homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cartea de pe noptiera-5


#77 2008-03-26 22:27:09

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: cartea de pe noptiera

n-ai pt ce. alexia, mie-mi vine in minte arata conversatiei al ilenei vulpescu numai ca nu-ti trezeste sentimente frumoase...mai degraba iti lasa un gust dulce amarui despre viata
offtopic: a citit careva legaturi bolnavicioase ?


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 



#78 2008-03-26 22:55:03

dizzic
Full member
Inregistrat: 2008-03-16
Mesaje: 123

Re: cartea de pe noptiera

alexia a scris:

dizzic a scris:

Veronika se hotaraste sa moara  de Paulo Coelho ...cam grea decizia pentru ca toate cartile lui sunt deosebite si interesante

nu chiar... eu am citit 4... si asta mi-a placut cel mai mult.

offtopic Eu n-am citit nicio carte pt bac! Am luat 9.30 la romana scris big_smile Comentariile si rezumatele mi-au salvat pielea...

offtopic parerea mea e ca din fiecare carte dea lui am avut cate ceva de invatat.. am auzit ca e medic psihiatru in realitate..nu sunt sigura ...dar pare destul de documentat in priviinta unor patologii

Offline

 

#79 2008-03-26 23:37:57

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: cartea de pe noptiera

ahhhhhhhh, cat mi-as dori sa am timp de altceva in afara de cartzoaile pt licenta (trece ea!!!! big_smile )   imi place tema mea de licenta, dar as vrea sa citesc si altceva decat despre feminism
mi-a placut tare Jurnalul secret al Laurei Palmer (Jennifer Lynch), cred ca asta a fost ultima...  faina! am o lista intreaga si unele le-as reciti cu drag hjarta


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#80 2008-04-14 21:38:05

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: cartea de pe noptiera

tocmai am citit La religieuse de Diderot


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

#81 2008-04-14 21:40:36

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: cartea de pe noptiera

SonneAle a scris:

ahhhhhhhh, cat mi-as dori sa am timp de altceva in afara de cartzoaile pt licenta (trece ea!!!! big_smile )   imi place tema mea de licenta, dar as vrea sa citesc si altceva decat despre feminism
mi-a placut tare Jurnalul secret al Laurei Palmer (Jennifer Lynch), cred ca asta a fost ultima...  faina! am o lista intreaga si unele le-as reciti cu drag hjarta

si eu am citit-o,e mijto. ai citit si partea a doua?e cu Dale Cooper,despre el...se numeste "viata mea,benzile mele" parca... mi-a schimbat mult parerea despre special agent dale cooper lol mijto si serialu hjartahjartahjarta


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-04-14 22:24:56

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: cartea de pe noptiera

fiziopatologie si morfopatologie rotfl dar nu pentru mult timp

Offline

 

#83 2008-04-14 22:39:40

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: cartea de pe noptiera

"greata" de sartre...dar momentan am abandonat-o...e prea gretzoasa tongue acklad


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#84 2008-04-14 22:53:09

skumpi
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

dizzic a scris:

alexia a scris:

dizzic a scris:

Veronika se hotaraste sa moara  de Paulo Coelho ...cam grea decizia pentru ca toate cartile lui sunt deosebite si interesante

nu chiar... eu am citit 4... si asta mi-a placut cel mai mult.

offtopic Eu n-am citit nicio carte pt bac! Am luat 9.30 la romana scris big_smile Comentariile si rezumatele mi-au salvat pielea...

offtopic parerea mea e ca din fiecare carte dea lui am avut cate ceva de invatat.. am auzit ca e medic psihiatru in realitate..nu sunt sigura ...dar pare destul de documentat in priviinta unor patologii

Unsprezece Minute - Coelho...cartea mea preferata

 

#85 2008-04-14 22:54:11

skumpi
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

Bebelusii destepti
Daca iti pasa de copilul tau
Cum sa fii prieten cu copilu tau
Cum sa ne educam parintii
big_smile

 

#86 2008-04-15 01:01:57

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: cartea de pe noptiera

interesant skumpi tongue
astepti un..."cadou" ? tongue


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#87 2008-04-15 01:11:09

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: cartea de pe noptiera

skumpi a scris:

dizzic a scris:

alexia a scris:


nu chiar... eu am citit 4... si asta mi-a placut cel mai mult.

