homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-110


#2072 2009-02-16 08:35:41

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

florina22 a scris:

Buna all,
Povestea mea incepe in septembrie cand am fost diagnosticata cu o rana usoara pe col +hpv pozitiv 51. La acel moment doctorita mi-a recomandat erad,insa eu sunt impotriva pt ca nu am bebei si vreau in viitorul apropiat. si am hotarat sa mai am si o a doua opinie, de la cineva la fel de bun in domeniu, mi-am gasit loc din octombrie abia in februarie. Am zis, ok, intre timp fac tratament puternic de imunizare si in ianuarie repet papanicolaul si ma duc la control.....Acum, in ianuarie pap-ul a iesit: ASCUS (nu stiu cat de grav este, o doua doctorita mi-a zis ca acest pap este frecvent intre pacientele cu hpv pozitiv si ca regreseaza in timp") Apoi, colposcopia facuta in febr a fost facuta doar cu colposcopul, fara substante si camera video. Mi s-a spus ca nu e o rana in adev sens al cuvantului, ca la jonctiunea dintre cele 2 epitelii sunt niste vase de sange mai proeminente, si ca sa nu ma gandesc la erad ca nu e cazul....acum, eu nu stiu pe cine sa cred: pe prima doctorita sau pe a doua. parerile sunt diferite, una mi-a recomandat erad-ul cealalta mi-a spus nici sa nu ma gandesc...ambele sunt cele mai bune in domeniul hpv, rani pe col....intre timp eu fac tratament puternic de imunizare si ma gandesc sa incep un trat cu cervugid, sa repet pap-ul in iunie si sa ma duc apoi la o alta colposcopie....voi ce parere aveti, doctoressa?
multumesc mult pt raspunsurile voastre!

si tratament nu ti-a dat niciuna ? cervucidu ti-a fost recomandat?

Offline

 



#2073 2009-02-16 12:31:49

tweety82
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

florina22 a scris:

Buna all,
Povestea mea incepe in septembrie cand am fost diagnosticata cu o rana usoara pe col +hpv pozitiv 51. La acel moment doctorita mi-a recomandat erad,insa eu sunt impotriva pt ca nu am bebei si vreau in viitorul apropiat. si am hotarat sa mai am si o a doua opinie, de la cineva la fel de bun in domeniu, mi-am gasit loc din octombrie abia in februarie. Am zis, ok, intre timp fac tratament puternic de imunizare si in ianuarie repet papanicolaul si ma duc la control.....Acum, in ianuarie pap-ul a iesit: ASCUS (nu stiu cat de grav este, o doua doctorita mi-a zis ca acest pap este frecvent intre pacientele cu hpv pozitiv si ca regreseaza in timp") Apoi, colposcopia facuta in febr a fost facuta doar cu colposcopul, fara substante si camera video. Mi s-a spus ca nu e o rana in adev sens al cuvantului, ca la jonctiunea dintre cele 2 epitelii sunt niste vase de sange mai proeminente, si ca sa nu ma gandesc la erad ca nu e cazul....acum, eu nu stiu pe cine sa cred: pe prima doctorita sau pe a doua. parerile sunt diferite, una mi-a recomandat erad-ul cealalta mi-a spus nici sa nu ma gandesc...ambele sunt cele mai bune in domeniul hpv, rani pe col....intre timp eu fac tratament puternic de imunizare si ma gandesc sa incep un trat cu cervugid, sa repet pap-ul in iunie si sa ma duc apoi la o alta colposcopie....voi ce parere aveti, doctoressa?
multumesc mult pt raspunsurile voastre!

Buna,
Daca cervucidul nu ti-a fost recomandat de medic ar fi bine sa nu faci tratament cu el. Eu am facut tratament cu cervucid de capul meu si m-a certat doctorita.

Offline

 

#2074 2009-02-16 12:38:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

eu nu inteleg cum s-a facut colposcopia aia fara solutii  :f?rv?nad:
sfatul meu: mergi la un medic bun care sa iti prescrie un tratament si vezi pe urma cum reactioneaza rana la tratamentul respectiv. adica daca sunt sanse sa se vindece asa, fara cauterizare.
oricum, fara tratament eu zic sa nu stai, dar nici sa iei unul dupa ureche.

