homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Propun folosirea prezervativului


#1 2007-02-08 20:30:00

kinder
Full member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 109

propun folosirea prezervativului

intervin cu acest subiect incepand cu o fraza a unui prieten apropiat ..."parerea mea, care oricum nu conteaza " ...e sa folosim prezervativul

nu sunt inscrisa de foarte mult timp pe acest forum ..insa observ ca foarte multe necazuri sunt provocate de bolile cu transmitere sexuala
ma intreb cum se ajunge aici ? sunt boli care te marcheaza pe viata...daca nu se poate trata ? daca e ceva grav ?
de multe ori ne ferim de prezervativ ca sa nu creada partenerul ca nu avem incredere....ei bine nu e chiar asa...eu as avea incredere in cineva care doreste sa ma protejeze..sa fie sigur ca si el si eu suntem ok , sanatosi si daca relatia noastra se va transforma in ceva stabil vom avea copii sanatosi

nu ca as fi eu batrana si experimentata ...am 26 de ani si viata sexuala mi-am inceput-o la 19 ani cand am considerat ca ma pot sustine financiar singura in caz de vreo tragedie sexuala gen boli sarcini etc .

de ce noi fetele luam pe umerii nostri aceasta povara a protectiei in timpul sexului ? oare cand ne incepem viata sexuala suntem destul de coapte ca sa stim ca acea relatie e ceva de durata, si nu e doar o amagire sau curiozitate ?...sau dorinta de a nu ramane in urma fata de colegele deja initiate in arta sexului ?

daca partenerul vostru are probleme financiare si nu poate investi intr-un prezervativ , apelati la un centru ARAS unde se dau gratuit ..si luati-le voi...si pana la urma daca ei nu fac acest efort de ce sa alergati voi pe la farmacii dupa postinoare ...sa sprijiniti usile la gineco pt tratamente ...unde e dovada lor de iubire in acest caz ?

cei si cele dintre voi care se vor regasi in cuvintele mele, nu va jucati cu sanatatea voastra..la prezervativ se renunta cand ai o relatie cu cineva care poate fi sincer si poate sta alaturi de tine in orice cazuri...
sa va spun de cate ori am auzit eu pana acum declaratii de dragoste urmate de zeci de vizite la gineco pt candida tricomonas etc ..multumesc lui Dzeu ca nu a fost altceva mai grav ....
sa va spun de cate ori am auzit "eu sunt sanatos ..nu am nimik...tu umbli prin vecini "?

nu va jucati cu focul ca arde...si cateodata arsurile nu se mai vindeca

va pup si sper ca nu v-am plictisit cu metrul meu de mesaj


niciodata sa nu regreti ceva ce ai facut , ci regreta ce nu ai facut

Offline

 



#2 2007-02-08 20:51:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: propun folosirea prezervativului

draga kinder...eu consider ca fiecare e liber sa si traiasca viata cum vrea...e f adevarat ce spui dar la fel de adev este ca fiecare are un motiv sa renunte la prez(in favoarea anticonceptionalelor sper eu)...motiv mai bun sau mai rau...imi pare rau pt experientele tale trecute dar nu toate ne regasim in ele...fiecare e libera sa aleaga...tot ce putem face restul e sa le indruma m dak se poate sper alegerile mai bune...

ps: candida se poate face si dak fol prez(dar sunt sigura ca styai deja asta)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2007-02-08 21:05:51

kinder
Full member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 109

Re: propun folosirea prezervativului

crys_ty_na a scris:

ps: candida se poate face si dak fol prez(dar sunt sigura ca styai deja asta)

la fel cum tricomonasul se poate face si daca esti virgina ....

