homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-5


#77 2009-03-02 21:50:59

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Secretie vaginala NORMALA

monica, se scapa greu uneori daca tratamentul sau medicul nu da un tratament corect. de aia e bine sa se faca o antifungigrama si sa ai mereu sistemul imunitar tare. cum sanatatea e mai subreda, stress, sau alti factori, poate sa reapara...
succes.

Ultima oara a fost editat de Danae (2009-03-02 21:51:24)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#78 2009-03-03 16:19:40

Monica10
New member
Inregistrat: 2009-02-27
Mesaje: 11

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc,Danae.Inainte vreme,ma bazam pe sistemul meu imunitar..acum vad ca-mi joaca feste..nu stiu cum am reusit sa ma pricopsesc cu infectia asta..Si rezultatul abia vineri o sa-l primesc.

E bine ca am dat de forumul acesta,am mai citit cate ceva,m-am mai documentat.Asta-i bine pentru mine,pentru medicul la care merg..nu o sa fie asa..am tot felul de intrebari(nu poate sa-mi scrie pe biletul de analize proces inflamator,eu sa am o scurgere anormala si el sa zica ca e totul in regula).
Nu-mi place faptul ca balanta tot inclina spre cautarea altui medic;alte cautari,alt timp pierdut,alti bani,alt stres..

Offline

 

#79 2009-03-03 16:52:59

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Secretie vaginala NORMALA

monica nu esti singura care pateste asa. si eu patesc la fel, dar data viitoare imi impun punctul de vedere fie ce o fi si daca nu, caut alt medic.
sper sa te faci si tu bine.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#80 2009-03-09 21:42:23

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna seara! Intru des pe acest forum si din cand in cand postez cate o rugaminte care a fost de fiecare data indeplinita cu promtitudine, motiv pentru care le multumesc moderatoarelor acestui forum.
Mai am o rugaminte. In seara aceasta am luat buletinul de analize ale secretiei vaginale si de-abia peste cateva zile voi putea merge la medic sa-mi "interpreteze". Din cate imi dau seama ar insemna ca e bine, dar as vrea sa stiu si oarerea voastra fiindca nu mai am rabdare.

Pe fisa sunt scrise urmatoarele;
Microbiologie
Secretie col uterin - ex. bacteriologic
culturi necrescute la 48 h
Secretie col uterin - ex. micologic
cultura
levuri absente
Examen microscopic secretii
celule epiteliale - frecvente
reactie inflamatorii - absenta
hematii - absente
Flora Doderlein - relativ frecventa
Cocobacili Gram negativi - relativ frecvent
Levuri - nu se observa
Trichomonas vaginalis - nu se observa.

Mentionez ca folosesc tampoane zilnice si seara observ ca sunt usor patate din cauza unei scurgeri aproape incolora. As vrea sa fie perfect uscate, nu stiu daca este normala secretia asta. Sunt un pic obsedata de igiena intima, am folosit o vreme si Actigel, iar acum cativa ani ma spalam de doua-trei ori pe zi cu gel intim Atunci mi-am distrus flora si am facut candida. Ma tot gandesc ca aceasta scurgere este candida, insa in  buletinul de analize este scris ca levurile sunt absente... 

Va multumesc anticipat!

Offline

 

#81 2009-03-10 23:39:10

Monica10
New member
Inregistrat: 2009-02-27
Mesaje: 11

Re: Secretie vaginala NORMALA

Danae a scris:

monica nu esti singura care pateste asa. si eu patesc la fel, dar data viitoare imi impun punctul de vedere fie ce o fi si daca nu, caut alt medic.
sper sa te faci si tu bine.

Danae,multumesc.Si asa ar trebui,sa plecam de la medic edificati asupra problemei,nicidecum cu mai multe intrebari,intrebari la care ne ajuta altcineva(persoane carora le pasa) sa gasim raspunsuri.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-03-11 07:52:36

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Secretie vaginala NORMALA

De la un timp am o secretie mai gelatinoasa. Nu multa, dar seamana cu gelatina, este incolora si inodora. Este cumva ovulatia? O sa merg sa imi fac Papul si o analiza de secretie.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#83 2009-03-11 11:41:26

cl
Membru
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 1

Re: Secretie vaginala NORMALA

olla la o analiza a secretiei vaginale au iesit urmatoarele analize :
candidoza spp.=prezent
escherichia coli=prezent
pseudomonas spp=prezent
gardnerella vaginalis=prezent
enterococcus faecalis=prezent
streptococcus agalactiae(grupa b)=prezent
poate puteti sa ma ajutati cu o informatie sau tratament,,,,multumesc!