offtopic Eu n-am citit nicio carte pt bac! Am luat 9.30 la romana scris big_smile Comentariile si rezumatele mi-au salvat pielea...

offtopic parerea mea e ca din fiecare carte dea lui am avut cate ceva de invatat.. am auzit ca e medic psihiatru in realitate..nu sunt sigura ...dar pare destul de documentat in priviinta unor patologii

Unsprezece Minute - Coelho...cartea mea preferata

preferata mea de la Coelho e "La raul Piedra am sezut si-am plans"..am citit-o intr-o zi.. n-am putut sa o las din mana...
in rest de la el am citit 11 minute, veronica se hotaraste sa moara, diavolul si dsoara prym, alchimistul, al 5lea munte...si mi-am mai cumparat si asta ultima, nu`1mi vine titlul in minte, dar n-am apucat sa o citesc...


hjarta

Offline

 

#88 2008-04-15 01:32:57

LoveChocolate
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 1240

Re: cartea de pe noptiera

eu am un teanc de carti de marketing si comunicare sub pat,langa pat, in pat... dar am zis ca trebuie sa imi fac timp sa citesc Jurnal1 si 2 de Mircea Eliade... il ador!!! am citit cam aproape tot din ce a scris, iar in ceea ce priveste "Dragostea nu moare", e absolut emotionant momentul cand Maitreyi apare in biroul lui Eliade din Chicago dupa zeci de ani de la ultima lor intalnire...cine a citit cartea stie la ce moment ma refer

Offline

 

#89 2008-04-15 16:12:58

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: cartea de pe noptiera

pt alexia: dragoste in vremea holerei, de Garcia Marquez sau povestea tarfelor mele triste tot de el
Ce nu am putut eu lasa din mana si iti recomand din tot sufletul- contin de toate si dragoste si aventura si suspans, super captivante: Shogun, sau ceva ce m-a incantat de-a dreptul: o trilogie de Wilbur Smith: Razboinicii Nilului- Magul-Ultimul papirus.
Eu acum citesc Eat, pray , love de Elizabeth Gilbert- am vaz un interviu cu ea la Oprah si mi-am luat cartea..interesanta:)

Offline

 

#90 2008-04-15 22:39:34

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: cartea de pe noptiera

liturghia neagra" huysmans


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#91 2008-04-16 09:27:07

Leo
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 1276
Site

Re: cartea de pe noptiera

dizzic a scris:

Veronika se hotaraste sa moara  de Paulo Coelho ...cam grea decizia pentru ca toate cartile lui sunt deosebite si interesante

Chiar asa? In fine... poate sunt, dar nu stiu de ce inca nu ma atrage omul asta... e carte "de troleu"...

GreenBubbles a scris:

girlish nu stiu d unde sa fac rost de cartea aia,am cautat-o peste tot...mi-o trebeee rau da nush de unde s-o iau k la biblioteci ori n-o gasesc,ori e vesnic imprumutata

am vazut-o eu la libraria "Noi" de pe Magheru (e undeva pe langa sala Dalles)... si era vreo 10 lei si ceva... totusi...

Am terminat "Amintiri din pribegie" de Neagu Djuvara... e ceva de exceptie... daca va place cat-de-cat politica, va intereseaza putin de diaspora romana din anii '60-'80, va place istoria si va pasioneaza continentul african si africanii... o recomand.

Pe tren catre Cluj n-aveam ce face... asa ca... mi-a trecut pe sub ochi si "Vietasii de pe Rahova" de Eugen Istodor (e scoasa la POLIROM, ca si Turcescu, Andrei Gheorghe - Midnight Killer, etc.). Istodor are doar o mica, contributie... povestile mesevistilor te captiveaza fara sa vrei (MSV - Munca Silnica pe Viata). Isi povestesc talhariile, crimele, povestile amoroase, atmosfera din "casa de corectie"... activitatile zilnice... preturi (cate tigari dai pe sosete, cate pachete de tigari pe un trening... cate ness-uri dai pe o Coca-Cola... cum trisezi la barbut, la table, la rummy... cum fac gardienii trafic de droguri, cum te poti "droga" cu anticonceptionale smile cum se fura cabluri de cupru, rotzi, casetofoane, ceasuri, lanticuri, haine, bani...