ai mare dreptate cu ce spui, insa exact cum am inceput mesajul 1 , parerea mea care oricum nu conteaza e ca sunt persoane care au nevoie de indrumare ..ma indoiesc ca sunt singura de pe acest forum care a avut experiente neplacute cu baietii..
eu vorbesc pentru cele care nu au o relatie stabila de durata..anticonceptionalele nu vor inlocui niciodata prezervativul ...
daca alegerea cuiva este sa aiba boli venerice ..ok ...dar poate cand a facut aceasta alegere nu s-a gandit la consecinte..
sper ca mesajul meu sa le ajute pe cele care ink sunt intre alegeri..si sa aleaga propunerea facuta de mine smile


niciodata sa nu regreti ceva ce ai facut , ci regreta ce nu ai facut

Offline

 

#4 2007-02-08 22:15:55

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: propun folosirea prezervativului

voi seta subiectul asta ca stiky. felicitari pentru initiativa, kinder.
intradevar, prezervativul e bun. dar sunt 2 categorii mari de tipe (ca n-am gasit alt cuvant) care nu il folosesc: femeile care au partener stabil si iau anticonceptionale si fetele care nu vor sa isi supere prietenul (care le promite ca "are el grija" si jura ca ea e singura)


Nobody home

Offline

 

#5 2007-02-08 22:34:11

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: propun folosirea prezervativului

Kinder-Ca o persoana care a sprijinit la viata ei usa cabinetului de gineco, si care inca mai numara zilele pana cand poate sa-si faca testul de sarcina...te sustin intru totul. E greu de zis cum ajungi aici--adica poate tie si Nashirei vi se pare simplu, dar pentru mine e o poveste complexa :-) caci asa e in viata, ceilalti vad lucrurile mai clar ca noi :-)
Ce vad eu clar, e ca nu o sa mai fac greseala...


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-08 22:50:43

disguise
Full member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 591

Re: propun folosirea prezervativului

nashira eu cred ca mai sunt si alte fete care nu folosesc prezervativul, nu numai 2 categorii( cele care au partener stabil si cele care nu vor sa-l supere)....( dar cred ca e lipsit de importanta aspectul cu categoriile )...mai le pot adauga si pe cele care pur si simplu nu vor sa-l foloseasca, din varii motive ..si folosesc poate conceptionale sau poate ca nu le folosesc. cunosc cazuri in care mi s-a zis ca ei nu au bani d prezervative si ca mai bine fac avort (ciudat nu???fata deja facuse 2 in decurs d 1 an, 1 an juma nu stiu exact )...altele care pur si simplu nu vor, zic ca se simt mai bine fara...altele care pur si simplu sunt inconstiente cum de altfel e prietena mea cea mai buna:D..ea nu vrea sa auda de prezervativ...acum a inceput sa ia anticonceptionale dar inainte imi spunea ca prietenul nu-si da drumul in ea ... m-am mai linistit (intr-o privinta...), ar mai fi problema ca schimba prietenii ca pe sosete  sau dc e cu unu mai stabil mai e cu inca vreo 3 (nu foloseste prezervativul nu pt ca nu vrea sa se supere prietenul ei ci pt ca asa vrea ea)..si lista ced ca ar mai continua
ps: este o fata ff buna si rationala big_smile ....mai putin in privinta asta....
stii cum e, fiecare face cum crede el ca-i bine
totusi cred ca problema e ff grava si depinde ff mult si de educatie ,ceea ce la noi e cam putina ....de ce sa nu recunoastem ca pana acum ,nu stiu 2-3 ani ,sexul era intr-un fel subiect tabu...si putini indrazneau sa vb sau sa scrie prin presa despre asta sau sa fie la televizor ceva...eu una nu prea imi aduc aminte dar dc voi stiti ....
ca sa nu vb ca in scoli nu se vb despre asa ceva.. sau dc e sa vb cred ca iti scade nota la purtare considerandu-te vulgar ..stiti ca fiecare scoala trebuie sa aibe cabinet pshihologic si alte cele dar dc e , e scris doar pe usa ca in rest nu foloseste la nimic...
mai sunt multe de invatat in aceasta privinta ..cu timpul sper sa fie bine ...


Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get

Offline

 

#7 2007-02-08 22:51:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: propun folosirea prezervativului

sunt perfect de acord ca trebuie folosit! si nu numai pt a preveni bolile ci si sarcinile...am avut paciente care veneau o data la 3 luni pt chiuretaj pt ca nu le lasau barbatii lor sa foloseasca alta metoda. la unele le mai spuneam sa le dea 2 peste ochi sa-i trezeasca sau sa foloseasca pe ascuns pilule...nici un rezultat....totusi cred ca femeia trebuie educata sa impuna folosirea lui, chiar dak barbatul e cel care si-l "aseaza"...
iar legat de pilule...stau si ma intreb: cate din cele care le iau si-au facut analizele (si ele si ei) inainte de a lasa prezervativul din mana? majoritatea care au o bts iau pilule si se intreaba "oare m-a inselat?". posibil sa nu! dar cine stie ce avea inainte sa fie impreuna...think about it!

PS: nashira, nu s-ar putea muta topic-ul la probleme medicale? nu cred ca intra multa lume la "propuneri si sugestii"...smile

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-02-08 23:11:40)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#8 2007-02-08 23:58:02

kinder
Full member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 109

Re: propun folosirea prezervativului

eu eram una dintre cele care considera ca preze nu e necesar atata timp cat exista postinor sau restul pilulelor..pana cand am ajuns plangand la prietena mea si atunci a picat ca un bolovan in cap reactia ei ..a tipat la mine ca sunt inconstienta ..daca luam SIDA ? ganditi-va bine inainte de a beneficia de placerile unui act sexual fara "preze"..da asa e ...daca il alintam ..ii dam porecle nostime eu cred ca vom putea sa il facem mai usor parte din viata noastra sexuala...
dupa ce am discutat cu prietena mea m-am dus la respectivul baiat care eram convinsa ca m-a infectat cu vrute si nevrute ..oricum stiam de el ca nu e usa de biserik...i-am spus ca nu mai vede sex cu mine fara preze..si a zis ca el in viata lui nu va folosi asa ceva !!! ca el nu are nimik ...si l-am intrebat bine dar daca iei SIDA ? raspunsul lui ??? "ce imi pasa mie , eu mi-am trait viata ..ce daca iau SIDA " mentionez ca avea pe atunci 24 de ani si era baiatul viselor mele ....

cand mi-am inceput viata sexuala nu aveam habar cum se pune un prezervativ si imi era practic rusine sa ii spun prietenului meu sa il foloseasca de frica ca ma va ruga sa il pun eu si atunci va vedea cat de neexperimentata sunt
pentru o noapte de placere ...de multe ori mai mult a partenerului decat a ta ...riscam atat de mult ...

lasand SIDA la o parte ...a auzit cineva de gravitatea unui sifilis ???de faptul ca simtomele acestei boli incep cu niste bubite care pot trece drept intoxicatie sau alergie ? de urmarile nedescoperirii la timp ? Doamne fereste ....

sunt o persoana foarte optimista si cred ca acest topic va avea un impact asupra celor ce ink pot lua decizia corecta


niciodata sa nu regreti ceva ce ai facut , ci regreta ce nu ai facut

Offline

 

#9 2007-02-09 00:09:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: propun folosirea prezervativului

sotul meu este o raritate big_smile am trecut si eu prin perioada "mica si proasta" gen "lasa prezervativul, noua nu o sa ni se intample" big_smile, dar nu am avut pe cine convinge. singura data inainte de nunta cand a acceptat sa nu ne protejam nu i s-a intamplat nimic...dak intelegeti big_smile. am avut mare noroc cu el si pacat ca nu sunt mai multi...datorita lui nu am avut nicio boala (nici macar candida), nicio intrerupere, niciun postinor...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2007-02-09 00:12:41

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: propun folosirea prezervativului

eu_vreau a scris:

iar legat de pilule...stau si ma intreb: cate din cele care le iau si-au facut analizele (si ele si ei) inainte de a lasa prezervativul din mana? majoritatea care au o bts iau pilule si se intreaba "oare m-a inselat?". posibil sa nu! dar cine stie ce avea inainte sa fie impreuna...think about it!

