nu e bifat nimic
celule glandulare: nu e bifat nimic

Evaluare hormonala: aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza

Caracterizare genrala: modificari celulare benigne


Diagnostic citologic: modificari celulare benigne

Descriere citologica: frotiu constituit din celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa de tip matur si imatur, celule endocervicale, nuclei liberi, citoliza, mucus PMN, bacili Doderlein

Doctorul mi-a recomandat sa fac vacinul pentru HPV. m-a speriat
Va rog mult sa-mi spuneti: nu se poate trata metaplazia...fara sa fie necesar vaccinul? nu e posibil ca metaplazia sa apara din cauza inflamatiei si dupa ce termin tratamenul...in caz ca inflamatia dispare sa nu mai am probleme?
In cazul in care e neaparat necesar sa fac vaccinul...in cat timp ar trebui sa-l fac? Pt ca stiu ca e cam scump si nu am de unde acum.
Ati putea sa-mi dati o idee...cum de am facut metaplazie daca nu am avut decat un partener sexul (si nici el nu a avut prea multe partenere inainte....si a folosit protectie)....am citit undeva ca e cu transmitere sexuala...neaparat???

multumesc mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-05-14 15:02:44

Fedo
New member
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 8

Re: HPV

Medicul care m-a consultat azi mi-a scris pe raportul medical:
1. colpovaginita micotica (asta vazusem din primul raport medical: rari blastospori Candida)
2. Suspiciune infectie HPV

Offline

 

#64 2008-05-14 15:07:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: HPV

pai ai candida
si nu faci ceva analize sa vezi de hpv-ul ala?

Offline

 

#65 2008-05-14 15:11:45

Fedo
New member
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 8

Re: HPV

Mi-a dat azi tratament pentru Candida si tot azi mi-a facut recoltare pentru determinare genotipuri HPV. Problema mea este ca rezultatul acesta e gata abia peste 21 zile lucratoare si pana atunci eu stau..... ma gandesc la ce-i mai rau....iar medicul la care am mers nu prea m-a lamurit la ce sa ma astept.
Sunt speriata de ce-ar putea fi.

Offline

 

#66 2008-05-14 15:11:59

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: HPV

ieemeliy papanicolaul tau e bun


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#67 2008-05-14 15:15:05

ieemeliy
Membru
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 3

Re: HPV

daca e bun de ce trebuie sa fac vaccinul??
se trateaza metaplazia scuamoasa de tip matur si imatur??? sau tre sa fac neaparat vaccinul?

Offline

 

#68 2008-05-14 15:16:15

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: HPV

probabil vrea medicul sa te scape de neplaceri.nu iti recomanda oricum sa faci vaccinul daca era suspiciune d ehpv


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#69 2008-05-14 15:23:26

ieemeliy
Membru
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 3

Re: HPV

de ce?

Offline

 

#70 2008-05-14 15:25:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

pentru ca vaccinul e ca sa previna infectarea cu HPV, daca ai deja virusul degeaba faci vaccin.

Offline

 

#71 2008-05-18 03:05:21

Mitzi Dupree
Membru
Inregistrat: 2008-05-18
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna!
In urma cu 7 saptamini am facut o colposcopie care arata o displazie de grad inalt, si ambii markeri au aratat vase de sange prezente ca un fel de carioaj strambat cu 10 grade dreapta,  apoi am facut imediat un procedeu LLETZ pt a indeparta ranile. N-am avut rabdare sa astept rezultatele anatomopatologice....

Mi s-au recoltat probe biopsice si iata rezultatele

"fragmente de col cu epiteliu pavimentos, pluritratificat, acantozic. La nivelul zonei scuamocilindrice zone de CIN1 cu koilocote prezente; corion cu inflitrat inflamator limfo-plasmocitar. Glande ecdocervicale tapetate de epiteliu cilindric unistratificat, unele dilatate chistic; corion cu infiltrat linfo-plasmocitar.

diagnostic :
1- col cu zone CIN1 cu koilocite in straturile superficiale
2. endocervicita cronica glandulo-chistica"

separat am un HPV test pe care nu scrie decat negativ. Ce inseamna asta? Am citit pe net ca HPV inseamna pt CIN1 automat si prezenta virusului. De ce este negativ? Care tulpina o fi? Oare trebuie sa repet analiza de HPV?

Dupa procedeul asta LLetz mai pot face bebe?

Nu urmez nici un tratament acum. Mi s-a spus sa repet aceleasi analize dupa 3 luni. Mi-e frica de cancer...si vreau un bebe. Nu am nici unul :-( la 38 de ani...

Offline

 

#72 2008-05-18 10:47:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

care hpv l-ai facut? low sau high risk?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#73 2008-05-18 19:51:58

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: HPV

biopsia a iesit bine.nu ai cancer.iar CIN 1 nu inseamna obligatoriu prezenta hpv-ului.din cate vad eu procedura asta este o cauterizare deci nu vad de ce sa nu faci un copil dupa ce te vindeci.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#74 2008-05-20 12:14:46

roxanatudosie
Membru
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 1

Re: HPV

Intradevar....... CIN 1 nu inseamna ca ai cancer.... ci doar ca primele straturi ale colului sunt afectate de rana. E bine totusi sa mai refaci acel test Hpv. Eu in luna august a anului trecut am aflat ca partenerul meu are acele veruci determinate de hpv. Au urmat luni de controale in care nu s-a depistat nimik, plus o testare Hpv. In martie am facut Papanicolau. A iesit perfect.... absolut nimik anormal. Si totusi am continuat investigatiile si am facut si o colposcopie unde am descoperit o rana pe col. Am hotarat sa reiau testul de hpv.... cel complet. Rezultat.... Virus Hpv prezent 2 tulpini low risk, 2 tulpini high risk. Am avut norocul sa nimeresc la o doamna doctorita foarte buna care pe langa faptul ca este ginecolog este si chirurg oncolog. Mi-a recomandat o biopsie la rana de pe col. Nu intrasem in panica..... testul papanicolau facut cu o luna in urma nu arata nici prezenta virusului , nici a rani. Mare surpriza odata cu rezultatul de la anatomie patologica. Cancer de col uterin Nivel 0,  displazie usoara ( cin 1) la marginile ranii, displazie moderata si severa ( cin 2 si 3) in unele zone. Sfatul meu este sa refaci testarea hpv si daca rezultatul este tot negativ sa iti faci antivirul ( cel ptr hpv nu cel ptr cancer de col uterin). Din cate stiu eu acest antivirus costa in jur de 15 mil, consta in trei injectii care se fac in decursul a 6 luni : prima, dupa 2 luni a doua, dupa 6 luni a treia. Protejeaza organismul ipotriva hpv timp de 4-5 ani. Deci trebuie refacut odata la 4-5 ani. Bafta multa si iti doresc din tot sufletul un rezultat negativ.

Offline

 

#75 2008-05-20 12:26:30

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

la ce dr ai mers roxana?

Offline

 

#76 2008-05-20 23:02:43

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: HPV

buna... cine poate sa ma lamureasca si p mine? am fost astazi la doctor pentru colposcopie si mi s-a spus k sunt bine. k mai am o pata mica alba care trebuie tratata cu  aldara. eu am facut erad in octombrie anul trecut. pap a iesit si el bine...hpv a iesit negativ...  eu am inteles k aldara e pt virusul hpv... iar dak mie mi-au iesit analizele cat de cat bune... c stiti despre  tratamentul cu aldara? plus k am inteles k nu se gaseste la noi si sa vad cum am sa fac rost de el...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.