homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spiritul Craciunului-2


#20 2007-11-07 14:10:01

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Spiritul Craciunului

eu tin minte k tot timpu cand venea mosu taicameo zicea k se barbiereste, si eu chiar nu imi dadeam seama k el era mosu rotfl
nu stiu de ce dar pe mine craciunul ma trimite cu gandul la o salata beof big_smilebig_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 



#21 2007-11-07 14:35:40

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Spiritul Craciunului

la noi ninge un pic acuma big_smile sa se mai simta miros de scortisoara si de mere coapte si de cozonac ca e craciun in toata regula ...aaa si sarmale big_smile


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#22 2007-11-07 14:43:19

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Spiritul Craciunului

Deci abia astept Craciunul. E cea mai frumoas sarbatoare. E asa de frumos seara pe 24, cand impodobim bradul, pe fundal de colinde, iar a doua zi de craciun mergem la masa la bunici. Ma simt altfel....parca toata lumea e altfel. Eu de obicei asociez mirosul de portocale cu Craciunul , nu stiu de ce. Si chiar daca am 21 de ani, tot imi place sa gasesc o surpriza cat de mica sub brad


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#23 2007-11-07 14:47:19

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

deadrose a scris:

eu tin minte k tot timpu cand venea mosu taicameo zicea k se barbiereste, si eu chiar nu imi dadeam seama k el era mosu rotfl
nu stiu de ce dar pe mine craciunul ma trimite cu gandul la o salata beof big_smilebig_smile

dc mananca lumea salata boef numai la Paste si la Craciun? smile la noi de Craciun ca si mancare traditionala sunt Pelincile lui Iisus sau julfa


mami de minuni hjarta

Offline

 

#24 2007-11-07 14:49:05

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: Spiritul Craciunului

ce-i "julfa"?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-11-07 14:50:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

se fac turte din faina si se insiropeaza bine bine cu sirop din seminte de canepa.  stau la insiropat vreo 2-3 zile...ceva f dulce si bun smile si se mananca numai in zilele de Craciun si rece. bunica mea fac de cand ma stiu...traditie de familie de la ea din sat. are un gust special datorat semintelor de canepa.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#26 2007-11-07 15:07:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Spiritul Craciunului

Sa trosneasca lemne-n foc
Si sa vina multa noapte.
Un pridvor de busuioc
Cu miros de mere coapte.
Si sa ninga nins enorm
Pan' la streasina si peste
Si in scaun sa adorm, adorm
Ca din drog si de-o poveste.

Cu ziarul pe genunchi
Si cu pleoapele cazute
Sa-mi rasara moartea-n trunchi
Si pe ochi sa ma sarute.
Ce batrani sa fie vii,
Pacea lumii fie gata.
Eu copil intre copii, copii
Si afara tanar tata.

Si bunica sa ma ia
Sa ma duca-ncet spre perna
Si sa simt venind din ea
Toata linistea eterna.
Sa trosneasca lemne-n foc
Sub un biet ibric cu lapte,
Sa miroasa-a busuioc,
Sa miroasa, sa miroasa a mere coapte.

Si sa ninga nins enorm,
Pan' la streasina si peste.
Si in scaun sa adorm, adorm
Ca din drog sï de-o poveste.

Fetelor n-am putut sa ma abtin...asta e cantecul care imi aduce cel mai mult aminte de craciunurile copilariei, cand ne strangeam toti acasa si era cald si curat si casa era atat de luminoasa. La mine incepea Craciunul pe 24 cand ma trezeam cu colindatorii la geam (avea bunica o pasiune sa ii puna sa cante la geamul meu) si in casa mirosea a peajituri......apoi ma duceam si impodobeam bradul intr-o camera unde nu aveam soba (si era un frig mama-mama) apoi ma uitam la desene animate...dupa ce se intuneca venea ceata (adica se adunau 15-20 de barbati pe la 40-50 de ani si cantau colinde batranesti de rasuna casa...apoi faceau urari gazdei in functie de evenimentele anului care a trecut si de statutul ei), mama inmuia turtele si in toata casa mirosea a vanilie si a rom. A doua zi, pe 25 mergeam la bunici, de cele mai multe ori prin zapada...si mancam cozonac si turte de craciun, apoi ne adunam toti verisori, unchi la masa de Craciun si beam in fiert si il ascultam pe Hrusca sau pe Bertzi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#27 2007-11-07 16:49:35

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Spiritul Craciunului

Am udat tastatura... am plans cat am citit si plang si acum.. atat pot sa zic acum, dar o sa revin sa va zic si eu..
Cel mai frumos topic de pana acum!

