homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii intre mamici-8


#134 2008-02-08 15:01:29

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

eu de la 11 1/2 dau lapte de vaca nediluat si nu avem probleme ,cu constipatia nu am avut niciodata.dar ce ne place laptele ,cea din alimentara nu vrea sa bea ,ce sa mai zic de lapte praf ca arunca sticla pana in tavan:))lollolsmile)dar noi cu ce am crescut,ca pe vremea lui ceau nu prea gaseai lapte praf mai ales la tara!smile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 



#135 2008-02-08 20:24:34

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

robert parca e mai bine cu tusea.m-am decis sa opresc si Baraka,mai bine fac si eu asa 10 zile pe luna.sa vedem ce se mai intampla,mai ales ca eu am facut febra 38 cu niste frisoane...sper sa nu fie ceva inceput de viroza....nu stiu cum sa fac sa reusesc sa l fac sa mananace fructe!!!!!!!f greu mananca fructe,cate 2 mere pe saptamana,o banana la 2 sapt,clementine/porotclae  numai suc dar si ala cu chiu cu vai....in schimb numai carne,carne,carne...

Offline

 

#136 2008-02-08 21:16:41

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

ramona mai poti?te cred ca e greu si eu tot singura sunt sotul e sofer si ca si marinarii cand si cum e acasa ,eu in loc de buni am magazinul noroc ca ma ajuta la aprovizii sotul.dar nu am inca al doilea copil ,parinti nu sunt langa mine stau la tara ,socri sunt aici dar mai bine ma lipsesc de ajutorul lor mai ales din partea cumnatei.Darian cat timp are in poza?eu cred ca cel mai bun sprijin gasim aici forum,nu?smilesmilesmile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#137 2008-02-08 21:25:21

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

ramona,ma bucur ca s-a rezolvat problema lui Darian si acum emare si sanatos!si frumos!!!!!si eu am o bunica de 96 de ani,care de 4 luni e la pat dupa o fractura de col femural...asa ca suntem cam in aceeasi oala...noua ne-a lasat o casa mare superba in centrul orasului,doar ca e f veche si deocamdata nu avem bani pt renovare!dar cu timpul sper sa se rezolve....sotul meu ma ajuta f mult cu robert,el fiind acasa cu noi ,este programator IT,dar lucreaza de la 9 la 19....in weekend insa ne ajuta enorm,inclusiv cu gatitul!Giulia,si eu ma lipsesc de ajutorul socrilor....har domnului ,cumnati/cumnate nu am...dar imi sunt super suficiente problemele cu socrii....Mama e alaturi de mine,stam imreuna,adica in curte comuna,e o casa mare cu 2 apartamente,ei stau cu bunica intr-u n ap iar noi trei in altul.

Offline

 

#138 2008-02-08 21:48:29

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

aveti idee de la ce varsta il pot inscrie pe robert la fotbal???

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-02-08 21:56:00

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

la noi la cfr pt ca stau langa stadion iau de la 5 ani:applause:applause:applause:ada la cluj sa facem C F R tummenupptummenupptummenupptummenuppsmilesmilesmile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#140 2008-02-09 09:04:28

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

smilesmilesmile

Offline

 

#141 2008-02-09 14:34:25

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Darian avea in poza 9 luni..caci a stat cu buretele ala acolo intre 7 si 10 luni!Daca nu am fi luat masuri ,mai tarziu ar fi mers ca o ratasca,i-ar fi ramas un picior mai scurt si unul mai lung.
Si sa mai zici ca nu exista Dumnezeu:cu cateva saptamani inainte,am visat ca mi se aratase Dumnezeu si imi spunea sa ma duc la doctor ca copilul meu are un picior mai lung si unul mai scurt!Zic,eh vise de noapte,desi cu mintea mea care crede in preziceri,premonitii etc...cand si cand ii mai masuram picioarele,ba mi se parea ca ar fi ceva,ba nu mi se parea!Si pe la 7 luni am ajuns la sputal pentru un rosu in gat,iar doctora cand l-a desfacut la pampers,imi spune sa ma duc sa ii fac o radiografie la bazin ca sigur are luxatie de sold(stinghiile de la picioare,incheieturile de sus,nu sunt simetrice in cazul acestei luxatii).M-am ingrozit,deja ma gandeam ca poate l-am apucat eu nustiu cum si i-am facut o luxatie,etc,etc.
Si am ajuns la radiografie,s-au confirmat temerile si dai plans!Initial ni se daduse acelasi aparat,dar din lemn,ceea ce ar fi fost groaznic,sa-l tii asa timp de 3 luni.Insa am fost la Constanta si un doctor ne-a spus ca nu trebuie sa fie neaparat tare acel aparat,putem sa i-l facem si din burete,numai sa stea el cu picioarele asa departate,zi si noapte.
Si ii faceam radiografie la 1,6 luni si se vedea cum nucleonii de crestere se mareau si se apropiau la acelasi nivel!Iar la a 3 a radiografie,cand mi s-a spus ca nu mai e nevoie sa il tin asa,nu-mi venea sa cred,tot imi venea sa il mai tin ceva timp,ca sa fiu eu sigura ca o sa fie bine!

Asa ca numai mama sa nu fii!

