homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-25


#457 2009-07-27 17:23:33

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: boli cu transmitere sexuala

mergi la ginecolog. el va sti unde sa te indrume, daca ai un bts sau nu. eu zic ca e cel mai corect. ori la ginecolog ori la dermatolog.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#458 2009-07-28 09:51:15

SIDONIA
Membru
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 3

Re: boli cu transmitere sexuala

ms de sfat oricum asa o sa fac dar ma gandeam ca poate sa mai confruntat vreo fata cu asa ceva oricum ma gandesc ca daca e bts ar fi luat si el sunt casatorita de 4 ani si am un baietel de 1 an si 3 luni  si din fericire lam nascut prin cezariana deci riscu de al fi contaminat este redus sotul meu nu se plange de nici un simptom.; imi e foarte frica de rezultat

Offline

 

#459 2009-07-28 10:23:45

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: boli cu transmitere sexuala

sidonia
mai , nu te mai gandii la toate prostiile , daca era sifilis se manifesta f urat , oricum cel mai bine e sa iti faci cateva analize  si sa descoperi cauza , problema , dar eu zic ca trebuie sa te calmezi un pic inainte , si sa le rezolvi treptat

alina27 ia tratamentul , si apoi la 2-3 saptamani sa repeti ureaplasma , sa vezi daca ai disparut , apoi incearca refacerea florei vaginale
  nu stiu sa iti zic de problema de restul problemelor , poate o sa iti raspunda si alte fete
oricum dupa tratamentul dat , va trebui sa te ocupi si de restul problemelor
erai cumva la ovulatie cand ai facut ecografia?
sanatate

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-28 10:30:22)

Offline

 

#460 2009-08-09 18:35:46

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna tuturor,

Am nevoie din nou de sfatul vostru; am un nou partener si vreau ca inainte de a intretine contact neprotejat sa ne facem amandoi niste analize ca sa ne iubim linistiti ca doi oameni responsabili. Eu stiu ce am de facut si ce analize tb sa-mi fac; cred ca este suficient un examen bacteriologic care-l fac oricum din 2 in 2 luni; pe el unde-l trimit? la ce doctor? si eventual daca imi puteti recomanda un medic pt el in brasov.
SI inca o problema, repet la 2 luni ex bacteriologic caci de vreun an arata cam asa:
FRECVENTE CELULE EPITELIALE IZOLATE SI GRUPATE IN PLACARDE
FRECVENTE LEUCOCITE POLIMORFONUCLEARE NEUTROFILE
FRECVENTI BACILI GRAM NEGATIVI CU ASPECT DE ENTEROBACTERII
ABSENTI LACTOBACILI DOEDERLEIN
doctorita mea zice ca enterobacteriile astea sunt acolo din cauza lipsei lactobacililor pe care ma chinui sa-i restabilesc cu tot felul de tratamente: biotics lactate si intravaginal feminella, viviflor, gynophilus; daca mai stie cineva remedii rog sa mi le comunice;
ce nu-mi este clar si vreau sa stiu:
problema mea de acum poate afecta partenerul? se transmite sau se poate plimba de a unul la altul? pot ramane insarcinata date fiind conditiile de mai sus? repet ca ma chinui de un an sa schimb ceva in sensul asta si ma las batuta curand daca nu se transmite si pot face bebe.
Va rog sa-mi dati un raspuns si daca se poate si un link la doctoressa;
Multumesc si sanatate tuturor

Offline

 

#461 2009-08-10 08:43:22

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: boli cu transmitere sexuala

poti sa incerci si ovulele gynie L , sunt f bune , cat despre problema ta eu cred totusi ca trebuie tratament pt enterobacteriile alea si apoi refacerea florei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2009-08-10 20:19:33

