homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lo femenal...pro si contra?..pls-2


#20 2007-01-08 22:08:21

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

intoarcete la desorelle atunci daca tia mers bine cu ele


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 



#21 2007-01-08 22:11:27

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

dar mergi si la medic. in cand in cand trebuie sa faci si analize. asta e rosul medicului: sa vada daca apar probleme.


Nobody home

Offline

 

#22 2007-02-08 19:49:04

honney
New member
Inregistrat: 2006-09-02
Mesaje: 48
Site

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

buna vreau si eu sa va intreb de lo femenal...iau marvelon si ma simt bine cu ele dar s-au terminat la family planning si acum mi-au dat li femenal si nu stiu oarecum sunt scheptica ce priveste aceste contraceptive ca nu prea am auzit de ele si orecum mi-e frica sa le incerc....doctoressa a zis ca sunt mai vechi adica hormonii continuti - 0.03 mg norgestrel si 0.03 ethinylestradol - scrie pe ele...nu e o cantitate cam mare???????nu stiu ce sa fac??????

Offline

 

#23 2007-02-08 19:50:53

persifona
Vizitator

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Nu poti sa iti cumperi Marvelon din farmacie? Sa rogi medicul sa iti dea o reteta.

 

#24 2007-02-08 21:40:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

intoarce0te la planning si cere reteta pentru marvelon. in farmacii se gaseste marvelon 21 (nu au cele7 pastile placebo)


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-02-09 10:36:01

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

nu e vb de cantitate....da zicea doctoressa k are o substanta care nu ii place ei....incearca la farmacie..tre sa aiba marvelon...cred eu...dac nu...intoarce'te la planning si cere sa ti se recomande alte pastile decat lofemenal.


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#26 2007-02-09 11:42:30

honney
New member
Inregistrat: 2006-09-02
Mesaje: 48
Site

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

nu la farmacie nu am gasit ci la plannig numai sunt gratuite...de asta am mers la planning ca sa-mi dea antibebe gratuit ca pana acu era marvelonu gratuit pe care le luam si acu am zis fiind si studenta ca merg la planning dar nu se mai da marvelon ci lo femenal...deci sa nu le incep???am incercat multe pastile pana am ajuns la marvelon si ma simt bine cu ele...nu as vrea sa o iau de la inceput si sa caut pe cele bune pt mine....

Offline

 

#27 2007-02-09 12:05:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

honney, esti chiar asa de strimtorata financiar incit sa nu poti sa iti permiti sa cumperi marvelon?...Eu sunt de parere sa faci un efort si sa cumperi Marvelonla farmacie nu sa il schimbi cu orice e la gratuitati


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2007-02-09 15:26:39

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

poi o data pe luna.,..dai vreo 200mi..sau cat e marvelonul..nu e asa mult.pui jumi juma cu prietenul


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#29 2007-02-28 20:24:26

problemes
New member
Inregistrat: 2007-02-28
Mesaje: 7

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Salut
      Am 23 de ani si mi am inceput activitatea sexuala acum o luna. Cum nu a fost un eveniment prevazut am luat "pilula"de a 2 a zi. imediat ce mi a inceput ciclul am fost la un planning si mi s a recomandat lo femenal. Mi s a zis ca trebuie sa ma protejex 7 zile ...insa la a 5 a zi mi s a rupt prezervativul. Am fost la farmacie si am intrebat daca e posibil sa raman insarcinata...au zis ca da....am mai luat a doua oara "pilula"(cu toate ca e recomandat sa fie luata de 2 ori pe AN). in ziua respectiva am colindat din farmacie in farmacie si am cerut opinii...unele au fost de bine altele de rau(la planning era inchis...2 zile).... In septembrie am nunta si cum nu mi dpresc sa am copil pana atunci am decis sa iau "pilula". Mi s a mai spus ca s ar putea sa mi dau organismul peste cap.......Sunt ingrijorata
Stie cineva ce urmari vor aparea? Cum trebuia sa procedez mai bine?Am auzit ca lo femenal ataca ficatul....e adevarat?
      Va multumesc mult

Offline

 

#30 2007-02-28 20:38:15

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

nu este probl ... tu continua cu pastiulele in mod normal in continuare ...si asteapta sa iti vina la pauza