Offline

 

#84 2009-03-11 15:01:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Secretie vaginala NORMALA

Jessie, din ce descrii tu pare secretia specifica ovulatiei

cl, din rezultat iese ca ai tot ce scrie acolo...mie mi se pare suspect neutral

Offline

 

#85 2009-03-11 15:02:22

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc mult, lady!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#86 2009-03-11 15:05:53

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Secretie vaginala NORMALA

Jessie a scris:

Multumesc mult, lady!

cu placere smile

Offline

 

#87 2009-03-13 18:45:04

ariel
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 8

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna. cred ca sunt putin offtopic, dar toate problemele mele ar putea fi legate intre ele. tocmai am terminat un tratament pt candida (lomexin crema si fluomizin ovule). am o obsesie legata de reusita acestui tratament si pana ma programez pt o analiza de secretie ma imbolnavesc de nervi. aceasta secretie... poate fi galbuie si normala in acelasi timp? mancarimile acelea ingrozitoare au disparut din fericire, dar mai e dilema asta cu secretia. inca ceva : daca nu poate fi usor galbuie cateodata, si nu ar trebui sa se schimbe consistenta chiar niciodata (uneori e albicioasa, transparenta, mai apoasa), inseamna ca sunt bolnava de cand ma stiu, pt. ca intotdeauna a fost asa. m-am speriat acum ca am citit articolul, nu stiu ce sa mai cred. pe deasupra mai am si o anexita pt care n-as face tratamentul dat de doctorita : anticonceptionale. mi se par un cutit cu 2 taisuri si probabil o sa-mi mai fac un consult pentru un alt tratament. secretia aceasta "schimbatoare" ar putea fi din cauza anexitei?

Offline

 

#88 2009-03-13 19:03:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

1 anexita nu se trateaza cu anticonceptionale...nici acum si niciodata...
2. secretia specifica candidei e alba si branzoasa
iar o secretie abundenta prezenta poate fi cauzata de anexita...eu as zice sa schimbi medicul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#89 2009-03-13 19:17:17

ariel
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 8

Re: Secretie vaginala NORMALA

doamne si eu care credeam ca sunt proasta ca nu vreau sa fac ce zice medicul >big_smile< oricum vroiam sa ma duc in alta parte sa-mi fac si analiza de secretie si interpretarea acesteia, dar m-ai linistit mult cu mesajul asta. mersi >big_smile<

Offline

 

#90 2009-03-17 23:39:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Secretie vaginala NORMALA

o analize de secretie ai facut?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#91 2009-03-24 21:32:11

val3ntina_s
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 33

Re: Secretie vaginala NORMALA

si eu am o problema...dar nu cred k e vorba de o infectie...pur si simplu am nishte mancarimi ingrozitoare...dar,doar in unele momente ale zilei( mai ales noaptea) ..cat despre scurgere nu e ceva abundent ..sau urat mirositor..e foarte putin si nu are caracteristicele unei scurgeri -infectie smile  ..am citit despre asta ca poate fi din cauza antibioticelor (dar nu folosesc) sau a anticonceptionalelor (pe care le iau de vreo 8 luni) ..sa fie vorba de o candidoza? ..cred k pana la urma o sa ajung sa merg la ginecolog caci mi'e frica  big_smile .. voi ce ziceti?


I can't imagine the night without day..i really can't imagine Me without You... hjarta

Offline

 

#92 2009-03-24 23:18:52

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Secretie vaginala NORMALA

mancarimile nu sunt de la anticonceptionale asa ca cel mai probabil e o infectie. eu zic sa mergi la medic

Offline

 

#93 2009-03-25 04:35:25

elena monica
Membru
Inregistrat: 2009-03-25
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna! ajutati-ma si pe mine, sunt noua in grup nu stiu daca postez unde trebuie, sa va spun problema mea: de cateva luni in perioada dinaintea ciclului si chiarsi dupa imi apar scurgeri vaginale foarte urat mirositoare, si destul de dense culoare alba laptoasa si abundente, ce sa fac, daca ati putea sa imi spuneti despre ce e vorba inainte de a merge la medic, si ah sa nu uit, aceasta luna nu mi -sa mai intamplat dar, de cateva luni aveam o problema : imi iesea un fel de bubitza  ca un herpes, dar nu cred ca este herpes, sper sa nu fie, pe perineu sau de multe ori chiar in jurul anusului , bubita care imi provoca mancarimi destul de seroase, adika va dati seama ce aiurea "sa te manace in fund", acum revenind la ale mele, va rog mult daca se poate un raspuns cat mai repede, chair si pe casutza de e-mail, multumesc anticipat
  monica

Offline

 

#94 2009-03-25 16:08:52

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Secretie vaginala NORMALA

pai elena...eu zik sa mergi la un consult ginecologic...e greu de spus ce ai fara o consultatie de specialitate...insa o secretie urat mirositoare este un semn de infectie sau de o dereglare a florei cel putin...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#95 2009-03-30 00:33:12

simoniq 09
Membru
Inregistrat: 2009-03-29
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna.
La fel ca si domnisoara de mai sus,de cateva luni am o secretie cu miros specific,incolora,inainte si dupa menstruatie.Nu am nicio bubita,mancarime,senzatie de arsura/usturime. Care ar putea fi cauza si ce pot sa fac?
Am o oarecare oroare de un control si nici nu mi-l prea permit.
Multumesc anticipat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.