homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indemnizatie crestere copil-7


#115 2008-12-31 14:20:30

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: indemnizatie crestere copil

daliana a scris:

lauraura a scris:

_alexa_ a scris:

pentru mine inseamna mult acei 85%... am muncit pe salariu mare si indemnizatia mea va fi aproape dublu fata de cat era inainte. eu sunt mai mult decat fericita ca s-a votat legea!!

si pentru mine la fel  aproapape dublu cred ca fara vreo 30ron nu ar fi dublu
daliana a ramas 85% din ven net realizat in ultimele 12 luni. dar nu mai putin de 600ron+200 copil ad 800 ron si nu mai mult de 40mil lei vechi ad 4000 ron

daca e din venitul net, voi lua 640 ron plus 200 ron........

da adica 840ron
200 e alocatia le bebe

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-31 14:21:07)

Offline

 



#116 2008-12-31 14:41:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatie crestere copil

bleah


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#117 2009-01-02 18:11:28

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: indemnizatie crestere copil

fetele uite ce am gasit eu:

http://www.realitatea.net/de-la-1-ianua … 25526.html

Ultima oara a fost editat de ttenzika (2009-01-02 18:15:27)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#118 2009-01-20 16:27:25

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: indemnizatie crestere copil

http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=22
toate felurile de formulare pt indemnizatie


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#119 2009-03-05 09:55:38

mil mil
New member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 35

Re: indemnizatie crestere copil

Am  si eu o problema si va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns.
Sunt insarcinata in 12 saptamani,angajatorul a vrut sa ma dea afara cand a aflat ,chiar daca lucrez la stat.
Dar cum legea nu ii permite...ma tine dar sunt ca un ghimpe.
In momentul nasterii nu o sa am decat 10 luni  jumatate fara pauza.Am inteles ca nu pot face nimic sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului,dar concediu prenatal si posnatal imi pot lua ceva?Nu pot as fac cumva sa platesc lunile care imi lispesc?Mi-ar mai trebui 45 zile .
Ma astept ca in momentul in care nasc sa ma dea afara.Nici sotul nu se incadreaza sa ia el indemnizatia si o sa ne fie tare greu,mai ales ca o sa ma dea afara.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-03-05 12:55:04

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: indemnizatie crestere copil

offf.... 1 la mana: 6 luni dupa ce te intorci din concediu crestere copil sau post natal nu au voie sa te dea afara (eu cel putin asa stiu)
2 la mana: nu poti plati acele zile lipsa. Din cate stiu eu vei beneficia de indemnizatie dar doar cei 600 ron + 200 ron bebe. Nu mai tin minte exact, dar si eu am avut aceeasi problema, ca au vrut sa ma dea afara dupa ce-am ramas gravida..... norocul meu a fost ca eram deja la acel loc de munca de ~6 luni. Pe mine m-a lamurit medicul meu de familie, incearca si tu sa vb cu al tau ca sigur trebuie sa stie mai multe! stai linistita ca solutii sigur sunt


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#121 2009-03-05 13:01:01

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatie crestere copil

trebuie sa ai 12 luni consecutive lucrate, ce inseamna 12 luni? 12 luni de cotizatie... ma intreb daca nu cumva incheind 2 contracte partiale pe 4 ore timp de o luna jumate nu iti completezi cele 12 luni lucrate...., in fond vei plati contributii la ele, la pensie ele conteaza, oare de ce nu si in acest caz? poate ar trebui sa consulti un avocat, sau sa mergi la casa de pensii, poate merge sa inchei un contract de asigurare paralel pt cele 45 de zile lipsa, citeste legile neaparat, le gasesti pe forumul acesta si pe celalalt cu ajutor rh...indemnizatie...
normal ca beneficiezi de concediu de maternitate, cel de 126 de zile, adica cel postnatal si prenatal, aici nu trebuie sa ai 12 luni lucrate ci 6, spui angajatorului sa te bage in concediu inainte de nastere cu 2 luni si 2 dupa, apoi, dupa ce iti expira mai bagi niste medicale

