homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA


#1 2008-09-29 15:39:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Secretie vaginala NORMALA

Pentru ca mi s-a parut foarte important de stiut...am vazut ca foarte multe fete nu stiu exact cum este secretia normala....

"Scurgerile vaginale se mai numesc si leucoree. Leucoreea normala este formata din produsul de secretie al glandelor de la nivelul genital (fenomenul se numeste transudare) si din celule descuamate din acest tract. Fiecare femeie are o secretie vaginala normala incepand din perioada pubertatii si terminand la menopauza.

O secretie vaginala normala este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific, care nu este neplacut (este chiar placut fiindca, printre altele, atrage ...). Si de aici incep diferentele, fara ca aceste diferente sa insemne probleme in starea de sanatate a vaginului. Secretia vaginala normala are caracteristici individuale in ceea ce priveste cantitatea si aspectul. Aceste caracteristici pot fi modificate, in mod fiziologic de-a lungul ciclului menstrual sub influenta balantei hormonale, in cazul excitatiei sexuale, in cazul folosirii unor anticonceptionale hormonale, in cazul unor medicatii, in cazul sarcinii.

La fiecare femeie exista un "tipar" al secretiilor vaginale, de-a lungul unui ciclu menstrual. Fiindca pot exista diferente fara ca acestea sa insemne si anormalitate, pentru a stabili normalitatea sau anormalitatea, este mult mai usor de urmarit schimbarea, iesirea din "tipar". Si este usor de stabilit daca secretia vaginala este normala sau nu prin a sti cum NU trebuie sa fie o secretie vaginala. In cazul aparitiei unei stari patologice (imbolnaviri a zonei genitale) apar modificari ale aspectului obisnuit in ceea ce priveste cantitatea (creste), consistenta (devine apoasa sau branzoasa), culoarea (devine gri, verzuie, galbena), mirosul (devine neplacut), modificari ce se pot asocia si cu aparitia unor stari cum ar fi mancarimile, usturimile, durerile spontane la contactul sexual, senzatiile de arsura.

Vaginul a fost "proiectat" in asa fel incat isi poarta singur de grija si totul ar fi bine daca nu am interveni noi sau daca am fi atenti cand intervenim. Cum isi poarta de grija ? Tocmai prin aceste secretii. Din punct de vedere al igienei, secretiile curata vaginul mentinand o stare de echilibru. Din punct de vedere mecanic mentin rezistenta mucoasei uterine - o mucoasa umeda este mult mai rezistenta la solicitari decat una uscata - gandeste-te la buze, cum ti le umezesti pentru a nu le lasa sa crape.

Aceasta secretie bazala are o variatie individuala. In momentul excitatiei sexuale, incepand din primele 10 - 20 de secunde, vaginul secreta un mucus incolor care ajuta la lubrifiere, usurand intromisia penisului. Cantitatea de luchid natural de lubrifiere difera de la femeie la femeie si la aceeasi femeie de la perioada la perioada.

De asemenea, de-a lungul ciclului menstrual in aspectul secretiilor vaginale apar unele schimbari in ceea ce priveste volumul, consistenta si culoarea lor, existand caracteristici pentru perioada fertila, caracteristici ce permit o mai buna miscare a spermatozoizilor in tractul genital si caracteristici pentru restul perioadei.

Organismul femeii se pregateste in fiecare ciclu menstrual pentru o posibila sarcina. Alaturi de ingrosarea endometrului (mucoasa uterului) au loc si schimbari in ceea ce priveste volumul si vascozitatea secretiilor vaginale. Din momentul inceperii unui nou ciclu menstrual, sub influenta hormonului estrogen volumul secretiilor incepe sa creasca, iar vascozitatea sa scada. Aceste fenomene continua pana in momentul ovulatiei cand volumul secretiilor vaginale atinge un maxim iar vascozitatea este minima, in acest fel aparand un mediu cat se poate de receptiv pentru spermatozoizi. Dupa ovulatie, sub influenta hormonului progesteron, incepe un proces invers si anume secretiile incep sa scada in volum iar vascozitatea sa creasca. Aceste fenomene continua pana in momentul sangerarii menstruale cand volumul secretiilor vaginale este minim iar vascozitatea lor ajunge maxima. In acest fel mediul vaginal este nepimitor pentru spermatozoizi.

Orgasmul este definit ca descarcarea tensiunii sexuale acumulata si se caracterizeaza printr-o placere extrema si vibratii centrate in zona pelviana, care radiaza apoi in tot corpul si reprezinta punctul de maxim al unui contact sexual. Orgasmul este rezultatul eliberarii excitatiei sexuale acumulate in fazele de preludiu si platou. Orgasmul are o componenta emotionala si o componenta fizica. Componenta fizica (contractii ale musculaturii, schimbarea tensiunii arteriale) poate fi insotita de o ejaculare. Lichidul ejaculat fiind similar spermei barbatilor, mai putin spermatozoizii, dar in legatura cu acest fenomen s-au adus multe argumente pentru si multe argumente contra, asa ca inca nu este un lucru foarte bine clarificat.

Toaleta excesiva, cu sapunuri dure, spalaturile intravaginale dese, lenjeria stramta din materiale sintetice, diferitele infectii cu sau fara transmitere sexuala, actul sexual cu penetrare fara lubrifiere suficienta, diferitele iritatii, toate acestea duc la schimbari ce au ca rezultat secretii vaginale anormale. Asa cum ti-am spus, schimbarile petrecute in cantitatea, consistenta, culoarea sau mirosul secretiilor, insotite sau nu de mancarimi, usturimi sau dureri vulvare, constituie (sau ar trebui sa constituie ...) un semnal de alarma, un semnal ca ceva s-a intamplat cu vaginul. Ceva neplacut."