bravo eu_vreau!!!!
perfect de acord!!!!!!
pai cum sa isi faca analize inainte cand se tot spune "nu este nevoie de analize inainte de a lua anticonceptionale". sincer eu nu sunt de acord. chiar am tot intrebat ce analize sa imi fac si sa isi faca partenerul meu inainte de a lua pastile.
am inteles ca eu rezolv cu ceva secretie la medicul ginecolog!
la el se rezolva cu un cosult la urolog? habar n-am sincer si daca tot am gasit pe cineva pe aceeasi lungime de unda cu mine as vrea sa stiu si exact ce analize sa-mi fac si hai ca eu oi rezolva-o cumva cu ginecologul meu... dar el? unde trebuie sa mearga?

si nu intreb pt ca sunt paranoia (nu ca n-as fi nitel), dar consider pur si simplu o normalitate.

sa nu uit: felicitari kinder! super topic! ai perfecta dreptate.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2007-02-09 00:17:32)

Offline

 

#11 2007-02-09 00:13:06

k_v_l
Full member
Inregistrat: 2006-10-11
Mesaje: 112

Re: propun folosirea prezervativului

perfecta dreptate in cele spuse!!dar totusi sa ne gandim k multi dintre baieti si`au inceput viata sexuala k o femeie de pe centura!!sau...knd nu au k cine sa se satisfaca se duc acolo.si asta ar trebui sa fie un semn pt a folosi prezervativul k nu poti sti ce s`a intamplat acolo..!!

Offline

 

#12 2007-02-09 00:19:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: propun folosirea prezervativului

dak este dispus sa mearga la urologie atunci e ok. eu as recomanda si analiza care se face inainte de starea civila - cea de depistare a sifilisului si hepatita B. sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2007-02-09 00:22:08

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: propun folosirea prezervativului

mersi mult. astea le-am facut amandoi (am donat sange si au fost gratuit). nu avem.

Offline

 

#14 2007-02-09 00:24:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: propun folosirea prezervativului

dak nu iese nik nici la secretie ar trebui sa aveti verde smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2007-02-09 13:59:08

andrutza
Vizitator

Re: propun folosirea prezervativului

eu as folosi dupa mine numai prezervativ, dar ce sa fac daca ma ustura cu el? am luat durex ultra thin si cu ala ma deranjeaza? ce pot sa am, sa fiu oare alergica la latex, ce prezervativ as putea sa mai incerc ca sa nu ma jeneze?

 

#16 2007-02-09 14:03:18

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: propun folosirea prezervativului

pe mn ma ia o mancarime de la latex de ma urc pe pereti si am schimbat cateva prez.am folosit si alte firme

Offline

 

#17 2007-02-09 14:05:51

andrutza
Vizitator

Re: propun folosirea prezervativului

si cu toate patesti la fel? eu numai durex am folosit si acum chiar nu stiu ce metoda contraceptiva sa folosesc, pt ca prezervativul ma jeneaza, ma usutra rau dupa contact, pilulele imi fac rau, si nu m-a sfatuit nici un medic sa le iau, chiar sunt dezorientata ca as vrea totusi sa fiu si protejata impotriva bolilor chiar daca am un singur partener.

 

#18 2007-02-09 14:06:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: propun folosirea prezervativului

andrutza, ai incercat sa folosesti prezervativul impreuna cu un lubrifiant pe baza de apa? Ia incearca, poate merge.
Kinder, felicitari pentru initiativa....m-a luat amateala vazind cite cazuri de condilomatoza veneriana sunt!!!
Sex-ul nu mai e subiect tabu in Romania de macar 16 ani....acces la informatie e din plin, totul e sa vrei sa te informezi.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-02-09 14:09:11

iustica
New member
Inregistrat: 2007-01-23
Mesaje: 71

Re: propun folosirea prezervativului

nu ai incercat sa folosesti un lubrifiant? si eu aveam o senzatie ciudata, ca si cum mi s-ar usca vaginul si chiar ma deranja la orice miscare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.