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-03-05 13:01:41)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#122 2009-03-22 14:17:50

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: indemnizatie crestere copil

buna tuturor...am o intrebare...eu s-ar putea sa fi ramas insarcinata, dar din pacate nu lucrez, nici nu am lucrat cu acte in regula vreodata...adica nu carte de munca ci doar colaborari si alea nesemnificative dpdv al veniturilor declarate...oricum nu in ultimul an au fost astea...dar sunt studenta la zi la o facultate de stat...ce stiti?pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?sau ce solutie s-ar putea gasi?pot sa-mi platesc singura contributiile pana nasc, etc...merci

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-03-22 14:17:59)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#123 2009-03-22 20:23:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: indemnizatie crestere copil

felicitari pt sarcina, walkiria!

pana nasti degeaba iti platesti cotizatiile, ca nu faci 12 luni sad

din cate stiu eu, nu se da indemnizatie la studente... gresesc?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#124 2009-03-22 20:33:16

persifona
Vizitator

Re: indemnizatie crestere copil

Ba parca se dadea.. stiu ca se discuta despre asta in topicul rionei si asa retinusem, dar n-as putea baga mana-n foc.

 

#125 2009-03-22 20:47:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: indemnizatie crestere copil

pai si eu retinusem tot asa din topicul rionei... da' am citit apoi legea si reiesea ca se da doar la proaspetele absolvente...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#126 2009-03-23 10:01:03

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: indemnizatie crestere copil

din cate stiu eu,trebuie sa aiba si licenta luata


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#127 2009-03-23 13:42:11

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: indemnizatie crestere copil

Beneficiază de indemnizaţie/stimulent pentru creşterea copilului p?na la 2 ani  (3 ani pentru copilul cu handicap):

    * persoanele care ?n ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale* supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal şi care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului p?na la 2 ani (3 ani ?n cazul copilului cu handicap).

* prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se ?ntelege:  venituri din salarii, din activităţi independente, din activităţi agricole.
Cele 12 luni (?) pot fi constituite şi din perioadele ?n care persoana ?ndreptăţită:

    * şi-a ?nsoţit soţul ?n misiune permanentă ?n străinătate;
    * a beneficiat de indemnizaţie de somaj;
    * a beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
    * a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare ?n sistemul public de pensii (conf. Legii 19/2001);
    * a beneficiat de indemnizaţia pentru creşterea copilului p?na la 2/3 ani;
    * a beneficiat de pensie de invaliditate;
    * a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare/perfecţionare profesională din iniţiative/cu acordul angajatorului;
    * se află ?n perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a ?nvăţăm?ntului universitar cu examen de diploma /licenţă;
    * alte situaţii prevăzute de OUG 148/2005 modificată.

De indemnizaţie/stimulent beneficiază opţional, oricare dintre părinţii fireşti ai copilului, deasemenea beneficiază de indemnizaţie şi persoana care: a adoptat copilul, căreia i s-a incredinţat ?n vederea adoptiei, care are copilul ?n plasament sau plasament ?n regim de urgenţă, sau care a fost numit tutore (?n situaţia acestora din urmă se are ?n vedere ?ndeplinirea condiţiilor timp de 12 luni anterior adopţiei, plasamentului, tutelei dupa caz).
Concediul şi indemnizaţia se acordă pentru primii 3 copii născuţi după 1 ianuarie 2006 (se iau ?n considerare şi copiii născuţi ?nainte de această dată, dacă solicitantul a indeplinit condiţiile de acordare a indemnizaţiei dupa 1 ianuarie 2006).
* Cuantumul indemnizaţiei este ?ncep?nd cu 01.01.2009,  85% din media veniturilor nete realizate ?n ultimile 12 luni anterioare datei naşterii copilului, dar nu mai mare de echivalentul a 3 salarii medii brute pe ţară,  sau 600 lei/ lună.

Indemnizaţie / stimulent se acordă dacă solicitantul ?ndeplineşte cumulativ urmatoarele condiţii:

    * este cetăţean rom?n, străin sau apatrid;
    * are, conform legii, domiciliul/reşedinţa pe teritoriul Rom?niei;
    * locuieşte ?mpreuna cu copilul.

