homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-83


#1559 2008-10-08 13:02:07

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

off..si eu am aceeasi problema si as dori sa o rog pe doctoressa sa imi raspunda si mie. Acum o luna si jumatate mi s=adescoperit o rana f mare si f urata pe col. Am facut testul papanicolau, Va spun aici ce scrie pe fisa aceea, poate ma lamuriti cat de grav e..o prietena de la medicina mi-a zis ca e tipul 2 .
Deci scrie asa evaluarea frotiului - satisfacator , diagnostic descriptiv, organisme- candida, ale modificari non-neoplazice . modificari celulare reactice asociate cu inflamatie DIU e bifat.  Modificari ale celulelor epiteliale, negativ pt leziuni intraepiteliale.

Iar la diagnostic citologic final...celule pavi...nu inteleg ce scrie..superficiale de aspect normal. Rare celule ..... iar nu inteleg infiltrat inflamator abundent. Hematii ? prezente. Modificari celulalre ..... prezente.

Vineri am facut colposcopia la care m=am speriat..Rana mea e pe tot colul... si are doua puncte ulcerative. pe fisa aceea d ela colposcopie scrie ectopie pseudopolipoida, lugol..iar nu itneleg ..negativ...recomandari ERat.

Ma puteti ajuta? e ff grav?/ am doar 25 de ani si am sunat la doamna dr Badea si ma ppate programa doar in februarie... mai stiti alti doctori specializati pe probleme de col? Multumesc

Offline

 



#1560 2008-10-09 11:07:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

in ce perioada a ciclului ai facut testul papanicolau? hematiile apar atunci cand ai avut o sangere la recoltare. fie de la ciclu, fie de la rana. si eu sunt in aceeasi situatie. am tot colul inflamat sad.
faptul ca la colposcopie a iesit ectopie, s-ar putea sa fie linistitor. ectopia e ceva cu care te nasti, nu se trateaza. nu stiu insa daca "ectopie pseudopolipoida" se refera la ectopia asta dobandita din nastere.
pt candida, va trebui sa urmezi un tratament. orice ginecolog va sti ce sa-ti prescrie, nu e ceva grav, trece usor.
rezultatul pap-ului nu e grav. tipul II e bun. mai problematica e rana de pe col. dar daca e ectopie, nu tb sa-i faci nimic (nici nu ai cum sa o tratezi, fiind pe tot colul), asa esti tu.

Offline

 

#1561 2008-10-09 11:10:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

mie mi se pare umpic ciudat papaul tau...cica nu ai rana dar tu ai...si ai cumva si sterilet?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1562 2008-10-09 14:58:09

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Denisa1983, la rezultatul colposcopiei cred ca este vorba despre ERAD nu ERat (sper sa nu scriu prostii si sa existe si ERat, dar sincer nu am auzit). Daca intr-adevar este vorba despre ERAD atunci nu cred ca ectopia este dobandita din nastere ci problema trebuie rezolvata prin cauterizare.
La dna Badea am incercat si eu sa ma programez si cand am auzit ca tb sa astept nu stiu cate luni am renuntat. Eu am fost la Spitalul Clinic "Panait Sarbu" (pt colposcopie si ERAD) si sunt foarte multumita, din punctul meu de vedere sunt profesionisti. Daca vei merge la control si va trebui sa faci ERAD sa nu iti faci griji, nu este o interventie complicata.

Sanatate multa! puss


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1563 2008-10-09 15:04:31

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

am vb cu denisa eu ieri prin mail....si i-am spus sa scaneze papu si colposcopia ca nu se intelege mai nimic...si sa le punem aici sa vedem exact....exact asta am intrebat-o si eu crys daca are sterilet...si mi-a zis k nu  :f?rv?nad:  deci io nu stiu ce sa zik....asteptam sa ne puna pap si colposcopia

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-10-09 15:05:17)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2008-10-09 16:08:36