Offline

 

#28 2007-11-07 16:58:33

skumpi
Vizitator

Re: Spiritul Craciunului

Impreuna cu sora mea ne apucam cu curatenia cu vreo 2 saptamanai inainte si tot tp ascultam colinzi...cantam amandoua...
in apropiere d Craciun se crea o harababura k nu mai stiai p ece sa pui mana lol insa pana`n seara d Craciun toate erau gata si seara pe la 6 -7 aparea tati cu bradutzu...il monta si apoi eu cu cu sor`mea il decoram...iar apoi asteptam colindatori...ma rog...prietenii fiecaruia dupa care mergeam la colindat in continuare !
a doua zi...vizite..pe la matusi..unchi..la tzra ala neamuri..cand cum
Acum...eu cu mami ne ocupam d tot pt k sor`mea...vine de`abia cu o zis doua inainte d Craciun...fiind la Buc dar nu mai se mai simte chiar asa atmosfera Craciunului...
mi`e dor si mie d cand eram mai mica grater((((

 

#29 2007-11-07 17:07:18

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Spiritul Craciunului

e cea mai frumoasa parte a anului..eu si acum cand ies afara si vad ca e frig asa si miroase a iarna imi imaginez ca e perioada de sarbatori..abia astept sa puna beculete in oras..si sa vina sarbatorile,cadourile..big_smile..ma simt linistita si fericita in perioada sarbatorilor!le astept cu nerabdare


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#30 2007-11-07 17:30:01

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

eu si acum traiesc Craciunul ca in copilarie avand in vedere varsta surorii mele. mi-aduc aminte primul ei Craciun...ai mei au brad artificial...si l-am desfacut in noaptea dinainte de Ajun eu, la mine in camera, si l-am pus la usa si ne-am culcat toti. si cand s-a trezit sor-mea...venise deja mosu si adusese bradu'...ce veselie era pe capul ei ca avea un copac in casa...si l-am impodobit impreuna si de atunci in fiecare an se repeta povestea (pana cand oare? )
la ea vine si mosu' in persoana...alte emotii incepand de la deschidrea usii si pana pleaca mosu', cu hainute noi imbracata, cea mai cuminte fetita ever e in seara de Ajun...
anul trecut a impodobit bradul  cu mama ca eu aveam de petrecut primul Craciun cu Dragos...si asa mi-am adus aminte de alte peripetii...anul trecut ne-am luat pom de la obor...mare, frumos, bogat, dar fiind primul nostru Craciun pe cont propriu am uitat ca ne mai trebuie si suport pt el...si asa ne-am trezit cu o seara inainte de Ajun ca avem brad dar...il tinem in brate. am gasit un ghiveci de vreo 50 de litri si asa a stat pomul nostru in pamant. si vinerea trecuta fiind in kaufland mi-am luat suport de pom big_smile am zis ca anul asta nu ma mai prinde pe nepregatite.
tot anul trecut i-am avut ivitati la masa pe ai mei...cand m-am casatorit am zis ca de Sarbatori la noi. si am facut bors de vitel cu parjoale si cartofi taranesti...si toata lumea a mancat numai cartofii...ca sa imi dau seama la vreo cateva zile dupa ca parjoalele le facusem numai din carne de porc si nu in amestec cu vita si erau prea tari lol si nimeni nu a zis nimic... lol anul asta ma revansez.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#31 2007-11-07 20:04:21

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Re: Spiritul Craciunului

Stiu ca sunt off.. Dar cati ani are sora ta Ana ?


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 

#32 2007-11-07 20:16:28

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

alexia a scris:

Am udat tastatura... am plans cat am citit si plang si acum.. atat pot sa zic acum, dar o sa revin sa va zic si eu..
Cel mai frumos topic de pana acum!

i'm blushing! si eu care am crezut ca o sa treaca neobservat.... nu stiu, Craciunul inseamna foarte mult pentru mine si prima ninsoare de azi m-a facut sa ma gandesc din nou la aceasta sarbatoare...Eu incep sa traiesc Craciunul cu 2 luni inainte...si sunt deprimata cand se termina... E vorba pur si simplu de fericirea si linistea sufleteasca pe care le traiesc atunci...Ma bucur daca va aduce un zambet si va face sa va amintiti de momentele frumoase!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#33 2007-11-07 20:31:50

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

ChoCoL4Te a scris:

Stiu ca sunt off.. Dar cati ani are sora ta Ana ?