Offline

 

#2075 2009-02-16 13:29:40

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

buna fetelor. m-am inscris aici pe forum pentru ca am vazut multe femei care se confrunta cu probleme asemanatoare cu ale mele. pe 8 decembrie 2008 am fost la un control pentru ca nu imi venea ciclu. insarcinata nu eram si m-a pus pe ganduri. Doctora mi-a recomandat sa fac si o colposcopie,care habar nu aveam in ce consta. Am facut-o si mi-a descoperit o rana foarte mare pe col si binenteles infectie hpv. Diagnosticul suna cam asa: ectopie pe ambele buze ale colului, displazie cin grad scazut., inflamatie hpv.Mi-a recomandat imediat excizie cu ansa lletz. Nu stiam foarte multe despre hpv asa ca am inceput sa ma documentez pe internet.Cu cat stiam mai multe cu atat disperarea mea crestea mai mult.Pe 14 ianuarie am facut excizia,care doare(am vazut pe net multe fete care au spus ca nu au simtit nimic, ca au facut anestezie,mie mi-a facut un algocalmin in fesa),si rezultatul histopatologic este:examen exocervical cu epiteliu detasat,epiteliu restant cu aspecte CIN I prezente si la jonctiunea scuamo-cilindrica sufiziuni hematice.Tin sa precizez ca nu am facut un papanicolau inainte de colposcopie.Rugamintea mea este :daca stie cineva ce inseamna acest rezultat ,daca e bine, daca e hpv. Si inca ceva....ca si in decembrie din nou nu imi vine ciclu,am facut 3 teste de sarcina la o luna si o saptamana de la ultimul contact,si sunt negative. Voi ce credeti? va multumesc si astept raspunsul vostru.

Offline

 

#2076 2009-02-16 13:59:25

florina22
Membru
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 4

Re: rana pe col

Helou,
pentru anca9: doctorita la care am fost ultima oara este chiar una f bine cotata in domeniul afectiunilor de col, Dna Dinca dela Medsana....nu inteleg cum este atat de bine cotata cand ea nici nu foloseste tehnica completa...Imi pare asa rau ca am asteptat atat timp dupa ea, din octombrie!
Oricum, am sunat la micomi si mi-am facut programare la o biopsie ca sa dorm eu bine pe perna, e bine ca am gasit liber asa repede, intr-o sapt fac asta si dupa 2 sapt am rezultatul. Si apoi, in functie de rezultat voi vedea ce optiuni am.. sper sa pot face un tratament local!
cand dna badea mi-a recomandat erad eu am fost sceptica si am zis ca ma duc la dinca, ca ma face ea bine...si uite ce surpriza, dna dinca nici macar de aparatura nu dispune, cum sa ma pot increde eu in diagnosticul dansei...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2077 2009-02-16 14:23:20

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

carmela75 a scris:

buna fetelor. m-am inscris aici pe forum pentru ca am vazut multe femei care se confrunta cu probleme asemanatoare cu ale mele. pe 8 decembrie 2008 am fost la un control pentru ca nu imi venea ciclu. insarcinata nu eram si m-a pus pe ganduri. Doctora mi-a recomandat sa fac si o colposcopie,care habar nu aveam in ce consta. Am facut-o si mi-a descoperit o rana foarte mare pe col si binenteles infectie hpv. Diagnosticul suna cam asa: ectopie pe ambele buze ale colului, displazie cin grad scazut., inflamatie hpv.Mi-a recomandat imediat excizie cu ansa lletz. Nu stiam foarte multe despre hpv asa ca am inceput sa ma documentez pe internet.Cu cat stiam mai multe cu atat disperarea mea crestea mai mult.Pe 14 ianuarie am facut excizia,care doare(am vazut pe net multe fete care au spus ca nu au simtit nimic, ca au facut anestezie,mie mi-a facut un algocalmin in fesa),si rezultatul histopatologic este:examen exocervical cu epiteliu detasat,epiteliu restant cu aspecte CIN I prezente si la jonctiunea scuamo-cilindrica sufiziuni hematice.Tin sa precizez ca nu am facut un papanicolau inainte de colposcopie.Rugamintea mea este :daca stie cineva ce inseamna acest rezultat ,daca e bine, daca e hpv. Si inca ceva....ca si in decembrie din nou nu imi vine ciclu,am facut 3 teste de sarcina la o luna si o saptamana de la ultimul contact,si sunt negative. Voi ce credeti? va multumesc si astept raspunsul vostru.

daca ai facut testul de sarcina cum ai zis tu, sarcina este exclusa...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2078 2009-02-16 15:40:32

