homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatii ....


#1 2007-02-28 16:00:34

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

inflamatii ....

buna tuturor ...nu prea obisnuiesc sa scriu prea des pe site-uri pt ajutor..dar acum cam am nevoie...am facut in ianuarie un curetaj la marie stops...cu anestezie generala si e adevarat nu am simtit nimik doar ca dupa ce m-am trezit am avut ameteli si am vomitat....problema mea este ca doctoritele de aoclo nu mi-au prescris nici un antibiotic dupa curetaj...aseara am fost la un ginecolog pe la cetatea histriei si m-a consultat si mi-a spus iau niste ovule antiinflamtorii vaginale ..dar fiind foarte emotionata am uita cum se numesc...ceva cu p...dar nu sunt sigura ...a spus ca am o inflamatie si problema e ca luna asta nu mi-a venit nici ciclu...mi-a mai spus sa fac si un test de sarcina ca e posibil sa nu ma fi curetat bine si sa-mi fi ramas sarcina pe una din trompe...e posibil asa ceva??si ce ati folosit voi dupa curetaj??ce antibiotice?? va pupik...astept ajutorul vostru


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 



#2 2007-02-28 16:21:41

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

sa-ti ramana sarcina pe una din trompe? Trebuie sa dezvolti chestia asta, eu nu inteleg....

Offline

 

#3 2007-02-28 18:35:15

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

pai asa mi-a spus respectiva..pt ca nu mi-a venit ciclu pe luna asta...dar nu cred nici eu....


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#4 2007-02-28 18:36:15

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

tu esti doctor??ma poti ajuta??


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#5 2007-02-28 19:28:39

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

Nu sunt doctor, dar am un mimimum de cultura generala (si vreo 15 voci in creier) care imi spun ca sarcina se dezvolta, daca se dezvolta, in UTER (mai rara in afara uterului si atunci se numeste sarcina extrauteina), nu in trompe! Asa ceva inca nu auzit pana azi!  Atata tot! Nu cred ca tre sa fi medic sa pricepi niste chestii.... sau?
Si da, te pot ajuta! Ca ne-medic iti recomand un control serios la un ALT medic ginecolog, dotat cu aparatura performanta, pentru ca astfel de probleme, dupa intreruperi de sarcina, pot deriva in probleme grave, potential letale! Fugi la medic!
Asteptam vesti bune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-28 20:14:53

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: inflamatii ....

exista varianta ca un rest necuretat sa migreze din uter in trompe datorita contractiilor aferente post-curetaj. cand la 2 luni dupa curetajul terapeutic de anul trecut nu imi venise menstruatia + dureri mari -> mi s-a spus si mie varianta asta.
dr aici in cauza s-a exprimat mai grosolan...dar este posibil...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#7 2007-02-28 23:36:31

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

va multumesc pentru sfaturi...si eu am cunostinta de anatomie si stiu ca sunt si sarcini uternie..dar chiar asa s-a exprimat...oricum multumesc pentru sfaturi...eu vroiam sa stiu mai exact ce antibiotice se prescriu dupa un curetaj??


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#8 2007-03-01 06:27:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: inflamatii ....

eu de exemplu nu am luat antibiotice. atata timp cat nu ti-a dat sa iei antibiotice cred ca stie medicul ala ceva...daca era de antibiotice iti dadea. mergi din nou la el si vezi cum se numeau ovulele alea si nu sta asa asteptand sa treaca de la sine inflamatia...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2007-03-01 09:47:30

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

gulo89 a scris:

si eu am cunostinta de anatomie si stiu ca sunt si sarcini uternie..

big_smile chiar asa, cateva sunt uterine, restul sunt..."trompare"!
eu_vreau -> touche!

Offline

 

#10 2007-03-01 14:39:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: inflamatii ....

Danut, marea majoritate a sarcinilor extrauterine sunt tubare(adica se dezvolta in trompa)....
La Marie Stopes insa s-ar fi diagnosticat sigur o eventuala sarcina extrauterina. Antibiotice post-curetaj se dau doar daca stii tu ca ceva nu a fost tocmai in regula....oricum, eu sunt de parere sa te intorci la medicul care te-a curetat si sa discuti cu el toate problemele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-03-01 15:06:59

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

M-ai luminat doctoressa, eu nu intelegeam notiunea de "sa-mi fi ramas sarcina pe una din trompe..."
wink Multsam fain!

Offline

 

#12 2007-03-02 11:40:18

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

pai mai Danut bine ca sunt altii sa te invete cate ceva...si am vrut sa spun extrauterine...dar daca altii au inteles ma asteptam sa intelegi si tu...dar in fine nu sunt aici sa ma cert cu nimeni...dar asa cum ai zis ca ai minm de cunostinte anatomice..cred ca ar trebui sa mai studiezi cate ceva...doctoressa...iti multumesc din suflet pt sfaturi ,sap viitoare ma duc dupa rezultatul analizelor si o sa va dau de stire ce o sa-mi spuna...dar cred ca o sa fac un control la clinica unde m-am curetat...multumesc mult si la multi ani de  martisor...sa va fie sufletele k florile,dar sa nu ofileasca niciodata...


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#13 2007-03-02 11:41:18

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

gulo89, iti multumesc pentru grija ta! Esti draguta! Lipsa mea crasa de cultura nu imi da voies sa asimilez atata informatie incat sa pot fi de folos atunci cand doresc asta. Dar daca imi spui "sarcina" eu ma gandesc la un prunc, embrion, iar atunci cand inteleg intr-un context ca un embrion este pe trompe... cultura mea mea infima nu imi da voie sa inteleg, fapt pentu care intreb mai departe! Iti multumesc inca o data din suflet si iti doresc sa fi foarte sanatoasa, atat de sanatoasa incat sa nu mai postezi niciodata despre probleme ci doar la Discutii diverse, sa ne amuzam impreuna pe seama mea! wink

Ultima oara a fost editat de Danut (2007-03-02 11:48:02)

Offline

 

#14 2007-03-02 13:52:10

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

draga Danut eu am postat aici pentru c am nevoie de ajutor,nu din placerecrede-ma ..dar tu ai spus-o in mod un pic ironic...de aceea m-am supart...oricum trebuie sa-i multumum doctoressei pentru cunostintele si sfaturile pe care ni le da...multi pupici


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#15 2007-03-05 11:10:44

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: inflamatii ....

Nu am spus nimic ironic, serios! Oricum, iti doresc sanatate maxima! wink

Offline

 

#16 2007-03-12 13:26:36

gulo89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-20
Mesaje: 9

Re: inflamatii ....

buna tuturor...asa cum am promis ca revin cu vesti si pot spune ca sunt bune...v-am spus ca imi facusem si analizele ..am fost le-am luat si mi-am facut si papanicolau si nu am nimik...dar se pare ca am doar o inflamatie pe ovarul drep...stiti cumva vre-o reteta pt asa ceva...pupici fetelor si multa santate..


oare oamenii merita increderea mea??

Offline

 

#17 2007-03-12 13:28:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: inflamatii ....

medicul tau stie precis...daca nu el, alt medic cu conditia sa mergi la consult


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.