homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-22


#400 2009-02-22 22:07:01

oanaonuta87
New member
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

o sa mai imi fac unul ca sa stau linistita. multumesc!!!

Offline

 



#401 2009-02-22 22:15:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

pt putin smile

Offline

 

#402 2009-03-01 21:59:47

cristinica2
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 9

Re: boli cu transmitere sexuala

in timpul tratamentului pentru chlamidia pot avea contact sexual protejat (prezervativ) cu partenerul? am citit ca sunt interzise contactele sexuale in timpul tratamentului dar nu stiu daca se referea doar la cel neprotejat.
multumesc

Offline

 

#403 2009-03-01 22:11:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

teoretic da...daca tratamentul implica doar antibiotic administrat pe cale orala.
dar aveti grija pe unde umbla si degetele sa nu faceti schimb de secretii accidental
si faceti amandoi tratamentul

Offline

 

#404 2009-03-02 19:10:38

cristinica2
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 9

Re: boli cu transmitere sexuala

am inceput amadoi tratamentul. 14 zile cate 2 pastile Unidox Solutab/ zi, iar dupa mai am 6 zile cate 2 ovule cervugid pe zi. problema este ca lucrez si nu stiu cum sa fac cu ovulul de dimineata ca sa nu-l pierd.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2009-03-02 19:18:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

sfatul meu e sa te trezesti cu o ora mai devreme...pui ovulul si un panty...iar apoi te culci la loc...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#406 2009-03-02 19:22:57

cristinica2
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 9

Re: boli cu transmitere sexuala

dar tratamentul este in regula? deoarece peste tot unde am citit am vazut tratament de 7 zile..eu am 14..nu e prea mult?  big_smile

Offline

 

#407 2009-03-02 19:31:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

intradevar trat clasic un antibiotic e de 5 sau 7 zile...dar banuiesc ca medicul a avut un motiv sa ti dea 2 saptamani...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#408 2009-03-02 19:35:01

cristinica2
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 9

Re: boli cu transmitere sexuala

mi-a spus sa ma intorc la control peste o luna . ceea ce m-a speriat e ca mi-a zis ca trebuie sa repetam testul papanicolau deoarece din cauza chlamidiei testul nu este relevant. se poate?

Offline

 

#409 2009-03-02 19:41:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

nerelevant nu e...doar ca dupa tratarea infectiei va fi diferit...vor disparea modificarile cauzate de infectie si se va putea observa mai clar daca sunt si alte probleme...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#410 2009-03-02 20:06:00

cristinica2
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 9

Re: boli cu transmitere sexuala

ok. multumesc m-am mai linistit smile
in legatura cu contactul sexual..am intrebat si ieri.. se poate cu prezervativ sau este strict interzis? smile

Offline

 

#411 2009-03-02 21:33:47

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: boli cu transmitere sexuala

cristinica, eu am urmat un tratament cu cervugid si mi`a interzis contactele sexuale.
adevarul este ca atunci cand folosesti un tratament cu ovule mai bine te abtii ca sa isi faca efectul tratamentul


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#412 2009-03-14 17:06:56

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: boli cu transmitere sexuala

nu stiu unde sa intreb asa ca m-am gandit sa postez pe topicul asta ca sa nu deranjez  topicuri in care chiar sunt niste discutii ce nu trebuie intrerupte. vroiam sa intreb cam care ar fi simptomele unui cancer.orice fel de cancer.sau depinde ce cancer? ce se intampla atunci? iti este rau? daca da, cum?
adica vreau sa stiu daca poti sa ai dubii fara sa iti faci analize. si inca ceva.cum poti sa afli ca ai cancer? ce investigatii trebuie sa faci ca sa vezi daca ai probleme cu un cancer?

Offline

 

#413 2009-03-15 10:00:20

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: boli cu transmitere sexuala

Din pacate nu sunt simptome clare, si nici rau nu-ti este in faza de inceput...Trebuie sa stii tu sa te cercetezi...sa-ti faci autocontrolul sanilor , sa-ti faci pap regulat, etc...Nu exista analize standard. Dar ce-ti veni cu asta?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#414 2009-03-15 10:39:51