Acum sunt la "Obscenitatea publica" de Andrei Plesu. Articole din "Plai cu boi" si "Dilema veche"... scrise destul de cursiv si elegant, dar... trebuie sa ai un DEX langa tine...
E despre oameni si viata, despre politica si politicieni, despre televiziune si presa in general...  Urmeaza Robert Turcescu - Fiare Vechi big_smile (asta dupa ce m-a impresionat "Dans de Bragadiru" de acelasi autor).

Offline

 

#92 2008-04-16 09:31:43

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: cartea de pe noptiera

recitesc Trilogia Orbitor a lui Cartarescu..sunt la Corpul

Offline

 

#93 2008-04-16 19:18:19

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: cartea de pe noptiera

Leo a scris:

Am terminat "Amintiri din pribegie" de Neagu Djuvara... e ceva de exceptie... daca va place cat-de-cat politica, va intereseaza putin de diaspora romana din anii '60-'80, va place istoria si va pasioneaza continentul african si africanii... o recomand.

Neagu Djuvara rules! L-am vazut o data live si mi-a creat impresia unui om extrem de vivace si tanar. As vrea sa citesc "Thocomerius - Negru Voda. Un voivod de origine cumana la inceputurile Tarii Romanesti". Multam pentru recomandare!


Leo a scris:

cum te poti "droga" cu anticonceptionale smile

Detalii!!!lol


Recomand cartile profesorului Lucian Boia. Acum eu citesc "Jules Verne". tummenupp

Offline

 

#94 2008-10-07 01:42:10

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

Tocmai am terminat "Tot ce-ai vrut sa stii despre sex, dar ti-a fost teama sa intrebi" de Dr. David Ruben si "A cincea fiola" de Michael Palmer. In prezent citesc "Lovitura de gratie" de Ellen Queen. Mi se pare f interesanta, e un pic politista...Apoi, vreau sa citesc "Patul lui Procust" de Camil Petrescu, "Batranul si marea" si "Adio, arme" de Ernest Hemingway.

Ultima oara a fost editat de c@t (2008-10-07 01:43:07)

Offline

 

#95 2008-10-07 02:33:39

eryn
New member
Inregistrat: 2008-06-22
Mesaje: 77

Re: cartea de pe noptiera

Poi am citit pe un site de carti on-line toate volumele din Harry Potter(romana) si apoi Belgariad, de David Eddings(engleza).
Inainte de asta, Ciuma de Camus, ca n-am citit-o cand trebuia si Tunelul de Ernesto Sabato, tot de pe site-uri cu carti on-line.Sunt bune de tot cand nu esti in tara si nu ai acces la carti.

Green Bubbles, ia de-aici "Veronica se hotaraste sa moara" si alte povesti semnate Coelho:
VERONICA: http://carti.x6.ro/cartea/p/Paulo-Coelh … -sa-moara/
Alte carti de acelasi nene: http://carti.x6.ro/cartea/p/

Daca sunteti familiari cu mitul lui Tezeu, cititi Gide - Tezeu din volumul File de toamna.Este monumental ce face Gide cu mitul:il rescrie din perspectiva unui Tezeu mai mult decat cinic,dar foarte franc in explicarea intentiilor sale, comentand semnficatia fiecarui eveniment.Un singur exemplu: spre sfarsit spune o chestie de genul "stiu ca trebuia sa schimb panza cu una alba, dar cum eram foarte ocupat,am uitat.Oricum tata era cam batran..." (in mit, asta uita sa schimbe panza, insa la Gide, o lasa pe cea neagra in mod constient).Ca sa nu mai spun cum comenteaza povestea cu Ariadnei si ca, in varianta lui Gide, din labirint nu se iesea pentru ca era plin de un fum ametitor( din comentarii,intuiesti ca-i ceva iarba sau naiba stie ce drog scoate fum).Va las sa aflati singuri ce erau Minotaurii( ca la Gide sunt mai multi).In fine, recomand cu cea mai mare caldura cartea.E groaznic de buna.Si are doar vreo 100 de pagini.  hjarta  hjarta  hjarta My all time favourite.

Ultima oara a fost editat de eryn (2008-10-07 03:00:20)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.