homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Placenta lipita de col


#1 2009-03-14 10:32:55

mil mil
New member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 35

Placenta lipita de col

Am facut primul ecograf ,mi s-a spus ca totul este ok,sarcina are 13 saptamani iar bebele e mai dezvoltat cu o saptamana.
Singurul lucru care ma ingrijoreaza este faptul ca mi s-a spus ca placenta este lipita de colul uterin iar acesta este inchis.
Mi-a spus ca speram ca se va ridica dar ca trebuia deja sa se ridice.Acesta reprezinta un risc pentru sarcina?ce imi este recomandat sa fac si ce nu  ca bebele sa fie in siguranta.Astept raspunsurile voastre.

Offline

 



#2 2009-03-14 11:40:48

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Placenta lipita de col

faptul ca ai colul inchis este ok, daca sarcina este joasa tb sa stai un pic mai mult in pat cu o perna sub fund si picioarele mai sus, nu faci efort , mai multe nu stiu

Offline

 

#3 2009-03-14 11:47:31

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Placenta lipita de col

si eu am placenta joasa smile m-am speriat la inceput dar m-a linistit doctorul. A spus sa nu imi fac probleme ca va urca dupa tratament. iau duphaston de o luna. luni merg la control sa vad daca a a mai urcat.
si eu am fost sfatuita sa nu fac efort si sa ma odihnesc mai mult, ca nu cumva sa sangerez. deci stai si tu mai mult in pat (nu ca o leguma evident tongue), nu ridica greutati si incearca sa nu depui efort, daca vezi ca ceva te oboseste opreste-te...si o sa fii bine.
stai linistita ca multe mamicutze avem problema asta puss , dar exista metode de a repara baiul smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.