homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-6


#96 2008-04-12 17:57:23

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

se trateaza destul de usor.... se poate sa o iei si de la piscine smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#97 2008-04-12 17:57:53

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Offline

 

#98 2008-04-12 17:58:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

dupa calea sexuala cealalata probabilitate procentual crescuta este piscina sau obiecte folosite la comun gen prosop, lenjerie intima, etc.
se trateaza si antibiotic
daca este tratata corect nu ramane in organism. trebuie tratament si la partener indiferent daca el prezinta sau nu simptome.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#99 2008-04-13 09:30:54

kindzaza19
New member
Inregistrat: 2008-04-11
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

medicul mi a spus ca inca nu prezint simptome nici de candida, nici de trichomonas, ca doar exista acolo si a iesit la analize mai amanuntite, adica este ceva f proaspat, la inceputul evolutiei...
ma bucur ca se poate trata, intrucit ma sperie f tare, mai ales ca nu am absolut nici un simptom! si citindu le pe cele care le corespund, mi se ridica parul in cap!
Dar o kestie ciudata e ca nu mi a dat nimic pt partener. hmm. sa fie oare ca e doar la inceput si inca nu e transmisibila? sau nu considera ca e nevoie?
nu stiu, oricum, dupa tratament mai astept un pic, si mai fac un control amanuntit sa vad ce e.

Offline

 

#100 2008-04-13 11:06:42

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: examenul papanicolau

daca o ai e transmisibila...
intreaba si de tratamentul pentru partener..pana una alta folositi prezervativul cat timp faci tu tratament si pana se "elucideaza" cazul cu partenerul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-04-13 16:06:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

chestuia asta cu inceputul, mijlocul...suna ciudat. trebuie tratat si partenerul trichomonas nu are grade de dezvoltare...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#102 2008-04-13 17:26:19

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: examenul papanicolau

Salut, sunt si eu noua pe forum si am ceva nelamuriri.
Am facut papanicolau pentru prima data, la 24 de ani in a 10a zi a ciclului; am rezultatele dar doctorul nu s-a obosit sa-mi spuna si mie desper ce este vorba, doar mi-a dat tratament pentru vaginoza.O sa va scriu exact cum au iesit analizele:Examennul a fost realizat dupa recoltare in mediu lichid,etalare in monostrat si colorare prin metoda Papanicolau.Frotiu citologic recoltat in ziua a 10a a ciclului menstrual.
Analiza efectuata in urma unui screening de rutina.Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Celulele malpighiene superficiale si intermediare  sunt acoperite de numerosi cocobacili , pe fond "incetosat".
Concluzie:frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Modificare a florei compatibila cu vaginoza bacteriana...... de unde m-am prins si eu ce am.

De asemenea am cerut sa fac mai multe investigatii facand sex neprotejat si am mai facut urmatoarele analize:

Chlamidia secretie col- negativ
Anti hiv 1+2 - negativ...mi-a zis sa repet analiza aceasta peste 6 luni
Antigen Chlamidia
COV=0.272
OD PROBA=0.030
Testul a fost lucrat pe trusa Antigen Chlamidia trachomatis -microtrak
RPR -negativ

Secretie vaginala --culturi necrescute la 48h
Frotiu:
celule epiteliale - frecvente>30% aspect de clue cells
reactie inflamatorie absenta
hematii absente
flora doderlain absenta
flora cocobacilara gram variabila - frecventa ( garderela vainalis like)
coco grami pozitivi in perechi -rari
trichomonas vaginalis- nu se observa

Levuri- absente
Ureaplasma urealyticum absente
Mycoplasma hominis absente


Asta e tot ce e pe buletinul de analize ( facut la medisystem).De asemenea mi s-a facut si ecografie, de unde s-a vazut ca am foarte multe chisturi ovariene si ovarele foarte mari.Doctorul mi-a zis ca e si din cauza greutatii si ca treb neaparat sa slabesc si mi-a dat Diane 35 pt chisturi si reglarea ciclului.
Ma intereseaza foarte mult parerea voastra referitor la analize, cum spuneam nu mi s-a dat decat tratament pt vaginoza si dupa ce il termin sa fac colposcpie.
Mentionez ca mama mamei mele a avut cancer de col uterin si doctorul stie asta...