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc tttttt,
le voi incerca cu siguranta, sper sa le gasesc; acum sunt la tratament cu gynophilus si o sa fac cura dubla in loc de 7 o sa fac 14 zile dim si seara; e vreo problema daca exagerez cu lactobacilii astia pe care oricum nu-i am de un an?
doctoressa te rog da-mi si mie un sfat la mesajul anterior: e transmisibila problema mea? pot sa fac bebe in timpul asta? multumesc

Offline

 

#463 2009-08-28 08:04:29

milena5000
Membru
Inregistrat: 2009-08-28
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua,
de curand am fost diagnosticata cu chlamydia, mentionez ca sunt casatorita si nu am avut contacte sexuale cu alta persoana in afara de sotul meu decat inainte de a da natere unui copil. Copilul meu e sanatos, deci cade ca as fi putut fi infectata inainte de a naste. Aceasta infectie se poate transmite si pe alta cale, decat cea sexuala?

Offline

 

#464 2009-08-28 12:34:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: boli cu transmitere sexuala

chlamydia se transmite doar pe cale sexuala si de multe ori e asimptomatica. chiar daca erai infectata inainte de a naste se poate ca infectia sa nu se transmita copilului
eventual mai poti repeta analiza sa fii sigura

Offline

 

#465 2009-09-14 13:09:07

micusa
Full member
Inregistrat: 2007-01-08
Mesaje: 546

Re: boli cu transmitere sexuala

nu stiu de unde sa incep.. ultimul contact sexual l-am avut cu un an si ceva in urma..m-am tot chinuit o preioada cu gardenerella..nu stiu daca am tratat-o definitiv, pt ca in timpul actului aveam dureri (erozii parca), credeam ca era din cauza lubrifierii insuficiente..dar nu i-am dat importanta pt ca dupa contact durerea disparea..si asa cum am facut o pauza de un an si ceva am renuntat sa fac un control pt ca nu aveam eliminari desi uneori (o data sau de 2 ori pe zi) simteam mincarimi si parca se pata chilotul cu ceva dar credeam ca o fi ceva normal(era o pata neinsemnata)..
acum am facut un control de rutina si analiza frotiului din vagin nu arata nimik, dar medicul m-a trimis sa fac o ecografie la ovare si rinichi..unde s-a depistat ca ovarele sint marite, rinichii inflamati si vezica urinara nu stiu ce-i cu ea (dar recunosc ca merg la wc destul de des uneori) si ca o fi vorba de o infectie (un microb care ar fi cauzat toate astea) si medicul m-a trimis sa dau analiza urinei si frotiu pt o eventuala chlamidie, uroplasma sau micoplasma..off..m-au cam speriat toate astea..si mai ales gindul ca am avut un singur partener sexual..si daca tot spuneti ca e boala cu transmitere sexuala..e posibil ca dupa un an de zile sa dau de ea??si inca ceva, e posibil ca gardenerella nefiind tratata la timp (sau cine naiba o sti ce am avut ca am facut si tratamente destule, dar se pare ca nau ajutat) sa degenereze in chlamidie..sau sa provoace mizeria care e acum in organele mele(rinichii, ovare si vezica)??


mariah carey - bye bye

Offline

 

#466 2009-09-14 14:17:03

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: boli cu transmitere sexuala

gardnerella nu degenereaza in nimic si din cate stiu nici nu provoaca complicatii. cu chlamydia e alta poveste...
fa analizele care ti le-a dat medicul!

Offline

 

#467 2009-09-14 14:34:13

micusa
Full member
Inregistrat: 2007-01-08
Mesaje: 546

Re: boli cu transmitere sexuala

le-am facut azi..dar rezultatele vor fi abia joi..si pina atunci mi-e ca mor psihic..si parca nu ma dor rinichii, dar simt o durere in partea dreapta, probabil e din cauza ovarului marit..sa fie oare cauzate toate astea de chlamidie??


mariah carey - bye bye

Offline

 

#468 2009-09-14 17:38:24

Dr. Istrate
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 54

Re: boli cu transmitere sexuala

micusa a scris:

le-am facut azi..dar rezultatele vor fi abia joi..si pina atunci mi-e ca mor psihic..si parca nu ma dor rinichii, dar simt o durere in partea dreapta, probabil e din cauza ovarului marit..sa fie oare cauzate toate astea de chlamidie??

