homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raceala/viroza in sarcina!!-11


#191 2008-11-08 00:27:50

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

crys_ty_na a scris:

corneliabuc. a scris:

storstark

crys_ty_na a scris:


mda...hai sa va zic eu de fapt ce spun studiile: Consumul de alcool in sarcina, chiar si moderat, poate duce la Sindromul alcoolic fetal...sau la alte modificari in dezvoltarea cognitiva...fetelor nu va jucati cu de astea ca nu e de glumit...eu invat la faculta chestile astea si e graznic la ce poate duce neglijenta...aveti grija de voi si de copii vostrii...chiar daca asta insemana sa umblati ca pe sticla 9 luni...

hopsieu  no lasa ca nu e chiar asa grav, numai la noi este asa strict totul. Mai intai terminati voi facultatea, faceti ceva experienta, faceti si niste studii si apoi bateti cu pumnul in masa. Acum este numai impresia elevului ca le stie pe toate, cand aveti deja experienta va dati seama ca stiti prea putin. Nu o sa puteti merge pe ideea cu ce am invatat in facultate. 
Asta este un forum unde se fac schimb de "pareri", nu? mie imi place... pregatirea medicala legata de aceste subiecte nu o are nimeni, asa ca suntem egale storstark

cornelia studii pe acest lucru s-au facut multe...nu am scos eu din burta aceaste informatii si nici profesorii mei...poti cauta pe google scholar daca esti curioasa...nu imi dau impresii caci nu sta in fire si nici nu consider ca le stiu pe toate...am doar mai multe cunostinte in acest domeniu (in cadrul profilelor atipice de dezvoltare) decat alte persoane de pe forum si nu pareri formate din ce mi a zis mama,vecina sau bunica...noi incercam sa oferim aici pareri avizate si nu sa vindem basme din popor...cu riscul de a ma repeta oricum fiecare persoana face in final cum o taie capul...datoria noastra e doar de a le informa corect si nu putem trece cu vederea publicare unor articole de mana a 2 a...

pareri avizate? in care domeniu ai experienta? sau o specializare? imi cer scuze daca am deranjat dar eu stiam ca singurele cu o specializare sunt doctoressa si claudia- asta in sanatate.  Eu aici prefer parerile formate din popor, pe cele medicale le primesc de la medic...asta era ideea, dar daca este asa greu de inteles..

Offline

 



#192 2008-11-08 09:45:51

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

fetelor, e ultimul avertisment, daca mai continuati aici cu alte discutii decit cele referitoare la raceala, subiectul va fi inchis.

Offline

 

#193 2010-03-23 08:13:51

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Uite ca am reusit sa ma racesc si eu. Cum?  nustiu Nu stiu pentru ca am avut foarte mare grija sa nu-mi fie frig, sa evit aglomeratiile, in fine.
Ma doare putin capul, imi curge nasul intr-o velesie si ma doare gatul, dar nu foarte tare.
N-am mai fost racita de vreau an de zile si mi se intampla tocmai acum, cand sunt insarcinata in saptamana a 18-a.
Beau ceaiuri calde (nu fierbinti) de tei si musetel cu miere si lamaie, mananc multe citrice. In rest, chiar nu stiu daca ar mai trebui sa iau ceva.
Acum sunt in tratament cu Elevit pronatal (din luna a doua de sarcina) si Maltofer (de aproximativ 3 saptamani), recomandate de catre medicul ginecolog.
Mi-e teama ca raceala asta sa nu afecteze bebelacul in vreun fel.  cesafac


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#194 2011-01-31 18:57:02

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

si eu am reusit sa racesc....am sunat dr si mi-a zis sa iau aspirina efervescenta,faringosept si vitamina c si ceai de lamaie cu miere....
pe mine ma doare cpau,imi curge nasu,stranut si tusesc....temperatura nu am...si am 23 de sapt...
tocmai acu a dat raceala asta peste mine...pana acum nu raceam...oofffffff


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#195 2011-02-03 08:53:32

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Nu sunt insarcinata,deci imi pare rau daca deranjez pe cineva ca scriu aici. Problema mea este ca de ieri seara sunt racita si nu mai suport:((( Dureri de cap,tuse,dureri de gat,nasul curge... Tata mi-a zis ca ar fi mai bine daca as bea un ceai de ceapa,chiar daca are un gust oribil,deoarece acesta ma poate vindeca in 5 ore neutral Eu diseara voi merge undeva si nu as vrea sa fiu racita... Imi puteti spune cateva leacuri rapide si daca ceaiul de ceapa face minuni?


Strong reasons make strong actions!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.