homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Progesteron ???


#1 2007-02-17 16:42:12

alexandra22
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 45

progesteron ???

acum 2 ani am avut probeleme cu menstruatia si anume nu-mi mai trecea cm imi venea putin dar tot timpul am stat asa cam 2 saptamani dupa care am fost la medic,mi-a dat progesteron 4 injectii  antibiotice si anticonceptionale cred ca mercilon ,daca retin bine.Acum cam de 2 luni imi vine ciclul foarte putin si pe o perioada mai lunga de timp cam 6 zile depinde daca fac baie fierbinte poate dura si mai mult,m-am tot gandit am facut si teste de sarcina sunt negative ce credeti oare nu am eliminat chistul  de pe ovar de acum 2 ani,ce sa fac ,sa merg oare si la alt medic?

Ultima oara a fost editat de alexandra22 (2007-02-17 17:17:12)

Offline

 



#2 2007-02-19 10:34:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: progesteron ???

chisturile nu se elimina, ele se resorb. Menstruatia ta arata asa cum o descrii din cauza mercilon. Nu e insa un lucru rau, nu ai de ce sa te ingrijorezi, nu sunt motive de schimbat pastilele.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-19 14:15:15

darkdee5
Membru
Inregistrat: 2007-02-19
Mesaje: 2

Re: progesteron ???

am si eu o problema...am 20 ani si diabet si am cerut sfatul diabetologului pt AC...m-a dus la un endocrinolog de la centrul de diabet; aceasta persoana a fost destul de recalcitranta si m-a tratat ca pe un copil care vrea o pastila...trebuie sa mentionez ca nu sunt necunoscatoare in domeniul medical,sunt genul care stie ce inseamna betametazona sau pronunta corect metoclopramid smile in fine, endocrinologul mi-a dat o reteta de mercilon. Iau aceste pilule de aproape un an si nu am avut neplaceri majore, dar am niste nelamuriri si o intrebare mai urgenta. 1 : mercilonul este o pilula combinata sau mono pe baza de estrogen? 2: cum actioneaza efectiv hormonii feminini in cazul contraceptiei(procesul mai tehnic explicat). Acum problemele : 1: sunt la mijlocul foliei (11 zile de cand iau) si mi-a venit ciclul; nu este doar spotting, curge mult si am si dureri un pic.mentionez ca sunt racita si am luat paracetamol, aspirina,tussin forte si mucosolvan comprimate (nici una nu ar trebui sa interactioneze conform prospectelor).Ce sa fac? sa iau in continuare pilulele? sa ma opresc si saastept pana la urmatorul ciclu? Are legatura raceala? 2: de ceva vreme imi vine ciclul cu cateva zile inainte sa termin pilulele. teoretic ar trebui sa-mi vina dupa ce le termin, in cele 7 zile de pauza, dar de multe ori imi vine in ziua 18-19.De ce se intampla asta? este concentratia prea mica de hormoni?si daca da, ce alte pilule sunt bune pt mine, ca diabetic si fumator? Scuzati pentru fluxul de intrebari si pt eventuala lipsa de coerenta tongue

Offline

 

#4 2007-02-19 14:20:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: progesteron ???

1. e pastila combinata
2. blocheaza ovulatia, ingroasa mucusul cervical si subtiaza endometrul. Iarta-ma insa mai pe larg nu am timp acum sa explic. Orice medic de planning, in cabinet, iti poate explica
pentru probleme. 1. si 2. Opreste pastilele acum. Discutia e mult prea mare ca sa poata fi purtata pe forum. Cu drag te ajut, daca vii la cabinet


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-02-19 14:23:15

darkdee5
Membru
Inregistrat: 2007-02-19
Mesaje: 2

Re: progesteron ???

multumesc mult. unde este cabinetul? smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-19 14:25:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: progesteron ???

Centrul Medical "Sanatatea ta", str. Armoniei 28(din Bd. Dacia, foarte aproape, strada din dreptul Hotelului Dan). Tel pentru programare 2115350(la clinica) sau 0744.634.648- al meu.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.