homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Desorelle si Novynette


#1 2007-10-25 15:17:08

Fadette
Full member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 548

Desorelle si Novynette

Am o intrebare...in principiu din curiozitate. Care e diferenta dintre Desorelle si Novynette? Ma refer la efect. Amandoua sunt produse de acelasi firma, numai ca Desorelle are 0.03 mg estrogen, pe cand Novynette-ul numai 0.02. In general, pentru cine este mai adecvat Desorelle, cu concentratia mai mare de hormoni? Si pentru cine e mai potrivit Npvynette-ul? Cum decide medicul care este mai bine pentru o pacienta? Ms pentru raspuns, va pup si...long time no seen smile deci bine v-am regasit tongue


I'm just a dreamer, I dream my life away
I'm just a dreamer who dreames a better day...

Offline

 



#2 2007-10-25 15:26:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Desorelle si Novynette

diferenta e exact asta pe care ai sesizat-o si tu: cele 0,01mg de estrogen...
medicul decide functie de anamneza si examenul clinic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-10-25 18:51:16

Fadette
Full member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 548

Re: Desorelle si Novynette

Multumesc, doctoressa smile eventual daca mai ai timp, poti sa-mi scrii si care ar fii punctele de sprijin in decidere? Ma intereseaza mai mult pentru ca sunt studenta la medicina si toate prietenele a intreaba despre problemele legate de AC-uri...in general, pentru cine se recomanda un produs cu mai multi hormoni? Sper ca nu te supar cu aceste intrebari smile
La sora mea i s-a prescris Desorelle la planning (eu iau Novynette de ceva vreme) si cand a vazut ca acesta are mai multi hormoni a vrut sa ceara si ea Novynette. Presupun ca medicul de la PF stia de ce ei e mai potrivit Desorelle-ul, dar eu nu eram in stare sa-i dau un raspuns...am cautat si pe net informatii dar nu prea am gasit smile multumesc inca o data pentru rabdare!


I'm just a dreamer, I dream my life away
I'm just a dreamer who dreames a better day...

Offline

 

#4 2007-10-26 11:56:20

BlueAngel
Membru
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 3

Re: Desorelle si Novynette

Am o mare nelamurire....va rog sa ma ajutati...de luna asta am inceput sa iau Novynette, din prima zi cand mi-a venit ciclul.De atunci nu sa mai oprit azi se implinesc 14 zile de cand am.Ar putea fi din cauza pilulelor?Luna aceasta mi-a intarziat foarte mult, mi-a venit la 40 de zile diferenta, mie deobicei imi venea la 25-28 de zile diferenta.Ar fi si asta o cauza.Si mai tin sa precizez ca am fost la medic cu cateva zile inainte de ami veni si mi-a zis ca totul e in regula.Va rog sa ma ajutati...

Offline

 

#5 2007-10-26 11:58:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Desorelle si Novynette

esti sigura ca e menstra...cum e sangerarea? descrieneo...abundenta?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-26 12:01:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Desorelle si Novynette

printre altele:.ciclul menstrual neregulat/singerare menstruala redusa(3-4 zile)/reactivitate vaginala redusa la stimuli erogeni(lubrifiere dificila declarata), sini mici...in principiu in absenta nodulilor mamari, ne indeamna sa ne gindim spre o doza mai maricica de estrogen...mai tine si de fler si de bunavointa medicului...ar mai fi si altele...spune-le prietenelor tale ca nu se studiaza in facultate, se fac niste studii complementare postuniversitare de contraceptie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-10-26 12:05:57

BlueAngel
Membru
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 3

Re: Desorelle si Novynette

Primele zile a fost foarte redusa (5 zile), apoi foarte abundenta (4-5 zile)....si acum a inceput sa scada fuxul.....

Offline

 

#8 2007-10-26 12:07:29

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Desorelle si Novynette

vezi ce ti va zice si doctoressa...dar eu sunt de parere ca trebuie sa mergi iar la medicul care ti le a prescris...sa vb cu el si sa gasiti altceva...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-10-26 12:07:56)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2007-10-26 12:13:34

BlueAngel
Membru
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 3

Re: Desorelle si Novynette

Problema e ca, nu e prima data cand i-au Novynette..am mai luat si anul trecut vreo 6 luni si nu am avut astefl de probleme, dar apoi am plecat din tara si am zis ca nu are rost sa le iau daca nu am nici un contact sexual....Si de luna asta am reinceput sa le iau.....oricum la doctor ma duc sa vb cu el..sa vad el ce parere are...oricum multumesc puss

Offline

 

#10 2007-10-26 12:16:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Desorelle si Novynette

nu e normal sa ai menstra peste folie...e posibil ca in trecut sa te fi inteles cu el...dar probabil intre timp in corpul tau au survenit unele schimbari...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2007-10-26 13:31:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Desorelle si Novynette

BlueAngel, nu e in regula...ce anume nu e in regula nu stiu, ca nu am date suficiente insa sigur medicul tau va putea spune mai multe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-10-26 19:15:54

Fadette
Full member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 548

Re: Desorelle si Novynette

mersi Doctoressa smile


I'm just a dreamer, I dream my life away
I'm just a dreamer who dreames a better day...

