homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cursuri limbi straine-2


#20 2011-08-02 21:35:32

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: cursuri limbi straine

nu... mai citeam de nebuna din carti, cu voce tare dar cam atat tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#21 2011-08-02 21:36:23

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

aaaa bun, pai atunci ti-ai gasit partenera big_smile cand invat 3-4 fraze acolo te iau la discutii, asa iti dai si tu drumul big_smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#22 2011-08-02 21:40:15

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: cursuri limbi straine

deci de germana te apuci? lol viel Gluck atunci puss


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#23 2011-08-02 21:46:18

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: cursuri limbi straine

Cora, de germana nu stiu ce sa zic, am incercat sa o invat singura dar au aparut chestii mai vitale si am lasat-o pe mai tarziu, deci n-am apucat sa o aprofundez.
De franceza insa iti zic ca daca recapitulezi putin timpurile verbale si te apuci de reading cu dictionarul langa tine, mai ales ca spui ca iti face placere sa inveti limbi straine, clar o sa o inveti usor. Si eu sunt la fel, iubesc limbile straine si incerc sa mai invat cate ceva de fiecare data cand am ocazia.


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#24 2011-08-02 21:46:50

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: cursuri limbi straine

despre germana, nu ma pronunt, ca nu stiu niciun cuvintel lol
Franceza e si ea greuta, chiar daca suna simplu asa, conjugarea verbelor, concordanta timpurilor si traduci cu dictionarul. Sunt multe chichite pe acolo, sunt o multime de chestii fine si in pronuntie, nu se compara cu engleza de exemplu. Spaniola in schimb e mult mai accesibila. Gramatica seamana perfect cu cea din franceza, deci daca o stapanesti pe una din ele, iti va fi mult mai usor cu cealalta
Cat despre asiatice si ce mai ziceai pe acolo   forgetit Iti spun eu, care dupa 2 ani de facultate de profil japoneza, ca de-abia pot face o conversatie simpla, si intelege cat de cat ceva dintr-un anime, ca nici vorba sa inveti o limba ca asta ca hobby, pe langa servici sau alte alea. Poate numai sa mergi acolo, sa inveti la fata locului. Mie mi-e clar ca termin profilul asta degeaba, ca in 3 ani, nu o sa stiu nici cat un copil de 10 ani de la ei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-08-02 21:54:05

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: cursuri limbi straine

Taisha, tin sa te contrazic, si spaniola e la acelasi nivel de dificultate ca si franceza... fiecare limba are particularitatile si chichitele ei. Dar sigur lui Coraline ii va veni mai usor sa invete franceza daca are deja o baza, decat spaniola.
Eu am facut si spaniola in liceu si am dat si competentele din ea si pot sa spun ca nu e asa usoara cum se crede.


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#26 2011-08-02 21:54:44

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

asa de grele sunt asiaticele? :s adica na, stiu ca sunt ff diferite si automat grele, dar chiar asa de inaccesibile? cesafac

toate limbile sunt mai dificile, nu exista una sa zici ca gata, dupa o luna o stiu perfect lol

yoyo danke sch?n puss


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#27 2011-08-02 21:55:53

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: cursuri limbi straine

eu vreau sa ma reapuc de germana si engleza. le inteleg amandoua, dar imi este greu sa vorbesc. din pacate in facultate nu am facut deloc si acum parca nu mai stiu nici esentialul. eu vreau sa fac meditatii.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#28 2011-08-02 21:57:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: cursuri limbi straine

bitte puss


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#29 2011-08-02 22:01:04

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

mi se par scumpe meditatiile si nu stii peste cine dai. stiu pentru ca si eu am predat italiana la meditatii si niciodata nu am dat de studenti corecti si seriosi. si multi se plang de profesori.
inainte erau 40 de lei 2 ore. asa 550 lei impartit la 60 de ore...da mai ieftin ca meditatiile. si mai iei si diploma dupa.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#30 2011-08-02 22:01:27

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: cursuri limbi straine

lala, ma refeream la spaniola ca e mai accesibila in pronuntie decat franceza, la gramatica am scris ca seamana f mult. Si eu le-am fct pe amandoua in liceu, deci si eu vb in cunostinta de cauza.

