homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Extrauterina - ajutor va rog mult !-2


#20 2008-11-26 17:36:17

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Extrauterina - ajutor va rog mult !

deci si daca tu nu ai avea, ea ar putea avea si tot asa...eu zic sa nu iti faci griji de pe acum. va fi bine  puss

Offline

 



#21 2008-11-26 17:42:32

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Extrauterina - ajutor va rog mult !

hirsutismul se datoreaza unei dereglari hormonale..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#22 2008-11-26 23:04:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Extrauterina - ajutor va rog mult !

thanandar a scris:

piglet a scris:

felicitari thanandar! eu recunosc ca sunt in pom si nu vad legatura intre hirsutism si bebe. crezi ca se transmite genetic?

Daca si tu ai hirsutism si copilul tau poate avea.
Uneori se transmite, alteori nu.
De ex mama mea nu are si nici bunica, eu in schimb am.
Mi-e teama sa nu traga lozul necastigator si fetita mea, in caz ca va fi.

sa nu exageram cu transmiterea genetica...depinde de cauze


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2008-11-28 10:20:56

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Extrauterina - ajutor va rog mult !

corneliabuc. a scris:

thanandar a scris:

corneliabuc. a scris:

si eu eram cu endometrioza si teama de extrauterina, deci nu trebuie sa fie extrauterina si gandeste pozitiv in sensul ca in curand o sa scapi de ea dupa bebe, cat despre hirsutism asa cum tu poti sa traiesti cu el, o sa poata si fetita ta, se poate trata, pana o sa creasca ea cine stie ce metode mai apar. bucura-te ca ai un test pozitiv  smile

Cornelia multumesc mult pt raspuns.Mai m-am incurajat asa un pic.
Problema e ca eu nu stiu sigur unde e localizata endometrioza aia afurisita.Pe mine ma doare jos undeva in zona vezicii-uter de 6 luni.Nu e o durere puternica dar sacaitoare.Urma sa fac laparoscopie.Dar acum ce sa mai fac? Imi e frica din cauza acestei dureri sa nu pierd sarcina, sa nu fac extrauterina sau sa-l afecteze cumva pe bebe.Sunt foarte disperata.Nu mai stiu ce sa mai fac.
Zi-mi si mie, Cornelia, dupa nastere trece de la sine endometrioza asta oriunde ar fi localizata sau atunci la nastere iti indeparteaza si tesutul ala cu buba prin cezariana sau cum ca nu inteleg.
Sa nu te superi pe mine, te rog mult, sunt in stare de soc ca sa zic asa ca nu ma asteptam sa raman gravida cu atata probleme pe cap.
Sper sa-mi revin usor, usor si sa fie bine.

Multumesc mult

teoretic, cel mai bun tratament pt endometrioza este o sarcina, endometrioza nu afecteaza sarcina absolut deloc, intr-adevar exista riscul unei extrauterine dar pt o sarcina deja corect implantata nu mai este nici o problema. si eu am avut durerile, am facut si laparascopia dar endometrioza reapare daca nu este tratata corect. considera-te fericita ca ai ramas gravida cu endometrioza si de asemenea ca acum este f posibil sa scapi de ea. Ce ai de facut este sa incerci sa alaptezi cat de mult, asa mi-a zis si mie doctorul. nu iti trateaza nimeni prin cezariana endometrioza ci se trateaza singura prin reglarea hormonala. deci problema endometriozei sterge-o.
nu ma supar, fiecare am trecut prin emotiile prin care treci tu.Multa bafta.

Cornelia scuza-ma ca te deranjez din nou cu intrebarile dar nu ma simt prea bine si vroiam sa te intreb daca si tu la inceputul sarcinii, cand ai avut endometrioza, aveai dureri in partea mediana jos, sa zic undeva in dreptul uterului si am senzatia aceea ca imi vine ciclul dar nu-mi vine....ceva de genul asta...durerile sunt suportabile, nu sunt f puternice dar sunt....nu stiu cat de mult se datoreza sarcinii si cat endometriozei.....sapt viitoare m-am programat la un consult sa vad ce si cum...

Multumesc din suflet !

Offline

 

#24 2008-11-28 13:46:15

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Extrauterina - ajutor va rog mult !

si eu am avut dureri f puternice, medicul mi-a recomandat magneziu de 300mg pe langa vitaminele necesare si durerile au incetat. Dar durerile au fost atat de puternice ca nu puteam sa mai merg, sa stau in picioare sau sezut. Dupa ce am luat magneziu a fost super. Eu nu am avut deloc contractii sau alte probleme. Am fost gravida si nu stiu ce sunt alea contractii  wink
cu placere

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-11-28 13:47:57)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.