homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mucegai :((


#1 2008-01-21 11:40:50

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

mucegai :((

a inceput sa imi apara mucegai in dormitor, pe peretele exterior, singurul perete rece, si banuiesc ca e din cauza diferentei de temperatura, in casa - cald, afara f rece. si abia zugravisem in toamna...sad stie careva vreo metoda de "exterminare" ? mai dau cu o carpa din cand in cand si il sterg dar degeaba, el reapare.... si de ceva zile s-a intins si pe pat, pe placajul pe care sta salteaua. ce sa faaaaac ? abia imi aranjasem camera sad
am avut tapet inainte si nu erau probleme, acum am var. plus ca am pus si termopan care izoleaza perfect. si asta ar fi o cauza , am auzit...
ati patit asa ? cine imi da un sfat ?

Ultima oara a fost editat de adina84 (2008-01-21 11:42:07)

Offline

 



#2 2008-01-21 11:56:13

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: mucegai :((

si eu sunt in aceeasi situatie, stau la parter si toata garsoniera e plina pe peretii exteriori.acum problema e ca mi-a aparut si pe lambriuri..grater(  am pus si izolatie pe exteriorul blocului si tot nimik, il sterg cu apa cu clor si in rest nu prea am ce sa ii fac, am luat si de ala antimucegai de la glade
nu se poate face nimik
sa stii ca si eu cred ca tot izolatia perfecta e problema:((

Ultima oara a fost editat de lee (2008-01-21 11:56:27)


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

#3 2008-01-21 11:59:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: mucegai :((

cu aquastop la mine a disparut definitiv

Offline

 

#4 2008-01-21 12:01:13

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: mucegai :((

eu am vazut aceste subiect si pe alt forum dar nu stiu daca am voie sa arat link-ul aici...erau acolo mai multe solutii...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#5 2008-01-21 12:01:26

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: mucegai :((

si de unde l-ai luat?


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-21 12:01:26

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: mucegai :((

adina84 a scris:

a inceput sa imi apara mucegai in dormitor, pe peretele exterior, singurul perete rece, si banuiesc ca e din cauza diferentei de temperatura, in casa - cald, afara f rece. si abia zugravisem in toamna...sad stie careva vreo metoda de "exterminare" ? mai dau cu o carpa din cand in cand si il sterg dar degeaba, el reapare.... si de ceva zile s-a intins si pe pat, pe placajul pe care sta salteaua. ce sa faaaaac ? abia imi aranjasem camera sad
am avut tapet inainte si nu erau probleme, acum am var. plus ca am pus si termopan care izoleaza perfect. si asta ar fi o cauza , am auzit...
ati patit asa ? cine imi da un sfat ?

si eu sunt in aceeasi situatie..de la termopan e si mai rau..si eu mi`am zigravit de curand si nu stiu ce sa`i mai fac..


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#7 2008-01-21 12:06:55

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: mucegai :((

ralluka a scris:

cu aquastop la mine a disparut definitiv

ce fel de solutie e ? gasesc la chimice ? incerc orice numai sa scap de el.

Offline

 

#8 2008-01-21 12:14:01

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: mucegai :((

lee a scris:

si de unde l-ai luat?

eu?...sau intrebi de solutie?


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#9 2008-01-21 12:15:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: mucegai :((

vaaai m-ati atins si pe mine cu subiectul asta. pe forumul misiunea casa este foarte dezbatut subiectul. eu de cand mi-am pus termopan am mucegai in toate camerele. cauzele sunt umezeala ridicata si caldura insuficienta. eu incerc sa aerisesc cat mai des, caldura este cam putina, de renovat si izolat am facut si noi vara trecuta si acum mi-e ciuda ca s-a dus totul de rapa. la mine e rau ca nici deasupra nu sta nimeni, iar la dormitor se face tot la peretele exterior, la colturi. anul asta incercam sa punem centrala, poate se rezolva. grater


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#10 2008-01-21 15:28:36

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: mucegai :((

si eu am aceeasi probleme..asta vara mi-am renovat si de la inceputul iernii a inceput sa apara mucegai..si akuma e kiar naspa sad..la mine e din cauza izolatiei..k nu a fost facuta cum trebuie!asa k la primavara re-renovez big_smile sper k dupa aceea nu o sa mai fie probleme!pana atunci incerc sa stau kt mai putin in camera si poate imi iau si eu solutie din aia tongue


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

#11 2008-01-21 16:11:20

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: mucegai :((

ralluka, ce e aquasoftul?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#12 2008-01-21 16:53:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: mucegai :((

nicolle_rox a scris:

vaaai m-ati atins si pe mine cu subiectul asta. pe forumul misiunea casa este foarte dezbatut subiectul. eu de cand mi-am pus termopan am mucegai in toate camerele. cauzele sunt umezeala ridicata si caldura insuficienta. eu incerc sa aerisesc cat mai des, caldura este cam putina, de renovat si izolat am facut si noi vara trecuta si acum mi-e ciuda ca s-a dus totul de rapa. la mine e rau ca nici deasupra nu sta nimeni, iar la dormitor se face tot la peretele exterior, la colturi. anul asta incercam sa punem centrala, poate se rezolva. grater

s-ar putea sa nu rezolvi daca pui centrala. eu am centrala si termopane. iar la camera mea am un perete (pe langa cel cu geamul) in exterior. si a aparut mucegai pe el sad . caldura in casa e suficienta, dar e de vina frigul de afara sad . o sa incerc si eu aquasoft-ul asta...

Offline

 

#13 2008-01-21 16:57:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: mucegai :((

stiu ca sunt solutii speciale la chimicale


mami de minuni hjarta

Offline

 

#14 2008-01-21 17:03:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: mucegai :((

eu am auzit de o solutie din-asta, nush cum se numeste. dar cica e atat de concentrata incat, pe cand termini de dat pe perete e mancata toata pensula cu care dai. si tre sa folosesti manusi si masca... am auzit ca rezultatul e garantat.

Offline

 

#15 2008-01-21 18:50:16

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: mucegai :((

zi-i pe nume! eu am aceeasi problema la apartament! heeelp!

Offline

 

#16 2008-01-21 19:11:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: mucegai :((

nu-i stiu numele sad . dar cred ca stiu cei de la magazinele cu chimicale..

Offline

 

#17 2008-01-21 19:20:11

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: mucegai :((

solutia cea mai buna este sa schimbam apartamentele cu vile somptuoase pe malul oceanului! cine mai doresteee, cune mai pofteste????


mhm! fac haz de necaz!

Offline

 

#18 2008-01-21 20:10:49

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: mucegai :((

intratti si pe forum la softpedia ca erau si acolo sfaturi referitor la problema asta


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#19 2008-01-21 20:13:18

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: mucegai :((

mai, eu am dat cu solutie de aia de la chimicale dar n-a avut nici un efect... centrala oricum tre sa pun, mucegaiul ca mcegaiul, dar e frig in casa fratele meu...cu repartitoare si dat drumul numai cand suntem acasa si platim mai mult ca aia fara repartitoare...in puii me!
la noi e rau ca nici deasupra nu sta nimeni si se pierde caldura...vreau si eu sa fac un bebe, n-am nici o camera in casa asta unde sa-l tin sa nu fie  mucegai  :f?rbannad:


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.