homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Superstitii pe perioada sarcinii...-2


#20 2008-12-03 17:42:46

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

corneliabuc. a scris:

eu am tinut cont, cele de care stiam: daca vedeam o persoana urata, handicapata sau lucrurile pt bebe le-am avut comandate dar le-am adus acasa in ultimul timp etc.

ce se zice corneliabuc daca vezi persoane urate sau handicapate?


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#21 2008-12-03 19:26:26

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

cea mai mare superstitie e sa ai superstitii..........
sa nu cumperi copilului nimic inainte, ca moare.............. si cand il aduceti acasa nu aveti de nici-unele! - mi-era rusine cand a venit medicul si fata mea nu avea patut, dormea pe un fotoliu si du-te sa faci cumparaturi taiata si cusuta, hai sa fim seriosi! - asta daca mai ai bani....
sa nu ascunzi ca esti insarcinata.........., acuma sa spui la toata lumea si daca pierzi sarcina sa stie toti cate avorturi si alte probleme ai avut, eu consider ca pana nu se vede si nu stii ca totul e ok nu trebuie sa stie decat cei apropiati, gen familia si prietena apropiata
hai  sa dansam gaina la nunta la .... Capsa sau la Sofitel..... ca asa e obiceiul si sa spalam picoarele nasilor ca altfel nu stiu ce se intampla......toate sunt prostii, de ce nu sa stingem becurile si sa stam la lumanare???
sau sa nu fim in biserica la botez..........nici-un preot nu interzice asta!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#22 2008-12-03 19:37:48

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

eu asa stiu: scuipi de 3 ori si zici sa fie asa persoana respectiva, nu copilul meu, si treci cu mana usor pe la fund, peste pantaloni bineinteles. Am intrebat si eu batranii pt ca la inceput parca toti handicapatii imi ieseau in fata. cel putin psihic m-a linisit, iar daca era sa iau ceva lua prima data sotul si apoi imi dadea mie. Cunosc o tipa, maica-sa intentionat a luat o garoafa si a pus-o pe obraz. cand a fost mica era ceva nesemnificativ, o pata roza mica dar cand a crescut toata partea dreapta era acoperita, groaznic...

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-12-03 19:39:23)

Offline

 

#23 2008-12-03 19:48:50

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

ai fost f tare daliana...mi-ai placut.... majoreta


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#24 2008-12-03 20:47:58

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

corneliabuc. a scris:

eu asa stiu: scuipi de 3 ori si zici sa fie asa persoana respectiva, nu copilul meu, si treci cu mana usor pe la fund, peste pantaloni bineinteles. Am intrebat si eu batranii pt ca la inceput parca toti handicapatii imi ieseau in fata. cel putin psihic m-a linisit, iar daca era sa iau ceva lua prima data sotul si apoi imi dadea mie. Cunosc o tipa, maica-sa intentionat a luat o garoafa si a pus-o pe obraz. cand a fost mica era ceva nesemnificativ, o pata roza mica dar cand a crescut toata partea dreapta era acoperita, groaznic...

am auzit si eu din astea babesti, care nu stiu cat de reale erau sau nu, sau daca nu era pura coincidenta
cu superstitiile e ca la ghioc, crezi in ghicit ti se intampla, nu crezi, cica se "masluiesc" cartile, de fapt, e o chestie a la coehlio, daca vrei ceva, toate fortele universului bla bla
asa si aici, daca esti superstitios atragi asupra ta ceva ce nu ai atrage daca nu te-ai gandi la asta
eu am stat 20 de ani intr-un bloc la etajul 13 si asta m-a facut sa devin imuna la superstitii, altfel, o luam razna........, chiar daca mi s-a mai intamplat sa ma dau 3 pasi inapoi la vederea unei pisici negre....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-12-04 14:47:39

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

ce mai stiti de adryana grygo? o fi bine? n-a mai dat nici un semn sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#26 2008-12-04 14:53:10

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

rotfl  Eu am avut pisica neagra in casa, dar neagra tuci  lol
Plus ca ziua mea norocoasa, de fiecare data s-a nimerit sa fie marti, 13  rotfl


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#27 2008-12-04 15:26:40

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

Eu nu sunt superstitioasa chiar deloc. Aveam o prietena in liceu care stia toate superstitiile ever! Era cam enervanta uneori.
Dar daca as fii insarcinata...nu stiu. Cred ca asa avea totusi grija sa nu trec pe sub scara sau sa rastorn solnita.  big_smile
In psihologie este notiunea de "autoimplinirea profetiei", adica daca crezi ca o sa ti se intample ceva rau, universul va avea grija sa fie asa, sau mai exact, inconstient vei cauta situatiile care sa nu iti insele asteptarile.

Offline

 

#28 2008-12-05 09:54:08

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

nici eu nu sunt superstitioasa dar de anul trecut m-a apucat...

Offline

 

#29 2008-12-05 10:44:18

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: superstitii pe perioada sarcinii...

aici se merge pe principiul "ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample".........


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.