homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avem doctorita pediatra-4


#58 2009-01-02 17:24:56

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: avem doctorita pediatra

claudia voi la cabinet ce recomandati pneumo 23 sau prevenar ?

Offline

 



#59 2009-01-02 19:41:45

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

si noua ne-a recomandat prevenar,  numai ca treb sa-l cump singuri. zicea dr ca ar costa vreo 70 de euro. il facem si noi

Offline

 

#60 2009-01-02 20:16:04

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

da, noi deja facem Prevenarul (antipneumococic,pt cine nu stie )la multi sugari. sunt 3 doze in total, in jur de 3 mil vechi bucata. Dar eu zic ca merita !

Offline

 

#61 2009-01-02 21:39:57

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: avem doctorita pediatra

nu stiam de vaccinul asta, bine de stiut claudia. se face la cerere sau e obligatoriu? noi am implinit 2 luni si ne vaccinam saptamana viitoare, dar nu stiu ce vaccin facem, stie dr noastra.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#62 2009-01-02 21:54:34

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

voi faceti vaccinul de 2 luni din schema obligaorie de vaccinari,adica DTP, VPO sau VPI ,  si Hep B.
Intreaba-ti pediatra de vacc antipneumococic. este la cerere.si il platesti tu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-01-02 21:59:45

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: avem doctorita pediatra

multumim, claudia!hjarta vom merge pe recomandarea ta si il vom face!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#64 2009-01-02 22:07:56

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

intreaba-ti pediatra samy de vaccinurile" contra cost" nu cele prin programul national de vaccinari. Noi avem multe mamaici care au optat pt acestea,chiar daca acosta ceva banuti...In loc de DTP<VPO<Hep,intreaba de Infrarix.Asta bineinteles daca iti permiti....Si copilul meu a crscut cu vaccinuri de la stat , pt ca acum 5 ani nu existau alte alternative. Dar am avut noroc,nu a facut nicio reactie,nimik. Si cu bebelac a crescut f bine.
fa ce spune dr nu ce face big_smile

Offline

 

#65 2009-01-02 22:53:36

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

caludia noi am facut infarix-ul , numai ca la pe cel de 1 an nu am apucat sa-l facem ,o mica indigestie, apoi cand a trecut un pic curge nasucul a ramas sa-l afcem acum cred ca saptamana viitoare daca trece nasucul, la 1 an si aporoape 1 luna, tb sa facem si ROR-UL , despre care era vb sa-l afcem la 1an si1 luna.intrebarea mea se pot face amandoua odata sau tot la interval de 1 luna.alta intrebare am citit pealte site-rui ca daca am retinut bine ca ROR poate da autism ce parere ?si inca ceva daca am facut infarix-ul mai tb si prevenarul? mercic

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-02 22:59:32)

Offline

 

#66 2009-01-02 23:00:37

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

iinfrarixul are numai anti- haemophilus influenzae, prevenarul e antipneumococic.
Ror-ul da reactii adverse gen autism daca e facut sugarilor sub 9 luni !
se pot face amandoua deodata . dar ramane la alegerea dr voasre daca le va afce impreuna sau la o luna distanta. sincer noi facem la o luna distanta, numai la parintii pe care si asa greu ii prinzi la vaccin cu copiii(mari restantieri inconstienti !!!) pe aia repede ii vaccinam cu tot ce se poate smile

Offline

 

#67 2009-01-02 23:21:15

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

claudia78 a scris:

iinfrarixul are numai anti- haemophilus influenzae, prevenarul e antipneumococic.
Ror-ul da reactii adverse gen autism daca e facut sugarilor sub 9 luni !
se pot face amandoua deodata . dar ramane la alegerea dr voasre daca le va afce impreuna sau la o luna distanta. sincer noi facem la o luna distanta, numai la parintii pe care si asa greu ii prinzi la vaccin cu copiii(mari restantieri inconstienti !!!) pe aia repede ii vaccinam cu tot ce se poate smile

am inteles, oricum eu chem dr acasa asa ca poate sa-l faca cum considera ca e mai bine pt Andrei,si dr mea  zis 1 luna distanta.da tb si prevenarul asta este il facem si pe acela . Vai de ei micutii cat tb sa ii intepam . grater Multumesc pt raspuns  puss

Offline

 

#68 2009-01-03 01:12:13

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

claudia, imi zici si mie, te rog o schema pt diversificare? a la carte?cu tot ce trebuie....

Offline

 

#69 2009-01-03 11:06:13

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

undeva am mai postat eu o schema de diversficare dar nu stiu la care topic
unii medici recomanda administrarea de suc de portocale (clementine) inca de la varsta de 6 saptamani pt aportul de vit C, diluat cu apa plata 1/2-1/2
eu recomad introducerea de suc de citrice de la 3 luni. apoi suc de mar pe la 3 luni jumate. la 4 luni pulpa de mar (mar ras) simplu sau cu cerele FaRA GLUTEN. Biscuitii si grisul incerc sa-i fac pe parinti sa inteleaga cu cat mai tarziu cu ata mai bine- dupa 8 luni. la 4 luni jumate branzica de vaci cu mar ras, piersica.la 5 luni supa de zarzavat. la 5 luni jumate pireu de zarzavat din supa cu pulpita de pui sau piept pui- bineinteles toate introduse progresiv !!!!!!!! si niciodata 2 alimente noi in aceeasi zi. de la 6 luni galbenus de ou amestecat in cartofi pire, 6 luni jumate spanac.etc etc in functie si de toleranta digestiva a copilului

