homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-15


#267 2008-10-31 17:54:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Sifilis - Mod de transmitere:
- in peste 90% din cazuri - transmitere pe cale sexuala
- intepaturi, taieturi, muscaturi, sarut, prin placenta de la mama la fat
- foarte rar: prin leziuni deschise ale altor afectiuni ale pielii, prin urina, sperma, saliva, sange
- foarte, foarte rar: prin obiecte contaminate (agentul infectios este foarte sensibil in mediul extern)
( sursa www.romedic.ro )

Poate va ajuta asta cu ceva.

Si la barbati se manifesta mai violent, prin usturime la uinare. Insa femeile pot fi doar purtatoare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#268 2008-10-31 17:57:50

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: boli cu transmitere sexuala

deci foarte foarte rar se poate lua de pe wc sau sticle da?
deci avea dreptate iuby cu usturimile... 1-1 lol


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#269 2008-10-31 18:28:05

ailito
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

buna. scuze ca deviez de la subiectul curent dar am o nelamurire la care cred ca as gasi raspuns aici.am fost diagnosticata,pe langa vaginita, cu anexita,dar am citit pe rezultatul ecografiei urmatoarele"zonele anexiale fara modificari ecografice".acum nu stiu ce sa cred.medicul mi/a dat pentru anexita 12ketonal supozitoare, celcozone750mg(1 la 12 ore) si no-spa40mg(1la 12 ore).Sa nu mai zic ca pt vaginita am un sir intreg de tratament(polygynax ovule,,macmiror unguent, macmiror tablete,sumamed -3 tablete- si spalaturi cu tantum rosa timp de 10 zile).p prospect la polygynax scrie k nu s fac dusuri vaginale in timpul tratamentului.Sunt cam suspecta in legatura cu medicul asta pt ca are faramacie proprie si cred k m/a cam incaract,dar am fost la el pt ca era recunoscut drept cel mai bun din oras. as fi recunoscatoare unui raspuns care sa ma poate ajuta....e ok tratamentul,mai ales cel pt anexita,avand in vedere rezultatul ecografiei?

Offline

 

#270 2008-10-31 19:01:53

irina pit
New member
Inregistrat: 2008-10-30
Mesaje: 13

Re: boli cu transmitere sexuala

buna ziua! am si eu o problema acum 2 saptamani am fost diagnositcata cu chlamidya.Am luat tratamentul prescris de doctor si eu si prietenul meu insa usturimea si senzatia de a urina inca persista. Ce ar trebui sa fac? Mai astept trebuie sa astept mult pana isi face tratamentul efectul? De 6 luni de zile ma tot chinuiesc, nu mai suport usturimile. Ma gandesc sa urmez si tratamentul cu doxicilina, am citit pe forum ca a dat rezultate dar imi e frica sa nu fac abuz de pastile... cand stiu ca am scapat de aceasta bacterie?

Offline

 

#271 2008-11-01 09:06:24

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Irina repeta testul pentru clamydia. E posibil sa mai fie nevoie de o doza de tratament. Din pacate se poate intampla ca aseasta boala sa nu treaca de la primul tratament. Stii ca ai scapat de ea cand testul iese negativ.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-11-01 17:43:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

ailito a scris:

buna. scuze ca deviez de la subiectul curent dar am o nelamurire la care cred ca as gasi raspuns aici.am fost diagnosticata,pe langa vaginita, cu anexita,dar am citit pe rezultatul ecografiei urmatoarele"zonele anexiale fara modificari ecografice".acum nu stiu ce sa cred.medicul mi/a dat pentru anexita 12ketonal supozitoare, celcozone750mg(1 la 12 ore) si no-spa40mg(1la 12 ore).Sa nu mai zic ca pt vaginita am un sir intreg de tratament(polygynax ovule,,macmiror unguent, macmiror tablete,sumamed -3 tablete- si spalaturi cu tantum rosa timp de 10 zile).p prospect la polygynax scrie k nu s fac dusuri vaginale in timpul tratamentului.Sunt cam suspecta in legatura cu medicul asta pt ca are faramacie proprie si cred k m/a cam incaract,dar am fost la el pt ca era recunoscut drept cel mai bun din oras. as fi recunoscatoare unui raspuns care sa ma poate ajuta....e ok tratamentul,mai ales cel pt anexita,avand in vedere rezultatul ecografiei?

ailito i am lasat doctoressei linkul...in ceea ce priveste trat pt vaginita si parerea mea e ca e umflat...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#273 2008-11-01 18:02:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

atita vreme cit zonele anexiale sunt fara modificari conform cu echograia, asa cum bine ai sesizat si tu, nu ai anexita deci nu ai nevoie de tratament pentru aceasta afectiune
tratamentul pentru vaginita mi se pare a fi dat pentru tot blocul...of...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#274 2008-11-01 22:18:56

ailito
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

va mulumesc din suflet pt raspuns si ajutor in acelasi timp.de cand am vazut retele date am ramas foarte surprinsa...dar am apucat sa cumpar,fiind zapacita atunci pe loc dupa control, si acum sunt la jumatatea tratamentului,doar spalaturile cu tantum rosa nu le/am facut.acum sper sa nu intervina vreo alta problema daca iau tratamentul asta,fara a fi nevoie de el. oricum am ramas complet dezamagita de doctor...si acum pt urmatorul control nu stiu zau unde sa merg....imi puteti sugera un cabinet in brasov?