7 ani smile e in clasa 1 big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#34 2007-11-07 20:34:28

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Spiritul Craciunului

Abia astept sa mananc cozonaaaaaaaac facut de bunica. Pe bune ca nimeni nu facea cozonac ca al ei


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#35 2007-11-07 20:41:28

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Spiritul Craciunului

am multe amintiri de la Craciun....pana am mai crescut, l'am facut la tara, cu bunici...si tin minte pantalonii mei enormi din fash dar care tineau de cald de nu am aveam nici o treaba sa stau de dim pana seara in zapada care era aproape cat mine....offf si cate forme faceam din ea...ne faceam sacune , masa , cazmate, drumuri, faceam alunecusuri.,....caram apa si puneam pe zapada si asteptam sa se faca gheata pana a 2'a zi....si ne dadaem pe alunecus pana nu mai puteam....si tin minte ca ne duceam la tara cu colindu,  si era asa frumos...mergeam din curte in curte si nu primeam bani multi pt ca erau oameni batrani, dar ne bucuram asa de mult de tot ce primeam cand stateam langa soba si faceam socoteala la tot ce am primit si mancam multi covrigi sau mere smile....tin minte ca odata am primit niste bani scosi din uz, dar gestul conta, pt ca  erau f batrani....si vedeai ulitele alea toate albe...si se vedea asa superb....imi este un dor de o zapada asa mare...si ma joc in ea....si in Ajunul Craciunului ma bagam la somn cu sufletu la gura, de abea puteam sa dorm, si dimineatza cadourile si tot ne astepta in bradul pe care il impodobisem eu si fratii mei cu atata fericire....si mancam toata familia la masa si vb si moaaaaamaaa cata bunataturi aveam...offff ce vremuri....ce dor imi e de un Craciun ca acelea din copilarie


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#36 2007-11-07 22:12:01

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: Spiritul Craciunului

umm...craciunul de anu asta..o sa fie pe o parte special...este primul craciun impreuna...dar pe cealalta parte...o sa se simta lipsa surorii mele...sad..in rest...nush...dar eu am asa o emotie cand vb despre craciun...nush..sentimentul acela...cand mergi la colindat si simti cum iti sfaraie zapada sub picioare...bucuria de a impodobi bradul...emotia cu care daruim si primim cadouri...k sa nu mai zic k aseara..pur si simplu ascultam colinde...neutral...e frumos..e poate ce'a mai frumoasa sarbatoare...


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

#37 2007-11-07 22:48:07

persifona
Vizitator

Re: Spiritul Craciunului

Si eu ca si Lala mi-am petrecut Craciunurile de cand eram mica la tara, unde taiam porcu in ajun si bunicii si unchiul meu faceau o groaza de bunatati pana seara, repede repede sa termine tot pana sa se culce. Si cum mancam sorici si cat il asteptam pana era gata, cum dadeam 10 ture prin gradina cu varul meu sa vedem in ce stadiu mai e "nea Ghitza" sa stim cat mai avem de asteptat dupa sorici smile Si faceam bradul apoi si ne culcam in camera cu bradul si in fiecare an asteptam sa o prindem pe mamaie ca ne pune darurile sub brad ca sa-i aratam noi ei ca nu exista Mos Craciun tongue, dar normal ca mereu adormeam inainte.
Craciunuri petrecute in sanul familiei cum se zice, dupa ce inainte mergeam si noi la colindat. Pe 24 dimineata ne duceam cu Ajunul. Bateam din poarta in poarta si ziceam "Buna dimineata la ajun, ca e maine Mos Craciun. Pooooftiti?" big_smile Si ne dadeau multi nuci si covrigi, din care oricum nu mancam, dar era toata placerea de a ne plimba prin sat. Ne duceam si cu Plugusoru si cu Sorcova  colindat cand veneam la Bucuresti imi luam ghete si blugi din banii de la colindat.
Si ne mai dadeam cu saniuta pe derdelus de pe sosea pana in poarta, asta faceam ore si ore la rand, pana ni se udau hainele rau si ne lua frigul, pe urma veneam si le puneam la uscat pe soba si nu mai aveam rabdare pana se uscau ca sa iesim iar la sanie.

Ca noi nu mai suntem mici sa ne bucuram cu aceeasi tarie de toate astea, mai e cum mai e.. dar eu ma gandesc cu parere de rau la copilul meu care sigur nu se va mai bucura de micile astea placeri ale copilariei sad

 

#38 2007-11-07 22:53:45

adriana18
Full member
De la: bucuresti....colentina
Inregistrat: 2006-09-27
Mesaje: 670

Re: Spiritul Craciunului

mie de craciun .....imi place cel mai mult sa vad filme....si desene animate......specifice acestei sarbatori........I love xmas


"""You should be kissed and often - by someone who knows how"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.