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

incerc sa fac fotocopii ale rez papanicolau si colposcopie0 care e un desen facut de dr de fapt...va multumesc mult pt  raspuns..eu sunt cam speriata pt ca unii zic ca daca rana e fff mare( a mea e cat colul) nu se poate cauteriza altii zic ca se poate sa fie din nastere..etc....
In ceea ce priveste papanicolaul  e facut cu 5 zile inainte de ciclu..si nu am sterilet!! nici macar nu am viata sex activa...d\apoi sterilat//d=asta m=am si dus asa tarziu la dr...cand zic tarziu ma refer la marimea ranii.... pe mine ce m=a socat a fost faptul ca colul meu e plin de firisoare de sange... sau ma rog..tesut puternic vascularizat si are doua puncte ulcerative..sa incerc si cu ceaiuri..am gasit o reteta pe net , doamnna aceea zice ca s=a vindecat de o rana la fel d emare ca a mea, dar mi=e frica sa nu fac mai rau...la badea nu mai pot astepta cred ca imi fac progr la dr recomandata aici pe forum. multumesc mult si incerc sa atasez fotocopiile.

Offline

 

#1565 2008-10-09 16:18:46

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

nu incerca cu spalaturi cu ceaiuri....iti pot face mai rau....cel mai bine e sa mergi pe mana doctorului....dar intai incearca sa atasezi fotocopiile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1566 2008-10-09 16:31:44

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16326_picture_755.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16326_picture_756.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16326_picture_757.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16326_picture_758.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16326_picture_759.jpg

Offline

 

#1567 2008-10-09 16:35:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

vad ca ti s-a dat ...la colposcopie ...recomandari: detectare HPV si ERAD, la papanicolau e o inflamatie si in rest e ok....au aparut si niste hematii dar poate erai in preajma menstrei...
atata timp cat nu exista modificari la nivelul colului e ok...dar ceva trebuie facut in legatura cu rana aia...sa vdm ce mai zic si fetele

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-10-09 16:36:37)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1568 2008-10-09 16:42:31

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

merci pt raspuns..eram intr=adevar pana in ciclu..dar de ce ziceativoi ca am sterilet? sper ca nu au incurcat probele sau mai stiu eu ce.... va rog mult sa imi spuneti daca vi se pare ff grav, mie nu mi=a zis nici ca e grav nici ca e usor..nimic...ma rog doar sa iasa si Hpv=-ul bine..si de=ar fi asa..inseamna ca am rana asta de la candida si de la ciclul abundent...atunci tot ERAD trebuie sa fac , nu? dar va dati seama la o asemenea rana.... oare nu ex nimic pt a se mai micsora?sad

Offline

 

#1569 2008-10-09 16:53:43

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

anca9 a scris:

in ce perioada a ciclului ai facut testul papanicolau? hematiile apar atunci cand ai avut o sangere la recoltare. fie de la ciclu, fie de la rana. si eu sunt in aceeasi situatie. am tot colul inflamat sad.
faptul ca la colposcopie a iesit ectopie, s-ar putea sa fie linistitor. ectopia e ceva cu care te nasti, nu se trateaza. nu stiu insa daca "ectopie pseudopolipoida" se refera la ectopia asta dobandita din nastere.
pt candida, va trebui sa urmezi un tratament. orice ginecolog va sti ce sa-ti prescrie, nu e ceva grav, trece usor.
rezultatul pap-ului nu e grav. tipul II e bun. mai problematica e rana de pe col. dar daca e ectopie, nu tb sa-i faci nimic (nici nu ai cum sa o tratezi, fiind pe tot colul), asa esti tu.

Uite , vezi? d-asta nu mai stiu nici eu ce sa inteleg..unii spun ca imi trebuie ERAD( inclusiv dr mea) altii intr-adevar zic ca prea mare pt a fi tratata..papanicolaul a iesit bine.l.nu mai stiu ce s ainteleg...si as fi vrut sa dau peste un dr f bun care sa stie toata lucrurile astea..Daca ma duc la unul care stie una si buna ca rana pe col se trateaza cu electrorezectie( caci asta inseamna ERAD)?? si eu cum sunt f sensibila..
Jesse ..tu la ce dr ai fost..daca nu prind pe niciun dr sapt viitoarte ma duc acolo pt inca o colposcopie. Va multumesc mult de tot inca o data:*

Offline

 

#1570 2008-10-09 17:03:26

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

eu tind sa fiu de acord cu doctorita ta...daca rana deja e mare...nu se mai retrage...si e foarte bine ca pap-ul ti-a iesit bine...dar intr-un fel trebuie rezolvat cu rana...oricum ai putea sa mai ceri o a doua parere unui alt doctor


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1571 2008-10-09 17:27:17

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

nu mi-e frica de cauterizare sau erad, dar mi-as dori in primul rand sa fie absolut necesara, sa nu lase traume pe mai tarziu si sa fie bine facuta. poate mai intra si alte fete care au mai avut si poate stiu altceva in plus.

