homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lo femenal...pro si contra?..pls


#1 2006-08-21 17:33:20

lion_kinga
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 62

Lo femenal...pro si contra?..pls

Buna,am mai vazut cateva topicuri cu acest subiect dar totusi ce parere aveti despre lo-femenal,ia cineva? Eu acum am inceput dar am vazut multe chestii pe net..ca nu-i indicat si ca sunt contrafacute,false si alte chestii ingrijoratoare...
...eu sunt numai studenta proaspata la medicina,si cum va imaginati nu-mi permit in nici un caz sa-mi platesc anticonceptionalele...

Offline

 



#2 2006-08-21 18:06:49

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

au k toate celelalte efect contraceptiv.eu le-am luat 11 luni.apoi am trecut pe rigevidon.a fost bine cu ele numa k in ultimul timp aveam stari naspa ameteam,greatza...doctoressa zicea k ele contin dextronorgestrel(nu numai levonorgestrel) iar dextronorgestrelul nu are efect contraceptiv, insa face mai repede conversie catre linia testosteronica in tesutul gras. Asta ar putea fi de bun augur din punct de vedere al libidoului insa de rau augur din punct de vedere al pilozitatii(poate aparea pilozitate in exces, mai ales la persoanele mai plinute), si al restului efectelor datorate testosteronului in exces aceste pastile contin o substanta in plus care ar duce la cresterea pilozitatii.


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#3 2006-08-21 18:10:19

lion_kinga
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 62

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

Inteleg...dar acest lucru nu inseamna ca titusi are un efect contraceptiv mai scazut decat alte anticonceptionale?
...ah,si asta inseamna ca as putea avea efecte ca greturile si ameteli nu numai in perioada de obisnuire si si dupa aceea mult timp????????
..oricum trebe sa astept un pic,sa vad daca mie imi face probleme pt ca numai acum le-am inceput.

Offline

 

#4 2006-08-21 18:14:03

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

mey efectele astea depind de organism.tu dac te simti ok ku ele poti sa le iei.in primele 3 luni is normale astfel de efecte greatza..tensiune in sani ..etc.efect contraceptiv au k si celelalte antibebe.numa k pe langa acea subat mai contine si cealalta care "face sa creasca parul" big_smile


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#5 2006-08-22 23:09:32

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

si eu folosesc lo femenal si nu am nimic,ma simt bine cu ele.am sangerat la inceput dar doar in prima luna si dupa gata...


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-08-24 12:16:15

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

eu iau lo-femenal si am observat k e f bine tolerat d organismul meu...la inceput am avut si eu dubii dar m-am linistit in privintza lui...si efectul contraceptiv este acelasi k la celelalte pilule...

Offline

 

#7 2006-12-21 13:42:31

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

am si eu o mica nelamurire.iau anticonceptionale lo-femenal,date de medicul de la planning.am luat 2 luni si acum inainte sa-mi vina cm am  mers iarasi la doctor si i-am cerut sa mi le schimbe caci am dureri mari de sani(nu pot dormi,nu mai suport sutienul) si pe langa asta aveam mici probleme cu acneea,dar in lunile astea probelmele s-au accentuat si nu am schimbat crema,folosesc exact aceleasi produse.I-am cerut medicului sa imi recomande alte pastile,dar,exact ca si prima data cand am mers si am spus ca nu vreau neaparat pastile gratis,a zis sa continui asa.CE sa fac?Am fost la acelasi medic,iar la noi in oras este numai un centru planning.Ar fi o problema daca as merge la medicul de pe tura cealalta....cum sa fac?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#8 2006-12-21 13:49:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

mergi la medicul de pe tura cealalta. Spune-i ca tu vrei sa schimbi contraceptivele nu vrei sa iei lo-femenal la gratuitati ca nu ti-e bine cu ele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-12-21 13:52:20

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

ok...o sa incerc si la celalalt medic,ma gandeam sa nu fie vreo problema,sper sa inteleaga,caci acesta la care am fost eu cred ca are o fixatie pe lo-femenal.Multumesc mult.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#10 2006-12-21 13:54:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

pokemon, vad ca esti de la craiova....e centru universitar, are facultate de medicina, nu se poate sa fie un singur cabinet de planning in tot orasul....cauta pe la maternitati, sigur sunt


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2006-12-21 13:57:02

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

pai aceasta e chiar la materninate.am intrebat si pe forum si fetele tot acolo au zis ca merg.o sa ma mai interesez.Multumesc pt ajutor


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#12 2006-12-23 21:18:16

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

nu are nimic. 1 ora jumate intarziere e ca si cum n-ar fi.


Nobody home

Offline

 

#13 2006-12-29 21:19:33

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

cum adica? daca te speli dupa ce ejaculeaza nu risti sa faci candida. in rest e ok.


Nobody home

Offline

 

#14 2007-01-01 21:40:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

esti protejata...exista anticonceptionale cu 21 de pastile si trebuie sa faci 7 zile pauza pana incepi folia urmatoare,timp in care esti protejata.alte anticonceptionale au 28 de pastile si nu mai faci nici o pauza intre folii.cele 7 pastile nu contin nici un fel de hormon,ci fier,asa cum ai zis si tu.daca iei pastilele corect e ok...marja de eroare, care e de 1% (mi se pare), se datoreaza in exclusivitate greselilor de administrare...daca iei anticonceptionale poate sa ejaculeze fara probleme in interior,pt ca asta e si rostul pastilelor,indiferent de perioada.este necesara protectie suplimentara (cu prezervativ) doar daca faci tratament cu anumite medicamente care interactioneaza cu anticonceptionalele (daca vrei sa vezi cam care sunt,cauta pe forum,s-a vb despre asta) sau daca nu ai luat cum trebuie.in rest nu ai nevoie de alt mijloc de protectie.

Ultima oara a fost editat de mika (2007-01-01 21:42:17)

Offline

 

#15 2007-01-02 01:07:07

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

marja de eroare este de 0,01%, nu de 1%. anticonceptionalele au eficienta 99,99%.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#16 2007-01-08 21:40:25

danaianache
New member
Inregistrat: 2006-04-12
Mesaje: 9

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

buna!
am si eu o nelamurire ca sa zic asa
stiu ca la inceput anticonceptionalele au anumite efecte secundare cum ar greata, pofta de mancare ,sangerari etc.
eu am luat cam vreo 3 ani desorelle si a fos OK dar de ceva timp nu mai poti lua anticonceptionale de la farmacie,iti trebuie reteta, asa ca m-am dus la un centru de planificare simi-a recomandat lo femental desi eu am spus ca vreau doar reteta pt desorelle.
ideea e ca le iau de vreo 9 luni si m-am ingrasat f tare. acum nu cred ca mai pot reveni la desorelle ca am alt nivel hormonal si nu stiu ce sa fac
dati-mi  si mie un sfat.
multumesc anticipat

Offline

 

#17 2007-01-08 21:43:56

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

mergi la un alt cabinet, spune-i medicului ca te-ai inteles bine cu dosorelle si ca vrei sa incerci iar cu ele. trebuie sa iti dea reteta.


Nobody home

Offline

 

#18 2007-01-08 21:55:08

danaianache
New member
Inregistrat: 2006-04-12
Mesaje: 9

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

pai pot sa revin la desorelle asa...pur si simplu?

Offline

 

#19 2007-01-08 21:58:22

danaianache
New member
Inregistrat: 2006-04-12
Mesaje: 9

Re: Lo femenal...pro si contra?..pls

din pacate eu trebuie sa ies ca sunt la servici si se termina programul dar o sa intru din nou miercuri. astept sfaturile voastre

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.