homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Noul lapte praf-3


#39 2009-01-24 16:51:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: noul lapte praf

finuta mea bea NAN

Offline

 



#40 2009-01-24 16:54:43

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: noul lapte praf

Aici in Anglia cel mai bun lapte este considerat Aptamil de la milupa. Asa cred si eu pentru ca l-a acceptat foarte bine bble meu.

Offline

 

#41 2009-01-24 17:34:58

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: noul lapte praf

robi de la milupa varsa in jet .... bine el a fost alaptat dar au fost momente cand a baut lapte praf (cand a trebuit eu sa iau antibiotice) si atunci a baut de la humana

Offline

 

#42 2009-01-24 17:38:07

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: noul lapte praf

se spune ca lapte NAN are gustul cel ami apropiat de cel matern,  maiulte nu stiu ce sa-ti spun,Parerile sunt oricum impartite cel mai bun este cel pe care il tolereaza copilul.Nepotica mea a crescut cu BEbelac si a crescut asa frumos,

Offline

 

#43 2009-01-24 17:39:24

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: noul lapte praf

lauraura a scris:

se spune ca lapte NAN are gustul cel ami apropiat de cel matern,

nu neaparat laptele meu semna foarte mult la gust cu parmalat junior de la 1 la 3 ani ( acela la cuite deja preparat)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-01-24 17:43:40

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: noul lapte praf

laptele cel mai bun e cel pe care-l tolereaza bebele...si de la care creste bine  wink Ema bea Humana 1 de ex si pare ft multumita de el smile si creste vazind cu ochii  hjarta  smile

Offline

 

#45 2009-01-24 18:05:49

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: noul lapte praf

intreb pt ca ii dau nan si pt ca am primit milupa de la cineva si sotul zice ca sa incercam ca el a auzit ca e mai bun, ideea e ca am citit undeva ca poate avea colici si de la intoleranta de la anumiti compusi ai laptelui formula, ma gandeam ca daca as schimba laptele, oare ar fi mai bine? e indicat sa schimbi laptele copilului la 2 sapt?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#46 2009-01-24 18:08:07

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: noul lapte praf

daca ii merge bine cu laptele pe care i-l dai, nu vad de ce sa il schimbi....

Offline

 

#47 2009-01-24 18:11:57

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: noul lapte praf

poti sa il schimbi si daca il accepta e ok , dar sa nu faci un obicei din asta  . adica daca il vrea pe milupa ramai la asta , daca nu la nan

Offline

 

#48 2009-01-24 19:29:57

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: noul lapte praf

poti sa-l schimbi

Offline

 

#49 2009-01-27 22:19:05

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: noul lapte praf

am postat la remedii pt colici, asa am facut


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#50 2009-03-09 15:15:35

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: noul lapte praf

buna mamici smile am si eu o intrebare..cre`ca e bine daca postez aici...fetitei mele in spital i s`a dat lapte praf aptamil..san nu a vrut..cand am venit acasa..am fost la 4 farmacii si n`am gasit aptamil,si am luat milumil.dupa 2 zile de milumil nu a iesit afara cu scaunul,i`am pus supozitor si a iesit,intai gros si tare,apoi mai molicel.am chemat dr de fam acasa,crezand ca e constipata,dr mi`a tinut o ditamai predica ca sa`i dau san...bla bla..eu i`am zis ca nu`l vrea..nu se satura..ea ca sa insist..ca o sa`l vrea pan la urma.bunnn..zik hai sa`i dau san..i`am dat o zi si`o noapte..dar ne`am chinuit amandoua,tragea de cateva ori si adormea,nu sugea de la amandoi,si din ora in ora se trezea...mi`era mila de ea,plangeam cu ea in brate...a doua zi mi`a facut diaree si nu i`am mai dat...i`am dat inapoi milumil..iar de atunci nu iese afara singura...si nu zilnik...(in spital iesea cam dupa fiecare masa)...acum o vad ca se chinuie si nu poate,si sincer si nus exact daca sunt colici..sau vrea sa faca caca...se poate sa fie de la laptele praf?sa i`l skimb?pana la urma am vazut intr`o farmacie aptamil..ce ma sfatuiti?sa ii dau aptamil?cum manca in spital?are 2 saptamani..nu e prea mika pt atatea skimbari?


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 

#51 2009-03-09 15:21:54

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: noul lapte praf

anca-mihaela a scris:

buna mamici smile am si eu o intrebare..cre`ca e bine daca postez aici...fetitei mele in spital i s`a dat lapte praf aptamil..san nu a vrut..cand am venit acasa..am fost la 4 farmacii si n`am gasit aptamil,si am luat milumil.dupa 2 zile de milumil nu a iesit afara cu scaunul,i`am pus supozitor si a iesit,intai gros si tare,apoi mai molicel.am chemat dr de fam acasa,crezand ca e constipata,dr mi`a tinut o ditamai predica ca sa`i dau san...bla bla..eu i`am zis ca nu`l vrea..nu se satura..ea ca sa insist..ca o sa`l vrea pan la urma.bunnn..zik hai sa`i dau san..i`am dat o zi si`o noapte..dar ne`am chinuit amandoua,tragea de cateva ori si adormea,nu sugea de la amandoi,si din ora in ora se trezea...mi`era mila de ea,plangeam cu ea in brate...a doua zi mi`a facut diaree si nu i`am mai dat...i`am dat inapoi milumil..iar de atunci nu iese afara singura...si nu zilnik...(in spital iesea cam dupa fiecare masa)...acum o vad ca se chinuie si nu poate,si sincer si nus exact daca sunt colici..sau vrea sa faca caca...se poate sa fie de la laptele praf?sa i`l skimb?pana la urma am vazut intr`o farmacie aptamil..ce ma sfatuiti?sa ii dau aptamil?cum manca in spital?are 2 saptamani..nu e prea mika pt atatea skimbari?