Offline

 

#1572 2008-10-09 18:17:44

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Denisa1983, eu am fost la dl prof Bogdan Marinescu si este foarte competent. Am inteles ca tot acolo este si o doctorita Puia (daca am retinut eu bine, nu stiu daca spitalul are si site ca sa vezi clar ce doctori sunt si eventual sa dai un telefon). Eu sunt foarte multumita de cum m-a tratat dl profesor, e profesionist.
Astazi am fost la pansamanet si unele fete mi-au povestit ca lor nu le-a facut anestezie, presupun ca ramane la latitudinea doctorului si depinde si de gravitatea problemei, nu stiu ce sa zic.
In orice caz, Denisa, incearca si acolo, din cate am vazut eu sunt doctori buni iar toate "colegele mele de suferinta" de la pansament sunt foarte multumite de consultatiile de acolo si de interventii. Si eu am auzit numai lucruri bune despre dna Badea dar sa astepti atat nu prea este bine. Din spusele unei alte fete si dr Ion este competent.

Iti doresc multa sanatate si daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu drag! puss


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1573 2008-10-09 18:26:41

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

A, o alta doctorita care mie mi s-a parut buna este Claudia Stefanescu de la Centrul de Diagnostic "Victor Babes", numai ca aici este privat si trebuie sa platesti toate analizele.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1574 2008-10-09 18:29:01

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

multumesc frumos..te=ai uitat peste analizele mele..cum ti se par?

Offline

 

#1575 2008-10-09 18:35:37

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Din ce am vazut eu pe papanicolau nu e vb de HPV, in rest nu stiu ce sa iti spun, in schimb rezultatul colposcopiei e un pic mai complicat. Dar stai linistita, pentru toate exista o solutie, trebuie sa gasesti un doctor bun si va fi ok. Am sa ma uit acasa dupa nr de tel de la Spitalul "Panait Sarbu" si poate iti dau ei mai multe informatii. Important este sa nu iti pierzi increderea si sa fii puternica. smile


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1576 2008-10-09 18:37:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

Jessie ...papanicolaul nu arata prezenta HPV...pentru detectarea HPV se face analiza speciala...si probabil din ce a vazut doctorul la colposcopie si-a dat seama ca ar putea fi vorba de HPV....dar asta e o analiza separata pe care ar trebui s-o faca denisa...insa e scumpa...cam 350-400 ron


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1577 2008-10-09 18:41:28

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

Jessie a scris:

Denisa1983, eu am fost la dl prof Bogdan Marinescu si este foarte competent. Am inteles ca tot acolo este si o doctorita Puia (daca am retinut eu bine, nu stiu daca spitalul are si site ca sa vezi clar ce doctori sunt si eventual sa dai un telefon). Eu sunt foarte multumita de cum m-a tratat dl profesor, e profesionist.
Astazi am fost la pansamanet si unele fete mi-au povestit ca lor nu le-a facut anestezie, presupun ca ramane la latitudinea doctorului si depinde si de gravitatea problemei, nu stiu ce sa zic.
In orice caz, Denisa, incearca si acolo, din cate am vazut eu sunt doctori buni iar toate "colegele mele de suferinta" de la pansament sunt foarte multumite de consultatiile de acolo si de interventii. Si eu am auzit numai lucruri bune despre dna Badea dar sa astepti atat nu prea este bine. Din spusele unei alte fete si dr Ion este competent.

Iti doresc multa sanatate si daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu drag! puss

Cred ca o sa sun la clinica asta...dar si la dr bogdan marinescu e full..ai ajuns cu recomandari? eu am azuit ca e f badaran., dar nu conteaza. ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.