homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si fumatul....grav


#1 2007-09-25 13:02:39

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

anticonceptionalele si fumatul....grav

de curand am auzit de la un doctor ca fumatul in mod excesiv impreuna cu anticonceptionalele poate ucide,in timp se poate ajunge la edeme pulmonare care omoara,acum 2 saptamani o fata de 18 ani a murit din aceasta cauza.....si aici ma refer la mai mult de un pachet de tigari pe zi din cele tari....acel medic mi-a spus ca in cel mai rau caz 5 tigari tari pe zi dar mai bine delok......eu una tind sa il cred si tin cont de sfatul lui si m-am gandit ca e bine de stiut cat de periculos poate fi......smile


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 



#2 2007-09-25 13:08:34

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

am auzit si eu asta fumatoare nu sunt.dar sincer tind sa cred ca fetele care au patit ceva din cauza ac.asociate cu tigarile au patit asta pt. ca nu au facut si ele analize sau ceva m,acar in fiecare an smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3 2007-09-25 13:11:58

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

da e f adevarat,eu de exemplu sunt fumatoare dar in cantitati mici si pe mine medicul care mi-a recomandat ac nici macar nu m-a intrebat daca fumez sau nu,cred ca si asta este o problema....smile


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#4 2007-09-25 13:13:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

in SUA de exemplu femeile care iau ac.fac un contol la 6 luni cu analize de sange si tot tacamul iar daca ceva nu este ok nu le mai elibereaza reteta.ca la ei fara reteta nu poti sa iei ac.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2007-09-25 13:16:56

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

am inteles de la acelasi doctor ca in viitor si la noi se vor face obligatoriu un test te analize inainte de eliberarea ac,in care este inclus si o radiografie pulmonara,aceste analize ar fi gratuite si obligatorii!si la noi e obligatorie reteta dar numai ca farmacistii nu o cer...


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-25 14:26:01

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

da fetelor asa este,fumatul si AC pot face rau,in general fumatul nu face bine si nu stiu daca si pe prospectul vostru de la AC scrie,dar la mine (mercilon) scrie ca dupa varsta de 35 de ani nu este de loc recomdat sa iei AC si sa fumezi.Eu am fumat aproape 5 ani,imi placea sa fumez nu fumam mult,fumam numai ultra lights,dar de cateva zile cand am vazut o strire cu o fata ce a murit iar dr ar fi zis k ar fi fost de la fumat si AC vreau sa va spun ca m-am speriat si de 5 zile nu mai fumez..Stau decat pe Tic-Tacuri big_smile deocamdata sunt bine si sunt mandra de mine k am reusit smile sper sa nu ma apuc iar

Offline

 

#7 2007-09-25 14:40:36

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

succes sa ai noroc sa te tii. o matusa de a mea fuma 2 pachete pe zi si ca sa se lase ca stia ca altfel nu poate, a fumat intr-o noapte tigara dupa tigara pina i-a venit rau si a vomitat toata noaptea.de atunci nu mai fumeaza ca i-e greata de la ele smile si asa s-a lecuit.mi s-a parut interesant cum s-a lasat si are ani buni de cind nu mai fumeaza. si fuma de mult timp,era inraita.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#8 2007-09-25 22:07:52

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

bvo kimy_adina esti de invidiat,o metoda simpla prin care va puteti lasa de fumat garantat este un grepfruit pe stomacul gol dimineatza si dupa aia sa incercati sa fumati o tigare,pentru toti care erau fumatori a fost ultima tigare,eu ink nu am incercat,mi-e cam teama ca iti intoarce stomacul pe dos cateva zile si e urata senzatia dar cik nu iti mai trebuie dupa aia......


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#9 2007-09-26 10:04:57

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

merci fetele de incurajari..chiar imi doresc sa nu ma mai apuc(desi imi placea) deoarece chiar m-au speriat anumite articole pe care lle-am citit,si pur si simplu imi fac ambitia big_smile Sunt mai puternica decat tigarea big_smile va pup

Offline

 

#10 2007-09-26 10:37:02

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

o sa reusesti daca vrei.oricum nu face bine si mai costa si bani.banii pe care nu-i mai dai pe tigari,pune-i deoparte si ai sa vezi citi se string si iti iei ceva frumos de ei smile pup si bafta!


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#11 2007-09-26 17:19:06

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

si eu as vrea sa ma las de fumat,dar nu prea fac nimic in sensul asta pt ca imi place din nefericire:((intr-adevar fumez niste tigari foarte usoare dar tot nu e bine....va invidiez ca ati reusit sa va lasati.....


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#12 2007-09-26 17:46:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

pe mine m-a invatat profu de la medicina interna cum sa ma las...o tigara la 2-3 zile. pe numarate. si asa am ajuns si eu la 15 tigari iar acum la 10. bine...la mine doar primele 2 lasate au fost in 2-3 zile. urmatoarele au fost in 2-3 saptamani ca uitam de ele smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2007-09-26 20:22:49

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

offtopic:eu_vreau spune-mi si mie te rog cum fac cu pozele de avatar ca nu gasesc atat de mici:( ....scz ca te intreb aici.....ms


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#14 2007-09-27 10:42:08

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

Nici cand am fost insarcinata , nu am putut sa ma las de fumat ,important cred ca trebuie sa ai ambiţie . Eu stiu ca mie una imi lipseste lucrul asta , in ce priveste fumatul doar aici . Cred ca o sa incerc si eu chestiaia aia cu grepfruitul , poate cine stie. Parerea mea este ca doar am vrea sa ne lasam  , dar nu sa o facem cu adevarat

Offline

 

#15 2007-09-27 11:35:44

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

Asa este sweet kiki smile este ambitie,si eu sunt f incantata acum ca nu mai fumez..maine fac o saptamana..si mie imi placea mult sa fumez..fumam pana intr-un pachet de tigari pe zi,cam 10 depinde..(ultra lights) dar acum pur si simplu nu stiu ce mi-a venit (am citit si niste articole despre fumat si m-am cam speriat)..cred ca acum a fost momentul..

Offline

 

#16 2007-09-27 11:43:29

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

bravo kimy_adina.sa continui asa. nu e sanatos si pui deoparte banii.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#17 2007-09-27 11:50:22

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

10x wink

Offline

 

#18 2007-10-02 13:11:39

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

plus ca stiu ca scad fertilitatea,cresc riscul de cancer pulmonar si in gat....un viciu urat si periculos pe care multi il practica!a incercat cineva sau a auzit ceva de guma aceea anti fumat?la cat costa ar trebuii sa fie buna nu?


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#19 2007-10-09 15:50:40

monnika77
New member
Inregistrat: 2007-07-19
Mesaje: 41

Re: anticonceptionalele si fumatul....grav

buna eu fumez de catva ani ,tigari ulrta light cam un pachet pe zi dar sant zile cand 1/2 de pachet , tare as vrea sa ma las de fumat am tot incercat  sa fumez mai putin dar dejaba dimineata mai ales cand imi beau cafeluta e jale daca nu aprind o tigara!!rotfl eu cred ca nu am destula ambitie . o sa incerc si eu chestia aia cu grefuitu cine stie!!!! in plus ca am renuntat la ac logest am vazut tipa iaia de 18 ani la televizor care a murit si m-am speriat ,acum chiar vreau sa ma las de fumat in plus ca am 30 de ani si am citit ca fumatul+ ac nu se prea inteleg . multa sanatate,ca e mai buna decat toate!!!!!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.