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#31 2007-03-01 12:25:49

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

daca ai inceput pastilele din prima zi de sangerare nu era nici o probl...dar daca nu..asta e...stai linishtita k sunt fete care au luat de vreo 5 ori in cateva luni...de acu oricum te protejezi cu anticonceptionale si daca le iei corect nu mai e nevoie de postinor...asa k nu depasesti 2 ori pe an big_smile s-a mai vb de kestia cu ficatul...da <cauta> si gasesti.dar...cum recomnada si doctoressa mai sus...poate te duci la planning sa skimbi pastilele astea daca nu esti prea stramtorata cu banii si sa iti recomande alt tip de pastile pe care sa le iei dl farmacie.casa de piatra in sept


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#32 2007-03-07 20:04:17

Athrak
New member
Inregistrat: 2006-10-09
Mesaje: 7

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Iau anticonceptionale lofemenal din octombrie anul trecut.Din pacate pot sa spun ca e pentru ultima data cand mai iau anticonceptionale.Nu mai am deloc pofta sexuala,nu ma mai excita nimic.Inainte aveam un libidou destul de mare.Acum e inexistent.Pe bune.La inceput am crezut ca o iau razna,credeam ca eu sunt de vina.Dar acum sunt sigura.Daca as fi stiut asta nu mai incepeam cu anticonceptionale.Mai bine folosim prezervativ(desi nu mi-a prea placut niciodata) ca era mult mai fun.As vrea sa stiu daca mai sunteti altele in situatia mea...

Offline

 

#33 2007-03-07 21:06:25

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

mai sunt stai linishtita.poti skimba pastilele( la sfatul medicului) si poti veni cu ceva nou in viata sexuala.o sa te ajute.


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#34 2007-03-08 13:04:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

oricum, contraceptivele le poti schimba si mai poti tine cont si de faptul ca principalul organ sexual e creierul(la om)...deci depinde de tine in mare masura ...si de partener, evident


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#35 2007-03-11 22:31:03

Athrak
New member
Inregistrat: 2006-10-09
Mesaje: 7

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Am realizat cu stupoare ca singurul motiv pentru care mi-au fost prescrise lo femenal de la cabinetul de planning a fost ca erau pe lista de gratuitati(desi platesc 15 lei pt 3 folii..).Imi dau seama ca sunt anticonceptionale de generatie veche si care probabil sunt mai ieftine si se afla pe stoc.Nu mai am sincer incredere in doctorita de la cabinetul de planning(care de altfel este demult trecuta de prima varsta..stiu ca sunt malitioasa..dar si nervoasa).Nu sunt din Bucuresti dar m-ar interesa sa stiu daca se poate discuta cu un medic competent (ma refer la doctoressa in special) la telefon si eventual sa-mi poata recomanda niste antibebe mai noi si mai bune si mai ales care sa aiba un efect mult mai scazut asupra libidoului.Mentionez ca inca de la inceput am observat o scadere dramatica a libidoului si am citit ca SHBG-ul (sex hormone binding globuline) are un efect dezastruos asupra testosteronului.Deci m-ar interesa pilulele cu efect redus asupra testosteronului.

Offline

 

#36 2007-03-11 23:47:11

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Athrak a scris:

m-ar interesa sa stiu daca se poate discuta cu un medic competent (ma refer la doctoressa in special) la telefon si eventual sa-mi poata recomanda niste antibebe mai noi si mai bune si mai ales care sa aiba un efect mult mai scazut asupra libidoului.

nu. nu se poate trai din discutii la telefon. si anticonceptionalele se recomanda doar in cabinet, und eiti face si fisa.


Nobody home

Offline

 

#37 2007-04-19 19:30:28

yuli_crys
Membru
Inregistrat: 2007-04-19
Mesaje: 1

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

mda si eu am luat lo-femenal si de la prima pastila mi sa facut rau...si am recurs tot la Diane 35 sunt cele mai bune:)

Offline

 

#38 2007-04-19 19:40:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

yuli, diane se iau in cure scurte. eu te-as sfatiu sa te intorci la medic si sa iei anticonceptionale, nu tratament antitestosteronic.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.