homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-80


#1502 2008-09-29 21:19:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

anca9 a scris:

Apa avea sigur clor (se simtea) era circulata mereu si cred ca era dezinfectata. Era mereu foarte curata, plus ca si hotelul la care am fost e cu pretentii. Candida nu cred ca e, ptr ca nu am mancarimi sau usturimi cand ma spal cu sapun. Herpes sper sa nu fie hmm Herpesul, trichomonas si anexita dau secretii galbene?
Analize o sa fac abia luni, atunci am programare la doctor. Dar pana atunci ma stresez si vroiam sa stiu ce poate fi.
Am avut niste reactii ciudate la ovulele preparate in farmacie: dimineata ma trezeam lac de apa, nu eliminam doar ovulul, ci si foarte mult lichid. E posibil vreun microb sa interactioneze cu ele si sa dea reactia asta?
Acum 2 saptamani am luat 3 ovule Cervucid. Le-am intrerupt ptr ca incepusem sa sangerez. Dupa ce le-am oprit, n-am mai sangerat. Le luam seara, iar a 2-a zi toata ziua curgea un lichid galben, abundent. Desi le-am intrerupt, secretia a aparut iar.

daca apa era dezinfectata nu iti fa griji in privinta herpesului sau trichomonas..se iau f rar asa si in nici un caz daca apa e dezinfectata
la candida nu e neaparat sa ai mancarimi(eu nu am avut niciodata de exemplu)
si nu te speria...nu e nimic grav, se trateaza

Ultima oara a fost editat de lady in black (2008-09-29 21:20:33)

Offline

 



#1503 2008-09-30 10:45:55

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

am fost la un control si mi-a spus ca am o rana pe col care din pacate trebuie cauterizata...am ales sa fac cauterizarea cu laserul, ce parere aveti? dr spune ca e ideala, mult mai usoara si rapida...sper sa fie bine..nu mi-a spus ca e f grav, am dc sa-mi fac  mai multe probleme decat imi fac deja? multumesc mult. hmm

Offline

 

#1504 2008-09-30 10:59:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

ana, cervucidul l-am luat dupa ureche rodnar mi l-a prescris un doctor in martie. atunci am luat o luna si n-am sangerat dar nici nu mi-a trecut. in iulie am fost la alta doctorita care a vrut sa-mi dea tot cervucid, dar pana la urma mi-a prescris niste ovule preparate in farmacie. nu mi-a trecut nici de la alea. cum programare la doctorita am abia in octombrie si scurgerile persista, am zis sa iau cervucid pana la control. am luat 3 si am inceput sa sangerez asa ca le-am lasat.



tarja, sfatul meu e sa nu mergi direct la cauterizare, sa mai ceri parerea unui medic. cauterizarea e ultima solutie in rana pe col. poate trece cu tratament. de asta zic, mai mergi si la alti medici la consultatie. intr-adevar, dintre cauterziarea clasica si vaporizarea cu laser, cea cu laser e mai putin traumatizanta ptr tesut, deci e recomandata. doar ca e mai scumpa. insa repet, mergi intai si la alti medici, nu fa direct cauterizarea. desi nu doare, reprezinta o trauma ptr tesutul colului.

Offline

 

#1505 2008-09-30 11:19:12

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

tarja a scris:

am fost la un control si mi-a spus ca am o rana pe col care din pacate trebuie cauterizata...am ales sa fac cauterizarea cu laserul, ce parere aveti? dr spune ca e ideala, mult mai usoara si rapida...sper sa fie bine..nu mi-a spus ca e f grav, am dc sa-mi fac  mai multe probleme decat imi fac deja? multumesc mult. hmm

tarja...cauterizarea cu laserul este intr-adevar usoara si rapida...si din cate am inteles, se si vindeca mai repede...o sa fie bine...nu-ti face probleme....daca citesti paginile din urma vei vedea ca sunt muuulte fete care se confrunta cu problema asta si e foarte bine ca ai descoperit si iei masuri smile . Nu ai de ce sa-ti faci probleme... se rezolva!! Daca ai intrebari...te asteptam cu mare placere puss

LE Oricum ...ar trebui sa ai un rezultat Papanicolau, pentru ca daca nu sunt modificari la nivelul colului, intr-adevar, asa cum spunea si anca, se pot incerca tratamente pana la faza cauterizarii....poate ar fi totusi bine sa mai ceri si o a doua parere...

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-09-30 11:23:37)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1506 2008-09-30 13:11:31

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

nu mi-e frica de durere, numai sa fie bine...adica am citit tot felul de pareri..are vreo legatura cauterizarea cu fertilitatea? adik exista vreun risc sa nu mai pot avea copii dk fac cauterizarea asta? e singurul lucru de care mi-e frica... multumesc  hmm

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1507 2008-09-30 13:58:25

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

tarja a scris:

nu mi-e frica de durere, numai sa fie bine...adica am citit tot felul de pareri..are vreo legatura cauterizarea cu fertilitatea? adik exista vreun risc sa nu mai pot avea copii dk fac cauterizarea asta? e singurul lucru de care mi-e frica... multumesc  hmm

nu iti va afecta fertilitatea...poti stai linistita din punctul asta de vedere... smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1508 2008-09-30 16:58:49

ARAMH
Membru
Inregistrat: 2008-09-30
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Multumuri pentru existenta situ-lui //o sursa de informare binevenita  //multa sanatate si spor in toate//mara

Offline

 

#1509 2008-09-30 17:02:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

multumim ARAMH si bine ai venit printre noi smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1510 2008-09-30 17:10:21

