homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-99


#1863 2008-12-15 23:35:40

desiree22
Full member
De la: undeva departe
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 120

Re: rana pe col

buna, eu sunt noua pe aici, dar citesc de cateva luni bune mesajele voastre. De asemenea am si eu o rana pe col si m-ar interesa ce leacuri babesti  incerci, sa spun asa.


"Viata e lucrul ala care ti se intampla in timp ce esti prea ocupat sa faci diverse alte lucruri."

Offline

 



#1864 2008-12-16 09:41:00

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

leacuri babesti, adica altceva decat ovule  tillfreds
eu iau acum vitamina e si incerc cu ulei de sunatoare ceva..


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1865 2008-12-16 12:02:40

desiree22
Full member
De la: undeva departe
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 120

Re: rana pe col

multumesc pt raspuns.  eu am avut ovule cervugid, dar de cateva luni nu mai sunt in tara si nici nu o sa ajung prea curand si ar tb sa merg aici la un control, dar tot aman si aman....


"Viata e lucrul ala care ti se intampla in timp ce esti prea ocupat sa faci diverse alte lucruri."

Offline

 

#1866 2008-12-16 14:59:52

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

nu ai pentru ce wink
pana la urma tot trebuie sa-ti faci dar sa nu amani prea mult ...


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1867 2008-12-16 16:30:16

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: rana pe col

buna ,fetelor...acum o luna am pierdut o sarcina la 6 saptamani,am urmat tratament cu antibiotic,acum am fost la un control...in urma lui mi s-a spus ca am o rana pe col si o anexita...ma intreb acum oare astea dc le-am avut dinainte de sarcina ar fi putut cauza pierderea ei?sau m-am pricopsit cu ele dupa?


si mi-a dat ca tratament asa:ofloxacin, metronidazol, aulin, klion ovule, betadine ovule clotrimazol(cred)ovule.Este un tratament adecvat pt rana pe col si anexita?

Ultima oara a fost editat de adryana grygo (2008-12-16 16:55:20)


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2008-12-18 19:27:03

karina 23
New member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 13

Re: rana pe col

buna fetelor!!!mi s-a descoperit de aprox. 2luni o rana pe col si am facut tratament, insa nu a disparut. medicul mea mi-a recomandat sa fac o serie de analize, printre care si anticorpi Chlamydia trachomatis: IgA, IgG, IgM. Am facut analizele si mi-a iesit la toate negativ, insa la interval de referinta mi-a iesit la IgG :negativ<1/16, echivoc: 1/16 si pozitiv: >1/32. Puteri sa-mi spuneti va rog ce inseamna k numai am rabdare pana se intoarce medicul meu in tara.va rog k tare sunt ingrijorata. rana asta pe col mi-a dat atea emotii, luna viitoare m-am hotarat sa fac cauterizarea si sper sa-mi treaca , va pup si multa sanatate.

Offline

 

#1869 2008-12-19 14:06:56

monicanicoleta
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 79

Re: rana pe col

Si eu sangerez uneori dupa contactul sexual. Am efectuat examenul Papanicolau si a iesit bine. Ce investigatii trebuie facute pentru a depista o eventuala rana pe col?
Mentionez ca am fost la consultatii la 2 ginecologi si nu mi-au dat un raspuns clar, au zis ca probabil de la anticonceptionale.
La un simplu tuseu vaginal s-ar fi descoperit o eventuala rana pe col?
Sunt cam disperata.
Multumesc.

Offline

 

#1870 2008-12-19 14:07:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

trebuie sa faci o colposcopie daca vrei sa stii sigur daca ai rana pe col

Offline

 

#1871 2008-12-19 14:32:35

monicanicoleta
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 79

Re: rana pe col

Dar daca am efectuat ecografie intravaginala, abdominala si examen Citologic Cervico-Vaginal Pap Test, nu se putea descoperi cauza?
Mentionez ca am fost diagnosticata cu dispereunie ( dureri la contactul sexual ), dar mi s-a zis ca nu este o cauza organica si nu mi-a dat nici un tratament.
Ce parere aveti?

Offline

 

#1872 2008-12-19 15:17:32

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

monica, la colposcopie se vede sigur daca e rana. la pap daca tesutul prelevat nu a fost din acea rana se poate sa iasa ok, dar rana sa existe(au fos cazuri pe forum)
la un simplu control rana se poate depista, dar nu intotdeauna
de la ac poti sa ai spotting(sangerari peste folie) dar nu apare numai dupa contact sexual

karina, nu inteleg intrebarea ta

Offline

 

#1873 2008-12-19 21:17:21

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: rana pe col

buna fetelor, am fost si eu azi la ginecolog pt prima data....mi s-a spus ca am o rana pe col si am facut un pap....in urma controlului mi s-a pus diagnosticul de vulvovaginita si cervicita nu stiu de care (nu inteleg ce scrie)....mi s-a dat tratament cu ovule colposeptine si macmiror, plus spalaturi cu tantum rosa si mi s-a spus sa folosesc irigatorul....am citit pe aici la un moment dat ca nu ar fi bine cu irigatorul si nu mai stiu ce sa cred, plus ca ma ingrijoreaza ca pe prospectul la macmiror scrie de niste reactii alergice....stie cineva in ce constau aceste reactii alergice? tratamentul trebuie sa il fac 10 zile dupa care ma duc sa imi interpreteze analizele...