Offline

 

#142 2008-02-09 14:57:41

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

da ne e greu dar si frumos .Sa va povestesc si eu o patanie de a noastra ,anul trecut de anul nou am fost cu tony in spital cu phneumonie ,a fost cum a fost primele zile dar pe urma a aparut probleme ,diaree luat din spital si tony era foarte agitat ,febra ,nu am stiut ce i cu el 2 nopti si 1 zi nu am dormit deloc venea sotul sa ma scimbe dar tot acolo ''dormeam''nu stiam care e problema nici eu nici medici .Febra nu scadea el nu tacea ,nu am stiut ce sa fac plangeam cu el in brate am fost distrusa .Ca intrun final sa vad ca are afta in gurita,glicerina in spital nu ,farmaci descise cam rar,doar era ajunul de rev .Cu ajutorul lui dumnezeu am scapat si de asta si am zis ca numai in spital sa nu ajung.A si aveam si insuficienta respiratorie neutralneutral:|dar anul trecut iar am intrat ,bine pt o zi cu eruptie alergica pt analize ,de atunci nu am fost dar si evit sa ma duc la urgenta la spital [pedietrie 1 si 2] chiar daca sunt langa mine ,mai bine ma duc la dr de familie e si ea pediatru


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#143 2008-02-09 15:15:06

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Da,stiu cum e sa ajungi la spital cu copiii!Si eu am fost internata cu Darian cand avea 8 luni,facea febra si acolo in spital mi-am dat seama ca incepea sa aiba diaree si de-asta facea febra!Si acolo in spital a inceput si cu vomat si la final am plecat din spital si cu pneumonie!Asa ca numai la spital sa nu ajungi,la internari!Eu evit sa ma duc la urgente ca aia te interneaza pentru orice,mai bine ii tratez eu singura...ca la cate tratamente le-am dat,mai am putin si ajung doctor! smile

Offline

 

#144 2008-02-09 15:20:37

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

sti cum e este o lege a spitalului ,cica un nr de pacienti trebuie internat intr o luna asa ca ei isi fac norma si noi ne inbolnavim mai tare.cand am fost internata cu alergie ne a bagat intr un salon cu dieree si raceli ,sti ce am facut pana la director am ajuns de ne a mutat in salon separat:punish:punishpunishpunish


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#145 2008-02-09 15:22:43

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Asta e greseala..ca ii interneaza pe categorii de varsta ,amestecati, nu in functie de boli!Si se amesteca bolile intre ele de nu poti sa le mai descurci lol

Offline

 

#146 2008-02-09 15:25:54

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: discutii intre mamici

dar voi cum santeti mai tusiti?si ce faci cu bianca il dai la gradi sau inca nu?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#147 2008-02-09 15:30:20

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Am mai spus....Darian care in iulie implineste 5 ani este deja in al 2 la an la gradi...Bianca abia implineste 3 ani in aprilie...deci va merge la toamna la gradi!Am ajuns la antibiotic cu amandoi...lui Darian aproape ca i-a trecut...dar a avut grija sa o ia si Bianca inainte de a se face el bine...asa ca am inceput tratamentul si cu Bianca sad Toni ce face?  (da si u un accept pe mess big_smile )

gulia80 a scris:

apropo ce peisaje frumoase aveti pe acolo ,mai ales aia in port sau unde e!ai mers cu sotul in cursa pe vapor?nu ti frica?smilesmilesmilesmile

Da e frumos Galatiul(eu de fel sunt din Targoviste)....Si m-am plimbat si cu vaporul de cateva ori intre Constanta si TUlcea...ce vremuri:bunica se ingrijea singura,eu ma ingrijeam numai pe mine ca nu aveam copii...luna de miere ce sa mai.....

Ultima oara a fost editat de Ramona_gl (2008-02-09 15:34:59)

Offline

 

#148 2008-02-12 09:40:32

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Andrei , fiul meu cel mare , dupa ce se vaita ca il doare burtica, ca ii vine sa vomite si multe altele dupa un control la medicul de familie , care a zis ca este cam implinit ptr varsta lui, are 7 ani si 30 kg , si toate simptomele se datoreaza acestui lucru , si ca ar avea gaze la stomac . Dar supriza mea a fost sa vad ca aseara cand a inceput sa se se vaite  din nou , am observat la funduletul lui niste viermisori de culoare alba si de dimensiuni cam cat un cm .Problema este ca mai am un prunc de 1 an si 10 luni si am inteles ca se pot transmite de la unul la altul . Daca v/ati confruntat cu astefel de problema va rog sa ma indrumati si pe mine . Va multumesc , mamicilor.

Offline

 

#149 2008-02-12 09:42:37

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

dupa descriere par a fi oxiuri.

Offline

 

#150 2008-02-12 09:46:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: discutii intre mamici

trebuie facuta coprocultura, vazut exact ce sunt si mers la medic cu rezultatul pt tratament.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#151 2008-02-12 09:47:44

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: discutii intre mamici

Noi stam impreuna cu parintii mei in casa , este adevarat ca tratamentul pentru oxiuri il vor face toti membrii familiei

Offline

 

#152 2008-02-12 09:50:22

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

eu_vreau a scris:

trebuie facuta coprocultura, vazut exact ce sunt si mers la medic cu rezultatul pt tratament.

parerea mea e ca trebuie facut un examen coproparazitologic,nu coprocultura!(aceasta fiind pt bacterii,nu pt paraziti ,dupa cate stiu eu)
,dar dupa descriere numai oxiuri pot fi,la orice medic ii vei descrie va spune ca nu e absolut necesar coproparazitologicul,sigur sunt oxiuri!trebuie neaparat tratament(acesta nu ti-l putem recomanda pe forum)deoarece pot apare fel de fel de complicatii...parerea mea.

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2008-02-12 09:58:41)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.