homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-96


#1806 2008-11-26 14:51:56

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: rana pe col

am auzit si eu de uleiul de  sunatoare dar nu stiam ca e bun pt rana pe col. mie mi-a povestit o cunostinta ca il introducea cu seringa si il lasa acolo toata noaptea iar uleiul era preparat de ea. daca am inflamatie pe col pot folosi si eu ulei de sunatoare?

Offline

 



#1807 2008-11-26 14:53:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

de obicei de aia exista medic...sa ne ajute si sa ne lamureasca...
eu auzisem de un tratament cu propolis cu care fetele au scapat de rana pe col...dupa ce tratez infectia o sa ma ocup si de rana. a mea e mica, dar vreau sa scap ca ma macina.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1808 2008-11-26 15:13:41

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: rana pe col

offf... medicii astia.... tocmai am venit de la medic. cred ca o sa ii iau la rand pe toti si tot nu o sa gasesc unul bun. si propolisul e fff bun. eu foloseam tinctura in ceaiul cu care imi faceam irigatii. vreau sa incerc si marul-lupului.

Offline

 

#1809 2008-11-26 15:15:31

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

tratamentul cu propolis il gasesti in arhiva de la formula as...suna interesant si nu are ce sa faca rau. propolisul e bun cicatrizant.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1810 2008-11-26 15:22:58

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: rana pe col

inflamatia mea este cauzata de HPV dar nu exista tratament pt virus. sper sa gasesc ceva naturist pt asta si ma gandeam la marul lupului pt ca distruge celulele precanceroase si se foloseste pt multe afectiuni ginecologice.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2008-11-26 15:25:45

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

Danae a scris:

chiar majestik...zi`ne si noua despre uleiul ala de sunatoare...ca si eu am rana pe col si as fi interesata...

sa zicem ca nu e o metoda tocami...madicala. am citit si eu la o doamna, tot pe net, care zicea ca a scapat. in fine sa va zic cum:
seara, inainte de a te pune in pat, iei un tampon de vata,cam cat o nuca, il imbibi cu ulei de sunatoare si dupa, il introduci down there. ca pe un ovul. dimineata il scoti de acolo si te speli un pic. atat:)
whiterose ai intrebat doctorul de marul lupului? sau de unde ai auzit de astfel de tratament?

Ultima oara a fost editat de majestik (2008-11-26 15:28:03)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1812 2008-11-26 15:34:53

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

si uleiul asta de sunatoare de unde il pot cumpara? si cat dureaza cura asta? cate zile?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1813 2008-11-26 16:39:33

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

pai 10 zile zicea doamna aceea. il poti luai de la plafar. e pana in 10 lei, park 5 lei am dat eu pe el in vara.
tu danae faci tratament?cand te mai duci la control?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1814 2008-11-26 17:23:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

whiterose, cred ca uleiul asta e bun doar daca ai rana. altfel nu cred ca rezolvi nimic cu el. eu ma gandesc ca e pt col asa cum e alifia de galbenele pt ranile de piele smile pt hpv ar tb sa existe vreun tratament care macar sa inactiveze virusul si sa scapi de inflamatie. si cred ca ar tb sa gasesti un medic care sa iti dea tratamentul asta cat mai repede, pana nu se face rana din inflamatia aia.

Offline

 

#1815 2008-11-26 19:30:37

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: rana pe col

majestik a scris:

Danae a scris:

chiar majestik...zi`ne si noua despre uleiul ala de sunatoare...ca si eu am rana pe col si as fi interesata...

sa zicem ca nu e o metoda tocami...madicala. am citit si eu la o doamna, tot pe net, care zicea ca a scapat. in fine sa va zic cum:
seara, inainte de a te pune in pat, iei un tampon de vata,cam cat o nuca, il imbibi cu ulei de sunatoare si dupa, il introduci down there. ca pe un ovul. dimineata il scoti de acolo si te speli un pic. atat:)
whiterose ai intrebat doctorul de marul lupului? sau de unde ai auzit de astfel de tratament?

am intrebat un fitoterapeut daca pot folosi marul lupului pt infectia cu HPV si mi-a spus ca da. dar nu stiu exact efectele.

Offline

 

#1816 2008-11-26 22:01:24

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: rana pe col

Doctoressa, te rog, raspunde-mi si mie daca Papanicolau de tipul 2 si proces inflamator e semn de ingrijorare si daca la vremea cand am facut analiza si am primit rezultatul imi trebuia tratament si avertizare ca se poate ajunge la rana pe col sad Multumesc mult.

Nu pot decsrie cat de ignoranta am fost, nu inteleg de ce am avut incredere in doctorita de pana acum, cu cat citesc mai mult despre problema asta cu atat mai mult realizez ca nu trebuia sa ascult o persoana care imi spunea ca secretia constanta este normala, mai abundamenta in cazul meu, si ca procesul inflamator se trateaza cu Flamexin la menstruatie. Gresesc acum ca o condamn? Gresesc ca ma condamn? Era inca de atunci un semnal de alarma?