Offline

 

#13 2007-12-14 16:24:37

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: Desorelle si Novynette

si eu am avut aceleasi simptome dupa ce am reinceput a doua oara in viata sa iau Novinette......dupa o perioada mai lunga de timp....astept sa vad acuma daca imi va veni ciclul la timp.....

Offline

 

#14 2008-04-01 15:04:04

DeliaC
New member
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 93

Re: Desorelle si Novynette

Am si eu o problema...in urma cu 3 ani si ceva 4 am trecut printr-un avort,efectuat prin chiuretaj, dupa acest avort mi s-au prescris anticonceptionale ,fara nici un fel de analizeze,doctorul mi-a prescris Novynette, le iau de atunci,am facut pauza doar de o luna,anul trecut.Nu am rezistat sa fac mai mult pauza pt ca am inceput sa ma umflu ff tare,nu mai incapeau hainele pe mine,sunt disperata,are ceva ca nu am facut atata timp pauza?pot sa fac ceva sa nu ma ingras cand le intrerup?Cum am inceput sa le iau din nou mi-am revenit.Am mare grija de silueta mea si sunt obsedata sa fie totul bine la corpul meu,nu as suporta sa ma ingras. Exista riscul dupa anii astia in care am facut un avort si am luat anticonceptionale sa nu ma am copiii? Va rog sa imi raspundeti. Va multumesc

Ultima oara a fost editat de DeliaC (2008-04-01 15:05:56)

Offline

 

#15 2008-04-01 15:09:21

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Desorelle si Novynette

nu exista riscul sa nu ai copii de la ac.
nu inteleg de ce faci pauza insa..
e posibil ca balonarile sa fie de la pauza... adica corpul se dezobisnuieste de hormoni
sincer eu nu as face pauza decat atunci cand as vrea un copil

Offline

 

#16 2008-04-01 15:17:54

DeliaC
New member
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 93

Re: Desorelle si Novynette

Nu este nevoie sa fac pauza odata la catva timp? la cateva luni?Aici este ingrijorarea mea,am mai vazut emisiuni,documentare,parerile sunt impartite,unii ziceau ca e nevoie de pauza la cateva luni,sau un an sa zicem.. Dar in urma avortului exista riscul sa nu pot avea copii nu? Iar la pauza coprul se dezobisnuieste de hormoni si daca ar fi sa nu ne le reiau rpd ma tot ingras?

Offline

 

#17 2008-04-01 15:22:40

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Desorelle si Novynette

eu zic ca nu...asta cu ingrasatul nu cred ca e de la pauza..probabil ceva schimbari hormonale...dar nici chiar asa. nu mananci mai mult?
exista riscul sa nu ai copii si fara intrerupere de sarcina...asta e relativa... nu e decisiv faptul ca ai facut un avort...sunt latele care au facut 12 si tot au copii

Offline

 

#18 2008-04-01 15:24:13

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Desorelle si Novynette

Delia pauzele nu sunt necesare mai degraba iti dau organismul peste cap.... daca tu insa te simti mai bine d.p.d.v psihologic sa faci paoza o faci.... este alegerea ta.... noi iti spunem ca doar nu isi au rostul.... cand reincepi ac.dupa pauza pot sa apara efectele secundare din primele luni.ac.nu ingrasa ci pofta de mancare ce poate sa apara de la ele dar nu sunt probleme daca ne stapanim


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-04-01 15:30:19

DeliaC
New member
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 93

Re: Desorelle si Novynette

Mananc foarte putin,merg si la sala de cativa ani,sunt foarte grijulie si am un corp ingrijit,nu manand deloc mult,iar cand am facut pauza nu intelegeam de ce ma ingras, mancam la fel ,am inceput sa mananc  chiar si mai putin decat cum fac de obicei iar eu tot ma ingrasam si atunci cum mi-a venit din nou ciclul le-am reluat si mi-am revenit,pe zi ce trece ma ingrasasem vizibil,toata lumea a observat,brate,burta,la fata,tot:( Nu exagerez si eu chiar mananc putin:( Ma simt foarte bine cu ele mai degraba sunt speriata ca nu stiam daca e bine sa le iau atata timp,si nush vroiam sa mai las corpul meu fara el...simteam nevoia,dar daca ma ingras...as innebunii...nu as mai fi eu,daca un pic simt ca m-am ingrast nu imi vine sa ies din casa,deci eu am mare grija...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.