Offline

 

#275 2008-11-02 08:47:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli cu transmitere sexuala

ailito, cauta un cabinet in brasov la topicul asta http://forum.anticonceptionale.ro/t1742 … -buni.html
e un topic unde fiecare a recomandat cate unul sau mai multi medici ginecologi din diferite orase.

Offline

 

#276 2008-11-03 15:09:33

ailito
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

mc mult camysh.cred ca am gasit o clinica dupa lungi cautari.acum ramane de vazut ce o sa iasa.mai ramane totusi nelamurirea in legatura cu tratamentul pe care il iau in continuare,daca tot l-am inceput...e bine,nu e bine,ar putea avea alte  urmari?si spalaturile pe care nu le-am facut...e vreo problema?mentionez ca spalaturi nu am mai facut pana acum.mc mult pt ajutor

Offline

 

#277 2008-11-17 10:09:51

soul_fuct
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

cine ma poate ajuta si pe mine cu interpretare unui buletin cervico vaginal?

Adecvarea frotiurilor:-frotiu limitat de :citoliza,frecvente PMN

Diagnostic descriptiv:-infectii bacterii
                               -modificari reactive asociate cu:inflamatia(include si reparatia tipica)
                               *observatii:modificari epiteliale reactive inflamatorii intense

Si mi s a dat tratament cu cervugid,dar problema e ca nu stim ce trebuie sa ia el...ca are niste crapaturi la nivelul penisului care ii sangereaza si banuim ca a luat infectia de la mine. Va multumesc

Offline

 

#278 2008-11-17 10:18:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Atat scrie pe buletinul de analize?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#279 2008-11-17 10:24:05

soul_fuct
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

si diagnostic babes papanicolau clasa II,problema e ca doctorita la care ma duc nu a vrut sa mi dea tratament pt el si suntem disperati ca dureaza chestia asta de vreo 3 luni,prima oara am crezut k e candida si am facut eu un tratament cum am crezut cu gynozol ovule si crema lomexim,m au lasat mancarimile,care erau groaznice, dar nu putea sa avem contact sexual ca ma durea groaznic...si acum n am mai incercat de frica ca el ink are infectia sau ce o avea sad

Offline

 

#280 2008-11-17 10:59:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Sotul tau poate sa mearga la un demratolog sa vada ce are iar tu poti sa faci o analiza de secretie sa vezi exact despre ce baterie este vorba. Si schimba si medicul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#281 2008-11-17 11:05:43

soul_fuct
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

pai si imi poti recomanda un medic bun in bucuresti si un deramtolog?

Offline

 

#282 2008-11-17 11:10:53

soul_fuct
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

si daca imi poti zice si mie in mare despre ce e vb...ca sunt un pic cam disperata ca deja dureaza de prea mult timp chestia asta,si doctorita mea nu prea a stat de vorba cu mine si e prima oara cand am fost la ginecologie si momentan nu prea imi vine sa o schimb ca m am obisnuit cat de cat cu ea sad

Offline

 

#283 2008-11-17 11:11:13

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Aici poti gasi medici ginecologi recomandati de fete din diferite orase. Sigur sunt si din Bucuresti. Eu sunt din Tulcea si nu as sti sa-ti recomand pe cineva.

http://forum.anticonceptionale.ro/t1742 … -buni.html

Nu pot sa-ti spun despre ce e vorba. Fara o analiza de secretie, nu ai cum sa stii sigur. Si eu chiar as schimba medicul.


Vad ca insisti sa nu respecti regulile forumului. Considera-te avertizata a doua oara. La a treia abatere iei ban.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#284 2008-11-17 11:21:55

soul_fuct
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

e prima oara pe forum si chiar nu inteleg cu ce gresesc sincer sad,in partea cealalta nu reusesc sa sterg postul

Multumesc

Ultima oara a fost editat de soul_fuct (2008-11-17 11:29:50)

Offline

 

#285 2008-11-17 11:26:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Uite ai regulamentul forumului. Citeste-l macar acum daca nu ai facut-o cand te-ai inscris.

http://forum.anticonceptionale.ro/t1040 … ULUI-.html

O sa sterg eu celalalt post.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.