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2008-11-26 22:13:26)

Offline

 

#1817 2008-11-26 22:53:12

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

whiterose a scris:

majestik a scris:

Danae a scris:

chiar majestik...zi`ne si noua despre uleiul ala de sunatoare...ca si eu am rana pe col si as fi interesata...

sa zicem ca nu e o metoda tocami...madicala. am citit si eu la o doamna, tot pe net, care zicea ca a scapat. in fine sa va zic cum:
seara, inainte de a te pune in pat, iei un tampon de vata,cam cat o nuca, il imbibi cu ulei de sunatoare si dupa, il introduci down there. ca pe un ovul. dimineata il scoti de acolo si te speli un pic. atat:)
whiterose ai intrebat doctorul de marul lupului? sau de unde ai auzit de astfel de tratament?

am intrebat un fitoterapeut daca pot folosi marul lupului pt infectia cu HPV si mi-a spus ca da. dar nu stiu exact efectele.

http://web13.net/marul-lupului-vindeca- … ri-cancer/
Sidoni@  ai fost? cum e treaba?
PN 2 e bun, nu e motiv de ingrijorare, restul eu nu stiu sa-ti raspund, dar o sa -ti raspunda fetele smile

Ultima oara a fost editat de majestik (2008-11-26 23:16:19)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1818 2008-11-26 23:17:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

Sidoni@ a scris:

Doctoressa, te rog, raspunde-mi si mie daca Papanicolau de tipul 2 si proces inflamator e semn de ingrijorare si daca la vremea cand am facut analiza si am primit rezultatul imi trebuia tratament si avertizare ca se poate ajunge la rana pe col sad Multumesc mult.

Nu pot decsrie cat de ignoranta am fost, nu inteleg de ce am avut incredere in doctorita de pana acum, cu cat citesc mai mult despre problema asta cu atat mai mult realizez ca nu trebuia sa ascult o persoana care imi spunea ca secretia constanta este normala, mai abundamenta in cazul meu, si ca procesul inflamator se trateaza cu Flamexin la menstruatie. Gresesc acum ca o condamn? Gresesc ca ma condamn? Era inca de atunci un semnal de alarma?

nu e semn de ingrijorare...Papanicolau tip 2 e ok...secretia abundenta merita examinata la microscop dar cam atit...nu cred ca e cazul sa te condamni

oxxy nu te stresa atit ca nu e nimic grav...pe de alta parte, firesc ar fi sa te duci cu rezultatul la medicul tau, cel care a recoltat pentru biopsie, sa interpreteze rezultatul...care, inca odata, nu e semn de vreo gravitate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1819 2008-11-26 23:27:28

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: rana pe col

Uff,multumesc mult pt raspuns, doctoressa... hjarta Maine am sa merg la medic,voi primi si rezultatul paps... Sper ca va fi totul bine... :-< O sera placuta tuturir! puss

Offline

 

#1820 2008-11-27 00:29:07

rozzanna
Membru
Inregistrat: 2008-11-26
Mesaje: 1

Re: rana pe col

buna! acum o luna am mers la ginecolog si diagnosticul a fost col cu leziuni colposcopice majore.Am facut colposcopia apoi ERAD-ul.Testul Papanicolau mi-a zis ca este "bunicel" insa as dori si o interpretare pe intelesul meu.Rezultatul este:
-sistem bethesda2001/frotiu conventional.
-satisfacator pt evaluare,celule endovervicale prezente
-alte modificari non-neoplazice:modificari celulare reactive asociate cu inflamatie
-modificari ale celulare epiteliale:celule scuamoase:negativ pt leziuni intraepiteliale
Diagnostic citologic final:frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive.Negativ pt leziuni intraepiteliale.
Astazi am primit si rezultatul la histologie care m-a speriat.Scrie urmatoarele:fragmente de col cu epiteliu pavimentos pluristratificat ce prezinte zone de CIN1 cu koilocite in straturi superficiale.Epiteliu cilindric de la nivelul zonei scuamo-cilindrice cu metaplazie imatura si bogat infiltrat inflamator limfo-plasmocitar.Glande endocervicale tapetate de epiteliu cilindric unistratifica; corion bogat infiltrat inflamator limfoplasmocitar.
Diagnosticul final este :col cu zone de CIN1 cu koilocite si endocervicita cronica!
Ceea ce imi da de gandit este faptul ca mi-au inversat ultimele 2 cifre de la CNP.in plus al 2-lea prenume coincide cu cel al surorii mele iar varsta este mai mare cu 6 ani....Mi-a recomandat vaccinul HPV si mi-a spus ca virusul HPV este prezent ca nu exista tratament si ca va trebui sa merg toata viata din 6 in 6 luni sa fac un test PAP pentru ca alte leziuni produse de acest virus sa fie tratate la timp. Ce credeti?este necesar vaccinul acela in conditiile in care oricum virusul ramane prezent? sa consult si un alt medic? Rezultate cat de rele sunt?A disparut rana de pe col prin Erad sau trebuie sa mai trec prin multe altele? Multumesc

Offline

 

#1821 2008-11-27 00:39:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

stai umpic...dupa primul rezultat nu mai ai leziune si e ok...dar e recomandata o analiza de secretie...dupa a 2 a intradevare mai rau umpic...dar nu au cum sa stie daca ai sau nu hpv daca nu ti au facut analiza hpv...si daca nu concid datele poate ti a dat rezultatul altei persoane...asa ca intoarcete cu analiza la laborator si cere lamuriri...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1822 2008-11-27 16:28:55

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

pe 4 decembrie fac 1 luna de la cauterizarea ranii pe col, doctorita mi-a zis abstinenta sexuala 6 saptamani. Intrebarea mea e la cat timp pot ramane insarcinata? dupa ce ma va vedea si d-na doctor , oare o sa mai fac pap din nou?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1823 2008-11-28 09:04:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

stie cineva sa-mi raspunda si mie la intrebare


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1824 2008-11-28 09:28:28

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Adina, poti sa faci bebe din momentul in care esti sigura ca rana s-a vindecat complet, iar perioada depinde de la femeie la femeie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.