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1874 2008-12-19 22:41:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

dea_di, tratamentul ti l-a dat in urma unor analize sau dupa ce a vazut el acolo?
reactiile pot consta in mancarimi, arsuri, dar cam la toate scrie ca pot aparea reactii adverse, asta nu inseamna ca si apar
cu irigatorul poti sa te ranesti si de aceea ar fi indicat fara mai ales ca ai si rana

Ultima oara a fost editat de lady in black (2008-12-19 22:41:26)

Offline

 

#1875 2008-12-20 14:43:18

karina 23
New member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 13

Re: rana pe col

vroiam sa stiu daca intervalul de referinta IgG :negativ<1/16, echivoc: 1/16 si pozitiv: >1/32. e de bine sau e ceva in neregula, la anticorpi Chlamydia trachomatis, in rest mi-au iesit negative. va multumesc,pupici

Offline

 

#1876 2008-12-20 23:40:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

karina, dar tie cat ti-a iesit IgG-ul? ca tu ne dai numai valorile de referinta. si oricum IgG-ul pozitiv arata in unele cazuri ca ai avut boala, nu ca o ai

Offline

 

#1877 2008-12-27 08:41:58

georgiana15
Membru
De la: ploiesti
Inregistrat: 2008-12-27
Mesaje: 2

Re: rana pe col

bunna ziua. am 15 ani si sunt din ploiesti,in urma cu 5 zile am  facut un chiuretaj si asa mi-a fost descoperita o rana pe col.fac tratament cu antibiotice si luna viitoare ma duc din nou la control.as vrea sa stiu ce riscuri pot avea in afara de cancer si inca o intrebare cea mai importanta chiar cum ma pot reface dupa chiuretaj si fizic si psihic,deoarece a fost primul copil care mi lam dorit si mia parut rau ca lam dat afara dar asa era cel mai bine k am o viata inainte si nu mai sunt cu persoana respectiva si as vrea sa stiu cum as putea revenii la forma de dinainte?va multumesc


pretuieste pe cineva cand il ai,nu dupa ce lai pierdut
        fereste-ma doamne de prieteni,ca de dusmani ma feresc singur

Offline

 

#1878 2008-12-27 11:31:55

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

mergi din nou la control luna viitoare pt rana pe col, sa vezi daca ti`a trecut cu tratament si daca nu ti`a trecut medicul va apela la alt tratament sau cauterizare, in functie de cat de mare e rana, asta daca o mai ai.
ca sa treci peste ideea ca ai facu avort si sa nu te afecteze psihic ar trebui sa fii mai optimista, sa fii puternica si sa nu te mai gandesti, sau sa ai remuscari. viata merge inainte, faptul e consumat asa ca nu are rost sa te mai stresezi ca mai rau iti faci.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1879 2008-12-29 09:42:51

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

georgiana in viata sa nu uiti ca tot ce faci , faci pentru tine . asa ca incerca sa te pretuiesti mai mult si o sa vezi ca poti sa treci peste tot , dar sa nu faci nimic de dragul nimanui , si in nici un caz sa nu faci ceva doar ca asa ti-a cerut el (partenerul) , ai multi ani inainte timp in care poti face compromisuri,  dar nu de acum ca esti inca mica, bafta multa

Offline

 

#1880 2008-12-29 16:01:58

georgiana15
Membru
De la: ploiesti
Inregistrat: 2008-12-27
Mesaje: 2

Re: rana pe col

ms mult pentru sfat si-o sa tin cont,in orice caz deja am inceput sa-mi revin.mama mea dacolo de sus de la dumnezeu poate ca o sa ma ajute si o sa trec peste tot.daca am trecut eu acu 6 luni peste moartea mamei o sa trec si peste asta.pacat ca nam stiut sa ascult de sfaturile altora atunci cand a trebuit si am vrut sa ma dau singura cu capu de sus,k asta-i viata.dar no sa ma doboare pe mine nimeni viata merge inainte si deja am inceput sa-mi revin imi schimb si lookol total si o sa ma schimb si eu ca om de fapt deja m-am schimbat viata sau dumnzeu a vrut sa ma maturizeze mai repede de cat ar fii trebuit si tocmai daia asa cum am luat viata in maini de atatea ori si am mers inainte un ex cand mama mea a fost adusa din italia in cosciug o sa pot merge si acu inainte cu ajutoru meu in primu rand a lui dumnezeu si-al mamei mele,dumnezeus-o odihneasca in pace.ms mult pt  sfat.un an nou fericit! smile


pretuieste pe cineva cand il ai,nu dupa ce lai pierdut
        fereste-ma doamne de prieteni,ca de dusmani ma feresc singur

Offline

 

#1881 2009-01-04 00:33:43

Scorpio
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 47

Re: rana pe col

Buna! Acum un an si ceva, un doctor mi-a spus dupa consult ca am o rana pe col si ca cel mai bine e sa astept sa se vindece singura. De atunci am mai fost la medici si nici unul nu mi-a spus ca as avea ceva, chiar daca am facut doua ecografii vaginale. De curand am fost la un alt medic care mi-a zis ca am o rana maricica si ca trebuie sa fie cauterizata. Mi-a facut analiza Babes Papanicolau, dar inca nu am primit rezultatul.
Ar trebui sa sun pentru programare zilele astea... Dar nu stiu, sa mai cer o parere? Mi se pare ciudat ca 2 medici nu au vazut ca as avea vreo rana.

Offtopic: La multi ani tuturor!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.