homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fond de ten-26


#476 2011-08-16 19:35:05

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Fond de ten

jeannie de care fond de ten vorbesti?De cel la sticla fara aplicator sau cel la ambalaj de plastic?


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 



#477 2011-08-16 20:11:34

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Fond de ten

Asd, eu am Revlon la sticla cu paletzica aplicatoare si Vichy la tub de plastic.
baby, daca as da cu pudra, ma gandesc sa nu mi se astupe & infecteze porii; ma dadeam acum cativa ani cu pudra si imi place cum se aplica, dar oare nu favorizeaza acneea? macar de fdt Vichy ala stiu ca nu o favorizeaza

Offline

 

#478 2011-08-16 20:18:40

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: Fond de ten

nu cred ca favorizeaza acneea,mai ales daca te demachiezi corect,acum nu stiu sigur,


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#479 2011-08-16 21:34:13

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Fond de ten

Eu, pe vremea cand eram pizza-face, foloseam asa: (dupa intreaga rutina de dimineata: curatare, tonifiere + crema) fond de ten, corector pe cosuri si pete, fixam cu pudra si machiajul ramanea on all day long. Dura ceva timp pana il faceam, dar pe pielea mea nu se vedea o singura pata, un singur cos, si eram asigurata toata ziua, deci pentru mine merita efortul.

Offline

 

#480 2011-08-16 23:32:25

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Fond de ten

Da insa e aiurea ca tenul nu prea respira si e cam incarcat.Si eu sunt de acord cu folosirea cremelor,lotiunilor,etc insa prefer sa imi las si tenul sa respire.Tu de cat timp apelezi la ritualul asta?Ai observat o schimbare pe fata ta?Gen riduri,piele lasata sau mai stiu eu ce ?


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2011-08-17 11:23:32

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Fond de ten

Eu am apelat la treaba asta 3 ani. Acum nu mai e nevoie, ca am tenul curat ca lacrima. Tu iti faci griji aiurea... crede-ma ca pielea respira. Nu o intoxici, mai ales daca folosesti produse de calitate.  Nu am absolut niciun rid, nicio piele lasata (de fapt, ar fi si amuzant sa am asa ceva la varsta mea). Singurul lucru care se intampla era ca nu se vedea ce probleme am eu pe fata cat timp eram outdoors, iar apoi cand eram in casa aveam grija de pielea mea astfel incat sa tratez problema: curatare, tonifiere, creme, masti. Si rezultatul e pielea pe care o am acum. smile

Offline

 

#482 2011-08-17 16:39:38

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Fond de ten

omnia, pai si ridurile alea incep sa apara cam dupa ~22 de ani, mai ai un pic tongue
mie personal imi e foarte teama de acest aspect pentru ca am ten deshidratat si il agresez mereu cu produse antiacneice. skitarg mi-e teama sa nu ma ridez in timp, dar acneea tot trebuie sa o tratez cumva. astfel ca imi dau cu crema anti-acnee seara si, dupa cam jumatate de ora, dau cu crema hidratanta cu apa termala (potrivita pentru un ten mixt/gras); asa sper ca se atenueaza efectul de uscare a cremelor antiacneice disperat (acuma eu nu-nteleg de ce toate trebuie sa usuce va ; eu efectiv imi usuc tenul ca sa il dez-usuc dupa? huh  hmm ). si macar fondul de ten - pe care trebuie sa il dau si pe asta, nu se poate altfel supa - poate il aleg in asa fel incat sa nu imi dauneze, pe cat posibil, nici acneei, nici sa imi rideze pielea pe termen lung nustiu

Offline

 

#483 2011-08-17 21:08:39

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Fond de ten

La mine ma indoiesc ca se va pune problema de riduri. Am tenul gras. Mama avea 59 de ani cand a murit si nu puteam sa numar 5 riduri pe fata ei, iar ea avea tenul nici pe jumatate la fel de gras ca al meu, deci tind sa cred ca o sa fiu ok lol  Ce-i drept, fara ritualurile de curatare si masti si machiaj nelipsit de pudra, ar fi de naspa pentru tenul meu, dar la modul la care il ingrijesc acum, e foarte curat si cu putin ajutor ramane mat. smile

Offline

 

#484 2011-08-17 22:13:08

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Fond de ten

asa e, tenurile grase au avantajul ca nu se rideaza. am impresia ca eu am sebum doar in pori va , pentru ca in ansamblu pielea este mata

Offline

 

#485 2011-08-17 23:32:42

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Fond de ten

Asta poate sa fie si daca ai agresat pielea cu ceva. Stiu ca atunci cand nu ii pria pielii mele ceva, se usca oribil de mult si locul respectiv devenea tern, sensibil, foarte uscat.

Offline

 

#486 2011-08-23 11:01:32

emmerich
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 1587

Re: Fond de ten

A folosit cineva fondul de ten "zero defecte" yves rocher? rodnar

Offline

 

#487 2011-09-23 23:43:21

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Fond de ten

fond de ten crema yves rocher sau unul de la vichy pentru ten uscat? care ar fi mai bun?

Offline

 

#488 2011-09-26 09:31:33

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Fond de ten

astera a scris:

fond de ten crema yves rocher sau unul de la vichy pentru ten uscat? care ar fi mai bun?

eu votez clar cu Vichy cu conditia sa fie adaptat nevoilor tenului tau.
n-am incredere deloc in produsele Yves Rocher....