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

carmela75 a scris:

buna fetelor. m-am inscris aici pe forum pentru ca am vazut multe femei care se confrunta cu probleme asemanatoare cu ale mele. pe 8 decembrie 2008 am fost la un control pentru ca nu imi venea ciclu. insarcinata nu eram si m-a pus pe ganduri. Doctora mi-a recomandat sa fac si o colposcopie,care habar nu aveam in ce consta. Am facut-o si mi-a descoperit o rana foarte mare pe col si binenteles infectie hpv. Diagnosticul suna cam asa: ectopie pe ambele buze ale colului, displazie cin grad scazut., inflamatie hpv.Mi-a recomandat imediat excizie cu ansa lletz. Nu stiam foarte multe despre hpv asa ca am inceput sa ma documentez pe internet.Cu cat stiam mai multe cu atat disperarea mea crestea mai mult.Pe 14 ianuarie am facut excizia,care doare(am vazut pe net multe fete care au spus ca nu au simtit nimic, ca au facut anestezie,mie mi-a facut un algocalmin in fesa),si rezultatul histopatologic este:examen exocervical cu epiteliu detasat,epiteliu restant cu aspecte CIN I prezente si la jonctiunea scuamo-cilindrica sufiziuni hematice.Tin sa precizez ca nu am facut un papanicolau inainte de colposcopie.Rugamintea mea este :daca stie cineva ce inseamna acest rezultat ,daca e bine, daca e hpv. Si inca ceva....ca si in decembrie din nou nu imi vine ciclu,am facut 3 teste de sarcina la o luna si o saptamana de la ultimul contact,si sunt negative. Voi ce credeti? va multumesc si astept raspunsul vostru.

si tiparea hpv nu ai facut ? nu stiu ce sa zic , poate trebuiau mai multe investigatii dupa mintea mea

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-16 15:40:49)

Offline

 

#2079 2009-02-16 16:38:22

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

nu am facut nici tiparea hpv , nici pap... doar colposcopie.doctora a spus ca e sigur hpv dupa cum arata. erau niste pete albe pe col.la controlul de 2 luni de la excizie o sa intreb cand am voie sa fac un pap si tiparea.oricum excizia trebuia facuta, ca rana arata destul de urat, am facut si tratament cu poligynax, cu pimafucin si nu a dat inapoi.eu sunt sigura ca trebuiau mai multe investigatii,dar crede-ma ca eram atat de speriata incat am urmat sfaturile doctoritei cuvant cu cuvant.acuma vroiam sa stiu si alta parere despre rezultatul histopatologic.doctora mea a spus ca e ok, ca e cin 1,  e grad scazut , excizie am facut. acuma sper sa fi curatat toata rana la excizie si doamne fereste sa nu recidiveze.pentru mine a fost destul de traumatizant ... am asteptat cu frica in suflet excizia, apoi excizia propriu zisa, rezultatul biopsiei ,hpv...tot.Si acum sunt destul de stresata ca nu stiu la ce sa ma astept de acum inainte. dar....doamne ajuta pe toata lumea

Offline

 

#2080 2009-02-16 17:25:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

florina, ceva ar tb facut cu rana aia, mai ales ca ia hpv cu risc crescut. nu cred ca cervucidul e o solutie. nu stiu daca rezolvi ceva cu biopsia. iti tb un tratament care sa inactiveze hpv-ul. iar pt rana, daca nu trece, va tb sa faci erad-ul. de crioterapie nu a zis nimic niciun doctor? am inteles ca ar fi o metoda mai putin invaziva, dar nu stiu daca se aplica in orice situatie. iar dintre cele 2 doctorite, eu pot doar sa-ti spun ca de dr. badea am auzit si e renumita pt specializarea in pb de col. deci poate ar tb sa mergi pe mana ei. desi si eu sa fiu in locul tau as incerca intai un tratament. doar ca nu cu cervucid, ceva impotriva hpv... nu ma pricep.

carmela, acum nu mai ai de ce sa iti faci griji. dupa excizie nu te-a chemat la pansament, nu ti-a mai dat niste ovule, ceva? din pacate cred ca chiar a fost vb de hpv: acele pete albe de la colposcopie + cin1. dar fiind de grad scazut, sunt sanse ft mari sa se fi rezolvat cu excizia. deci stai linistita, mergi la control peste 2 luni cum ti s-a spus si vezi atunci daca mai e ceva de facut.

Offline

 

#2081 2009-02-16 17:53:05

florina22
Membru
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 4

Re: rana pe col

da anca, ai dreptate ca imi trebuie un tratament pentru eradicarea hpv, eu asta urmez de cand am aflat. la indicatiile dnei badea am facut mai intai tratament cu isoprinosine, apoi echinaceea, apoi vaccinul pt imunitate de la inst cantacuzino cantastim, plus ulei de catina+tinctura de propolis...am facut o pauza si de 2 sapt l-am inceput iar ...pt hpv nu se poate decat lucrat la imunitate..pt rana sunt si solutii locale. Eu cred ca o biopsie, dupa rezultatul pap-ului ASCUS ar ajuta-o pe doctorita sa isi dea seama daca e cazul sa urmez un tratament local pt rana sau nu...ca de hpv ma ocup in tot timpul! pe mine nu hpv ma inspaimanta, il voi elimina cu siguranta intr-un an doi de tratamente pt imunitate, din toamna iarasi incep vaccinul cantastim si apoi imi fac si testele pentru indicii de imunitate. pe mine rana ma ingrijoreaza si trebuie sa fac ceva pt ea asap!
multumesc de sfaturi, astept si alte pareri, sfaturi, intamplari cu final fericit! astea imi plac cel mai mult, sa citesc povesti ale unor fete care s-au chinuit cu astfel de probleme si intr-un final sunt ok si au si bebelusi....ca abia astept sa am si eu burtica! smile