                                                                                                                                                                                                                 seximus.ro

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-09-30 11:12:26)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 



#2 2008-09-29 16:13:12

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Secretie vaginala NORMALA

bravo deliav...e bun ca ai postat informatiile astea...ca sa poata afla si fetele care au dubii. kram


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#3 2008-09-29 16:14:46

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

puss ...asa m-am gandit si eu..


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#4 2008-09-29 18:12:23

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Secretie vaginala NORMALA

poate se face un sticky ceva, ca iese mai bine in evidenta! bv deliav pt initiativa!


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#5 2008-09-30 01:39:22

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-07 13:59:20

Alexa_84
New member
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 65

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna,
De ieri am observat o secretie mai apoasa si ciudat mirositoare care vad ca persista si astazi.Ca metoda de contraceptie deocamdata folosim metoda coitul intrerupt deoarece n-am reactionat prea bine deja la doua anticonceptionale diferite si la sfatul doctoritei de planning a zis sa reincep ac dupa o luna.As vrea sa va intreb daca se poate ca la o posibila sarcina sa fie acesta un semn.Totul e normal in alimentatia mea ,n-am luat nici un fel de antibiotic iar igiena intima e identica,ce ar putea fi?
Multumesc.

Offline

 

#7 2008-11-07 14:04:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

Mergi la medic si fa un examen de secretie ca sa afli despre ce e vorba.

Offline

 

#8 2008-11-07 15:49:14

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

am o problema destul de serioasa.. am facut o analiza  a secretiei dar din pacate nu am reusit sa ajung la ginecolog sa-mi explice ce si cum.... analiza suna cam asa..

Celule scuamoase superficiale intermediare si rare celule parabazale cu usoare modificari reactive, exudat inflamator bogat cu PMN intregi , fibrina
Foarte rara flora bacilara fizilogica si prezenta flora cociforma gram pozitiva
Modificari usor reactive ale celulelor scuamoase asociate cu inflamatia
Negativ pt leziune scuamoasa intraepitelias sau maligna.

As vrea sa stiu daca am ceva grav............va rog din suflet ..........astept raspuns ....multumesc puss

Offline

 

#9 2008-11-07 16:05:11

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

atata timp cat e negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna ...in mare e ok...in rest o sa-ti mai spuna Doc sau fetele ce si cum..oricum nimic netratabil deci stai linistita smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#10 2008-11-07 16:17:46

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

acum doua luni am facut o anexita am tratat-o la medic binenteles am scapat de ea infectie urinara nu am avut . dar luni am simti anumite mancarimi vaginale nu foarte ingrozitoare dar care existau... am dat fuga si am facut analiza asta la care mi-a adus rezultatul ieri  infectie urinara nu am ..... banuiam ca e candida(am luat multe antibiotice de cand ma stiu) sau vreo alta boala ..... ieri am schimbat sapunul cu unul cu ph neutru si au disparut mancarimile. la ginecolog inca nu am ajuns si nici nu stiu cand voi avea putin timp liber..
aaa si inca ceva am o acnee pe fata am facut analize si mia iesit un stafilococ . momentan iau antibiotice dar intrebarea mea este : se poate sa am si in vagin acelasi stafilococ? adica iesea la analize daca era nu?

Offline

 

#11 2008-11-07 16:25:14

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

eu zic ca iesea la analize daca aveai stafilococul... incearca sa-ti pui cateva zile bioclin gel daca mai ai mancarimi sau te deranjeaza...dar oricum trebuie sa-ti faci timp sa ajungi la medic ca sa iti dea un tratament ceva smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#12 2008-11-07 16:29:40

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

acum nu mai am mancarimi. m-am simtit mult  mai bine dupa spalarea cu noul sapun...oricum o sa ajung la medic poate saptamana viitoare. mai astept pareri in legatura cu analiza. pup  puss

Offline

 

#13 2008-11-07 16:39:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Secretie vaginala NORMALA

Si eu zic ca iesea stafilococul... O analiza de secretie nu strica insa nici acum, chiar daca esti mai bine smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#14 2008-11-07 17:38:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

iesea la analiza de secretie...poate chiar nu cu denimirea de stafilococ dar iesea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-11-07 18:49:47

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

flora cociforma gram pozitiva asta ce e?? sjuk


fetelor iar a aparut mancarimea (pe exterior) ......ma omor ca numai suport......si nici nu stiu ce ar trebui sa fac .......am in casa lomexin si meclon(ovule) .... oare sa folosesc??

Ultima oara a fost editat de ioana_1236 (2008-11-07 19:12:29)

Offline

 

#16 2008-11-07 19:10:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

stafilococul spre ex e un coc gram pozitiv...dc?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#17 2008-11-07 19:13:45

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

crys_ty_na a scris:

stafilococul spre ex e un coc gram pozitiv...dc?

inseamna ca a iesit la analize

Offline

 

#18 2008-11-07 19:15:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

ti a iesit ca ai coci gram pozitivi la analiza? atunci poate fi vb de stafilococ...medicul te poate lamuri mai mult...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2008-11-07 19:26:16

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: Secretie vaginala NORMALA

rezultatul analizei e scris de mine mai sus.......asteptam pareri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.