ARAMH
Membru
Inregistrat: 2008-09-30
Mesaje: 2

Re: rana pe col

multumesc de primire //

Offline

 

#1511 2008-10-01 02:59:43

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

buna! din nou va stresez un pic..vam spus mai sus de problemea mea cu rana pe col descoperita azi..dr m-a programat pt joi sa fac cauterizarea cu laseru...unele fete au zis sa cer mai multe pareri...
crys_ty_na, cunosti cumva vreun cabinet in bucuresti unde as putea sa merg fara programare sau cu programare dar in aceeasi zi in care o fac? ca nu am decat maine la dispozitie..si nush ce sa fac..
multumesc

Offline

 

#1512 2008-10-01 08:04:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

imi pare rau tarja dar nu sunt din bucuresti...poate e ajuta fetele din bucuresti sau incearca sa suni lamarie stopes sa vezi daca poti merge si fara o programare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1513 2008-10-01 10:12:11

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

am reusit sa fac o programare tot astazi la Sanorur Medical din militari. fetele din bucuresti, stiti ceva de el? am uitat sa intreb preturi, sper sa nu fie f mult smile

Offline

 

#1514 2008-10-01 10:15:22

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

tarja a scris:

buna! din nou va stresez un pic..vam spus mai sus de problemea mea cu rana pe col descoperita azi..dr m-a programat pt joi sa fac cauterizarea cu laseru...unele fete au zis sa cer mai multe pareri...
crys_ty_na, cunosti cumva vreun cabinet in bucuresti unde as putea sa merg fara programare sau cu programare dar in aceeasi zi in care o fac? ca nu am decat maine la dispozitie..si nush ce sa fac..
multumesc

tarja poti incearca la dna doctor Cojocaru Beatrice....la Mediplus, am auzit ca e buna si face si colposcopie (pe care nu stiu daca ai facut-o tu) dar care e necesara pentru a vedea stadiul in care este rana si a lua decizii mai departe ...

Tel: 021.231.77.91
Incearca poate ai noroc...spui si tu ca e o problema destul de urgenta si ca ai dori programare azi


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1515 2008-10-01 12:43:30

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

multumesc..am fost la sa sanorur si mi-a facut o ecografie pt ca ma durea in special in partea stanga destul de rau..si mi-a gasit un chist destul de mare..sunt disperata, au venit asa toate deodata..alt dr de ieri nu-mi spusese de chist desi i-am zis ca ma doare si de-aia ma zis sa merg si in alta parte. acum mi-a facut analize pt papanicolau si secretie..maine trebuia sa merg la primu dr sa-mi faca cauterizarea, dar nu ma mai duc pt ca nici analize nu mi-a facut si nici de chist nu mi-a spus..ce spuneti? e bine daca merg pe mana celui de-al doilea care mi-a facut si analizele si mi-a spus si de chist? nu stiu ce sa fac, sunt f confuza..au fost primele 2 controale ginec din viata mea si cand mi s-au spus toate prbl astea am ramas masca...sper din tot sufletul sa ma fac bine..voi ati avut probleme cu vreun chist vreodata?

Offline

 

#1516 2008-10-01 12:46:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

eu zic sa mergi la al doilea medic...dupa parerea mea s a comportat mult mai profesional...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1517 2008-10-01 14:51:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

tarja, ai facut ft bine ca te-ai dus la un al doilea control si ma bucur ca te-ai hotarat sa nu faci cauterizarea deocamdata. primul medic mi se pare interesat sa castige bani, nicidecum sa isi vindece pacientele. nu inteleg cum ti-a putut spune sa vii la cauterizare fara sa faca niste analize sau sa incerce un tratament. iarasi e ciudat ca nu ti-a facut ecografie sau ca nu a vazut chistul. mie din toate astea imi rezulta ca numai la bani se gandeste... si sunt o multime ca el.
cat de mare este chistul? eu am avut unul de 5 cm (cel putin asa mi-a zis doctorul) si mi-a trecut cu anticonceptionale. eu stiu ca nu sunt o problema asa mare chisturile, se trateaza. totusi, nu trebuie neglijate. nu ti-a prescris niciun tratament al 2-lea medic?

Offline

 

#1518 2008-10-01 16:10:15

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

exact cum spune si anca...nu inteleg cum draku sa faca direct cauterizare daca nici macar papanicolaul nu l-ai facut...ca sa nu mai zik de o colposcopie, necesara de altfel pentru a observa clar nivelul la care este rana ...poate totusi se poate incerca cu tratament intai....si daca totusi nu-s rezultate, asta ee...faci cauterizarea....si mie mi se pare mai ok cum a tratat lucrurile al doilea doctor


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1519 2008-10-01 18:23:58

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

da o cautare pe forum ca se vb mult despre chsturi. f multe femei au. conteaza insa si de ce tip e


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1520 2008-10-01 19:29:05

tarja
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 37

Re: rana pe col

chistul are vreo 5 cm, deci e mare...a spus ca intai sa asteptam maine rezultatele si apoi imi spune ce-ar trebui sa fac...imi face si papanicolaul si de secretie si colposcopie..mi-a dat xefo, cifran antibiotic si supozitoare diclofenac (sa le iau timp de 10 zile). nu am mai facut niciodata testul papanicolau, sunt cam paranoica, sper sa fie bine...ma sperie si chistul asta ca e mare..eu ii spusesem primului dr ca ma doare, dar a zis ca n-am nimic decat rana pe col..si eu am un chist de 5 cm...ce sa mai zic..sper sa fie bine maine cu analizele si sa ma vindec cat mai repede..multumesc mult pt raspunsuri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.