Micusa... simptomele tale pot fi datorate intr-adevar unei infectii cu mycoplasme... Ureaplasma si Mycoplasma se gasesc la nivelul mucoasei vaginale si urinare ca si agenti comensali. Infectia pe care ai avut-o cu Garnerella arata un dezechilibru, acelasi care a contribuit si la suprapopularea cu alti agenti patogeni ca Ureaplasma si / sau Mycoplasma. In general acestea nu dau simptome dar intretin anumite inflamatii uro-genitale. Nu as crede ca s-a ajuns pana la inflamarea rinichilor dar o vezica "grea" cu nevoie de a urina dau durere cand este plina, este intr-adevar un simptom de suprapopulare cu Ureaplasma.  Urmareste antibiograma si trateaz-o constiincios. Vei scapa usor, mai ales ca in perioada asta nu ai partener cu care sa imparti aceste infectii.

Offline

 

#469 2009-09-15 09:10:35

micusa
Full member
Inregistrat: 2007-01-08
Mesaje: 546

Re: boli cu transmitere sexuala

Va multumesc pentru consultatie Dr.Istrate, Va voi tine la curent cu problema mea dupa ce voi avea rezultatul analizelor..


mariah carey - bye bye

Offline

 

#470 2009-09-15 19:58:07

stefanya_lary
Membru
Inregistrat: 2009-09-15
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua! AM si eu o probl, sau 2 sau 3...nici nu stiu ce sa mai fac si va rog sa ma ajutati daca aveti cunostinte de specialitate in domeniu.De preferat ar fi sa-mi rasp dna Doctor, deorece sunt atat de panicata si nu vreau ca din bune intentii sa fiu dusa pe anumite piste false si sa-mi alimenteze si mai mult panica.Asa..sa incep cu inceputul: am 22 de ani, acum un an si jum mi=am inceput viata sexuala si sunt cu acelasi tip si astazi. Probl este ca dupa primul contact..care  a fost unul neprotejat (mare prostie, treb sa recunosc), ami-au aparut niste scurgeri dubioase care miroseau f urat. Am fost la medic evident, mi-am facut niste analize si a iesit ca as avea gardnerella. Bun..am tratat cu ce mi s-a dat (metronidazol), si eu si el, si parea ca au disparut probl, insa la urmat contact neprotejat au aparut iar ! Prostia mea a facut ca m-am tratat singura din nou cu metronidazol, si eu si el din nou. LA ceva timp iar au aparut, si eu luam cate un ovul 2 si ma mai lasa secretia aceea urata. Intr-o zi , acum o luna, am fost la medic din nou pt a-mi prescrie niste anticonceptionale, si mi-a zis ca nu poate sa o faca atat timp cat eu am o mare rana pe col !! Acum va dati seama ce am simtit..m-am speriat f tare, m=am rusinat, nu intelegeam de unde sa am asa ceva.Nu am avorturi, nu am luat antibiotice, etc, ceea ce inseamna ca am luat o infectie pe cale sexuala.asa am inteles de la dna doctor. Intrebarea mea e urmatoarea: Se poate ca din acea gardnerella pe care am inteles ca nu as fi luat-o sexual, sa se instaleze ceva mai puternic gen candida sau trichomonas? Este neaparat partenerul de vina in aproape toate cazurile de acest gen? (mentioenz ca el si-a facut examenul prin palpare ce-i drept si i-a iesit totul ok si zice ca nu a mai fost cu nimeni de cand e cu mine).
SA continuam..ultima data cand am fost la medic si  mi-a depistat rana, nu mi-a recoltat secretie, nimic, doar ca mi-a dat macmiror ovule si pastile si spalaturi cu septovag si lui pastile macmiror.Am facut tratamentul cum ni s-a zis, iar dupa tratament am avut un  singur contact protejat cu prezervativ, in urma caruia mi-au aparut iar secretiile urat mirositoare si galbui..Doctora mi-a zis sa ma duc dupa tratament la o colposcopie..ceea ce voi face maine..imi este f teama de ce imi va zice, mai ales ca a aflat si mama si a inceput sa urle prin casa ca prietenul meu e un vagabond care i-a imbolnavit fata si nu stiu ce..Mi-e frica sa nu am HPV, am intrat pe net , nu stiu exact ce prespupune dar m-am speriat rau.Daca imi zice asta , mama ma pune sa ma despart de el. Vroiam sa va cer o parere,...legata de rana pe col, daca sunt sanse sa nu ma cauterizeze si daca credeti ca o infectie a prietenului meu ar fi cauza principala pt care am ce am..am ajuns sa cred si eu ca da si ma doare chestia asta sad..vrea si el sa se duca la dr..am impresia ca suntem 2 copii prosti, nici nu stim ce analize sa=si faca sa vada sigur ce are si sa se trateze,,si in plus mama zice ca nu exista analize pt barbati si ca sa nu o mai fac cu el niciodata neprotejat, sau sa-l parasesc..Poate ma ajutati cu un sfat, un centru bun medical sau orice.Scuzati imensul monolog si multa sanatate tuturor! Va multumesc si tineti-mi pumnii!! smile