cora, mult mai grele decat s-a crede. In primul rand ca si scriere, vb de japoneza, ca de restul nu cunosc. Sunt necesare 2000 de kanjiuri (caractere chinezesti) pt a citi un ziar. Dar fiecare kanji, se citeste diferit, si are un sens diferit in functie de kanji-urile cu care intra in combinatie. Asa ca nu inveti 2000 de semne, ci vreo 8000 de citiri si vreo 10000 de sensuri are "literelor" fara de care nu poti scrie si citi. Plus ca gramatica, desi se spune ca e usoara, e total diferita de a noastra, se bazeaza pe o cu totul alta structura, nu au nr, gen, nu se conjuga verbele, dar in schimb au mii de desinente si particule si de sinonime pt politete nici nu mai vorbesc.
iti ia o juma' de ora numai sa gandesti o fraza, cu ordinea in care pui cuvintele si cu structura aferenta ei.

Offline

 

#31 2011-08-02 22:03:14

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

daca iti place sau ai afinitate e usor, daca nu...e greu cu orice limba tongue
eu muncesc si stiu italiana ff bine asa ca...probabil sa invat spaniola mi-ar baga putin bete in roate. pronuntia si asemanarea de cuvinte este mare si ar duce la confuzii, poate nu ar fi o idee buna sa o invat tongue

insa da, de germana si franceza ma apuc din toamna tongue


valeu sfinte, adio asiatice, sa le tina ei pentru ei acolo lol

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-08-02 22:04:01)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#32 2011-08-02 22:07:50

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: cursuri limbi straine

eu o sa fac meditatii cu 2 prietene(deci nu o sa ma coste f mult), si cand imi dau drumu o sa vorbesc cu prietenul meu ca el le stie bine pe amandoua.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#33 2011-08-02 22:08:45

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: cursuri limbi straine

coraline a scris:

eu muncesc si stiu italiana ff bine asa ca...probabil sa invat spaniola mi-ar baga putin bete in roate. pronuntia si asemanarea de cuvinte este mare si ar duce la confuzii, poate nu ar fi o idee buna sa o invat tongue

din contra, eu zic ca ti-ar fi usor, tocmai pentru ca seamana, si asociezi mult mai usor cuvintele, inveti mult mai repede.
Eu mi-am luat in facultate un optional de portugheza, tocmai pentru ca seamana f mult cu spaniola, si mi s-a parut f usurica din cauza asta. Bine, nu pot sa zic ca am aprofundat-o calumea, dar am invatat asa, la un nivel conversational

Offline

 

#34 2011-08-02 22:09:45

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: cursuri limbi straine

Taisha, scuze, am citit aiurea big_smile
Pfff, si eu visam sa ma apuc de japoneza/ chineza/ orice limba mai exotica, dar vad ca trebuie mult timp liber :-<.


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#35 2011-08-02 22:12:47

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: cursuri limbi straine

lala, m-am exprimat eu aiurea
cu asiaticile, eu m-am lamurit, si mi-a iesit pe ochi  :ironisk. Eu nu stiu ce minte imbarligata au avut cand s-au gandit sa-si faca alfabet din 10.000 de semne lol

Offline

 

#36 2011-08-02 22:14:51

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

sad eu chiar timp n-am nici pentru astea mai "simple", dupa munca 2 ore de  2 ori pe saptamana....

visam la o limba mai speciala, poate ma angajam la o ambasada, la ceva mai interesat ca de italiana sunt satula de ca mere padurete, nu imi place limba si nici oamenii. si joburile sunt din ce in ce mai prost platite ca multi o stiu. o stiu pentru mine, da, dar dupa 8 ani de studiu intensiv speram la mai mult sad

si mai ales faptul ca multi care o cunosc o stiu din auzite si isi permit sa ma corecteze, tre sa stau cu google sa le arat ca eu vorbesc corect.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#37 2011-08-02 22:15:32

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: cursuri limbi straine

taisha a scris:

lala, m-am exprimat eu aiurea
cu asiaticile, eu m-am lamurit, si mi-a iesit pe ochi  :ironisk. Eu nu stiu ce minte imbarligata au avut cand s-au gandit sa-si faca alfabet din 10.000 de semne lol

rotfl2  rotfl2  rotfl2 erau ei mai nebuni asa tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#38 2011-08-02 22:16:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: cursuri limbi straine

Pai da, pt ca ei cunosc limba "vulgara", nu pe aia "academica" forgetit


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.