Al meu a fost pe aptamil si i-a mers foarte bine. Eu sincer m-am ascuns de doctor si de moasa cand l-am schimbat pe lapte praf.. toti insistau ca si cand ar fi fost sfarsitul lumii dar nu mai rezistam ... in fond nu ei sunt in locul meu si nu aveau cum sa ma inteleaga cat m-am chinuit.
Nu ar trebui sa folosesti nici o tehnica daca nu iese in fiecare zi .. are un tranzit mai greu si asta este. Se va regla singura.. cat despre plans, probabil ca sunt colici si toti bebelusi isi strang picioarele si plang.. pana si al meu dar nu am considerat ca sunt neaparat colici pentru ca o data ce era in bratele meu se linistea.
Sper sa iti fie de ajutor.

Offline

 

#52 2009-03-09 15:27:19

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: noul lapte praf

pai si eu sunt de aceeasi parere..copilul mi`l cresc cum cred eu..nu cum vrea dr...bine..nu zik ca nu are dreptate,e cel mai bun sanul..dar daca nu era bun..nu puteam tine fata sa urle de foame..ca tre sa bea neaparat san nu?am auzit ca aptamil ar fi f bun...in spital nu au fost probleme,a mancat f bine..nus ce sa fac...parca mi se pare ca ar avea ceva daca nu iese cu scaunul zilnik...si fara ajutor..ms mult SoareleMeu  puss  pooop la komoara ta


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 

#53 2009-03-09 15:28:08

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: noul lapte praf

si noi tot pe aptamil suntem de la o luna jumate si e ok. l-a tolerat bine, si fata mea dupa ce a trecut pe formula a fost o perioada constipata. eu ii dau ceai de musetel si s-a reglat de la el


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#54 2009-03-09 15:34:29

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: noul lapte praf

ii dau si eu ceai de musetel de 2 zile..da tot nu s`a reglat..adik ieri dimineata a iesit dar ajutata..cu oleak de supozitor..mai apasata oleak pe burtik..mai cu termometru...dr mi`a zis ca ceai de musetel sa`i dau indulcit(cu zahar)..  yikes dar n`am tinut cont de sfatu asta..si i l`am dat asa simplu..stiind ca asa mika nu are voie zahar..nu?ma sfatuti sa o bag iar pe aptamil..sau sa o  las cu milumil...?va multumesc  :k?ra:


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 

#55 2009-03-09 18:06:48

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: noul lapte praf

sa stii ca si eu ii indulcesc cu zahar, este voie o lingurita de zahar la 100 ml de ceai (scrie si in carti), dar eu pun mult mai putin, asa cat sa-i dea  gust. si chiar daca dupa 2 zile, nu face minuni, stai linistita ca se regleza . sa stii ca nici eu nu o lasam mai mult de 2 zile, bagam supozitor, ca se chinuia sa faca, si oricum e falsa teoria ca su;)pozitorul da dependenta, la copilul meu nu a fost deloc asa; stiu ca o sa-mi sara lumea in cap, referitor la constipatie ca un bebe sta si 10 zile, dar eu sunt total contra. pai, i-ar iesi ochii din cap dupa 10 zile roll. parerea mea e sa mai vezi cu milumil cateva zile si daca nu se regleaza shimba-l gradat cu aptamil. acu' fiecare bebe are tranzitul lui intestinal. sanatate si sa ne tii la curent!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#56 2009-03-09 18:28:40

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: noul lapte praf

anca-mihaela a scris:

ii dau si eu ceai de musetel de 2 zile..da tot nu s`a reglat..adik ieri dimineata a iesit dar ajutata..cu oleak de supozitor..mai apasata oleak pe burtik..mai cu termometru...dr mi`a zis ca ceai de musetel sa`i dau indulcit(cu zahar)..  yikes dar n`am tinut cont de sfatu asta..si i l`am dat asa simplu..stiind ca asa mika nu are voie zahar..nu?ma sfatuti sa o bag iar pe aptamil..sau sa o  las cu milumil...?va multumesc  :k?ra:

faci absolut orce doresti.
Eu sunt total impotriva zaharului si sare pana la 1 an.
Iar daca te decizi sa schimbi cu aptamil poti si dintr-o data.. este un lapte foarte usor de acceptat.
Daca era copilul meu, l-as lasa asa.. constipatia este atunci cand iese bobite uscate ca la oaie.
Niciodata supositor, termometru, sau ceai indulcit.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-03-09 18:29:32)

Offline

 

#57 2009-03-09 21:11:44

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: noul lapte praf

eu nu am dat zahar copilului pana la 1 an decat in gris cu lapte, dupa 6 luni

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-03-09 21:12:22)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.