Offline

 

#70 2009-01-03 14:49:05

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

si cum este indicat sa se dea, numai o masa pe zi sau doua sau trei de mancare, cam cat de mult? citeam undeva ca treb sa se dea lapte- mancare- lapte, numai ca alessa daca prinde sticla nu-i mai da drumul.  eu ii dau prima data lapte dimi, apoi mancare, lapte-lapte-mancare-lapte-lapte-.mancare-lapte.
nu-i plac legumele deloc- am inceput si amestecam- o lingurita de legume+3 de fructe. legume la borcanel nu gasim decat mai multe amestecate- si fructe-a primit deja- mar, piersica, caisa, babane,pere, dar si astea este problema ca sunt amestecate- nici unde nu gasesc numai un fruct sau leguma. acum ii dau de 3 ori pe zi cu tb de fier, sper sa asimileze mai repede cu mancarea. 
e tare complicat, mai ales cu mine care incearca sa faca totul perfect

Offline

 

#71 2009-01-04 20:27:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: avem doctorita pediatra

eu nu i-am facut alexandrei niciun vaccin optional. doarcele obligatorii de intrare in comunitate, insa am optat pt infarix si pentaxim in lolcul celor clasice. is 2 milioane fiecare. samy intreaba-ti pediatra daca nu cumva trebnuie sa le cumperi tu. nu toate cabinetele comanda ele dinaintevaccinurile.

schema noastra de diversificare a fost:

suc de morcov la 4 luni apoi am combinat cu suc de mar. asta in fiecare dimineata. tot la 4 luni am introdus si cerealele de orez in laptele de baut. la 5 luni a inceput sa pape cerealele cu lingurita si i-am introdus legumele (morcov, pastarnac, dovlecel, conopida, brocoli, cartofi, ardei gras si telina - evident nu toate odata) si apoi fructele (mere, piersici, caise, banane). la 6 luni i-am introdus branza facuta din lapte praf si nu de vaci (!), iaurt humana si 1/4 galbenus de ou. carnita voi introduce de la 7 luni. laptele de vaca dincare voi face branza la 8 luni si tot atunci produsele cu gluten. pana la 1 an nu voi introduce citrice.

la 6 luni jumate alexandra are 3 mese de lapte - una dimineata si 2 seara si 2 mese complet diversificate. eu nu i-am dat niciodata completare lapte dupa mesele de fructe si legume din motivul ca nu vroia big_smile la 6 luni se considera ca 400-600 ml lapte pe zi sunt suficienti. ea pana maxim 500 ml. la fel o portie de mancare diversificata trebuie sa fie in jur de 200 g si atat mananca si ea. acum avem 7500 g si 73 cm.

Ultima oara a fost editat de o'hara (2009-01-04 20:31:17)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#72 2009-01-05 19:32:45

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

care cereale de orez? la noi alea toate sunt de la 6 luni, asa scrie pe ele.
ai preparat tu singura legumele? cum? ai retete? Am comandat si eu o carte cu retete pt pireuri dar inca nu ne-am apucat. dam tot de la borcanel

Offline

 

#73 2009-01-05 20:00:44

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: avem doctorita pediatra

cereale cu orez ii dau si eu.Sunt de la Nestle,din gama "Burtica sanatoasa",orez cu morcov,si se dau de la 4 luni(nu conteaza ca nu sunt de la aceeasi firma cu laptele praf,ca nu contin lapte,si le faci tu cu laptele pe care i-l dai copilului)Eu nu i-am dat niciodata mancarica din comert,fierb legumele bine si le bag la blender,iar daca e nevoie le maI subtiez cu lapte de-al ei.La fructe e problema,ca parca nu i-as da de-astea "de plastic" din comert.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#74 2009-01-08 14:09:25

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

caludia am si eu o intrebare daca ma poti ajuta, am facut vaccinul de 1 an , in ziua in care l-am facut am pus compresa,totul ok , am mers,ne-am jucat , picirusul  ok , peste noapte a inceput sa se intareasca in jurul vaccinului, si aseara era umflat rau, azi e un pic mai bine parca.Ce imi recomanzi sa ii fac ca sa dea inapoi ? Cred ca il doare si locul unde e facut ca daca pun mana mi-a da la o parte .merci

Offline

 

#75 2009-01-08 14:16:36

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

absolut nimik decat compresa cu apa rece ! nu umbla,nu bazai, nu strange nu unge cu nimik. se va retrage singur. baieteul meu a facut nodul la vaccinul de 2 ani jumate (administrat de mine !) si l-a tinut aproape 2 luni. dar pe zi ce trecea s e tot retragea. important e sa nu-l bazai ca Doamne fereste poate abceda...sis a fie nevoie de antibitic.dar nu cred ca va fi cazul
puss

Offline

 

#76 2009-01-08 14:34:37

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

claudia78 a scris:

absolut nimik decat compresa cu apa rece ! nu umbla,nu bazai, nu strange nu unge cu nimik. se va retrage singur. baieteul meu a facut nodul la vaccinul de 2 ani jumate (administrat de mine !) si l-a tinut aproape 2 luni. dar pe zi ce trecea s e tot retragea. important e sa nu-l bazai ca Doamne fereste poate abceda...sis a fie nevoie de antibitic.dar nu cred ca va fi cazul
puss

nu i-am facut minik doar am ami pus compresa cu cartof crud atata tot mercic de raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.