Offline

 

#2082 2009-02-16 18:11:40

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

multumesc de raspuns anca9. dupa excizie nu m-a chemat la pansament. am luat zanocin 5 zile si supozitoare indometacin. dupa 2 saptamani am pus ovule de pimafucin cu unguent bepanthen.acuma am fost la control la o luna si a spus ca mai este un pic rosu si mai am ceva secretie. mi-a dat din nou pimafucin cu bepanthen si ovule colpotrophin.colpotrophin am pus o singura data pentru ca ma ustura si a zis doctora sa nu mai pun ca in mod normal nu ar trebui sa usture.si am luat si o cutie de isoprinosin. a zis ca e suficient si sa nu mai iau. acuma nu stiu ce sa zic, am trimis si un mesaj la un alt medic cu rezultatul histopatologic si a spus ca analiza asta nu confirma prezenta hpv-ului ci ridica o suspiciune si cel mai bine ar fi sa fac o analiza adn-hpv.si sigur asta o sa fac imediat ce pot.

Offline

 

#2083 2009-02-16 19:38:57

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

carmela , e bine sa fii informata , dar nici sa nu te zapacesti prea mult cu prea multe pareri de pe situri , daca stii ca doctora ta e buna si recunoscuta in ceea ce face , da-i o sansa

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-16 19:39:24)

Offline

 

#2084 2009-02-16 23:06:46

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

tttttt doctora mea e foarte buna. chiar este specializata in astfel de probleme. merge la diferite congrese, specializari etc.dar m-i sa parut mie ca trateaza cam cu putin interes problema mea. si asta in comparatie cu ce citesc pe forum. alte fete au fost trimise sa faca diferite analize inainte de excizie, dupa excizie au fost chemate de 2 ori pe saptamana la pansamente, l-i sa administrat tratament local de catre doctor...la mine a fost cu totul altfel. dar asta cred ca depinde de fiecare doctor in parte. important este ca am trecut peste excizie si ca rezultatul este destul de bun.sanatate tuturor

Offline

 

#2085 2009-02-17 08:34:25

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

nu vreau sa o iei in nume de rau , incercam sa te incurajez , sper ca ai inteles , si eu stau pe forum si cer pareri , deci nu vreau sa fiu lupul  moralist

Offline

 

#2086 2009-02-17 11:36:20

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

tttttt crede-ma ca nu am luat-o in nume de rau. orice sfat sau incurajare sunt binevenite.

pt florina 22- eu am facut excizie care din cate stiu e una si aceeasi cu erad si doctora mea a spus ca pot sa fac copii fara nici o problema si din cate stiu e o doctorita foarte buna care de 30 de ani se specializeaza in asa ceva.parerea mea este sa faci excizia daca rana este mare si nu a dat semne de vindecare prin tratament.cu cat trece mai mult timpul cu atat cred ca se poate agrava situatia.asta este parerea mea......tu bineinteles ca trebuie sa ceri parerea medicilor care stiu cel mai bine ce este de facut.aici pe forum ne dam fiecare cu parerea si impartasim din experienta noastra, dar sa nu uitam ca cei mai avizati sunt totusi medicii.iti urez sa treci cu bine peste toate si sa auzim de bine

Offline

 

#2087 2009-02-17 11:40:13

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

visslar foarte interesant de citit....http://www.vmr.ro/pg6-907.pdf

Ultima oara a fost editat de carmela75 (2009-02-17 12:23:07)

Offline

 

#2088 2009-02-17 12:17:05

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

carmela, editeaza ult mesaj ca o sa iei warn de la moderatoare, vezi regulile.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2089 2009-02-17 12:37:18

carmela75
New member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 15

Re: rana pe col

mersi danae    applause

Ultima oara a fost editat de carmela75 (2009-02-17 12:37:58)

Offline

 

#2090 2009-02-17 12:57:33

delia_dede
Full member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 114

Re: rana pe col

vreau si eu o parere.
sunt la a 2a cutie cu ovule iar la prima cutie am avut spalaturi ziua le-am teriminat acum e bine daca fac spalaturi cu musetel?
sau nu trebuie sa ma spal inauntru sa-si faca efectu ovulul de seara?
sper ca m-am, facut inteleasa  neutral

Ultima oara a fost editat de delia_dede (2009-02-17 12:57:55)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.