homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor...... fara un ventricul


#1 2009-03-05 12:13:24

any_268
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 54

ajutor...... fara un ventricul

grater va rog din suflet sa ma ajutati...sa ma indrumati...prietena mea cea mai buna e insarcinata in luna a opta.....si-a facut toate analizele....a avut alimentatie corespunzatoare .....a facut eco 4 d de cate ori i s-a spus....totul era f bine....si ieri la eco i s-a spus ca fatul nu are un ventricul si ca nu va supravietui.....ce e de facut in acest caz?are vreo sansa?se poate opera?va rog....sfatuiti-ma.....multumesc

Offline

 



#2 2009-03-05 13:27:03

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: ajutor...... fara un ventricul

sincer nu shtiu daca se poate opera aja ceva...dar nu prea cred...dar doamne da sa ma insel si sa se poata faca ceva..imi pare rau pt prietena ta...sad


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#3 2009-03-05 16:27:50

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: ajutor...... fara un ventricul

Imi pare rau pt prietena ta !
Dar totusi ma intreb pana in luna a 8-a daca a mai facut vreo eco 4d chiar nu s-a vazut mai din timp ca era o problema?
Parerea mea ar fi sa mai consulte un medic si sa mai faca o eco 4 d si la un alt medic poate s-a inselat primul. Nu se stie niciodata !
Multa sanatate !

Offline

 

#4 2009-03-06 08:33:20

any_268
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 54

Re: ajutor...... fara un ventricul

buna dimineata!revin cu o veste incurajatoare....ieri a repetat ecografia 4 d si i s-a spus ca fatul are si celalalt ventricul insa prezinta o anomalie....celalalt i-a preluat functiile celuilalt....se poate opera.....am inteles ca la targu mures,la sp de cardiologie sunt cei mai buni medici....ce credeti?sunt sanse sa-si revina complet?a mai trecut cineva prin asa ceva?cu ce medic sa ia legatura?ar fi mai bine sa nasca la tg mures?

Offline

 

#5 2009-03-06 10:21:30

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: ajutor...... fara un ventricul

probabil ca bebelusului ii lipseste septul dintre ventricule sau are un defect mare de sept ventricular. in acest caz sangele oxigenat din ventricului stang se amesteca cu cel neoxigenat din ventriculul drept. in corp, prin aorta, ajunge sange amestecat... CU SIGURANTA, daca se poate opera, atunci TREBUIE sa nasca in centrul unde va opera copilul!
imi amintesc cum eram eu acu trei ani, cand am aflat de defectul cardiac al fetitei mele... am fost distrusa! tu any, trebuie s-o sustii! are nevoie de multa intelegere si muuult ajutor! acum, cu doctori buni si cu credinta in Dumnezeu, poate se va rezolva!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-06 11:00:41

any_268
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 54

Re: ajutor...... fara un ventricul

sa-nteleg ca si tu ai trecut prin asa ceva?ce defect avea fetita?

Offline

 

#7 2009-03-06 12:45:05

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: ajutor...... fara un ventricul

nu am trecut prin asa ceva, multumesc lui Dumnezeu. fetita mea a avut un defect de sept atrial, de dimensiune mica (3 mm). descoperit la aproape 4 ani... nu a fost necesara interventia chirurgicala pt ca oameni de bine (care au trecut prin aceeleasi probleme) m-au indrumat. am facut un tratament cu venin de Naja (vipera). gaura s-a inchis....
o fi fost tratamentul, o fi fost minune, o fi fost calea naturala de inchidere... nu stiu... cert este ca fetita mea este acum sanatoasa!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.