Offline

 

#128 2009-03-23 18:35:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: indemnizatie crestere copil

mda, deci tre sa fii absolvent cu licenta luata.... ce tampenie mi se pare ca nu se da la studente...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#129 2009-03-24 09:00:21

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: indemnizatie crestere copil

yep...asa e...tocmai am facut si testul si sunt insarcinata...sa nea dea D-zeu sanatate...cu sau fara indemnizatie...dar e cumva discriminatoriu...deci nici daca m=as ''angaja" acum nu rezolv nimic...ca nu sunt cele 12 luni...?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-03-24 09:01:17)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#130 2009-03-24 10:49:37

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: indemnizatie crestere copil

nu prea.... o sa primesti alocatia copilului si atat.... eu asa stiu!
eu am fost in situatia ta si a trebuit sa renunt la sarcina....


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#131 2009-03-24 11:12:58

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: indemnizatie crestere copil

...imi pare rau pt tine alexa

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-03-24 11:13:03)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#132 2009-03-24 12:28:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: indemnizatie crestere copil

walkiria, felicitari pt alegerea facuta! applause sarcina usoara si un bebe sanatos!

(ps: la ce dr mergi in iasi? tongue)

fetelor, am si eu o nelamurire... ce inseamna "ultimul an inainte de nasterea copilului?" adica tre sa fi lucrat pana in ziua in care ti-ai luat concediul prenatal sau sa ai u12 luni lucrate, dar sa poata fi 2-3 luni pauza pana ramai gravida, de ex?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#133 2009-03-24 13:03:32

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: indemnizatie crestere copil

ehe..poveste lunga...am scris si la un alt topic ceva despre asta...aproape un an am mers la d-na dr Casian-Botez la maternitatea Elena Doamna si am fost multumita, desi era destul de ocupata si trebuia sa stai destul de mult in spital ca sa intri...insa daca esti gravidutza ai prioritate)...pe atunci tratam o distrofie fibrochistica si alte cateva problemute...in februarie am fost in Iasi insa d-na dr era plecata din tara si am mers la cabinet particular la dr Aursulesei despre care auzisem ca e cel mai cel in ultima perioada si am plecat cu un gust amar...(mai avea 4 femei programate la aceesi ora)toata consultatia a durat vreo 5 min cu tot cu echograf, mi-a zis ca am uter septat si alte nebunii...si mi-a pus el asa diagnostic de infertilitate, dupa care m-a intrebat unde vreau sa nasc de am zis ca e nebun(ii spusesem ca intre timp m-am mutat la Brasov, etc)...eu ii spuneam ca am dureri groaznice la menstruatie si el imi spunea ca dupa ce nasc nu o sa mai am si eu ii repetam ca nu sunt insarcinata si tot asa...tratament nici ca mi-a dat...am plecat de acolo cu o foaie volanta pe care erau scrise numele a 4 markeri hormonali de facut si atat...nu tu buletin echografic, nimic...a urmat iar menstruatia...iar dureri crunte, etc...de-mi venea sa-mi iau campii...asa am ajuns la Bucuresti la Medsana la dr Ionescu Crangu care a vazut ca de fapt avea o anexita veche, un ovar marit...am discutat pe larg despre tot mai mult de jumat de ora...mi-a dat tratament pt cea anexita si a ramas sa fac si dozari hormonale si toata seria de analize pt posibila infertilitate...urma ca dupa pasti sa merg sa fac HSG, etc...numai ca intre timp s-a produs minunea cel mai probabil dat. trat, pt anexita...asa ca daca ma intrebi de medici din Iasi tot pe dna Casian ti-a recomanda-o..cred ca s-a intors intre timp...sau pe dr Sam de la profesmed pe care il cunosc personal si stiu ca e bun, insa eu din alte motive nu ama juns la dumnealui...daca vrei iti pot da nr de tel al ambilor...tu esti insarcinata sau incerci inca?multa bafta oricum si merci pt felicitari...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-03-24 13:07:01)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.