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

complez normal ca difera de locul unde apar celule canceroase.Am invatat de chirurgia generala a cancerelor si nu poti asemana, difera simptomele pe aparate si sisteme.E drept cancerul de col nu l-am studiat.Atata timp cat mergi si-ti faci tiparea si urmaresti sa n-ai leziuni pe col nu-ti fa griji.Imi pare rau ca iti tot apar condiloamele cred de la asta te ingrijorezi tu.Mai cauta alti ginecologi, poate e bine sa mergi sa tii electrocauterizeze, in interior parca n-aveai.Daca apar leziuni pe col de la HPV, stiu ca se fac aplicatii cu crema Aldara.Solutii sunt e clar ca tu ai nevoie de un tratament mai agresiv, ori imunitatea e prea slabita sau nu stiu poate local exista ceva ce intretine recidiva lor.Mergi la un centru specializat in patologia tractului genital feminin dupa ce faci genotiparea sa te consulte.Schimba alimentatia, stilul de viata practic e clar ca nu e suficient ce urmezi tu in prezent.Ia vitamine, schimba tratamentul pentru cresterea imunitatii, ti-as recomanda http://www.pcfarm.ro/produs/284/IMUNOSTIM.Am gasit recomandarea pe forumuri a fetelor care aveau condiloame, eu de 2-3 ani iau pentru imunitate in sezoanele reci, cat si mama care a avut veruci plantare si a ajutat-o mult dupa ce a urmat crioterapia sa nu recidiveze.Lasa jena ca ai candidoza, micoza e super frecventa.Fa bai de sezut sa-ti refaci mucoasa, cred ca e afectata de la atatea aplicatii cu Condyline.

Offline

 

#415 2009-03-15 12:30:30

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: boli cu transmitere sexuala

a....deci stati asa big_smile intrebam de cancer in general pt ca asta cu hpv-ul stiu cum e povestea. deocamdata ma duc la micomi sa imi fac tipajul miercuri iar tratament pt negi inca nu mi-a dat nimeni de aceea si cred ca mi-au aparut iar. in rest eu ma simt ok iar stilul de viata cat sa-l schimb? am 19 ani nu pot sa stau in casa ca o baba de 80. adica chiar ma gandesc...sa nu mai ies? sa nu ma mai ac si eu praf din cand in cand? no way, asta-s eu.vreau sa ma distrez ca sa imi intretin moralul la un nivel acceptabil.iar cu mancarea...nu prea mananc eu asa...ce sa zic, sper ca doamna doctor badea de la micomi sa ma ia de la inceput cu toate cele si sa mergem pe un drum care ma va duce la definitivarea problemelor pe care le am.in rest, evit sa ma gandesc la ce-i mai rau dar cand o fac ammulte intrebari de pus. problemele de col le pot depista repede, pap-ul imi spune ce tre sa stiu dar problema condiloamelor care cred si mi-e frica sa nu le am in anus e mai urata.ca nu stiu sa existe control pt cancerul anal. anyway ultima speranta ar fi sa nu am high risk....

Offline

 

#416 2009-03-15 14:09:02

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

Uite aici despre cancerul anal http://www.emedonline.ro/cuprins/afecti … c29/127/p3
In cancerul pe sigma si rect(ultima parte a tubului digestiv, care se ?ntinde de la colon p?nă la orificiul anal) avem:tulburarile de tranzit intestinal cum ar fi:hemoragie rectala, senzatie de defecatie, scaun amestecat cu produse patologice: mucus, puroi, sange si scaun subtiat in creion.
Un simplu tuseu rectal in care medicul introduce doua degete in anus, poate vedea daca ai condiloame in anus.Intreaba si tu ginecologul daca HPV-ul se implica si in alte cancere decat cel de col uterin.
Din pacate nu trebuie sa treaca ani de zile sa faci un cancer de col uterin, cunosc persoane care la o examinare de rutina si un Pap la jumatate de an i-a gasit celule canceroase.

Offline

 

#417 2009-03-15 17:38:28

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: boli cu transmitere sexuala

dap pai asta stiu si eu.ca nu ii trebuie cancerului 100 de ani sa se dezvolte. cand am citit despre hpv am citit de gay caci despre ei se zicea ca au risc crescut la cancer anal din cauza hpv-ului.deci baga-mi-as picioru.... eu nu am scaun cu sange insa atunci cand am scaun mai tare am asa cate 2-3 picaturi pe hartia igienica dar asta stiu ca de cand m-am operat e problema pt ca in perioada aceea faceam foarte greu la toaleta.cred ca a fost de la anestezie.si de atunci am observat ca ar fi un inceput e hemoroizi.deci cred ca de la asta sunt cele cateva picaturi. oricum o sa ii zic medicului de banuiala mea...multumesc

Offline

 

#418 2009-03-15 22:28:43

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

La tine sigur e vorba de hemoroizi in primul stadiu si cred ca poti urma tratament sa nu avanseze.Daca trec 3 zile si n-ai scaun inseamna deja constipatie, e bine sa o eviti fiindca lezezi tesutul.In cancer scaunul de rect are sange proaspat deasupra.Eu sincer as verifica sa vad daca condiloamele nu s-au extins inauntru la anus.Ai grija de tine,iti tin pumnii la genotipare.Ca tot te interesa de cancer sa stii ca tratamentul curativ e doar cel chirurgical odata ce ai ajuns in stadiul acesta si adevarul e ca si pe mine ma sperie.Practic dupa tot ce-am invatat si vazut, nu ma incred ca acele celule canceroase care circula in organism voi fi distruse 100% cu chimio si radioterapie si nu vor da metastaze mai tarziu.E o loterie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.