Multumesc puss


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#103 2008-04-13 17:30:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

din cate imi dau eu seama ai Gardenella .te speli des in vagin? daca ai papanicolaul ok nu vad de ce sa faci colposcopie.iar papanicolaul tau este ok smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#104 2008-04-13 17:38:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

si flora normala vaginala deloc. trebuie tratata gardnerella si refacuta flora. cauta pe forum tratamentul cu iaurt. nu ne dai valori normale de la chlamydia


mami de minuni hjarta

Offline

 

#105 2008-04-13 18:08:43

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: examenul papanicolau

pentru clamidia, rezultatele sunt :
COV=0.272
OD PROBA =0.030
interpretare rezultate:
negativ<0.244
pozitic>0.299

Ca urmare as fi intre?

Iar de spalat, nu am facut niciodata spalaturi vaginale dar intim mereu ma spalam cu geluri de igiena "intima".
Am citit aici pe forum ce ar treb sa fac,deocamdata stagnez ca tocmai sunt la ciclu si dupa vreau sa incep tratamentul cu Meclon ovule, crema si Metronidazol  pastile ....  :f?rv?nad:


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#106 2008-04-13 18:12:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

esti intre, da. e un rezultat din care nu poti spune nici ca ai nici ca n-ai. trebuie repetata, eventual la un alt laborator si neaparat si din secretie si din sange pt a creste sansele unui rezultat corect.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#107 2008-04-14 20:05:56

sympaty
Membru
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

buna am si eu o intrebare.am facut testul papanicolau in sistemul bethesda si mia iesit
frotiu-adecvat
modificari celulare benigne-bacterii
modificari celulare asociate cu-inflamatie
anomalii celulare-ascus
evaluare hormonala-aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneze
caracterizare generala-anomalii ale celulelor epiteliate
diagnostic final-FCD:ASCUS; frotiu constituit  din celule endocervicale si exocervicale.unele celule parabazale cu modificari nucleare,cromatina fin granulara,proieminenta.exudat inflamator fibrino-leucocitar,flora bacilara.
vreau sa stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez sau nu e chiar ceva de alarmat.va multumesc anticipat

Offline

 

#108 2008-04-14 20:09:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

ai o inflamatie, deci cel mai probabil si o infectie, dar nu zice nicaieri cu ce. trebuie sa faci si o analiza de secretie pt a afla cine e la baza modificarilor.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#109 2008-04-15 21:44:16

gini_eyes
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

la mine scrie frecvente PMN.c inseamna asta?

Offline

 

#110 2008-04-15 22:30:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

ca exista o inflamatie


mami de minuni hjarta

Offline

 

#111 2008-04-16 17:14:15

baby-pink
New member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

buna ziua! am si eu o intrebare pt doctoressa sau pt oricine stie sa imi raspunda..astazi am primit rezultatul examenului papanicolau..satisfacator pt evaluare, celule endocervicale absente,negativ pt leziuni intraepiteliale, si in rest nu e bifat nimic..nici candida,nici gardnerella..nimic..iar la sfarsit scrie asa: prezente celule pavimentoase superficiale si intermediare de aspect normal, prezente poliorfonucleare..toate astea la descriere si diagnostic citologic..doctora mi-a spus ca totul e in regula..insa din cate stiam eu pmn indica inflamatii...iar la candida si la celelalte nu e nimic bifat dupa cum am spus..ce parere aveti? si buletinul nu imi arata si clasa,dar am inteles ca nu toate o arata..

Offline

 

#112 2008-04-16 17:19:26

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

e recoltat prost in primul rand. celulele endocervicale nu au de ce sa fie absente la un pap recoltat corect.
pt a vedea daca ai candida, trichomonas, etc faci analiza de secretie separat. nu toate laboratoarele includ asta in papanicolau.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#113 2008-04-16 17:26:00

baby-pink
New member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

eu cand am fost la consult a fost tocmai pt ca am avut candida si vroiam sa vad daca a mai reaparut.. si i-am spus asta doamnei doctor si a spus ca facem o analiza de secretie..in buletinul asta apar toate organismele, doar ca nu sunt bifate...e posibil sa nu am cu adevarat candida si infectia sa fie din alta cauza?

Offline

 

#114 2008-04-16 17:45:36

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

posibil si asta


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.