Offline

 

#471 2009-09-16 10:08:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

gardnerella si candida nu sunt BTS uri dar se pot transmite si pe cale sexuala... dar cel mai probabil tratamentele pe care le ai urmat nu au rezolvat problema gardnerellei sau doar partial ea reaparand deoarece flora ta vaginala nu a fost refacuta (acets lucru se poate rezolva cu o cura de iaurt introdus in vagin)...in ceea ce priveste rana e f posibil sa fi aparut din cauza gardnerellei netratata dar nici un test hpv nu ar strica...si nici un test de chlamidia...dupa ce faci aceste teste si rezolvi problema gardnerellei urmeaza trat ranii...care daca e mare va necesita cel mai probabil cauterizare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#472 2009-09-16 11:50:09

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

Chiar daca-s de la el, el poate avea toate astea dinainte de relatzia cu tine. Facetzi-va analizele, tratati-va si gata...

Offline

 

#473 2009-09-17 11:40:02

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

micusa asteptam vesti cu analizele. Parca azi trebuia, nu?

Offline

 

#474 2009-09-17 15:22:31

micusa
Full member
Inregistrat: 2007-01-08
Mesaje: 546

Re: boli cu transmitere sexuala

yupiiiii..rezultatele sint negative, si la urina si la clamidie si urea si micoplasma..
dar tot nu stiu ce sa mai cred..pt ca mincarimea inca mai persista jos..am fost la medic cu rezultatele si mi-a dat tratament cu vitamine b1 si b6 si aloe..injectii..ca cik daca nu am nici un microb inseamna ca sistemul imunitar e defect si ca as fi avut vreodata infectie la rinichi dar sa tratat si acum s-au dilatat nu mai am inteles nimik, dar pt pussy mi-a dat sa fac spalaturi vaginale cu ginecofit..


mariah carey - bye bye

Offline

 

#475 2009-09-17 16:13:08

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

misto ca esti din moldova si la voi exista tot felu de kestii marfa pt imunitate... injectii cu aloe... uau,  ginecofit... nici p-asta nu-l avem p-aici... am mai gasit si asta  http://www.farm.md/node/460  care mi se pare foarte tare si noi n-avem.... 

altfel, ai grija, ca nu-i de glumit cu sist. urinar.  pe langa neajunsurile interne ... iti apar si niste cearcane cat China...

take care dear

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.