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#489 2011-09-26 12:24:03

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Fond de ten

o sa tin cont, mai ales ca vroiam sa iau mai multe de la yves rocher. Mai intai as vrea sa imi cumpar niste produse de curatare de la  vichy, si o crema hidratanta, sii mai apoi fond de ten. Dar am auzit pareri pro si contra despre vichy si nu stiu ce sa fac. Am citit si despre alte dermatocosmetice aici pe forum , si chiar nu stiu de care ar trebui sa imi iau. ma refer la marca produselor

Offline

 

#490 2011-09-26 13:55:35

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Fond de ten

astera a scris:

o sa tin cont, mai ales ca vroiam sa iau mai multe de la yves rocher. Mai intai as vrea sa imi cumpar niste produse de curatare de la  vichy, si o crema hidratanta, sii mai apoi fond de ten. Dar am auzit pareri pro si contra despre vichy si nu stiu ce sa fac. Am citit si despre alte dermatocosmetice aici pe forum , si chiar nu stiu de care ar trebui sa imi iau. ma refer la marca produselor

pai depinde acum ce probleme ai tu cu tenul, ce anume iti trebuie. marci sunt destule, important este sa identifici intai care iti sunt problemele. eu zic sa procedezi in felul urmator:
1. identifica exact ce vrei de la respectivele produse, ce ten ai
2. cauta pe net produsele corespunzatoare vizand urmatoarele marci: Uriage, Avene, La Roche Posay, Vichy, Ivatherm, Iwostin (din ultimele doua marci eu n-am testat nimic, am citit insa pareri bunicele despre ele)
3. mergi in farmaciile mai mari cu o lista si sfatuieste-te si cu farmacista. compara si preturile si vezi ce e mai convenabil pentru tine.
a, eu te-as sfatui sa nu te "arunci" sa-ti cumperi la inceput o gramada de produse. ia intai ce ti se pare mai important, sa zicem crema de fata, vezi cum te imapci cu ea si apoi poti cumpara si demachiant, etc.
in masura in care pot, te ajut cu placere sa alegi ceva.
oricum, daca vrei sa investesti in dermatocosmetice, parerea mea e sa nu le "combini" cu produse de alt tip, din cele "comerciale" sa zic. ca sa nu mai vorbesc de faptul ca din principiu n-am incredere in produse cumparate dupa catalog, fara sa le vad/testez inainte.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#491 2011-09-26 14:23:23

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Fond de ten

pai, eu zic ca am un ten uscat, dar uneori imi luceste fruntea, nu stiu daca pentru asta ar intra la categoria mixt.
si, desi e uscat, predispus la riduri(deja au aparut), imi apar si puncte negre uneori, mai ales pe pometi. e sensibil aproape la tot ce inseamna cosmetice cu parfum, inclusiv fard de ochi(imi lacrimeaza ochii incontinuu). Am cautat pe net majoritatea produselor de care ai amintit, si ma gandeam sa incerc ceva de la uriage prima data. De la vichy am avut mostre de creme dar cum ma dadeam cum incepeam sa lacrimez; pana intrau in piele.

Offline

 

#492 2011-09-26 15:00:13

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Fond de ten

hmmm, pai atunci as zice ca problema ta principala e intoleranta tenului, cauta deci ceva pentru ten uscat si intolerant.
asta ar fi pentru ten intolerant: http://www.laroche-posay.com/products-t … p3212.aspx
pentru ten uscat ai putea incerca dintre astea: http://www.laroche-posay.com/products/t … -ct64.aspx
pentru ridurile din jurul ochilor (presupun ca altele nu ai si astea ar fi aparut din cauza faptului ca e uscat tenul) poti folosi o crema speciala
(eu sunt foarte multumita de produsele LRP, cu amendamentul ca eu am tenul gras.)
daca cele de la Vichy iti faceau ochii sa lacrimeze eu zic sa cauti altceva.
apropo de ochi, la un oftalmolog ai fost? sunt oricum si farduri bio pe piata, nu ar strica insa si un control.
aici gasesti farduri bio, eu am cumparat si sunt foarte bune. http://www.naturalparis.ro/ro/
la uriage ar fi asta:
http://www.labo-uriage.com/index.php?op … ;Itemid=43
eventual cauta mai multe creme care sa corespunda criteriilor, noteaza-le pe un bilet si mergi cu biletul la farmacie - acolo poti compara prospecte, etc.
fii insa atenta sa aiba cat mai putine chimicale "periculoase" gen parabeni, parfum, etc

PS: am scris cam dezlanat ca-mi tot aminteam cate ceva big_smile

Ultima oara a fost editat de alinda (2011-09-26 15:01:10)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#493 2011-09-26 15:12:31

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Fond de ten

da, chiar incepusem sa-mi notez smile. La cele de la LRP am vazut ca sunt destule cu parfum si ma gandesc daca ar fi ok pt mine sau nu. De la uriage mi-am mai notat cateva din gama hydracristale, am vazut ca sunt pentru piele uscata , dar si din gama care ai precizat-o tu. Si chiar voi merge la farmacie, sa intreb, si sper sa imi gasesc ceva ok pt tenul meu.
Ms pt sfaturi, chiar dintre atatea game de produse imi era destul de greu sa mai elimin dintre ele. te pup

Ultima oara a fost editat de astera (2011-09-26 15:13:09)

Offline

 

#494 2011-09-26 15:20:36

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Fond de ten

cu multa placere, astept sa-mi spui ca ai gasit ceva potrivit tenului tau! smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.